Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

antonia111
15. feb 2012

@gedzid ahoj. Tak ako napísala happy. Ja ešte neposielam, mám mesiac čas. Kedy máš termín? Ja budem Antrag posielať 10 týždňov pred termínom pôrodu. V jan.som na SVA poslala len sprievodný list s prefotenou materskou knižkou a termínom pôrodu. Tak mi poradila jedna holka. Ale dodnes nič neprišlo.

happy8051
16. feb 2012

@antonia111 mas rakuskeho alebo sloveskeho gynekologa?

gedzid
16. feb 2012

@antonia111 no ja mam termin 27 marec a tu prefotenu knizku som im poslala este v dec. a v januari som sa informovala ci ti tam maju a nemali tak som posiela znova a aj osobvne zaniesla bo som este bola v robote ale tieto Wochengeld vlastne uz mam dostavat od 1.2 tak som im ten Antrag poslala ale maju v tom daky chaos

gedzid
16. feb 2012

@happy8051 ahoj vsak som im posiela v polovici januara s datumom od 1.2 do 29.2 a oni mi napisali ze mi zaplatia do 2.2 a potom im mam posklat dalsi ale ked im poslem od 3.2 do 29.2 tak kedy im ten papier mam poslat bo ona mi tvrdila ze az 29.2 tak ako sa potom posiela mesiac dopredu ked som im v januari poslala a nebolo to dobre nie je to nahodou mesiac dozadu bo to vyplatia za febr, aj tak az v marci ci?

lauraa
16. feb 2012

@gedzid vsetky davky sa vyplacaju mesiac pozadu, takze aj wochengeld dostanes za febr. v marci....

gedzid
16. feb 2012

@lauraa to viem ale kedy mam vlastne poslat ten papier ked idem ziadat do 29.2 vdaka

antonia111
16. feb 2012

@happy8051 gynekologicku mam tu na slovensku. do rak.uz ani neidem, zatial ma rodina neodhlasila, lebo nevieme ci dostanem potom wochengeld.

antonia111
16. feb 2012

@happy8051 aj ja mam termin v juni 🙂

lauraa
16. feb 2012

@gedzid ja som si davala ziadost asi mesiac pred nastupom na wochengeld, a vzapäti mi prislo vyrozumenie , kolko a ako dlho

lili177
16. feb 2012

ahojte, neviete ako to chodi?manzel zacala pracovat v at v polovici novembra, cize pridavky sme na sk uz v decembri nedostali
ziadala som teda o dorovnanie za november a plne pridavky za december, ziadost isla koncom januara, poslala som im vsetko mozne
a predstavte si , manzel dostal list, kde mi bolo napisane ze plne dostaneme az od 1.1
je mozne ze sa dorovnanie dava ze cely rok?a plne mi daju az nasledujuci rok?a uz mam aj na ucte,cca 350e na dve male deti, tak neviem, je v tom uz aj danovy bonus?

lili177
16. feb 2012

@lili177 a este ci sa spolu s pridavkami vyplaca aj danovy bonus ci ako to je?

lili177
16. feb 2012

http://udalosti.noviny.sk/ekonomika/04-10-2011/...
takze este raz ze staci jeden rok odpracovat 1rok

lili177
16. feb 2012

este posledna otazka, ak prac pomer trva 14.11 2011 do 1.5.2012, a pridavky za 2011 su uz na ucte, treba opat ziadat v 2012tom alebo pojdu automaticky dalej kym neskonci prac pomer,?dakujem

lili177
16. feb 2012

@lili177 takze som zistila nasledovne,
vyplatili nam pridavky aj bonus za december 2011
vedel by niekto poradit?
1.treba ziadat o pridavky opat, alebo budu vyplacane aj v 2012?
2.ak skonci prac pomer na zaciatku mesiaca, napr 4.4. budu pridavky vyplatene za cely april?vdaka za info

gedzid
17. feb 2012

@lauraa ahoj no ja som im tiez poslala cca 2 tyz. pred a poslali mi len list ze mam dake ine datumy tam dat tak ked poslem na febr. tak kedy to mam poslat boi ked poslem teraz a s datumom do konca febr. tak mi to zas neuznaju dik

nesasi
17. feb 2012

Ahojte, chcem sa opytat.....ak mam prechodny pobyt v Rakusku a zijem tam aj s dcerkou, ktora tu navstevuje zakladnu skolu a poberam na nu aj kinderbeihilfe a som tehotna v 4.mes. termin mam 3.augusta momentalne nepracujem ani nemam odpracovane roky .....iba si tu platim zdravotne poistenie, gyn. mam tiez tu v Rakusku....budem mat narok na matersku?

lili177
17. feb 2012

dobry den , poprosim o pomoc
po 20 alebo 30 mesiacov veku dietata je mozne poberat dalej rodicovsky ak on poziada druhy rodic, to znamena len poslat ziadost v mene druheho z rodicov?nie je tam ziadne obmedzenie prijmu a pod?dakujem

jankako
17. feb 2012

baby,len taká odveci otázka,nie k téme..neviete niečo o tom že sa dá vybaviť akoby príspevok na cestovné do práce????dakujem

lauraa
18. feb 2012

@jankako ano, existuje vo forme raz rocne ako pendler pausal pri danovom priznani....
@gedzid nechapem nejak tomu co si napisala ake ine datumy....

jankako
18. feb 2012

@lauraa daňové priznanie sa dáva aj v AT.musí si to manžel sám podať,alebo to robia v kancli??musím si asi niečo viac ohladne toho pendlerpausal zistiť niekde na nete..lebo neviem o čo tam vlastne ide.ale dakujem za odpoved

lauraa
18. feb 2012

@jankako danove si podava kazdy sam cez formular na Finanzamte alebo aj cez net pokial ma pridelene do finanzamtu pristupovy kod(staci tam raz zajst a vypytat si ho)neviem odkial a kam cetsuje tvoj manzel, ale v podtstate moze mu byt cestovanie aj zohladnene mesacne cez zametnavatela..... je to stale to iste alebo to dostanene mesacne ako danovy bonus alebo raz rocne mu to vratia v danovom priznani naspät......keby to chcel masacne staci zajst do kancelarie (teda ak je zamestannec)a povedat im ze chce pendlerpausal mesacne.

klaraxxl
19. feb 2012

maminky mam teoreticku otazku, poberam rodič.prispevok z ciech(manžel tam ma trv.prac.pobyt), zijem s detmi na SR, no manželovi sa risuje praca v AT, tak sa chcem spytat ci by som mala narok na ich rodic.prispevok alebo nieco... 😅

jankako
19. feb 2012

@klaraxxl no myslím že hej.ale zistíš to až po poadní žiadosti,či ti vyhoveju..ale najskor sa podáva žiadosť na rodinne prídavky a ked Vám ich schvália,tak potom sa podáva žiadosť o rodičák.
@lauraa podáva si to manžel sám ,aj ked tam pracuje ako zamestnane?a ešte ma napadlo že manžel podpísal papier že nechodí často domov,akože často nependluje..tak na ten pendlerpauschal asi nárok nebude mať..neviem

lauraa
19. feb 2012

@jankako ziadost o danove vyrovnanie si podava kazdy sam na prislusnom finanzamte, cez formular ktory je volne polozeny priamo na finnazamte alebo si ho stiahnes z netu..... danove mozes podat ked tvoj zamestnavatel poslal kolko si zarobil za uplynuly rok na finanzamt, teda najskor v febr.pendel zavisi od toho ked manzel byva a ked pracuje a musi dokazat ze nema inu moznost sa dostat k miestu vykonaniu prace nacas ako vlastnym autom , teda ziaden autobus , vlak a podobne.najlepsie by bolo keby sa manzel spytal priamo v zametnani ci by si mohol uplatnit pendler v rocnom zuctovani.....

jankako
19. feb 2012

@lauraa ok díky moc za odpoved..

antonia111
20. feb 2012

@lauraa ahoj. a mas v rak. aj prechodny pobyt?

gedzid
20. feb 2012

@lauraa no ja som napisala ze Wochengeld tu ziadost som do SVA poslala s datumom od 1 febr. do 29 febr, a oni mi to poslali naspat ze im mam poslat az 29 febr. chapem to tak spravne? termin mam 28 marca a vlastne za februar mam uz narok na WOchengeld tak nechapem preco uz nemozu brat na vedomie to tlacivo kt. som im poslala ale chcu to inac vdaka

lauraa
20. feb 2012

@gedzid tak to nechapem ani ja preco ti ju poslali naspät!to uz je naladovost rakuskych uradnikov..nie? 🙄

lauraa
20. feb 2012

@antonia111 trvaly...

gedzid
21. feb 2012

@lauraa asi mas pravdu oni su tam ako saleny vsetci na tych uradoch