Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
4. mar 2013

@miraska333 SVA je Gesundheitsversicherung Sozialversicherung für Selbständige takze tazko ti sem zamestavatel nieco platil...

miraska333
4. mar 2013

@lauraa Som pozerala,boli tam za mna platene do KV,PV a UV.Tak to asi nie je iba pre zivnostnikov,ked to neslo z mojej kapsy.Ja mam zivnost pozastavenu,tak preto len ZP.

miraska333
4. mar 2013

@lauraa Som teraz pozerala,boli tam za mna platene do KV,PV,AV a UV.Spolu to robi 170e mesacne. Tak to asi nie je iba pre zivnostnikov,ked to neslo z mojej kapsy.Ja mam zivnost pozastavenu,tak preto len zamestn.pomer.

lauraa
5. mar 2013

@miraska333 SVA je Gesundheitsversicherung Sozialversicherung für Selbständige( prelozim ti Zdravotne a soc. poistenie pre zivnostnikov), takze sem ti ziaden zamestnavatel nic neplatil, odvody ktore ti zametnavatel zaplatil isli na soc. poistovnu, zdrav. a penzia.... ale nie do SVA, skrtaky ktore uvadzas z vyplatnej pasky su skratky zdrav. poisteniaa pod.... ano odvody sa platia le kazdy do svojej kassy....

miraska333
5. mar 2013

@lauraa Nemusis mi to prekladat, nemecky rozumiem.Vsetko islo so SVA, ale nie odomna.Ale mna tu netreba riesit.Ale kto ma aktivnu zivnost, jasne, ze odvody plati sam.Aj ked aj to je o dohode a ludoch.

miraska333
5. mar 2013

@lauraa Tak aby som tu nezavadzala, kazdy kto ma aktivnu zivnost v Rakusku, kde socialna poistovna zivnostenskeho podnikania(SVA) je kompetentna pre socialne poistenie samostatne zarobkovo cinnych osob v Rakusku, si podla zakona plati odvody na zdrav.poistenie, urazove, dochodove, popr.dobrovolne poistenie v nezamestnanosti sam.
Tak neviem preco, asi su Rakusaci tak stedri, tieto odvody platili nezistne za mna.

jankako
5. mar 2013

žienky.idem pootravovať..neviete či existuje aj v AT také dačo ako OčR??

lauraa
5. mar 2013

@jankako ano, pflegeurlaub alebo pflegefreistelung jeden tyzden za jeden rok( pracovny nie kalendarny)

lauraa
5. mar 2013

@jankako potvrdenie dostanes od doktora...

jankako
5. mar 2013

@lauraa díky moc za odpoved 🙂

jankako
5. mar 2013

@lauraa aha a ešte.kde sa to potom zanesie v AT?potvrdenie sa prekkada?ja vlastne ani neviem ako vyzera také očr potvrdenie 🙂

lauraa
5. mar 2013

@jankako zamestnavatelovi, len ja neviem ci akceptuju aj slovenske s tym nema m skusenost, vsak zavolaj priamo do prace a informuj sa , tu ti vydaju u dr. normalne potrdenie o pflegefreistelung od -do ato odovzdas zamestnavatelovi...

jankako
6. mar 2013

@lauraa aha.díkes.to sa musí potom manžel spýtať v práci.platí to aj pre druhého rodiča,otca ked chce ostať na očr nie?od slov.lekára marodu im akceptoval zamestnávatel.

lauraa
6. mar 2013

@jankako ano, musis ako pri PN nahlasit zamestnavatelovi co najskor..len pozor nie je to ako na sk, v at mas narok len na tyzden za rok....

jankako
6. mar 2013

@lauraa jasné.moj manžel to plánuje využiť v lete pri narodení druhého dieťaťa.

xlussy
6. mar 2013

Má niekto skúsenosť?!? Pracovala som ako živnostníčka 5rokov v Rak. Teraz som na PN-rizikové tehotenstvo. V čase mojej PN mi umrel pacient kde som mala aj prechodný pobyt , ktorý je vraj aj potrebný potom - pre následne poberanie rod. pridavkov... je problém, teda hrozí mi nejaká sankcia kedže som sa neodhlásila z pobytu pacienta teda po jeho smrti? a následne je problém pri dalších vybavovačkách čo sa týka rod.prídavkov a pod.???Vie niekto ako to funguje v AT? Dakujem

evko1
6. mar 2013

Baby, možno tu už niekto s niečim podobný prispel, ale nemám čas to čítať, tak to skúsim. Som na rodičovskej s 1. dieťaťom, poberala som materskú z rakúska, teraz dostávam vyrovnanie prídavkov aj rodičovského príspevku raz ročne, nakoľko mám trvalý pobyt na Slovensku, som ale druhý krát tehotná a mám problém, lebo na Krankenkasse mi nikto nevie povedať, či budem mať zasa nárok na Wochengeld tých 8 týždňov pred a po pôrode a predovšetkým, či budem mať nárok na zdravotné poistenie počas tých 16 týždňov v Rakúsku,. neviem si totiž predstaviť, že budem musieť rodiť na Slovensku. V Krankenkasse mi povedali, že takto predčasne to nevedia povedať a ani vypočítať , že to rozhodnú až potom, keď budem mať na túmaterskú nastúpiť(((no proste choré, ja sa musím predsa vedieť vopred zariadiť a nie až potom. Je tu niektorá, čo je zamestnaná v Rakúsku a porodí druhé dieťa do 2 rokov po sebe, teda počas zákonne stanovenej lehoty, že ťa zamestnávateľ musí znova zamestnať?

evko1
6. mar 2013

@sirinka Ahoj. Čítala som staršie správy a dúfam, že máš možno skúsenosť so situáciou, v akej sa nachádzam ja(((Som na rodičovskej s 1. dieťaťom, poberala som materskú z rakúska, teraz dostávam vyrovnanie prídavkov aj rodičovského príspevku raz ročne, nakoľko mám trvalý pobyt na Slovensku, som ale druhý krát tehotná a mám problém, lebo na Krankenkasse mi nikto nevie povedať, či budem mať zasa nárok na Wochengeld tých 8 týždňov pred a po pôrode a predovšetkým, či budem mať nárok na zdravotné poistenie počas tých 16 týždňov v Rakúsku,. neviem si totiž predstaviť, že budem musieť rodiť na Slovensku. V Krankenkasse mi povedali, že takto predčasne to nevedia povedať a ani vypočítať , že to rozhodnú až potom, keď budem mať na túmaterskú nastúpiť(((no proste choré, ja sa musím predsa vedieť vopred zariadiť a nie až potom. Je tu niektorá, čo je zamestnaná v Rakúsku a porodí druhé dieťa do 2 rokov po sebe, teda počas zákonne stanovenej lehoty, že ťa zamestnávateľ musí znova zamestnať?
Ďakujem za akékoľvek info. Eva

evko1
6. mar 2013

@janinkad Ahoj. Čítala som staršie správy a dúfam, že máš možno skúsenosť so situáciou, v akej sa nachádzam ja(((Som na rodičovskej s 1. dieťaťom, poberala som materskú z rakúska, teraz dostávam vyrovnanie prídavkov aj rodičovského príspevku raz ročne, nakoľko mám trvalý pobyt na Slovensku, som ale druhý krát tehotná a mám problém, lebo na Krankenkasse mi nikto nevie povedať, či budem mať zasa nárok na Wochengeld tých 8 týždňov pred a po pôrode a predovšetkým, či budem mať nárok na zdravotné poistenie počas tých 16 týždňov v Rakúsku,. neviem si totiž predstaviť, že budem musieť rodiť na Slovensku. V Krankenkasse mi povedali, že takto predčasne to nevedia povedať a ani vypočítať , že to rozhodnú až potom, keď budem mať na túmaterskú nastúpiť(((no proste choré, ja sa musím predsa vedieť vopred zariadiť a nie až potom. Je tu niektorá, čo je zamestnaná v Rakúsku a porodí druhé dieťa do 2 rokov po sebe, teda počas zákonne stanovenej lehoty, že ťa zamestnávateľ musí znova zamestnať?
Ďakujem za akékoľvek info. Eva

sirinka
6. mar 2013

@evko1 zdravotne poistena teraz nie si, pokial si neplatis nejake odvody v at, ale si len poberatel dorovnavacej davky. Co sa tyka materskej- wochengeld, ked sa mi narodilo druhe babo, tak mi ju vyplatili dokonca spatne, osobne mi volal vtedy jeden pan z ustredia, ze aj v buducnosti, keby som mala nejake problemy, tak mam kontaktovat jeho. Ale ked sa mi narodilo tretie babo, za tych istych podmienok, ziadost o wochengeld mi zamietli, bola som osobne za tym panom a aj on mi to bohuzial potvrdil, je to aj v zakone, pokial nepoberas plnu davku z at, poistenie nie je plnohodnotne a nemas pravo na wochengeld. Resp. Pocas poberania dorovnavacej davky, nikto v at za teba poistenie neplati a teda nemas narok ani na zdravotne poistenie a teda ani na wochengeld. Povedal, ze mozem podat staznost na sud s tym, ze dva roky predtym som wochengeld dostala, ale obavam sa, ze by mi nakoniec spatne este odobrali aj to 😝 takze som sa v tom nerypala....
Na sk rodit nemusis, ved mnohe baby chodia rodit do at aj bez poistenia, proste si to uhradia.

evko1
6. mar 2013

@sirinka mne totiž odpísala pani z ústredia, že "Grundsätzlich" nárok mám, nakoľko porodím do dvoch rokov a tým pádom som ešte v pracovnom pomere a nárok mi vuniká, ak by som platila odvody 3 mesiace pred nádtupom na druhú materskú, alebo ak som pred ukončením poistenia bola za posledných 36 mesiacov aspoň 12 mesiacov poistená bez prestávky. To sú ale také šalamúnske vyjadrenia, že sa mi chce z toho plakať, záväzne sa mi k tomu vyjadria , až pred nástupom na druhú materskú no a potom už bude neskoro niečo riešiť. Ja viem, že sa snažia všemožne nám vyplácať iba to nevyhnutné, ale nechápem prčo, platíme ovody rovnako oko oni, tak o čom to je? Ak sa môžem opýtať, je rozdielmedzi tvojimi prvými dvoma deťmi taký, že si splňala to, že si bola poistená 12 mesiacov, za posledných 36 pred tým, ako ti skončilo poistenie? Ďakujem veľmi pekne. Eva.

evko1
6. mar 2013

@lauraa Ahoj. Čítala som staršie správy a dúfam, že máš možno skúsenosť so situáciou, v akej sa nachádzam ja(((Vidím, že máš prehľad a sa vyznáš, tak ak by si mi vedela poradiť, bolo by to super))) Som na rodičovskej s 1. dieťaťom, poberala som materskú z rakúska, teraz dostávam vyrovnanie prídavkov aj rodičovského príspevku raz ročne, nakoľko mám trvalý pobyt na Slovensku, som ale druhý krát tehotná a mám problém, lebo na Krankenkasse mi nikto nevie povedať, či budem mať zasa nárok na Wochengeld tých 8 týždňov pred a po pôrode a predovšetkým, či budem mať nárok na zdravotné poistenie počas tých 16 týždňov v Rakúsku,. neviem si totiž predstaviť, že budem musieť rodiť na Slovensku. V Krankenkasse mi povedali, že takto predčasne to nevedia povedať a ani vypočítať , že to rozhodnú až potom, keď budem mať na túmaterskú nastúpiť(((no proste choré, ja sa musím predsa vedieť vopred zariadiť a nie až potom. Bola som pred tým v TPP a ten trvá naďalej a bude trvať aj termíne pôrodu druhého dieťaťa. Ďakujem veľmi pekne. Eva.
Ďakujem za akékoľvek info. Eva

sirinka
6. mar 2013

@evko1 no pokial je to za poslednych 36 mesiacov, tak to by si mala splnat. Ja mam rozostupy medzi detmi 22 mesiacov. Ako hovorim, dostala som wochengeld na prve a druhe dieta, na tretie mi uz zamietli, tam to uz samozrejme bola dlhsia doba ako 36 mesiacov.

evko1
6. mar 2013

@sirinka Co ma zaráža, na stránke Krankenkasse sa píše, že počas toho, čo poberáš rodičovský si zdravotne poistená. Je to tak iba u tých, čomajú trvalý pobyt v AT a vyplácajú im to mesačne? Ja pokiaľ viem, zdravotné poistenie sa mi skončilo tých 8 týždňov po pôrode. Ja budem mať medzi deťmi rozostup 23,5 mesiaca cca, teda - 2 mesiace po pôrode, - tých ich želaných 12 mesiacov, čo som bola nepretržite poistená, tak by som to teoreticky mala spĺňať, ale ma zaráža, že mi už tretia osoba z poisťovne povedala, že to oni teraz nevedia, či mi potom vznikne nárok, že sa to bude prepočítavať až po začatí 32 týždň tehotenstva, teda tých 8 týždňov pred termínom,kedy by som mala nastúpiť na materskú, su oni blázni, alebo to robia zámerne??? Ja by som to nerada nechala na náhodu, buď si zmením trvalý pobyt, alebo sa dohodnem so šéfom, aby ma znova na 3 mesiace pred nástupom na materskú zamestnal, alebo sa chcem voľako na to pripraviť, tak práve preto zháňam info so skúsenosťami iných báb.

janinkad
6. mar 2013

@evko1 ahoj,neviem ti vtomto poradit,skus napisat zuzicka1982,je to moja kolegyna,a ona mala deticky takto v 2 rocnom rozdieli,nenastupila do prace,pretoze uz nastupovala na druhu matersku.ja som totiz medzi materskými rok a pol pracovala.takze ja som mala normalne wochendgeld.

sirinka
6. mar 2013

@evko1 hej, oni sa nezaoberaju situaciou, ktora este nenastala... A neporadia nic, vsetko kym si sama nezistis, tak malokedy natrafis na ochotneho cloveka...
Ja som to riesila s tymto panom, bol velmi ochotny, skus zavolat priamo jemu.
http://www.wgkk.at/portal27/portal/wgkkportal/c...

evko1
6. mar 2013

@janinkad Dakujem pekne, napíšem jej. Eva

evko1
6. mar 2013

@sirinka Dakujem, je to strašné, takto hypoteticky to musieť riešiť, ale ako píšeš, ani ti nie že nepomôžu, ale niekedy ti ozaj dávajú zavádzajúce info, len aby si to nedostala. Pozrela som si ti stránku, čo simi dala link, ja mám žiaľ Niederôsterreichische krankenkasse, si myslím, že by ma vysmial, že čo som za trapku. Je to cudzinec podľa meno, alebo??? Je to jediny dôvod, ako by som si vedela vysvetliť, že ti chcel pomôcť)))

sirinka
6. mar 2013

@evko1 nie, rakusan .... Pozeram ten papier, zamietli mi to na zaklade paragrafu 122 Abs. 2 Z. 2 ASVG
http://www.jusline.at/122._Anspruchsberechtigun...

happy8051
7. mar 2013

kocky mam otazku. do juna budem poberat kgb. ak si ponecham zivnost, budem poberat dalej fbh na obe deti. v case ukoncenia kgb bude mat Natalia 32 mesiacov a Nela 12. mozem prejst na rodicak tu na svk a poberat pridavky z at, alebo nie? dakujem