Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

michaela12324
8. feb 2012

ahoj te viete mi niekto poradit ci ste sa stym stretli posielala som vsetky papiere uz na financny o pridavky lenze oni chcu ci som robila v roku 2011 lenze ja som uz nerobila lebo som zacala poberat vo februari wochendsgeld az do augusta lebo som bola na rizikovom takze nemam ako im zdokladovat ze som pracovala pritom si platim odvody a nemam stoho dobry pocit ze mi schvalia pridavky len aby zbytocne som necakala co dalej a odvody budem platit zbytocne stretli ste sa uz stym ze chceli od vas nieco take

happy8051
8. feb 2012

@gabcsika85 WG posielas vzdy naraz jeden podla datumov

happy8051
8. feb 2012

@gedzid tazko radit.... nechcem byt zla, ale cele je to postavene najma na trpezlivosti zo strany ziadatelky, na tom, ako bombardujes urady a aku znalost mas v postzpoch (/co kam kedy poslat atd). treba ratat s tym, ze ti peniaze nevyplatia hned. ja som sa dockala, ked mala Natalia desat mesiacov a x-krat som bola uz zufala a mala som chut zrusit zivnost

michaela12324
9. feb 2012

@happy8051 no prave aj ja mam uz chut zrusit zivnost ktovie ci im to bude stacit a hlavne ked uz som v roku 2011 nerobila ci to vobec uznaju

gabcsika85
9. feb 2012

Ahojte! Mala by som takú otázku: Ak v AT poberam rodičovské, aj rodinne rok, potom zsuším živnosť, tak na Slovensku môžem ešte 2 roky poberať peniaze?

lauraa
9. feb 2012

@gabcsika85 ty nebudes poberat v AT rok ale musis na sk poziadat o rodinne a rodicak a o doplatok raz rocne spätne AT, teda ak si zvolis variantu 12 mes. v at, tak ano dostanes doplatok a potom mozes zrusit zivnost, a budes dalej len na slovenskom rodicaku... samozrejme ked zrusis zivnost nemas narok na doplatok rodinnych od zrusenia ziadosti, ale ako pisala Happy niekedy je to o nervy....

gabcsika85
9. feb 2012

@lauraa Ale ja by som chcela vybaviť celú dávku z AT a to tak, jak Happy písala, že poviem, že som samoživitelka...Takže zo Slovenska by som nedostala nič...Len neviem, či ani vtedy, jak už zruším živnosť v AT-po roku...

lauraa
10. feb 2012

@gabcsika85 v podtstate by si mala potom dostat tuto davku dalej z sk , len ja neviem ci sa ti to podari vybavit v At ,lebo v poslednej dobe ziadaju stale a viac a viac dokladov(trvaly pobyt, zmluvy s rodinou, danove...) Happy mala este asi stastie 😉

gabcsika85
10. feb 2012

@lauraa Ano, viem...Aj rozmýšlam, či sa mi to oplatí...Asi si nechám živnosť, kým nepoberám Wochengeld, a potom zruším, budem poberať peniaze zo Slovenska...Ja mám odvody vyše 1100€ Qartálne, je to dosť, a len tak vyše 4400€ nemám v rezervy, že čo keby nevyplatia rodinné, aj rodičovské...Ešte mám času si to rozmyslieť, ale síce už nie veľa...Uvidím... 🙂

lauraa
10. feb 2012

@gabcsika85 ja som skor myslela to mesacne vyplacanie, nie doplatok, ten by ti mali vyplatit aj ked je to na dlhe lakte....

lili177
11. feb 2012

http://udalosti.noviny.sk/ekonomika/04-10-2011/...
staci 1rok odpracovat a mate narok na dochodok zo zahranicia
@lauraa

sssimi
11. feb 2012

Baby prosím Vás neviete ako je to s PN v Rakúsku? Mm sa chce hodiť na dlhodobejšiu PN-možno mesačnú. Pracuje tam cca 5 mesiacov. Doktora má na Slovensku a samozrejme aj trvalý pobyt. Teraz mu písal kolega, že s tým asi bude mať opletačky, ale nerozumieme prečo. Ten kolega tam robí ešte kratšie ako mm, takže pochybujem, že o tom vie niečo viac. Možno bude treba ten lístok na PN dať preložiť alebo čo. Viete niečo bližšie k tomu? Ďakujem

zuzanapd
11. feb 2012

@sssimi musí si v prvom rade požiadať o pripoistenie k zdr. poisteniu, to musí platiť minimálne pol roka a až potom má nárok na nemocenské dávky z AT.
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...

sirinka
11. feb 2012

@sssimi on pracuje na zivnost a plati si sam odvody, alebo ako zamestnanec a zamestnavatel za neho plati odvody?
@zuzanapd nerozumiem, preco musi mat pripoistenie?
http://www.trnava-live.sk/2011/05/16/pracujete-...

zuzanapd
11. feb 2012

@sirinka lebo nebude mať inak nárok na nemocenské dávky - je to vysvetlené v tom linku, čo som sem dala... na dávky v nemoci bez tohto pripoistenia má nárok, len ak mu vznikol úraz pri práci

sirinka
11. feb 2012

@zuzanapd ibaze toto sa podla mna vztahuje iba na zivnostnikov...na zamestnancov, za ktorych poistenie odvadza zamestnavatel asi nie, aspon neviem o tom, zeby niektora z mojich kolegyn mali pripoistenie...
http://www.eures.sk/zivotne-a-pracovne-podmienk...

lauraa
11. feb 2012

@sirinka
@zuzanapd
@zuzanapd obe mate pravdu len je rozdiel zivnostnik a zamestannec....
@sssimi ak je manzel zamestanenc poisteny u GGK moze mu za par dni prist predvolanie na posudkoveho lekara, podla zakona totiz musi byt vystavena PN uz aj s predpokladanym datum ukoncenia a diagnozou ....dalsi bod v At ta mozu prepustit aj na PN , takze sa moze stat ze ho vyrazia skor ako sa stihne do prace vratit... ono totiz zametnavatel plati PN plnych 6 tyzdnov a v dnesnej dobe paltit zamestnaca na PN a dalsieho ktory ho nahradi sa moc nevyplaca... pokial to nie je naozaj nutne porozmyslala by som o tom......

lauraa
11. feb 2012

@lili177 😅

sssimi
11. feb 2012

@lauraa On má výpoveď tak či tak k polovici marca. Len má teraz chrípku. Je normálnym zamestnancom. Čo by potreboval povybavovať ak by zostal doma na týždeň? Sú k tomu treba nejaké zvláštne papiere? A je tam tá podmienka pol roka?

lauraa
12. feb 2012

@sssimi potvrdenie od lekara ze je PN, to musi zaslat zamestnavatelovi do troch dni,nie 6 mesiacov sa asi tyka zivnostnikov, len je dost blbe ze uz ma vypoved lebo narok na nezametnanecke nebude mat.... takze z uradu prace nedostane nic...

sssimi
13. feb 2012

@lauraa A potrebuje aj toto potvrdenie vyplnené? Je to to správne tlačivo? http://www.opatrovanie-rakusko.sk/fotky5323/SVA...

michaela12324
13. feb 2012

caute poradite mi ak som v roku 2011 nerobila vobec a od februara som mala uz aj papier ze som rizikova porodila som az v juli myslite ze mi daju pridavky ked som nepracovala v roku 2011 ale zivnost mi stale funguje

lauraa
13. feb 2012

@sssimi neviem , tvoj manzel je zamestanenec, toto je pre zivnostnikov, normalne potrebuje tvoj manzel krankenstand, ten mu vypise rakusky lekar a hned vyda aj potvrdenie pre zametnavatela a automaticky to hlasi krankenkasse a hned aj ukoncenie , ci to moze urobit aj slovensky pochybujem lebo,ten nema spojenie na KKG... musis sa informovat u zamestavatela ci bude akceptovat aj slovenskeho lekara...

kitti0503
14. feb 2012

Ahojte

Môžem sa vás spýtať či nevie niekto,alebo nepotrebuje niekto opatrovatelku?Pracovala som už vonku,ale teraz mi nič nejde si nájsť.Neviem čo sa teraz deje,že je to takto žažké,ale už neviem kde hladať.Slovenské agentúry sú jajj.Mám všetky papiere ktoré sa potrebujú.Prosím nevie niekto niečo?Dakujem

Napíšte mi do IP

antonia111
14. feb 2012

Ahojte. Poraďte mi prosím, kto vypisoval Antrag auf Wochengeld. Ak sa nevyužije pomocná sila na 20h.musí sa uviesť dôvod. Čo tam mám napísať? Ďakujem

happy8051
14. feb 2012

@antonia111 nic tam nenapises.

gedzid
15. feb 2012

@antonia111
ahoj aj ja som 1 krat posielala na zac. febr. a uviedla som tam datum od 1.2 do 29.2 a oni mi napisali ze mi to vyplatia len do datumu 2.2. tak im musim poslat az 29. 2 dalsi ked xem dostavat za mesiac. vy ste co za datum uviedli vdaka a to o tej pomocnej sile pisat nemusite

gedzid
15. feb 2012

@happy8051 ahoj prosim ta ja som im posielala Antrag auf Wochengeld s datumom od 1.2 do 29.2 a oni mi napisali ze mi to platia do 2.2 a potom im mam poslat dalsi ale ked to xem na cely mesiac tak mam na papier napisat datum od 3.2. do 29.2 a poslat im to az 29. 2? ci ako to je vdaka

happy8051
15. feb 2012

@gedzid Antrag sa posiela vzdy na jeden mesiac dopredu, datum sa pocita od predpokladaneho terminu porodu. kazdy mesiac posielas novy.

antonia111
15. feb 2012

@happy8051 vďaka 🙂