Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sophinka12
1. mar 2011

ahoj,
@lily1983 mám ten istý problém tiež som si podávala papiere v septembri a stále neviem nič. Manžel sa bol pýtať a povedali že nie je žiadny problém prečo by mi to nemali vyplatiť že do marca by sme mali dostať aj spatne, tak dúfam že to už konečne dostaneme. už 8 mesiacov nedostávam na Slovensku žiadne eurá lebo zevraj nemám nárok.

lily1983
3. mar 2011

@sophinka12 ahoj, no ved aj mne to v septembri na slovensku zastavili, lebo ze ked manžel pracuje v rakusku, podla europskych zakonov, to musia vyplácat oni..tak ja tam idem v priebehu tohto mesiaca, a uvidim, co vybavim.

miruska15
3. mar 2011

@sophinka12 ja nedostavam 16m nič ani rodičak ano Rodinne pridavky nič.MM podal v rakusku papiere tak čakame čo si zase vymyslia. 😒

sophinka12
4. mar 2011

@lily1983 ahoj a nedá sa tam zavolať? Treba tam ísť osobne? Nám povedali že to dostaneme do marca ale žiadne rozhodnutie - kolko budem dostávať som nedostala.
@miruska15 ja dúfam len že to máme v poriadku lebo je nenormálne tolko čakať na peniaze na ktoré máme nárok

baronka1
21. mar 2011

Ahojte dievčatá. Prosííím vás o pomoc. Prečítala som si celú túto diskusiu, ale aj tak som z toho jeleň. ☹
Máme dvojičky. Narodili sa 5.3.2008!!! Na MD som išla už v septembri 2007. (Pri dvojičkách som mala nárok na skorší nástup.) Wochengeld som dostávala až do pôrodu a potom ešte tých 12 týždňov. Potom sa začali peripetie o KBG. Mám model 20+4. Vyplatili mi zatiaľ iba rok 2008 a ostatné doteraz ešte vôbec. Trvalý pobyt máme na Slovensku, prechodný ja s detmi v Rakúsku. Samozrejme Anmeldebescheinigug mamé vybavené už dávno. Pracovala som v Rakúsku ako rehabilitačná sestra na normálnu zmluvu na dobu neurčítú. Finanzamt mi vyplatil každý rok to, čo mi patrí, ale WGKK má stále nejaký problém, prečo mi nemôže poslať peniaze. Najprv bol problém, že som si nepodala žiadosť o rodičák tu na Slovensku!!! Prečo aj, keď som bola zamestnaná v AT a tu mi povedali, že to mám riešiť s nimi. Teraz chcú odo mňa nejaký dôkaz, že bývam v Rakúsku. Zmluvu, alebo zaplatené šeky napr. z elektriny a tak. Majú na to vôbec nárok? A musím vôbec bývať v AT? Nestačí, keď som tam zamestnaná? Prosíííím, budem vďačná za každú radu a informáciu, lebo už som zúfalá!!! 😖 ☹ ☹ ☹ Chcú po mne také veci, ktoré by ma ani vo sne nenapadli. Ďakujem vopred.

dasa2804
31. mar 2011

Ahojte baby. Neviete niekto poradit ako je to s variatou KBG zavislou na prijme? Aby som na to mala narok, musim aktualne pracovat? Som zamestnana, ale od augusta 2010 som doma na materskej.cize nepracujem a ani sa nechystam do oktobra 2011. Mam teda na to narok? Z tych tabuliek rakuskych mi to nie je vobec jasne. Poradte. Diky vopred.

lulu29100
4. apr 2011

ahojte neviete mi prosim vas poradit som tehotna v 12tyzdni tt ja som s detmi na slovensku a manzel je v rakusku zamestnany ale planujeme ist ku nemu byvat ale teraz problem je v tom ze neviem kde mam ist rodit ked som na slovensku poistena ale vybavujeme si este rodicak v rakusku a tam vraj tiez budeme poisteny este som momentalne do decembra so synom nevieme kde ist rodit aby sme tiez dostali ten prispevok ako je na slovensku idem cisarsky dakujem za kazdu odpoved

lucka190123
4. apr 2011

ahojte kocky,kto mi vie poradit ako je to v rakusku ked som tu ako opatrovatelka 3rok platim odvody a som tehotna a chcela by som zostat na sk co potrebujem k tomu aby som poberala davky z Rak.dakujem za odpovede mam z toho uz chaoz:(

sirinka
4. apr 2011

joooj...tak tento rok zase zacina slubne, po dvoch mesiacoch od podania ziadosti na finanzamte som tam volala v akom sme stadiu a ze jasne jasne,pracuje sa na tom 😠 jasne ze na to zabudli, zase dakde zadost zalozili a dovidenia...katastrofa s nimi...

zuzicka1982
5. apr 2011

@sirinka 😀 aj ja som volala,aj na mojej sa pracuje uz treti mesiac 😢 a myslim ze sa este aj zopar mesiacov bude ☹

sirinka
5. apr 2011

@zuzicka1982 a tiez si davas ziadost do viedne? ved to je na nervy, teraz odo mna chcu z prace potvrdenie o materskej a pri druhej dcere som ho dostala az ked ta mala rok... som zvedava, co bude teraz hm...

zuzicka1982
5. apr 2011

@sirinka Ano do Viedne na Josefstadterstrasse. Odomna z prace nastastie nic nechcu.Zatial 😉

sirinka
5. apr 2011

@zuzicka1982 ja patrim do purkersdorfu - ullmanstrase...
ved ani odo mna pri prvych dvoch nic nechceli, ale teraz ako sa mi tretia narodila, tak k dohode o materskej pytaju odo mna potvrdenie z krankenkassy...

sirinka
5. apr 2011

no tak prave mi prisiel doporuceny dopis z UPSVR, ze mam dolozit do 8 dni rozhodnutie o priznani materskej, inac mi pozastavia rodicovsky...pritom ten mi uz pani zastavila aj tak... 😠
vy ste si niektora davala ziadost na socialku na sk? ved s tymto uradom ja nemam nic spolocne, pokial mam zamestnavatela v zahranici, ci sa mylim?

rencsike
6. apr 2011

@lucka190123 na strane 19 som písala príspevok, bola som v podobnej situácii ako ty.ked ti to nestačí, alebo nebude jasné, kludne napíš, ak viem, rada poradím.

lauraa
6. apr 2011

@lucka190123 alebo napis happy8051 tiez opatrovala v At a teraz je na materskej par tyzdnov..urcite poradi... 😉

olinecka123
8. apr 2011
olinecka123
8. apr 2011

Ahojte zienky tiež som opatrovateľka v rakúsku-živnostnícka momentálne dostávam Wochenedsgeld.Chcela by som sa spytat ako dam babatko ku sebe pripoistit v SVA potrebujem nejaky formular?

rencsike
8. apr 2011

@olinecka123 Ja som dostala automaticky od SVA formulár E-106 na pripoistenie dietata.

zuzicka1982
8. apr 2011

@sirinka to ako je mozne ze ti pozastavia rodicovsky?? Ked mi vyplatila WGKK matersku tak som davala ziadost o rodicovsky na UPSVR a oni mi napisali aj rozhodnutie ze mi ho schvaluju do 2 rokov dietata.

sirinka
8. apr 2011

@zuzicka1982 to iba na dobu, kedy by som mala dostavat matersku...asi maju nejake vnutorne nariadenie, aby im nevznikali preplatky, lebo pri druhej dcerke to nikto neriesil a potom som vracala preplatok...

lucka190123
9. apr 2011

@lauraa dakujem ti krasne

lucka190123
9. apr 2011

@happy8051 ahoj dali mi na teba kontakt ty že by si mohla poradit ak by som ta mohla poprosit velmi by si mi pomohla mam z toho chaoz !!som opatrovatelka na zivnost 3rok a som tehotna 6tyz. ako to je s materskou co ktomu potrebujem ked budem zit na sk mam narok na matersku z AT alebo nie ,viem si vybyvit prechodny i trvaly pobyt , ak to vlastne pomoze bola by som rada keby si sa ozvala cim skor alebo tel.kontakt ja ti mile zavolam.dakujem ti pekny vecer

lucka190123
9. apr 2011

@rencsike ahoj mam z toho chaoz este raz ako to mam pravo na ten narok alebo nie ked budem mat nadalej prechodny alebo trvaly pobyt vlastne dakujem ti

rencsike
9. apr 2011

@lucka190123 Ahoj! mne ostal prechodný pobyt, a to stačilo.ja som robila do 4. mesiaca, od tej doby som bola na rizikovom, potvrdeným SK gynekologom(po latinsky, aby aj v Rakúsku rozumeli).musela som vybaviť posudkového lekára v Rakúsku, aby uznali že nemôžem dalej robiť.ale k tomu som musela počkať na tehu knižku.to som dala prefotiť, lebo pýtali aj na SVA. v Rakúsku som ani k lekárovi nechodila.PN formulár som mala z SVA, poslali pri uzavretí pripoistenia(ale ak nemáš, tak ani nárok na PN nemáš) , takže PN každých 14 dní poslať do SVA až kým nepôjdeš na "materskú" (čiže do 8týždňov pred pôrodom).zatial ma napadlo len toto, keby ešte niečo, len napíš!

lucka190123
9. apr 2011

aha a kolko si bola na materskej myslim ked si porodila to pripoistenie mam aj ja a platila si odvody aj ked si bola na PN

lucka190123
9. apr 2011

@rencsike dakujem a kolko si bola ptotom po porode na materskej a to pripoistenie mam a platila si aj dodvody ked si bola na PN a kolko si dostala PN kolko to vyslo na den?dakujem

rencsike
10. apr 2011

@lucka190123 teraz mi končí materská (12 týždňov po pôrode), rodila som cisárskym rezom.PN vychádza cca. 13 Eur na deň.ale teraz som počula, majú nejaké nové zákony ohladom PN počas tehotenstva, ale nevedeli povedať aké.možno by si našla na volaktorej strane pre opatrovatelky.

lucka190123
11. apr 2011

@rencsike aha a na rodicovsky prispevok mas narok keby som chcela aj ten tak co musim vsetko mat ak by si mi vedela poradit a kolko si dostavala matersku teraz dakujem ti krasne za vsetky odpovede 🙂

miracle
11. apr 2011

Ahojte,

neviete mi prosim povedat, ako dlho trva proces pripisania rodiny na poistenie manzela? Manzel prechadza pracovat od maja do Rakuska, aby sme to do polky jula stihli...