Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lili177
22. feb 2012

takze pisala som na ministerstvo a odpisali cca doo tyzdna
moja situacia
manzle pracuje v at od 14.11 2011 do 1.5.2012, ja na sk s detmi nezamestnana, vsetko nam tu stopli od decembra

otazky
1.ci mame narok na doplatenie pridavkov za november
odpoved nie,lebo sme k 1.11 este nepracovali v at, cize sk ma vyplatit pridavky za cely november a nedostaneme ani vyplateny rozdiel od 14.11 do konca novembra
2.ci dostanem pridavky za cely mesiac maj aj ked tam manzel bude pracovat len den
odpoved je ano, kedze tam bude pracovat k prvemu dnu v mesiaci maj
ak si s niecim neviete rady skuste napisat na ministerstvo
okv@employment.gov.sk
ale skuste najst aj ine kontakty na nete, ja som pisala viac a neviem na ktory mi zareagovali

rikilc
26. feb 2012

Ahojte...chcela by som sa spytat, ci niekto nahodou nevie, ako to je s narokom na matersku, rodicovsky a vsetko ostatne v AT, pokial tu ale pracujem len sezonne??? ... v pripade, ze by som pocas tej sezony otehotnela. Som tu letne a zimne sezony v hoteloch, ale kazda u ineho zamestnavatela. Trvaly pobyt mam na SK, lenze tam nemam narok na nic, nakolko vsetky odvody sa mi platia tu.
Dakujem pekne.

lily1983
27. feb 2012

@rikilc ahoj, podla mna ked si platis odvody v at, a tu na svk ti povedali, ze podla eu zakona nemas narok, tak potom jedine že máš narok v at..tak chod na SVA sa spýtať, čo ti povedia.držim palec 😉

lily1983
27. feb 2012

Ahojte. Ak by ste vedeli poradit mi ohladom zdravotného poistenia v rakusku. Na rozhodnuti z SVA mi napisali toto : DIE KRANKENVERSICHERUNG BESTEHT NUR FUR DIE DAUER DES BEZUGES VON KBG. Neviete prosim vás čo tým myslia?? sme pripoistene k manželovi v at, priznali nam KBG za určite obdobie resp. do decembra 2011 a neviem, čo tymto myslia. dakujem pekne

rikilc
27. feb 2012

@lily1983 Dakujem krasne, aj sa tam chystam, dufam, ze ma potesia 🙂

anastanova
27. feb 2012

Ahojte maminky, prosím Vas o radu. Manžel je zamestnaný v rakúsku od 1.08.2011 a ja som od 26.06.2011 na materskej dovolenke na Slovensku, tuná poberám aj materskú. Teraz sa manžel chystá odovzdať daňove priznanie v Rakúsku a žiadajú mu tam aj môj sizialversicherungs nummer, ja ale nemám rakúsku zdravotnú kartičku. Manželovi v práci povedali, ze sme poistený aj ja aj synček v rakúsku, ale nech si to pre každý prípad overí. No my sme s trvalým pobytom všetci stále na Slovensku, tak neviem ako si mam vybaviť zdravotne poistenie Rakúsku, keď tam ani adresu nemám. Ďalej ma zaujíma ci mame pravo na rakúsky rodičovsky príspevok alebo materskú, na základe toho, ze manžel tam pracuje? Prosím napíšte všetko co o tom viete. Ďakujem za každú odpoveď!

lauraa
28. feb 2012

@anastanova ak si pripijistena k manzelovi mali ste dostat ty aj syn karticku poistenca od krankenkassy a tam bude uveden aj tvoje cislo.... ak vam karticka neprisla nech zajde manzel na prislusnu krankenkassu a do par dni ju mate doma...ak ti vyplacaju na sk matersku tak moze manzel poziadat raz rocne o doplatok rozdielu na krankenkasse, podava sa nato formular KBG.....

happy8051
28. feb 2012

zvysili mi odvody o 100€ slak ma trafi ☹ ach jaj....
@lauraa ty si v ktorom tyzdni tehotenstva posielala papiere na Wochen geld?

anastanova
28. feb 2012

@lauraa dakujem pekne na odpovedi, prpsim vas a to mozeme poziadat aj vtedy ked nemame v Rakusku adresu?

lauraa
28. feb 2012

@happy8051 ja nie som zivnostnicka, posielala som asi mesiac pred nastupon na wochengeld na krankenkassu a bolo to v pohode ale kedze sa stale nieco meni tak bude naj ked si zavolas priamo na SVA a informujes sa
@anastanova ano , pokial manzel odvadza dane v AT a ty dostavas matersku na sk mate narok na doplatenie rozdielu raz rocne spätne....

anastanova
28. feb 2012

@lauraa dakujem pekne, volala som na finanzamt a povedaly mi, ze mozeme poziadat o ausgleich a na krankenkasse mi povedali, ze ked mam narok na FbH tak mam narok aj na Kinderbetreungsgeld tak to skusime.

anastanova
28. feb 2012

http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r... Mile mamicky mozno vam tato stranka pomoze zorienovat sa v pravach na rakuske pridavky na dieta

lauraa
28. feb 2012
lili177
1. mar 2012

chcela by som poprosit o info, pridavky za 12(2011 mi boli vyplatene ale za januar a febr 2012nie, ide o prac pomer na zmluvu.budu prvy krat v roku 2012 vyplatene pridavky az v marci?alebo treba dokladovat nejake tlacivo finanzamtu?mam obavy, ci som dostala vsetku postu od nich, zatial iba 1stranovy list, kde mi pisu iba o pridavkoch za 12 2011.prosim poradte

tulina77
2. mar 2012

mam otazku k vybavovaniu rodicovskeho prispevku (KBG) - nasla som ze na plne poberanie treba zdokladovat pred a po porodne vysetrenia matky a dietata, malo by to byt 5 predporodnych a 5 poporodnych vysetreni. Neviete niekto v akej forme mam toto potvrdenie predlozit? absolvovala som to vsetko na Slovensku. mam taku predstavu ze by som si mala dat prelozit do nemciny matersku knizku (vsetky strany alebo iba kde je vidno ako casto boli prehliadky?) a snad nejaky vypis z dokumentacie pediatra ze deticky boli vysetrene po narodeni...
a este jedna otazka - co znamena ze pocas poberania materskeho sa vyplacanie rodicovskeho prispevku pozastavuje? tie mesiace proste nevyplatia a prepadnu alebo ich vyplatia neskor?

gedzid
3. mar 2012

@tulina77 Dobry vy si idete vybavovat KBG z AT, mne povedali ze to je podmienene rodinnymi pridavkami a tie mi nedaju ked nemam prechodny pobyt v AT a zmluvu s rodinou tak vlastne narok nemam ale niektore kocky tvrdia ze ano ale ked na finanzamte mi toto povedali ja rodim cochvila a dostavam zatial Wochengeld a neviem ci to mam vybavovat bo to je velke riziko platit odvody a cakat ci mi to za rok vsetko vyplatia bo aj tak mame narok len na Differenzahlung dakujem

lili177
3. mar 2012

takze moja radost z pridavkov bola predcasne, poslali mi ich expresne rychlo, no zistujem ze asi iba za minuly rok,a za 2012 mi vyplatia az v 2013.ale moj rodicovsky je viazany na vyplatu pridavkov...stretli ste sa aj vy s tym, ze vam schvalili plnu vysku pridavkov, na slovesnku nepoberam nic ale vyplatili vam ich iba raz rocne?a z coho mam zit ten cely rok?bez pridavkov aj rodicovskeho...poradte prosim, vdaka

lauraa
3. mar 2012

@tulina77 staci ked prekopirujes matersku knizku, nemusis nic prekladat,za mesiace kedy poberas wochengeld nedostavas matersku lebo obe vyplaca krankenkassa, v pripade ze by ti wochengeld vyratali nizsie ako KBG dostala by si od narodenia dietata KBG.KBG ti budu vyplacat podla varianty ktoru si zvolis presne na den, takze ked tvoje dieta dosiahne podla varianty 30 mesiacov dajme tomu 5 .jula 2014 do tohto dna dostanes peniazky vyplatene presne dennu sadzbu, za jun cely mesiac az jul uz len 4 dni.....dufam ze som to napisala pochopitelne... 😉

lauraa
3. mar 2012

@gedzid teoreticky pokial mas trvaly pobyt na sk a tvoj manzel je zamestnany na sk mas narok len na diferenczahlung raz rocne spätne.....

lauraa
3. mar 2012

@lili177 lili zial vyplacanie rodicaku je podmienene vyplacanim rodinnych pridavkov.... tvoj manzel pracuje v at a ty nic nepoberas teoreticky by si mala dostavat tieto davky z at mesacne..... skus dat ziadost na finnazamt....

lili177
3. mar 2012

@lauraa dakujem, logicky mi to tak vyplyva, ved v roku 2013 mi uz spatne rodicak nevyplatia rok naspat, len pol roka...su to ale blbci...

tulina77
3. mar 2012

@gedzid ja som asi v inej situacii, moj muz pracuje na riadnu pracovnu zmluvu v Rakusku ako zamestnanec, ja som na materskej/rodicovskej na Slovensku, preto nam cez neho rodinne pridavky priznali aj v Rakusku. Zial v tom sa nevyznam ci platit odvody alebo nie, lebo my nic take neriesime...

tulina77
3. mar 2012

@lauraa dakujem za radu, matersku knizku prekladat nebudem, poslem kopiu tak ako mam. Moj zmatok z tohto celeho ako je to v Rakusku vyplyva z toho, ze sa snazim skombinovat slovenske a rakuske davky, zaklad poberam zo Slovenska a v Rakusku ziadam o Differenzahlung. Z SK som dostavala maximalnu matersku a to je zrejme viac ako rakusky rodicovsky (myslim viariantu 30 aj ked napocitam priplatok na dvojicky). Budem prekladat zo slovenskej soc poistovne formular E117 a celkom ma prekvapilo ze len na jeho vystavenie budem cakat 30 dni... super ako maju uradnici kopec casu a zatial mi mozno nieco prepadne ☹

lauraa
3. mar 2012

@tulina77 za dni ked si poberala matersku nedostanes rodicak z AT , budu od teba ziadat potvrdenie kolko ti vyplatila slovenska strana a potom ti vyrataju doplatok v at... vyrozumenie dostanes pisomne len treba ziadat aj na finanzamte aj na krankenkasse, lebo bez toho aby ti priznali doplatok rodinnych pridavkou ti nedaju rodicak....

tulina77
3. mar 2012

@lauraa to potvrdenie kolko mi vyplatila slovenska strana, je na tom E117 zo soc poistovne (vyplatena materska) a este mam E401 a E411 z uradu prace (vyplateny rodicovsky prispevok). Som zvedava na nasledny doplatok... Doplatok rodinnych pridavkov uz mame vybaveny, to bolo bez problemov za par dni uz aj na ucte. S doplatkom rodicovskeho prispevku ale rozumiem ze robia vacsie problemy. A ktovie ako budu pocitat mna, ked v novembri min roku som skoncila jednu matersku a v marci som uz na dalsej materskej 🙂 aj som uvazovala nad tym ci to vobec mam vybavovat, travim s tym kopec casu, za chvilku pojdem znova do nemocnice a mozno z toho bude par korun ale zase ked mam na nieco narok, tak preco nie 😉

lili177
3. mar 2012

@tulina77 ja komunikujem so zdravot poitovnou mailami

gedzid
4. mar 2012

@lauraa lenze mne povedali ze ani na to narok nemam ked tam nemam prechodny pobyt a zmluvu s rodinou

happy8051
5. mar 2012

je tu niekto, kto poberal mesacne KGB na prve dieta a teraz je na rodicaku s druhym? ako dlho trvalo kym ste dostali peniaze na druhe dieta? mam zivnost stale aktivnu,.
a este by som sa chcela opytat, aku sumu pridavkov poberate na dve deti a v akych intervaloch

lauraa
6. mar 2012

@happy8051 2 krat tolko ako dostavas teraz, kazdy druhy mesiac, ked poziadas finanzamt o priznanie rodinnych na druhe dieta pride ti vyrozumenie kolko a v ktorych mesiacoch ti vyplatia peniazky

bobova
7. mar 2012

@happy8051 oplati sa ti poberat kgb ked musis platit odvody? Nie je lepsie zrusit zivnost a poberat rodinne pridavky u nas?