Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

synda11
7. feb 2016

MY MAME NATO NAJATU PANI CO TO VYBAVUJE...

jujka
9. feb 2016

ahojte baby, mám otazku poberame z at rodinne pridavky aj rodicovsky prispevok. rodinne nam pozastavili kvoli novým formulárom ktoré chceli. a otazka to pozastavia aj redicovsky príspevok? Lebo sme v decembry dostali 2x na mesiac november a 30,12 poslali aj za december a teraz vo february neposlaly rodicovsky. poberame od 6/2015 varianta 20+4 aj tam treba vsetko zaciatkom roka znovu vyziadať?

balkica
9. feb 2016

@jujka tu nikto nevie do kedy mate schvalene..treba si papiere pozriet

marcah
9. feb 2016

@jujka ano, rodicovsky vyplacaju iba vtedy ak mate sucasne schvalene pridavky. Pozastavene pridavky=pozastaveny rodicak. Staci potom preposlat na krankenkassu rozhodnutie z finanzamtu o predlzeni pridavkov

wildcat
10. feb 2016

Zienky volala som na infolinku 0800240262 ohladom Kbg. Moja situacia: Partner( otec dietata) pracuje v AT,ja mam teraz meldez.v AT ale po porode zostanem byvat na SR. Takze ja a dieta budeme mat trv.pobyt na SR a aj poistenie na SR,otec dieta ma meld. a poistenie v AT,plat ma viac ako ta hranica 16000. Pani mi povedala ze ked budem ja ziadatel tak mozme mat trv.pobyt aj poistenie na SR a v AT budem dostavat Kbg. A partnerov plat je jedno v akej je vyske. Myslite ze som ju dobre pochopila. Ma niektora rovnaku situaciu???

1975renca
10. feb 2016

@wildcat to je pravda,ak je otec dietata zamestnaný v AT máš nárok na poberanie doplatku rodičovského v AT ak chceš poberat aj na SK

1975renca
10. feb 2016

@wildcat ak tam nezrušíš meldez. a budeš tam mat v AT aj s dietatom prechodný pobyt,mala by si mat nárok na celú čiastku v AT

wanesaz
10. feb 2016

Prosim vas moze mi tu niekto poradit?Som v 8 mesiaci.Pracovala som ako zivnostnicka v rakusku od jula 2014.Otec dietata je rakusan,ale ja ostavam na slovensku aj s babatkom?Mam narok iba na doplatok z rakuska,rodicovsky zo slovenska alebo mam narok na vsetko z rakuska?Meldetzetel tam uz nemam.Dakujem za odpoved

weronika888
10. feb 2016

@wanesaz http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r... tu sa vsetko presne dozvies, lebo kazdy pise nieco ine a dostava inak.tieto info mas zarucene

wanesaz
11. feb 2016

@weronika888 dakujem krasne 🙂

weronika888
12. feb 2016

@wanesaz s radostou a vsetko dobre zelam 🙂

jankako
15. feb 2016

Babule,ako si vybavi zamestnanec v Rakusku vratenie dani.Robievala to muzovi uctovnicka a za ostatne dva roky nic.po rokoch si zistili ze sa to da aj ked si to sami vybavia.len ako na to?diky

1975renca
15. feb 2016

@jankako na finanzamte treba ist pre formulare,tam je napisane za aky rok,vypisat to a podat

jankako
15. feb 2016

@1975renca dakujem krasne

1975renca
15. feb 2016

@jankako nemate za co a ziadat sa da 5 rokov dozadu

jankako
15. feb 2016

@1975renca no to viem..a neviete presne aké formuláre ma zobrať??musí asi vedieť presne za ktoré žiada,že?snád nájdem také papiere doma,že zakedy to dostal

1975renca
15. feb 2016

@jankako oni su biele s cervenym tlacene,taky dvojharok +1 strana kde sa uplatnuje bonus na dieta ak mate deti,to najde lebo tam su predtlacene roky 2015,2014 atd.,mali by to mat medzi tlacivami hned pri vstupe na takych stojanoch,alebo nech si pyta Unterlagen für Lohnsteuer

1975renca
15. feb 2016

@jankako presne ako sa volajú neviem,len viem ako vyzerajú 🙂 ale to sa určite nepomýli ked tam uvidí tie roky na titulnej strane,na každý rok musí podat extra

jankako
15. feb 2016

@1975renca este raz dakujem moc .my si uplatnujeme na sk danovy bonus.tam to asi teda nema zmysel pytat

1975renca
15. feb 2016

@jankako nemate za co,dobre vybavte 🙂

katy1781
19. feb 2016

Ahojte chcela by som sa spyatat ci vie niekto poradit ako mam pokracovat ked so nastupila na wochengeld v rakusku a v aprili by sme sa chceli vratit domov a doma aj odrodit zaujimalo by ma ci mmi vznika aj potom narok na wochen geld doma na sk ked s aodhlasim z adresy v at alebo aspon na nejaky doplatok z at tych 8 tyzdnov po porode

1975renca
19. feb 2016

@katy1781 ahoj,na wochengeld maš narok po pôrode aj ked budeš mat pobyt na sk avšak tvoj prac.pomer nesmie byt ukončený

1975renca
19. feb 2016

@katy1781 no a potom ak priatel alebo manžel nerobí v AT tak budeš mat nárok na doplatky rodinných prídavkov a aj rodičovského príspevku po skončení materskej,doma budeš poberat na SK aj rodinné aj rodičovský a AT bude doplácat zbytok do výšky dávok v AT

lauraa
21. feb 2016

Presne tak ako uz napusala @1975renca len nesmies ukoncit pracovny pomer v at.ak si zivnostnicka musis odvody platit dalej, ak si zamestnana dohoda s zamestnavatelom o cerpani rodicovskej dovolenky, najdlhsie vsak do 2 rokov veku dietata

myvettka
22. feb 2016

Maminky a když jsem zaměstnaná a zvolím si variantu 30mesicu, tak musím opravdu nastoupit do 2let dítěte? Nesmím zůstat tech 30mesicu? Pak nechápu, proč bych si měla zvolit tuto variantu, když ji nevycerpam a nastoupim do prace driv.

katy1781
22. feb 2016

no a to je ten problem ze mne ho sef ukoncial ku dnu nastupu na wochengeld

lauraa
22. feb 2016

@myvettka lebo jedno je materska dovolenka, teda uvolnenie zo zamestnana max. Do 2 rokov veku dietata a ine je rodicovsky prispevok. Znamena ze zo zamestnavatelom musis dohodnut alebo na rozviatzani prac. Pomeru alebo poziadat o predlzenu dovolenku, ktoru ti moze a nemusi povolit.navyse popri rodicaku mozes pracovat.

katy1781
22. feb 2016

takze preto neviem co a ako ci mi zostava ten narok alebo nie

lauraa
22. feb 2016

@katy1781 zamestnavetel ta nemoze prepustit, ty mas narok na 2 roky materskej dovolenky.obrat SA na Arbeiterkammer a ries to ak SA este da. Mas aspon trvaly pobyt v At alebo otec dietata TU pracuje?

balkica
22. feb 2016

Zenyyyy, dnes mi prislo z FA rozhodnutie...Mala som schvalene pridavky do decembra 2016 a oni mi to skratili iba do februara 2016 🙂 Pekne nie ?