Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

michaela12324
12. júl 2012

ahojte kocky chcem sa vas opytat zivnostnicky jedna baba mi tvrdi ze kled pozastavim zivnost i tak mi vyplatia pridavky i rodicak nieje to blbost vraj aj jej kamaratky tak maju a im vyplatia bez problemov dik za odpovede

rencsike
13. júl 2012

@majcika no, ja by som povedala, že lauraa sa v tom lepšie vyzná. ja odporúčam len to, čo bolo platné aj u nás. alebo sa tu trošku treba popozerať a odpoved nájdete určite, lebo sa to už určite opýtal niekto.

adrika78
13. júl 2012

@ivkabianka ja mam slovensky ucet na pridavky a wochengeld , ale na kinderbetreuungsgeld, si pisomne odo mna vyzadovali rakuske konto.tak neviem ako to maju iny.

adrika78
13. júl 2012

@gedzid nie nepotrebuju prijem, iba tvoj prijem ak ty pracujes v rakusku , alebo mas tam zivnost.

adrika78
13. júl 2012

@gedzid na pridavky nepotrebujes ucet rakusky , staci slovensky, a ten formulas som nevyplnala, ale je to podobne co som si zbezne presla, ak mas ziadost zo ziadosti o pridavky tak podla toho vypln, rada by som ti s tym pomohla , ale nevyplnala som ten formular, ja stale posielam iba ziadosti o pridavky .

adrika78
13. júl 2012

@gedzid tak to ti neviem povedat, mne kamoska zalozila v raiffeisenbank, podla mna je to jedno, halvne aby bol, a aby si si ty mohla vybrat peniaze na SK z bankomatu.

adrika78
13. júl 2012

@gedzid kedze on pracuje v AT tak ziada on, a ty dostanes z SK rodicak, ale najprv musis pozaidat finanzamt o pridavky, manzesl si ich musi ziadat na seba , lebo ty dostanes z SK a oni iba doplacaju, normalne posles ziadost o pridavky, vsetko ziada on na seba , on by na sk nedostal nic, ale ty ano, a on z AT, a ked bude rozhodnutie z finanzamtu, tak az vtedy posielas ziadost o kinderbetreuungsgeld, a tam treba rodny list v NJ, a ak bude treba nieco tak oni vyzvu listom, to iste aj o pridavky, co potrebuju tak napisu , co im treba poslat.

gedzid
14. júl 2012

@adrika78 a ako sa Vam, podarilo vybavit Kinderbetreuungsgeld neviete mi poradit ako vypisat tlacivo Beih 38 bo potrebujem ci mi schvalia pridavky bo inac nedostanem z AT rodicak dakujem

gedzid
14. júl 2012

@adrika78 ale moj mangel pracuje v SR

ivka707
14. júl 2012

@rencsike a na rodičovsky príspevok? nemyslim na syna ale na druhe babätko od septembra? dik🙂

rencsike
14. júl 2012

@ivka707 rodičovský tiež doplatok raz ročne 😠

ivka707
14. júl 2012

@rencsike a to môžem žiadať v septembri, alebo až v januári?

rencsike
14. júl 2012

@ivka707 netreba počkať, oni žiadajú aby si im poslala žiadosť do 6.-ho mesiaca babätka. po podaní obydvoch žiadostí treba počkať na vyjadrenie Finanzamtu a ked ti uznajú rodinné, potom nemáš problém ani s rodičovským (mne to potom vyplatili automaticky, ani potvrdenie od Finanzamtu nechceli).

gedzid
15. júl 2012

@rencsike prosim ta a ako si vypisovala tlacivo na FA to beih 38 bo mala ma 3 mes. a este to nemam poslane vdaka

ivka707
15. júl 2012

@rencsike dakujem za odpovede🙂 vidím že sa vyznas🙂 ale este by som sa chcela: že my sme ešte na syna nič nežiadali. tak je lepšie pozastaviť dávky tu na SVK a žiadať od septembra prídavky na obe deti alebo iba na druhe, a na syna vyrovnanie v januári? či ako? ďakujem

kathy1
16. júl 2012

@rencsike @laurra Zdravim vsetky zienky, kt, bojuju s rakuskymi uradnikmi.Mohli by ste mi trosku poradit? Precitala som si celu tuto temu a mam dost 😠 Ja robim v rakusku na zivnost, platim si vsetky odvody. Planujeme s mm babatko.Viem, ze mam narok na 8 tyzd. pred porodom a 8-12 tyzd. po na matersku. Ale zaujima ma ci by mi schvalili rodinne pridavky a potom rodicak, ked budem doma s babom na SK, necham si aktivnu zivnost. A manzel bude pracovat tiez v rakusku na zivnost. Na Sk asi nebudeme mat na nic narok alebo?, tak by mi mali vyplacat rodinne aj rodicak podla varianty mesacne.Alebo nie? @happy81 tebe chcem tiez trosku poradit moja kamoska je tiez zivnostnicka a mala jej mala v marci rok. Je s nou sama, a poziadala si o prispevok k pausalnemu rodicovskemu prispevku ( Beihilfe zum pauschalen KInderbetreuungsgeld) ma narok osamely rodic kt. je na rodicaku. A schvalili jej to. Poslali jej pol roka spätne cez 1000€, lebo uz to ziadala az ked mala mala rok. Sice najskor jej napisali nie, ale poslala formular znova aj nejakymi dalsimi papiermi a potom schvalili. Za pokus nic nedas skus vybavit. A este podavala aj danove a tam jej tiez vracaju cez 500€. Dakujem Vam vsetkym za rady 😉

rencsike
16. júl 2012

@ivka707 v žiadnom prípade nepozastaviť na SK, na syna môžeš len dorovnávaciu dávku ( ale len z Finanzamtu rodinné, lebo na rodičovské už nevieš zvoliť variantu).žiadosť môžeš podať hocikedy ( v tvojom prípade čím skôr), aj tak to potrvá kým uznajú.

rencsike
16. júl 2012

@kathy1 ked budeš mať aktívnu živnosť, musia ti uznať. a ked manžel bude robiť tiež v Rakúsku, tak ti musia dať na SK potvrdenie že nemáte tu nárok na nič a tým pádom musí platiť Rakúsko.

kathy1
16. júl 2012

@rencsike uz mam toho plnu hlavu, clovek si plati take nemale odvody a este nakoniec nic nedostane ☹ Lebo som citala, ze ked budem na Sk s babatkom, tak ze neschvalia rodinne potom teda ani rodicak lebo moje zaujmy a zaujmy dietatka su na slovensku. Obidvaja mame v rakusku len prechodny pobyt. Na prehliadky a rodit chcem doma.Sa bojim tam aj zavolat co si vymyslia a ako ma odbiju ☹ 😒

rencsike
16. júl 2012

@kathy1 môžeš sa tu opýtať na Sociálke, lebo keby si tu mala nárok na dávky, tak potom z Rakúska len na doplatok raz ročne (ale asi ti povedia že odvody platíte obydvaja tam a preto treba žiadať z Rakúska všetko). a že budeš doma chodiť k lekárovi a potom ostaneš tu aj s bábom nezávysí s tým (aj ja to tak mám).

kathy1
16. júl 2012

@rencsike dakujem, ked pridem domov tak sa tam pojdem spytat 😉 a tebe doplacaju raz rocne, ci dostavas mesacne?

adrika78
16. júl 2012

@gedzid ja som poslala normalne ziadost na finanzamt, o rodinne pridavky, odpisali mi , ze mi patra za urcite obdobie, a ten dokument som prefotila a poslala spolu so ziadostou o Kinderbetreuungsgeld, ale tam nastal problem, ze to vyplacaju raz rocne, takze, znova treba ziadat v roku 2013 v januar, novu ziadost o pridavky na finanzamt, a potom to rozhodnutie poslat na SVA k ziadosti Kinderbetreuungsgeld, ale este treba ked ma dieta 6 mesiacov poslat od lekarky potvrdenie, kde budu vypisane kazdy mesiac poradne, a ockovania, a dalsie zase na 10 mesiacov, inak, zevraj kratia rodicak.ja som to poslala, dosiel mi list, ze to eviduju, a este raz odo mna ziadali prepustasiu spravu o dietati, a tehu knizku, a kedze som mala cisarak, tak aj tu spravu som im poslala, ale teraz som posielala , znova ziadost o pridavky, pretoze manzel je nezamestnany, a na SK nam vsetko pozastavili, pretoze , nam musi vsetko vyplacat rakusko, tak cakam na odpoved, zatial mi este nic neprislo.

adrika78
16. júl 2012

@gedzid takze ty pracujes v rakusku, a mas tam zivnost?

rencsike
17. júl 2012

@kathy1 1x ročne 😖

gedzid
17. júl 2012

@adrika78 ano ja som do febr. robila a potom som sla na matersku a mala sa v aprili narodila a do maja som mala Wochengeld a teraz nic a poslala som na FA o pridavky ale neviem ci mi ich schvalia ked nepracujem. a v SR k rodicaku odomna xu daky papier ze mi v AT neuznavaju tak musim cakat kym daco poslu a az potom mozem v SR dostavat rodicak 196e, a ked ti FA odpisal ze pridavky za urcite obdobie stacilo im to na SVA a dali ti rodicak?a aku si si dala variantu ja xem len tu 12 na rok

milacik65
18. júl 2012

ahojte baby, prave nam stopli na svk vsetky peniaze, ze vraj ked tu priatel od januara robi nemame narok na nic zo svk, este im od januara budeme musiet vratit :(

kicike
20. júl 2012

ahojte baby,som tu nová ale zaujimalo by my pár veci o tej materskej.som ako opatrovatelka v AT na zivnost uz 2 a pol roka.odvody vsetko platim.planujem sa otehotniet v buducom roku.tak som sa rozhodla ze do febr. 2013 este pracujem,potom zostanem uz v SR.nechcem ani minutu tu robit ked som uz tehotná,moja pacientka je tazká,treba ju viackrát zdvihnut,atd.takze moja otazka je:co ked ja zostanem od marca v SR ale napriklad len v maji alebi v juni sa otehotnim.do vtedy co?a potom tie 9mesiacov?na aké peniaze mám nárok?mám zrusit aj zivnost alebo nie, a z doma platit vsetko aj odvody? prosim vás dajte mi nejaké rady,vopred dakujem pekne.a perpácte my chyby som madarka ale dufam ze ste pochopili co vlastne chcem vediet 😉 🙂

michaelachanel
20. júl 2012

@kicike ak by si bola rizikově môžem poberať PN z AT, odvody si stale musis platit, po PN 2 mesiace pred pôrodom a 2 mesiace po pôrode budes poberat Wochengeld teda matersku ( ak budes rodit cisarskym tam budes Wochengeld poberat 8 tyzdnov po pôrode) a potom nastava najhorsia realita ziadat Finanzamt FA o Familiebeihilfe FBH )rodinne ak ti ich schvalia posles rozhodnutie do SVA a ti ti budu vyplacat Kinderbetreuengsgeld KBG teda rodičák.

adrika78
20. júl 2012

@gedzid rodicak, ak si vydata musi poziadat tvoj manzel na seba a to aj pridavky u nas na SK, ty budes dostavat pridavky a rodicak z AT, ak si platis odvody.
Ak bude dostavat tvoj manzel na SK tie davky co som hore uviedla, tak ty budes dostavat raz rocne rodicak a Kinderbetreuungsgeld, tak to u nych chodi, to iste plati ak mas uvedeneho mnazela -priatela v rodnom liste dietata, on si ziada u nas, a ty v AT, iba ak by bol nezamestnany, tak vsetko dostanes z AT, ale to treba do ziadosti na rodicak napisat, ak by bol nezamestany, s tym rozhodnutim z finanzamtu, potom ziadas o Kinderbetreuungsgeld, ale im posielaj iba kopie , aby si mala orig. doma, ak by trebalo, ale stale musis platit odvody, ja som si dala tu druhu varianktu .

adrika78
20. júl 2012

@gedzid presla som si co som ti pisala, kedze aj tvoj manzel pracuje v AT, tak by ste mali dostavat vsetko z AT, podla toho.