Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

emjee
20. nov 2007

no toto ma zaujima
ja som sa totiz informovala (len cez net), ze ako by to bolo, keby som robila v Rakusku a potom sla na matersku, ci by som mala nejaky narok a okrem ineho tam boli taketo (podla mna dost drsne)podmienky (drsne vzhladom na to, ze clovek tam pracuje a odvadza dane a nema pomaly narok ani na blbu matersku):
- Lebensmittelpunkt v Rakusku (posudzuje sa trvaly pobyt resp. Aufenthalt teba, partnera, deti)
- pravidelne navstevy pred porodom u rakuskeho gynekologa
- pravidelne navstevy u rakuskeho pediatra po porode

cerpala som odtialto http://www.help.gv.at/Content.Node/8/Seite.0806...

vlastulka
autor
20. nov 2007

No to neviem ako to je, ak by si ty tam pracovala. My sme sa informovali iba na manžela, keďže tam on pracuje. Ževraj to vychádza mesačne okolo 65O Eur aj z rodičovských príspevkom. Ja som predtým učila a toľko som nemala ani plat. Tam sa poberá materská 2,5 roka. Akurát teraz vybavujeme všetky potrebné papiere, sú tam aj tie čo si napísala. Tu som pol roka dostávala materskú z úradu, kedže som nezamestnaná /no predtým som pracovala 2 roky, tak preto/ a teraz má nárok na to manžel, ja zo SR nemám nárok, tak mi povedali tu na úrade. No uvidíme ako pochodíme. Od nás to jedna známa dostáva, tak myslím, že by s tým problém nemal byť.

emjee
20. nov 2007

no na tej stranke pisu 436 euracov za mesiac

vlastulka
autor
20. nov 2007

Môže byť, neviem ti presne povedať, my sme počuli ževraj to robí okolo 600-650 eur, ale keby to bolo aj tých 4OOeur, tu to je len nejakých 5000sk, tak si myslím, že tam je to stále lepšie

alexa27
20. nov 2007

ahojte, moj manzel robi v rakusku a pytal sa na to u neho v praci a vraj keby si ma pripoistil k sebe tak by som mohla dostavat matersku odtial. ale blizsie sme sa na to zatial nepytali, kedze este nie sme tehotni. ale nech sa manzel povypytuje u nich v praci na personalnom, tam mu najlepsie poradia.
drzim palce a daj potom vediet co si zistila, tiez ma to zaujima. papa

julka
20. nov 2007

napísala som Ti IP.

vroni
20. nov 2007

Vlastulka, na to, aby si mohla poberat rodicovsky prispevok musis mat v prvom rade v Rakusku trvaly pobyt. Ak nemas, smola, materska nebude. Potom musis byt pripoistena u manzela, neviem, ci resp. ako sa da pripoistit, ak uz je dieta na svete (malo by sa dat, ale asi to bude treba platit). Tehotenske prehliadky mozes mat aj na SK, ale narodene dieta musi byt pod kontrolou rakuskeho pediatra (pretoze na matersku mas narok len vtedy, ak tu zijes, logicke...) Prispevok sa vyplaca maximalne 30 mesiacov jednemu rodicovi, ak sa vystriedaju na materskej obaja, peniazky dostavaju 36 mesiacov. Rodicovsky prispevok sa rata na dni, je to nejakych 14,60 na den, takze kazdy mesiac kusok ina suma, podla kalendarnych dni, ale tych nieco cez 400 eur priemerne. Potom dostavas rodinne pridavky, tie su 156 eur mesacne, vyplacane kazde dva mesiace, ked ich dostavas aj na SK, vyplatia ti len rozdiel medzi slovenskymi a rakuskymi RP. Ale v zasade ta manzelova praca v Rakusku nijako neopravnuje poberat rakusku matersku 🤐
Ak uz si v Rakusku pracovala, mas narok na 16, resp. 20 tyzdnov "Mutterschutz", ked dostavas plny plat, bez ohladu na to, kde byvas - to ako bonus za to, ze si tu pracovala a odvadzala dane 🙂 Potom uz mas narok "len" na rodicovske, tj. tych cca 400 eur a tie su socialnou davkou, viazanou trvalym pobytom v Rakusku.

julka
20. nov 2007

Vroni neviem ako si to myslela s tým trvalým pobytom v Rakúsku, pretože ja ho nemám len manžel a prídavky z Rakúska dostávame.
Vlastulka ta IP bola pre Teba ale v podstate to tu už Vroni zhnula...

vroni
20. nov 2007

Julka, to ze ma hlava boli a pisem ako cvok 😀 😀 😀 . RP z Rakuska dostavat mozes aj bez trvaleho pobytu. Dostava ich akoze manzel na svoje dieta a on tam pracuje, takze ok. Ked poberas aj na SK rodinne pridavky, mozes dostat z Rakuska tych 156 Eur minus 540 Sk. Ak nie, dostanes rovno 156 eur.Ale nemozes bez trvaleho pobytu dostavat matersku. Teda to, comu miestni nadavaju Kinderbetreungsgeld, tych 14 volaco na den.

vlastulka
autor
20. nov 2007

vroni, aj mna bolí hlava, tak píšem hocičo. Mala som na mysli rodičovský príspevok a prídavky na dieta. Ale aj tak moc dakujem za radu

vlastulka
autor
20. nov 2007

Ešte mám takú otázočku, môžem sa aj teraz popri tomotu zamestnať? Budem aj nadalej dostávať ten rodičovský príspevok a prídavky na dieťa, ak dieťa má 1O mesiacov a ja teda budem zamestnaná..?

julka
20. nov 2007

vlastulka najskôr musíš mať vybavený prídavok na dieťa, to sa vybavuje na Finanzamte a musíš ho preukázať, že ho dostávaš (to je jedna z podmienok pre vyplatenie rodičovského príspevku), na Gebietkrankenkasse a budeš dostávať rodičovský príspevok. Aspoň ja som to tak mala. Ja poberám vyrovnávací príspevok v Rakúsku 1x ročne (aj prídavky aj rodičovský).

vlastulka
autor
20. nov 2007

Áno viem, ten prídavok na dieťa sa už vybavuje, nan máme potrebné doklady a potom pôjdeme na ten Gebiethkrankenkasse. A dá sa to vyplácať aj nejak mesačne alebo iba 1 x ročne? Prakticky to je jedno, len tak informatívne. Dakujem

julka
20. nov 2007

vlastulka môžeš kľudne pracovať, mne poslali leták z Gebietkrankenkasse a môžeš ročne zaroiť teraz sa podrž 14600 Eur.

julka
20. nov 2007

Vlastulka nedopísala som to, môžeš zarobiť 14600 EUR ročne a popritom ešte dostávať rodičovský príspevok.
Ak to chceš dostávať mesačne nesmieš poberať rodičovský príspevok ani prídavok na dieťa v SR, ak ho poberáš musíš ho vrátiť.

vlastulka
autor
20. nov 2007

Tak to potom nemôžem ísť pracovať, lebo ja to prekročím 🙂 🙂 🙂
Ale nie srandujem, ako učiteľka to neprekročím ani za 3 roky. 😠
Neviem, akurát dnes mi volali zo školy a už od decembra by som mohla ísť pracovať, len neviem, pretože malá bude mať 1O mesiacov, tak neviem, či to nie je ešte skoro ísť od nej..

julka
20. nov 2007

Už aj mna bolí hlava a píšem blbosti. Máš na výber buď dostávaš prídavok na dieťa v SR aj rodičovský v SR vtedy Ti raz ročne vyplatia z Rakôska vyrovnávací príspevok.
2. Odmietneš prídavok na dieťa na Slovensku a vtedy ho dostávaš mesačne z Rakúska. Pri rodičovskom príspevku neviem, či sa dá odmietnuť....

julka
20. nov 2007

Ešte som našla bezplatnú linku v Rakúsku ohľadom Familienservice:0800 240 262

vlastulka
autor
20. nov 2007

Ja som bola pred nástupom na materskú nezamestnaná, to som dostávala z úradu pol roka materskú a teraz mi povedali, že ak som nezamestnaná, tak nemám nárok zo SR dostávať rodičovský príspevok, pretože ho má nárok dostávať manžel, kedže pracuje v zahraničí. Odtialto môžem dostávať iba rodinné prídavky. Tak chceme dostávať všetko z rakúska

vlastulka
autor
20. nov 2007

Manžel vie tak-tak nemecky, ja som sa nemčinu neučila, tak asi bude problém sa niečo povypytovať 😅

mirka414
20. nov 2007

ahoj zasa ja mirka.my byvame vo svajciarsku.skus sa spytat na konzulate alebo aj na urade prace a soc.veci a rodiny na sk tam maju vsetky informacie medyi krajinami EU.aj mne super poradili.drzim palceky.

vlastulka
autor
20. nov 2007

Práveže sme boli, ale veľa toho nevedeli, to som sa tu až dnes dozvedela toho viac. Dakujem

vroni
20. nov 2007

Vlastulka, to ti povedali blbost. Na rodicovsky prispevok mas narok na SK aj ako nezamestnana. Len ju nebudes dostavat od uradu prace ale tusim od socialnej poistovne. Manzel by mal narok na rodicovsky prispevok len vtedy, ked by nepracoval, ale sa staral o dieta. A to tiez podla miesta trvaleho pobytu a nie pracoviska. Takze ti tetuska na urade prace povedala, co jej prave napadlo, aby sa ta zbavila 😠 😠 😠 Pravdu mala len potial, ze od uradu prace uz nedostanes nic. Aby som ti tu nepisala same jobovky, na tie rakuske rodinne pridavky mate narok od narodenia dietata (teda vam budu Rakusania doplacat cca 140 eur mesacne a doplatia aj so spatnou platnostou od narodenia malej) Prave vybavujeme tieto zalezitosti kamaratke v rovnakej situacii ako si ty (teda skoro, jej babo sa este nenarodilo), takze akurat mam tieto zalezitosti nastudovane....

vlastulka
autor
20. nov 2007

Ved to už je jedno, my to už vybavujeme v tom Rakúsku, tak budeme dostávať všetko odtiaľ.

vroni
20. nov 2007

Nuz, len si dajte bacha na tieto veci, lebo oni vam mozu odklepnut matersku a po roku-dvoch pekne ziadat prachy naspat (lebo zo zakona narok na rakusku matersku definitivne nemas) vratane urokov. Byvat na SK a poberat rakusku matersku je podla miestnych zakonov podvod... Rodinne pridavky vam mozu vyplacat cele, ci to naozaj urobia to zavisi od ochoty uradnika, na ktoreho natrafite (bud pozdravena uradnicka logika, ked si narobia radsej viac roboty, nez by niekomu mali vyjst v ustrety 😠 Ale to je na inu debatu) Len daj pozor, aby to nedopadlo tak, ze rodicovsky prispevok nebudes dostavat ani tam ani tam....

julka
20. nov 2007

vroni ja mám pocit, že náš štát sa chce zbaviť všetkej zodpovednosti, môj manžel je zamestnaný v Rakúsku a nedávno mi prišlo zo zdravotnej poisťovne, že si mám vybaviť kartu Európskeho poistenca aj pre dcéru (aj keď som zamestnaná na dobu neurčitú, momentálne na rodičovskej dovolenke)a že manžel je živiteľ rodiny teda máme byť považované za poistencov členského štátu EÚ (Rakúska). Aj keď ide o zdravotné poistenie možno náš štát uvažuje podobne i ohľadom rodičovského príspevku... preto vlastulke povedali, že nemá nárok na rodičovský príspevok zo SR.

emjee
20. nov 2007

nas stat povazuje vsetkych (a ze ich nie je malo) co byvaju na svk a pracuju alebo studuju v rakusku za "zvlastnych" lebo co uradnik to ina rec - zazila som si svoje tak v socialnej ako aj v zdravotnej poistovni, vsade na mna kukali, akoby som padla z marsu, dokonca mi tvrdili, ze ako studentka rakuskej univerzity sa mam riadit slovenskymi zakonmi o studiu na vs 😀
aj preto ma zaujimaju tieto "tahanice" o matersku, pridavky a pod.

vlastulka
autor
20. nov 2007

vroni: ja som to zle uviedla, nie materskú, ale rodinné prídavky a rodičovský príspevok.
Julka: aj mne to prišlo, že až od januára bude platiť tá nová kartička pre mna aj pre dcéru a možno aj to tak bude, že preto nemám nárok tu na rodičovský príspevok

julka
20. nov 2007

vroni teraz som našla, že podmienkou nároku na rodičovský príspevok v SR je trvalý alebo prechodný pobyt oprávnenej osoby na území SR, prechodný pobyt dietata na území SR
Rodičovský príspevok sa neposkytuje:
- ani jednému rodičovi, ak jeden z nich má nárok na materské alebo nárok na dávku nemocenského poistenia alebo nemocenského zabezpečenia toho istého druhu v cudzine

http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?Cat...

mozno preto vlastulke povedali, ze nemá nárok na rodicovský príspevok v SR

mirka414
20. nov 2007

skus temu slovenky v zahranici mozno poradia...