Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
19. sep 2013

@katavinka pokial tvoj manzel pracuje na sk tak nemas narok na vyplacanie tychto davok v at, ale v state kde plati jeden z rodicov dane..... pokial si ty bola zamestnana v at mas narok na vyplatenie wochengeld a za tieto dva mesiace rodinne pridavky na dieta...... inak mas narok na doplatok rozdielu tychto davok z at..... doteraz to bolo raz rocne spätne(kalendarny rok , teda vzdy v january sa ziadalo)ale teraz kocky pisali ze sa zmenil zakon a budu aj tieto doplatky doplacane priebezne.... rovnaky zakon sa vztahuje aj na KBG, ziadas na sk a doplatok v at.....

lauraa
19. sep 2013

@kalinka25 neviem, skus tam zavolat

kalinka25
19. sep 2013

@lauraa. Ešte počkám či mi príde nejaké vyrozumenie, som zvedavá či príde tu na sk alebo manželovi do rakuska;/ a nevieš ako je to s tými poisťovňami?

katavinka
19. sep 2013

@lauraa differenzahlung neexistuje priebezne. Bud - alebo. Vobec nespomenul muza, pozeral ziadost, len povedal, ze ak som sa rozhodla poberat pridavok tu, tak oni mi mozu len dorovnat raz rocne. A ze ak prinesiem potvrdenie, ze tu pridavok nedostavam, tak mi oni vyplatia kazde 2 mesiace celu sumu. A o KBG predsa treba ziadat do 6mes., kym mne odklepnu pridavky v AT, tak bude mat maly min. rok. Rozumies, co myslim?

something
19. sep 2013

Baby,ste tu niektore tak dobre na tom s jazykom,zeby ste mi prelozili jedno tlacivo?to o zastaveni vyplacania pridavkov na sk.dakujem

katavinka
19. sep 2013

@lauraa alebo to myslis tak, ze vobec nemam narok na KBG z AT? Ak tam muz nerobi? On odvadza dane tu, ale ja zas v Rak.!

katavinka
19. sep 2013

@lauraa alebo: keby tam máme všetci trvalý pobyt a on prácu na SR?

lauraa
20. sep 2013

@katavinka presne tak.AJ keby ste mali trvaly pobyt v AT a manzel pracuje na sk tak. zase ziadas v state KDE platite dane.ty si na rodicaku.dane neplatis .musela by si Sa vratit do prace.

lauraa
20. sep 2013

@katavinka o rodicak mozes poziadat hned a vsetko ostatne dolozit neskor.ale hlavne budu tvoju ziadost evidovat

katavinka
20. sep 2013

@lauraa a potom mi ten rodičák doplatia tak neskoro alebo ako?

kalinka25
20. sep 2013

@lauraa takže dnes mi prišlo vyrozumenie.tých 1627 mi vyplatili 4 mesiace od narodenia rok 2012, na deň 14,53. Ale kde sú ostatné mesiace tohto roku,to už vôbec nechápem...myslíš že mi ich budú posielať raz ročne?

lauraa
20. sep 2013

@kalinka25 takze v januar 2014 musis ziadat znova a poslu ti za cely rok....

lauraa
20. sep 2013

@katavinka aj o ten poziadas na sk a o doplatok raz rocne spätne, vzdy zaciatkom roka, ale kocku tu na stranke pisali ze vraj s azmenil zakon a vsetky doplatky z at budu vyplacane priebezne, po pravde som sa tymto este nestretla, ale zakon sa nejako upravoval.... mozno s a ozve nejaka mamina co uz ma doplatok pravidelne....

kalinka25
20. sep 2013

@lauraa myslela som že príspevok posielajú každy mesiac:(

lauraa
20. sep 2013

@kalinka25 v at ano, normalne aj na sk ale ty si asi vynimka, mozn o by bolo dobre, keby tam manzel zasiel, ono je to aj tak ,ze manzel ma asi zmluvu na dobu urcitu a tak odcakavaju situaciu, keby bol nahodou na urade prace tak nemas narok v at na rodicak.....

katavinka
20. sep 2013

@lauraa nič mi nesedí s tým, čo mi povedal pracovník na FA. 2x mi zdôraznil, že doplatky neexistuje vyplácať priebežne. A žiadať o prídavok nemôžem teraz, až 2014... takže ani na Krankenkasse nemôžem žiadať o rodičák skôr ako o prídavky 🙄 Bola som aj tam.
Na našich stránkach je, že ak obaja rodičia sú zamestnaní, ale každý v inom štáte, dávky sa poberajú tam, kde žijú deti. Nikde som nenašla, že sa to riadi podľa toho, kde je zamestnaný otec dieťaťa.
Druhá vec, na FA mi povedal, že na našom úrade práce musí pracovníčka podľa výšky môjho platu zhodnotiť, či mám na prídavky na dieťa nárok tu na SR, alebo si mám všetko poberať v AT. Takže už skutočne nechápem nič. A už na to kašlem. 🙄 Odo mňa nikto nežiadal výplatné pásky alebo potvrdenie o výške platu.

kalinka25
20. sep 2013

@lauraa bol na úrade práce aj minulý rok v. Decembri a normálne mi poslali peniaze za celý december.

lauraa
20. sep 2013

@kalinka25 normalne mas narok len za mesiace kedy plati dane, ked je na AMS neplati dane tak ti narok na rodicak nevznika ....

something
21. sep 2013

Vcera aka radost...ze pozrime na ucet..a tam peniaze od finanzamt 😀 Ziaden papier este neprisiel...teda ratala som neneja, tak sme si dovolili konecne nieco aj utratit...takze po polroku...este pockame na poistovnu

katie.2906
22. sep 2013

Baby, ako má vyzerať to potvrdenie o predpôrodných prehliadkach a o prehliadkach dieťaťa? K tehotenskej knižke sa nedostanem a doktorka mi kartu odmietla skopírovať. 😒

havana_frost
23. sep 2013

@katie.2906 O potvrdení ti neviem poradiť, ale nahliadať do svojej karty a robiť si z nej výpisy a kópie je tvoje právo, nemôže ti to doktorka odoprieť. Dozoruje to úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

katie.2906
23. sep 2013

@havana_frost Ďakujem za odpoveď. Ešte ma napadlo, či to nemôže byť takto: Potvrdzujem, že menovaná pravidelne absolvovala prehliadky v tehotenstve v nasledovných dátumoch. A dieťa: že absolvovalo všetky predpísané prehliadky a očkovania a vypísať dátumy a očkovacie látky a potom potvrdiť lekárom. To by snáď mohlo stačiť.

havana_frost
23. sep 2013

Neviem či to chceš dať potvrdiť v cudzine (vzhľadom k téme), ale v tomto linku nájdeš formuláre žiadostí:
http://www.upsvar.sk/vzory-ziadosti/vzory-ziado...
Ako sa to prekladá do cudziny už žiaľ neviem poradiť.

lilly4
24. sep 2013

ahojte, mam otazocku moj partner pracuje v rakusku,ja som doma na materskej dovolenke, narok na detske pridavky mame, ale aj na rodicovsky prispevok z rakuska? ze by ho vyplacali jemu? alebo by som musela zit v rakusku aj ja s detmi? dakujem za odpoved.

katie.2906
24. sep 2013

@lilly4 Práve si vybavujem doplatok k rodičovskému z Rakúska. 🙂 Tiež som doma na RD a manžel pracuje v AT.

lilly4
24. sep 2013

@katie.2906 ahoj takze poberas na sk a rakusko ti doplati len rozdiel? a detske poberas ako? diky 😉

katie.2906
24. sep 2013

@lilly4 Presne tak. Aj pridavky poberáme tu na SK a AT dopláca rozdiel.

ewka777
24. sep 2013

Ahojte, mozete mi pomoct? S manzelom sme sa vratili z Irska. Z Irska uz nepoberame nic. Ja som so 14 mesacnym dietatom na Slovensku a manzel pracuje dva mesiace v Rakusku. Kedze som nezamestnana, nemam narok na pridavky ani na rodicovsky prispevok na SLovensku. Mam nato narok v Rakusku ak tam nezijem a ani niesom pripoistena? Dakujem 🙂

lauraa
24. sep 2013

@ewka777 minimalne na rodinne pridavky mas narok , najlepsie ked zajde priamo manzel na finanzamt a poda ziadost o rodinne

mamulka211
24. sep 2013

Dievcata chcem sa spytat, ak chcem poberat v At na maleho rodicovsky prispevok, pridavky uz mam schvalene, ale nemam ho pripoisteneho k sebe, musi byt pripoisteny?Lebo na nete citam rozne veci o tom napr: Pripoistenie rodinných príslušníkov - Mitversicherung

Každý poistenec v Rakúsku si môže za určitých okolností pripoistiť ku svojmu poisteniu aj svojich rodinných príslušníkov. Pripoistiť je možné:

Deti – manželské, nemanželské, adoptované.... , ktoré žijú s poistencom v spoločnej domácnosti
Manželského partnera
Registrovaného partnera resp. životného druha
Pripoistenie detí je bezplatné. Pripoistenie je možné max. do 27 roka života dieťaťa(v prípade štúdia). Je možné ho uzatvoriť buď pri žiadosti o formulár E106, alebo neskoršie vyplnením a zaslaním žiadosti do SVA. Spravidla sa pripoisťujú školopovinné a študujúce deti rodičov pracujúcich v Rakúsku a podliehajúcich rakúskym právny predpisom. Keďže sú ale deti spravidla poistencami štátu v mieste ich bydliska, nie je nutné ich pripoistenie v Rakúsku. V prípade pobytu, alebo bydliska detí v Rakúsku je potrebné ich pripoistiť. Každému pripoistenému dieťaťu je pridelené rakúske číslo soc. poistenia a zelená karta eCard.

Pripoistenie manžela/ky príp. životného druha/družky je spoplatnené 3,4% z vymeriavacieho základu poistenca t.z. od ca. 18€ mesačne, od 4 roku poistenia od 25€ mesačne. Pripoistenie je aktuálne v prípade pobytu, alebo bydliska manžela/ka príp. životného partnera/ky v Rakúsku, na ktorého sa nevzťahuje žiadne povinné sociálne poistenie, či už na základe zamestnania, alebo samostatnej zárobkovej činnosti.

tak teraz neviem, poberala som rodicovsky zo Slovenska, ale ked som zacala pracovat v Rakusku na zivnost, tak mi to vzali, ze AT mi ma platit. Ale maleho nemam pripoisteneho,ani manzela, ktory sa onho doma stara a nepracuje nikde. Poradte mi, ako postupovat.