Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lussymusi
9. dec 2011

@rencsike jasom ale nemalana mysli wochengeld ale rodicovsky prispevok...ten si asi nemala z AT, ci sa mylim?

jankako
10. dec 2011

@lauraa dakujem.a k žiadosti sa hned dokladaju aj tie potvrdenia od pediatra a gynekologa??nevieš prosím ťa ako má vyzerá to potvrdenie??To len na čistý papier napíše lekár že som navštevovala poradne??alebo sa to vypisuje na nejaké konkretne tlačivo??dakujem

rencsike
10. dec 2011

@lussymusi Wochengeld dostávaš vtedy, ked o to požiadaš, nemusíš len na konci 8.-ho týždňa. KBG som ešte nedostala, musím počkať do januára, lebo sa vypláca na kalendárny rok dozadu, ato isté je aj s FB. zatiaľ poberám na SK. ale ohľadom platenia odvodov mi nedá nikto jasnú odpoved, každí hovorí iné: na SVA že treba platiť do konca Wochengeld-u, inde, že počas trvania varianty KBG, ktorú si zvolíš, inak ti neplatia. možno, že ty vieš zas niečo iné...

lussymusi
10. dec 2011

@rencsike inak o všetko mjusíš žiadať, nikde ti nedajú nič automaticky...to som o takom niečom ešte ani nepočula...som si istá že čo sa týka wochengeld tak tie dostanem až po narodení dieťaťa, keď sa dožije 2 mesiacov...okrem iného žiadať o neho môžem až po pôrode, kedy sa na SVA posiela prefotená tehotenská knižka s predpokladaným termínom pôrodu, !!!rodný list dieťaťa!!! a potvrdenie od lekára....nechápem ako by bol možné dostať wochengeld skôr, je to absolútna blbosť...vypláca sa v časovom období 8 týždňov pred a a 8 týždňov po pôrode...buď sme sa správne nepochopili alebo máš zlé informácie...

lussymusi
10. dec 2011

@rencsike ešte by som sa rada spýtala, od kedy poberáš zo Slovenska rodičovsky príspevok (od akého veku dieťaťa máš na neho nárok) a ako a kde si si ho na Slovensku vybavovala?

lauraa
10. dec 2011

@lussymusi ked ti skoncia wochengeld nastupujes na rodicak na sk...

lauraa
10. dec 2011

@jankako prefotenu materska knizku kde by si mala mat 6 razitok od lekara(gynekologa) a asi budu chciet aj 6 razitok od pediatra, v rakuskej materskej knizke je tak strana vzadu ktora je nato urcena , predpokladm vsak ze ty asi matersku knizku z at nemas... neviem ako funguje na sk , este stale existuju karty u lekarov... v podstate by ti stacila kopia ze si bola s dietatom na predpisanych kontrolach...teda ze si naustevovala poradnu.....
ano k predlozeniu razitiek ta vyzve krankenkassa, nemusis ich automaticky dokladat ....na rodicak je formular , najdes ho na nete a hned aj ktore dokumenty treba dolozit, samozrejme prelozene do nemciny

jankako
10. dec 2011

@lauraa no naše dieťa má už 20 mes.takže knížku nemám.to sa odovzdáva pri porode.možno prefotené záznamy z karty by sa dali doložiť.ktovie.možno potom aj malej to dať prefotiť.fakt neviem,komplikované.
tlačivo som vytlačila.nevieš prosím ťa náhodou či nie je to tlačivo niekde na nete preložené do Slovenčiny???inak som sa dočítala na jednej stránke že len túto žiadosť a potom tie potvrdenia doložiť,tak neviem či ešte niečo.
dakujem za odpoved.

lauraa
10. dec 2011

@jankako niekde na nejakej stranke pre opatrovatelky som videla prelozene do slovenciny vsetky formulare , len uz neviem presne ako sa volala...skus trosku po nete , mozno opatrovatelky.sk

jankako
10. dec 2011

@lauraa hej hej,na tej stránke som sa aj ja dočítala tieto veci a vytlačila formulár..skúsim tam ešte poňúrať.

lauraa
10. dec 2011

opatrovanie.sk skus tu alebo daj manzelovi prelozit....

lussymusi
10. dec 2011

@lauraa takže 2 mesiace poporode dietata mam narok hned na rodicovsky prispevok?

lauraa
10. dec 2011

@lussymusi matersku predsa nedostanes na sk a v at su wochengeld len 8 tyzdnov a potom prejdes na rodicovsky prispevok....

lussymusi
10. dec 2011

@lauraa ja som matersku ale vobec nespomenula...citaj prosim ta co pisem...pyam sa este raz...Od kedy mam narok na rodicovsky prospevok?Od akeho veku dietata?

lussymusi
10. dec 2011

@lussymusi okrem ineho wochengeld dostanes za cas 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode!!!!Odkial mas vsetky tieto informacie?

rencsike
10. dec 2011

@lussymusi to je jedno kedy vybavíš doma prídavky, spätne ti to vyplatia, len potrebuješ potvrdenie od SVA o poberaní (od-do) Wochengeld-u.tak to bolo aj u mňa.

rencsike
10. dec 2011

@lussymusi to som zabudla ohľadom Wochengeld-u: pošlú ti žiadosť z SVA a to záleží na tebe kedy pošleš.ked pošleš, vtedy ti pošlú peniaze a pošlú aj novú žiadosť na dalšie obdobie.

rencsike
10. dec 2011

@jankako ofotenú tehu knižku môžeš požiadať z archívu gynekologie kde si rodila

jankako
10. dec 2011

@rencsike aha,takže zakladaju to??díkes

rencsike
10. dec 2011

@jankako no,aspoň by to mali cca.na 15 rokov archivovať

jankako
10. dec 2011

@rencsike ved hej,aj som si myslela,skočím sa tam spýtať na to.

lauraa
10. dec 2011

@lussymusi ja citam co pises.... wochengeld su slovenska materska ktora je ovela dlhsia ako v AT... tu dostavas matersku (wochemgeld )8 tyzdnov po porode, na sk myslim ze pol roka a potom nastupujes na rodicak, kedze wochengeld su len 8 tyzdnov po porode takze nastupujes na rodicak po skonceni tohto obdobia..... 😉

jankako
11. dec 2011

baby a ktorá varianta vyplácania rodičáku je dobrá,alebo ako by som to nazvala??

gabcsika85
11. dec 2011

@rencsike Ahoj! V pondelok zavolam do SVA ohľadom platenia odvodov, a dám Ti vedieť, čo mi povedali! 😉

lauraa
11. dec 2011

@jankako vsetko je jedno , cim kratsiu variantu zvolis tym viac penazi mescane dostanes ale ked to poratas na dlzku mesiacov tak ti rovnaku sumu vyplatia... pozeram ze tvoja mala ma uz 20 mesiacov, ja by som zvolila na tvojom mieste 30 mesiacov teda tych 430 eur mesacne...... rok utecie ako voda a materska ti skonci.... ☹

jankako
11. dec 2011

@lauraa aj ja som takto rozmýšlala.dakujem velmi pekne za rady 🙂

spp
12. dec 2011

Ahojte aj my sme v podobnej situácii . Teraz sme prišli s manželom do Rakúska obaja tu pracujeme a poberáme na našu malú prídavky aj rodičovský príspevok . Doma sme to na vlastnú žiadosť zrušili . Jankako chcem sa ta opýtať ty si ešte stále v Rakúsku

gabcsika85
12. dec 2011

@rencsike Ahoj! Ahojte! Teraz som volala do SVA, s jedným pánom som sa rozprávala, on povedal, že kým berieš z Rakúska KGB musíš si platiť odvody!!!

michala123
13. dec 2011

@lussymusi ahoj chcem ta opravit ohladom wochendgeld ja som poberala v uz v 5mesiaci ak si rizikova mas narok na wochendgeld uz skor ak mas len marodku tak nie je to na dohode z lekarom ja som si vybavila rizikove a poslala som to do rakuska z tlacivom a automaticky mi chodili az do porodu aj prefotenu knizku som im poslala a v porodnici ti daju papier ako si rodila a kedy posles to do rakuska a hned ti pridu peniaze na ucet aspon umna to tak platilo este ak budes na rizikovom potrebujes peciatku este na ten papier od posudkovej lekarky ze stym suhlasi a vtedy to uznaju vybavovala som to vsetko tohto roku tak viem

bambulka333
13. dec 2011

ahojte, vedel by mi niekto poradit? za rok 2010 som dostala aj KBG aj pridavky. Z krankenkasse mi povedali ze za rok 2011 nemusim pisat nanovo ziadost, len potrebuju vyrozumenie z Finanzamtu, ze mi oni vyplatia za rok 2011 pridavky a potom ze oni nemaju problem. Moja otazka znie, ci na Finanzamt musim nanovo posielat ziadost za tento rok a co k tomu potrebuju. Diky moc.