Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
30. jan 2012

@truhlinka009 nerozumiem co chces..... ked ti nevyplacaju KBG nie si ani zdravotne poistena, preto nemozes ani dietata pripojistit k sebe... keby si bola poistena v at staci zajst na krankenkassu a, vypisat formular a dostanes obratom karticku (poistenca) postou .....preco nedostavas KBG alebo ti priznali len pridavky na obdobie wochengeld?

gabcsika85
1. feb 2012

Ahojte! Je tu niekto, kto robila v AT ako opatrovateľka, na živnosť a je teraz na materskej dovolenke? A POBERA z AT aspoň Differenzzahlung? Ja mam termin v juli, a neviem, co mam robit... 😒 Bola som na Finanzamte sa opýtať, či mám nárok na Diff. rod.príd. Povedali, že nakoľko nebudem robiť, nemám...Ani prechodné bydlisko, ani aktívna živnosť, ani zmluva s rodinou ich nezaujímala...Neviem, čo mám robiť...Váš názor? 🙂 Poraďte mi, prosím!

lauraa
1. feb 2012

@gabcsika85 skus napisat Happy, prispieva sem do temy ...bola a je vpodobnej situacii

happy8051
1. feb 2012

@gabcsika85 dlho som patrala po info, kym som pochopila ako to funguje. mas narok na mesacne vyplacany KGB len vtedy, ak si samozivitelka. ak nie, dostanes doplatok raz rocne.
FB dostanes urcite, ak ti priznaju doplatok KGB, dostanes aj doplatok FB raz rocne za cely rok. vzdy musi ostat aktivna zivnost.
v tomto systeme nejde o nic ine, len aby zo strany AT bolo co najmenej pripadov cudziniek, ktorym vyplacaju peniaze. taze tak. nic som sa nikdy nepytala na uradoch osobne, pretoze by som dopadla tak , ako aj ty.
posli najprv potvrdenie o gravidite od lekara na SVA. nasledne dostanes tlacivo na Wochen geld.

happy8051
1. feb 2012

@gabcsika85 ak chces vediet nieco podrobnejsie, posli IP

truhlinka009
1. feb 2012

@lily1983 Ahoj, no oni si vždy nájdu nejaký dôvod, momentálne už aj samoživiteľkám nepriznávajú mesačné KBG pokiaľ otec dieťaťa je zamestnaný na SK. Aspoň mne uviedli takýto dôvod. Teraz čakám na vyjadrenie UPaSV na SK. Doslova ma prinútili podať si žiadosť na SK, aj napriek tomu,že doteraz mi vraveli,že na SK nemám nárok, aj mi to potvrdili fomulárom E411, nestačilo im to....

happy8051
1. feb 2012

@truhlinka009 odporucam poslat oficialne vyjadrenie UPSVaR o tom, ze NEMAS NAROK na SVK na ziadny prispevok, nakolko odvadzas odvody v AT. mne to pomohlo

petrusa22
1. feb 2012

Ahojte, rada by som sa spytala skusenejsich, ci mam narok na pridavok na dieta,konkretne dcera(8r),pokial je partnerova nevlastna..a teda ma svojho vlastneho otca ktory na nu plati vyzivne.. Je ale clenom spolocnej domacnosti.Odbili nas na FA s tym, ze by si ju musel partner adoptovat, potom by vznikol narok...Poberame prispevky z AT na mladsieho syna, zijeme na SK. dakujem

merry2211985
2. feb 2012

@petrusa22 mne povedala pani na USVaR že ak sa vezmeme s priateľom tak potom budeme mat narok.

tulina77
3. feb 2012

@vroni ahoj vroni, poradis mi? mam pripravenu na poslanie ziadost o Differenzzahlung na rodinne pridavky - ja ich poberam na Slovensku, kde vsetci byvame, moj muz pracuje v Rakusku ako zamestnanec. Vybavujeme to prvykrat, mam dvojicky, ktore sa narodili vo febr minuleho roku. Citala som si tuto diskusiu, vidim ze rozne dlho trva vybavovanie, asi zalezi od uradnika. Posielam ziadost postou, pripla som tam vsetky mozne prilohy, ktore sa v ziadosti spominaju - uradne do nemciny prelozene rodne listy deti, nas sobasny list, E401, E411 potvrdene nasim uradom prace. Ak bude ziadost v poriadku a uznaju mi ju, co bude dalej? Poslu mi rozhodnutie alebo pridu rovno peniaze na ucet? A ako dlho podla Teba mozem cakat na ich reakciu, kedy je to treba urgovat uz telefonicky ci maju vsetko? Posielam to na Finanzamt do St Poltenu.

vroni
3. feb 2012

@tulina77, na tuto otazku potrebujes jasnovidca 😀 😀 😀 Malo by to prebehnut tak, ze im vsetko posles, do mesiaca dostanes vyrozumenie a v priebehu dalsieho mesiaca peniaze. Malo by. Niekedy to tak aj funguje. Niekedy cakas pol roka na rozhodnutie a potom ti napisu, aby si poslala nieco ine (napriklad preklad od RAKUSKEHO prekladatela alebo nieco ine, co oni zapotrosili - alebo aj nie a hraju o cas) Do tych dvoch mesiacov ti ani telefonicke urgovanie nepomoze, odpinkaju ta tym, ze toho maju vela (haha) Niekedy dojdu peniaze a na rozhodnutie cakas este pol roka (ja som to tak mala). Zavisi to nie len od toho ktory danovy urad, ale aj od toho, ktory uradnik a ako sa prave vyspal...

tulina77
3. feb 2012

@vroni aha, tak len trpezlivost. Strasne dlho som tie papiere chystala a studovala si veci k tomu, tak uvidim co sa udeje. Myslis ze je moj orientacny vypocet spravny, co by som mohla dostat od Finanzamtu? Vychadza mi to na 11 mesiacov x 2 deti x (105,40 rodinne pridavky + 12,80 surodenecky priplatok na 2 deti + 58,40 danovy bonus na dieta). To mi vychadza na 3885.2 minus rodinne pridavky zo Slovenska (2 deti x 22.01 x 11 mesiacov=484.22) cize z Finanzamtu 3400 evri. A dalsia otazka - pani z uradu prace mi radila, aby som si nasledne poziadala o doplatenie rodicovskeho prispevku. Ale ako sa potom spajaju rakuske pravidla s nasimi? rakusky rodicovsky som si pozerala ze je nejakych 436 mesacne, ked sa pobera do 30 mesiaca veku dietata. v rakusku maju kratku matersku a potom prechadzaju na rodicovsky. lenze ja som mala na Slovensku minuly rok dlhu dvojickovsku matersku a ovela vyssiu ako rakusky rodicovsky, rodicovsky prispevok som mala len za november a december. A v marci, buduci mesiac nastupujem opat na dalsiu matersku s dalsim dietatom. Nejako to neviem skombinovat ako to mam vybavovat, za ake obdobie a ci sa poberanie prerusi dalsou materskou alebo nanovo zacne bezat 30 mesiacov po materskej s tretim dietatom...

michaela12324
4. feb 2012

ahojte zienky uz niektora ste dostali rodine pridavky toho roku ?

jankako
4. feb 2012

@michaela12324 my už hej

michaela12324
6. feb 2012

@jankako a kde si to ty posielala a co vsetko ti trebalo nemala si problem to vybavit

jankako
6. feb 2012

@michaela12324 na finanzamt to muž zaniesol.bolo potrebne vela vela potvrdení a prekladov..tlačív vypísať..problem to nebol,pokial predložíš všetko čo pýtaju..my sme to vybavovali 6 mes.dlho,lebo nám stále niečo chýbalo.a myslím že je to aj v tom na akého úradníka natrafíš.

zuzicka1982
6. feb 2012

@jankako Janka mozem sa spytat, pridavky si dostala za rok 2011?

jankako
6. feb 2012

@zuzicka1982 hej aj za r.2012 už

jankako
6. feb 2012

dievcence neviete prosim vas kolko rokov treba odpracovat v at.aby vznikol narok poberat rentu odtial.dakujem

lauraa
6. feb 2012

@jankako minimalne 180 mesiacov a moze ju poberat az ked dosiahne dochodkovy vek teda zatial 65 rokov, bude ale vyplacana len cast a na sk musi tiez manzel poziadat o dochodok a tu mu bude vyplacana cast podla odrobenych rokov na sk.....

jankako
6. feb 2012

@lauraa dakujem!

zuzanapd
7. feb 2012

Ste tu niekto, kto pracoval pred materskou v Steiermarku???Prosím... Potrebujem sa o niečom poradiť...
Musím absolvovať gynekologickú prehliadku aj v Rakúsku, aby mi bol vystavený preukaz pre tehotné, keď chodím k doktorke na Slovensku?

lauraa
7. feb 2012

@zuzanapd nie nemusis, stacia ti razitka aj od slovenskych lekarov dolezite je aby si ich mala ked ich bude GKK od teda ziadat, najlepsie ak si okopirujes MK lebo na sk sa odovzdava pri porode....

zuzanapd
7. feb 2012

@lauraa ďakujem za odpoveď...

gedzid
7. feb 2012

@happy8051 Ahoj ale ja som sa bola pytat na finanzamte a mne povedali ze FBI mi nedaju pokial nebudem mat prechodny pobyt v AT a zmluvu s rodinou tak nerok nemam a tym padom ani rodicak nedostanem tak neviem ako ste to vy vybavili

happy8051
7. feb 2012

@gedzid povedali ti to, co im vyhovuje... ja som posielala na vsetko klasicky formulare... je pravda, ze som na vyplatenie KGB cakala 10 mesiacov ale dockala som sa a potom uz chodili peniaze pravidelne

gabcsika85
7. feb 2012

Ahojte! Ktora poberala Wochengeld, jak to posielali? Naraz z avsetky 4 mes., alebo na kazdy mesiac zvlast? Diky...

petrusa22
7. feb 2012

@merry2211985 dik merry

gedzid
8. feb 2012

@happy8051 tak myslis ze to mam risknut a nerusit zivnost ale ja mam obavy ze vyhodim za odvody viac ako 3000e za rok a ci mi to vobec doplatia ked mi to takto povedali ze na nic narok nemam

zuzanapd
8. feb 2012

Sie brauchen in Österreich den Mutterkind-Pass nicht machen, wenn Sie
in der Slowakei schon einen haben. Die SVA braucht aber die
Bestätigung des Geburtstermines von einem Arzt (Ihrem Frauenarzt).
Bitte schicken Sie diese Bestätigung an die SVA der gewerbelichen
Wirtschaft in Graz. Dann bekommen Sie von der SVA alle weiteren
Informationen.
Damit man in Österreich Mutterschutzgeld und Karenzgeld bekommt ist
folgendes wichtig:
Gewerbe in Österreich muss aufrecht sein
SVA-Versicherung muss bezahlt werden
Mutterkind-Pass mit allen vorgeschriebenen Untersuchungen (auch Ausland)
Bekanntgabe des errechneten Geburtstermines (Bestätigung vom Arzt)
Mutterschutzgeld 26,97 pro Tag (für eine Woche also 188,79)
Karenzgeld ist abhängig von der gewählten Variante
Sollte eine Pflegerin auch im Ausland Geld bekommen so erhält sie in
Österreich eine Differnzzahlung.

@gedzid