Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

michaelachanel
7. jún 2012

@gedzid tak ako píšeš.....vysrať sa nato lebo čakáš nato čo Ti právom platí ☹ len oni z nás debilov robia ☹

kikoslawa
7. jún 2012

@michaelachanel TOTO SOM NASLA: Ak sa však jedná o detí, ktorých pobyt a stredisko životných záujmov je na Slovensku, ale ktorých rodičia sa zdržiavajú v Rakúsku za účelom zamestnania, alebo ktorý vykonávajú iný druh zárobkovej činnosti napr. na základe živnosti prihlásenej v Rakúsku , nárok na priznanie rodinných dávok sa posudzuje podľa NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 883/2004 o koordinácii systémov sociálneho zabezpečenia (zmenené a doplnené o NARIADENIE EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 988/2009) a NARIADENIA EURÓPSKEHO PARLAMENTU A RADY (ES) č. 987/2009, ktorým sa stanovuje postup pri vykonávaní nariadenia (ES) č. 883/2004.

kikoslawa
7. jún 2012

Ja sa chcem opytat, cize ak porodim bábo a budem s ním zit na SK, pricom budem mat aktívnu zivnost, prechodny pobyt v AT a budem si platit odvody do SVA nemam nárok na rodinné pridavky a rodicak ??? lebo stredisko zaujmov je SK...??Uz som z toho debil :P

happy8051
7. jún 2012

@kikoslawa ja zijem na slovensku a mam vsetky prispevky

kikoslawa
7. jún 2012

@happy8051 Ale zivnost mas aktivnu, aj odvody si platis, aj prechodny pobyt mas v AT ?? Tak podla coho potom sudia ci mi ich uznaju ci nie..lebo podala som si uz na Wochengeld. Tak uz cakam len..

happy8051
7. jún 2012

@kikoslawa ano zivnost mam aj odvody platim. v 20tt je skoro na ziadost na wg. najprv si mala do sva poslat oznamenie o toím, ze si tehotna a oni ti sami poslu formular. nemam prechodny pobyt

iwa27
7. jún 2012

@rencsike ja by som chcela ist na rizikove..ty si pracovala do poslednej chvili?

iwa27
7. jún 2012

@happy8051 gratulujem k Nelinke,zelam vam hlavne vela zdravicka 😵 rodila si doma,ci v rakusku?

kikoslawa
7. jún 2012

@happy8051 Gratulujem aj ja k malinkej 🙂 jedna zena mi pisala ze je problem mat prechodny pobyt tu lebo nemozu mat nahlasene tri opatrovatelky v rodine..A prechodny pobyt nieje podmienkou?? ci iba kym mi schvalia vsetky davky musim byt prihlasena? Uz som poslala do SVA a oni mi poslali Antrag..a kedy ho asi poslat im? dakujem ti pekne🙂

michaelachanel
8. jún 2012

@kikoslawa takže dnes som sa bola u nás na úrade informovať...takže tým pádom, že biologický otec dieťaťa je na úrade práce evidovaný ako nezamestnaný, tak všetko mi má vyplácať RAKÚSKO!!!!!!!!!! kebyže je zamestnaný platilo by mi Slovensko a Rakušania by mi doplácali. Takže sa majú po chlebe teraz!!!!!!
@gedzid

kikoslawa
8. jún 2012

@michaelachanel Super tak drzim palce nech to vybavis a peniazky ti budu vyplatene..Dufam to vyjde 🙂

rencsike
9. jún 2012

@iwa27 nie, mala som rizikové tehu, takže vypísaná.

rencsike
9. jún 2012

@happy8051 Gratulujem 🙂))

michaela12324
13. jún 2012

zeny mate niektora volskbank rakusku banku?

adrika78
13. jún 2012

@michaelachanel chcela by som sa ta opytat, ako to vlastne je s tym Kinderbetreuungsgel, mne prisla odpoved z SVA , ze mi daju peniaze ak im dolozim za rok 2012 doklad, ze mi schvalili rodinne pridavky, tie mi dali iba za november a december 2011, tiez nemam peniaze, a treba platit odvody, aj ked som vydata, manzel je nezamestnany, tak neviem ci mozem poziadat SK o rodicovsky prispevok, alebo ako teraz, mna uz klepne, pisala si do Rakuska, aby ti vyplatili alebo ako si postupovala, lebo mi uz z tych rakusakoch sibne . dik

adrika78
13. jún 2012

dnes som bola na urade u nas, a uz ani rodinne pridavky na maleho nedostane manzel , lebo je nezamestnany, vsetko musim ziadat z rakuska, na porazenie , ma niekto skusenost s tym , lebo nemame ziaden prijem , ani ja ani môj manzel, a rakusania mi napisali list , ze az v roku 2013 mi vyplatia, a u nas mi povedali , ze musia platit normalne a nie raz rocne, na porazenie, ak mal niekto taku skusenost prosim ozvite sa diik.

rencsike
13. jún 2012

@adrika78 tak by ti mali dať tu na úrade potvrdenie o tom, že nemáš nárok tu poberať prídavky, dať preložiť a poslať a podla toho by ti mali uznať "normálne" prídavky z Rakúska.

anastanova
13. jún 2012

ahojte, tiez mam problem rovnaky ako aj vy! Manzel pracuje v Rakusku, ja som nikdy nepracovala a ked som porodila bola som evidovana na UP. Od narodenia synceka do 31.01.2012 som dostavala pridavky na dieta od Slovenskej republike a ked som zistila, ze to poberam neopravnene, tak somsla na UPSVAR a tam mi to stopli. Dostala som rozhodnutie, ze mam SR penieze vratit! Z rakuska som dostala vyplatene FBH do decembra 2011, volala som na FA a povedane mi bolo, ze pokim zijem s dietatom na SK tak nemam narok na dvojmesacne vyplacanie davok, ale lem na diferenzialne, co znamena, ze peniaze dostanem az na rok. Ide ma z toho porazit! KBG som stale nedostala uz je tomu mesiac ako som im zaslala rozhodnutie o FBH a stale nemam nic na ucte a ani v postovej schranke! Nemate nejaky dobry recept, ako ich donutime na vyplacanie davok rovnako ako rakusanom? Ved ony vyuzivaju nase peniaze! Ony ich tocia a nam ich inflacia nici a este k tomu zuby na klinec, alebo uz ako 😠 ?!

michaelachanel
14. jún 2012

@adrika78 nemáš si náhodou znova požiadať FA o prídavky?? a do keď Ti opäť schvália tak prepošleš SVa, myslím. Mne dnes prišlo vyrozumenie s tým že ich mám schválene do konca ako som žiadala 🙂 aspoň myslím, že som to dobre pochopila..lebo tam mám do okt.2013.
Tým, že je tvoj manžel nezamestnaný dávky tu Ti nedajú na SK, musíš si všetko žiadať v AT.
Áno do At som poslala všetky žiadosti a formuláre

michaelachanel
14. jún 2012

@anastanova myslím, že tým pádom, že manžel pracuje máš naozaj nárok len na diferenc, ktoré sa vypláca len raz ročn, ja som vedená ako slob. matka a otec dieťaťa je nazamestnaný a mne budú vyplácať každé dva mesiace.

michaelachanel
14. jún 2012

@anastanova nedonútiš ich nijak...nám ostáva iba čakať.... a SVA možno troška potrvá kým vyplatia rodičák. Ja som im dnes poslala o rozhodnutí z FA tak som zvedavá ako dlho budem čakať...

happy8051
17. jún 2012

@michaelachanel Miska, prosim ta... ty to mas teraz aktualne... napis mi prosim, ake vsetk papiere potrebujem prilozit k ziadosti o rodicak. a kedy mam poslat ziadost o FBH a ake doklady k tomu? idem vybavovat pre Nelku a ja uz neviem co vsetko tam treba... uz teraz mi je zle z toho.... diky

michaelachanel
17. jún 2012

@happy8051 ahoojj moja... ja som odniesla žiadosti tam, keď mala Sarah 6 týždňov. aj do SVA aj do FA
Potrebovala som : FA: formular E401 a E411,
žiadosť o FBH
z SVA výpisy prefotené, že si platím odvody
kopia živnostenského listu
Potvrdenie o pobyte môj a malej (neprekladala som)
potvrdenie o poberani Wochengeld kopia
rodný list malej ( taktiež som neprekladala, dala som im rodný list so suchou pečiatkou)
a dodatočne odomňa potom žiadali : zmluva s rodinou a Honorarnoten od okt. 2011 čo som už bola na poberaní Wochengeld
a ešte som im originálne dala preložiť prekladateľom papierz úradu práce, že nepoberám žiadne dávky pravidelné na SK

SVA: poslať správu o pôrode (neprekladala som iba som počiarkla, že som mala normálny pôrod a že som mala 1 dieťa)
prefotený rodný list
správa o novorodencovi
kopia schvalenia o priznaní FBH

lussymusi
18. jún 2012

@michaelachanel ahoj, prepáč že ťa otravujem ale vidím že som v rovnakej situácií ako ty. Pracujem na živnosť v AT,dostala som už istú časť wochengeld a teraz neviem či mám alebo nemám nárok na materskú nakoľko tam mám živnosť aktívnu, platím si odvody ale som s malou doma na Slovensku. Bolo mi povedané, že ak tam nemám trvalý pobyt tak nemám nárok na nič. Je to pravda?Veľmi pekne ďakujem za radu lebo už som z toho tatár:(

gedzid
18. jún 2012

@lussymusi dobry ja som v rovnakej situacii a v maji som dostala posledne Wochengeld a teraz neviem co dalej bo pred odchodom na matersku som vsetko zistovala a vo W mi povedali na SVA ze rodicak dostanem ale ked mi uznaju pridavky a tie mi neuznaju ked nebudem pracovat a nebudem mat zmluvu s rodinou a prechodny pobyt a tie ked neuznaju tak ani na SVA nedaju rodicak tak jedine po wochengeld ist do prace co je nemozne od takeho deca a tak jedine platit odvody dalej a mat aktivnu zivnost a cakat na buduci rok a podat differenzahlung co este aj tak neni iste ze ho vyplatia tak je to risk platit tak vysoke odvody a modlit sa ci to vyplatia alebo potom prerusit zivnost a byt na rodicaku v SR to ja zvazujem bo z AT nedostanem urcite nic bo som si to vsetko obehala

gedzid
18. jún 2012

@michaelachanel ahoj prepac ze otravujem a ty a mala mate pobyt v AT ci v SR vdaka

lussymusi
18. jún 2012

@gedzid ahoj...môžeme si tykať? no ako vidím hlavu si netrápim sama:( materskú som riešila ešte počas toho čo som pracovala ako tehotná v AT a povedali mi na SVA, že nemám nárok nanič okrem wochengeld a že potom si podotýkam MUSÍM pozastaviť alebo zrušiť živnosť! tak som teda počítala s tým, že budeme žiť aspoň z toho rodičovského príspevku 194.- euro ktorý dostanem na SK...tak som teda dnes bola na ÚpsVaRe a pýtala sa ako ďalej a tam mi povedali že nedostanem ani od nich nič pokiaľ im neprinesiem potvrdenie o tom že SVA mi dá do ruky papier kde stojí, že mi zamietli rodičovský príspevok..teraz som z toho úplne vedľa a neviem načo mám a teda na čo nemám nárok keď každý povie niečo iné...ešte stále mám aktívnu živnosť,lebo čakám na druhú časť wochengeld čo mám dostať asi za týždeň a potom neviem čo ďalej..aj mne povedali na SVA, že musím aktívne pracovať a dať také malé dieťa opatrovateľke na SK alebo pracovať aj s ním a vytierať pri 2 mesačnom miminku babe riť..horšie je ešte to, že pracujem v Bregenz čo je až 900 km od Bratislavy takže malá by takú cestu ani nezvládla keď už uvažujem o tejto možnosti...mám jediné šťastie a to je to, že do júla mi bude odvody platiť rodina a potom si ich musím platiť sama alebo radšej pozastavím živnosť aby som nemusela platiť nič keďže ani nemám z čoho!!!som z toho všetkého sklamaná a počítam minúty do zajtrajšieho dňa aby som mohla zavolať na SVA a vyjadriť im svoj postoj voči ich sociálnej politike!berú nás ako posledné špiny a nevážia si že im zachraňujeme riť keď im tie staré potvory opatrujeme...je mi z toho všetého zle! ☹

michaelachanel
19. jún 2012

@lussymusi ahooj!! určite máš na všetko nárok, nesmieš zrušiť a ani pozastaviť živnosť a nesmieš sa odhlásiť z prechodného pobytu!!! aspoň ja to mám stále platné a dočkala som sa rodinnych a teraz čakám na rodičovský

michaelachanel
19. jún 2012

@gedzid diferenz Ti budú vyplácať len v prípade, že otec dieťaťa je zamestnaný, ak nieje máš nárok na úplne rodinné a rodičák z AT

michaelachanel
19. jún 2012

@gedzid ahoj, s malou bývame na Slovesnku a prechodný pobyt mám v rodine stále platný, neodhlasovala som sa.