Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
27. feb 2009

vroni diky za vysvetlenie...dalsie zbytocne papierovacky...podla mna...

ivka.e
3. mar 2009

Chcem sa opytat,vie mi niekto poradit,pracujem v rakusku ako opatrovatelka na zivnost,kolko musim odpracovat,ak chcem poberat matersku z rakuska,co mi treba k tomu vybavit a na kolko by som mala narok,dik

zuzana581
6. mar 2009

Ahojte. Tam môj muž bol dnes ráno na Krankenkasse a povedali mu, že pokial ja a dieťa nemáme prechodný pobyt v AT, tak nemôžem poberať KBG - Rodičovský príspevok. ☹ ☹ ☹

vroni
6. mar 2009

Tak ho tam vyzen este raz a nech im toto obucha o hlavu, debilom!!!! 😠 😠 😠
http://bmwa.cms.apa.at/cms/content/standard.htm...

Nie, nemusite mat prechodny pobyt v Rakusku (teda predpokladam, ze jeden z Vas v Rakusku pracuje)

zuzana581
6. mar 2009

Muž tam má prechodný pobyt aj tam robí normálne oficiálne. A dnes tam bol aj so svojím šefom, ak by niečomu náhodou nerozumel, to je rakúšan a povedali mu, že musím poberať tam, kde mám pobyt. Že ak by som mala v AT prechodný, tak tam môžem poberať. Tak povedz jaké sú to svine, ale to je asi tak ako všade na úradoch. Jedna ruka nevie čo robí druhá. No ďakujem ti VRONI velmi pekne. Hento vytlačím a pošlem tam muža s tým ešte raz.

sirinka
6. mar 2009

zuzana inac mne asi trikrat vo wgkk povedali, ze na to nemam ziadny narok...a ked som im chcela vysvetlit, ze su predsa nove zakony, tak mi tvrdili, ze oni o tom nic nevedia a bla bla bla...mam pocit, ze su tam tak cviceny, aby odradili co najviac auslanderov a nepomozu ani macny macik...co si sama nezistis, to ti oni nedaju... 😠

zuzana581
6. mar 2009

No veď pomáhať nemusia, ale nech aspom neprekrúcajú skutočnosti a neklamu teda. Veď keď už tam prišiel, že idem na materskú a tak, tak mohla mu dať formuláre na vyplnenie a hotovo. No nič. Naštudujeme hento, čo mi poslala Vroni a pôjde tam ešte raz. Dúfam, že tento krát obstojíme. Snáď sa nedá môj muž odbiť.

emiliat
23. mar 2009

dobry den pracujem v AT ako opatrovatelka a chcem poprosit niekoho aby mi v skratke povedal co potrebujem na vybavenie materskej a od kolkych mesiacov mam narok na poberanie a v akej penaznej vyske to asi je
vopred dakujem 🙂 🙂

blau
23. mar 2009

odrobene aspon 6mes, a asi aj zivnost. neviem sirinka a vroni vedia lepsie pisni im do ip urcite radi poradia

emiliat
24. mar 2009

http://www.eures.sk/print_art.php?cms=485
na tejto stranke je toho dost, kuknite

blau
24. mar 2009

si predstav, ale polka z toho v mojom pripade nieje pravda. No prajem vela stastia pri vybavovani 😉

zuzana581
25. mar 2009

No podla tej stránky, čo poslala aj Vrona aj Emiliat si nie som tak úplne istá, či ja mám nárok poberať rakúsky rodičovský príspevok, keďže s malou nežijem v rakúsku, ani tam nechodí k lekárovi, nie sme tam my dve poistené ani nič podobné a ani som tam ja nikdy nepracovala, ale na druhej strane tam píšu, že nárok je aj vtedy, ak aspom jeden z rodičov ten nárok má, no a muž tam robí, aj tam má poistenie, pobyt, takže možno. Ešte sa tam nedostal, ale pošlem ho. Čo je z tých stránok ale isté, že môže poberať KBG aj keď je zamestnaný a zarába max. 16200 ročne, tak to sa dá dať na papier. SIRINKA, ty si v rakúsku asi pracovala, alebo tam žijete a teda máš na to nárok, nie? Ja týmto veciam moc nerozumiem, lebo všetko je písané tak, aby to bolo čo najviac nezrozumitelné. VRONI a prosím ťa, ty taký prípad poznáš ako ja? Viem, že už si písala, že je to tak, ale chcem dať mužovi, čo najviac argumentov, aby sa tam vedel s nimi vykecávať.

vroni
25. mar 2009

Zuzana, uplne jednoducho 😀 😀 😀 : Mas narok na KBG. Ak tvoj manzel zaraba menej nez tych 16000 rocne cisteho (bez 13. a 14. platu), moze cerpat KBG aj on (ak cerpaju obidvaja rodicia, mozu dostavat KBG az 36 mesiacov) Ten zakon hovori, ze prispevok dostanes v jednej z krajin, kde su rodicia poisteni a to v tej, ktora da viac 😎 Jedinym hakom moze byt, pokial je manzel zivnostnik, ti su zo spusty veci vynati, resp. maju ine podmienky... Zuzana, poznam takych pripadov viac a dostavaju vsetko (teda aj rodinne pridavky aj rodicovsky)

zuzana581
26. mar 2009

Tak ďakujem ešte raz VRONI. Budúci týždeň tam pôjde a skúsi to vybaviť. Teraz má už aspom viac argumentov aj s tou stránkou od teba. Inak nie je živnostník.

sirinka
26. mar 2009

tak ja som zvedava, co na mna skusaju...vcera mi prisla odpoved z finanzamtu, ze nemam narok na dorovnanie, lebo som v tom case nebola v rakusku zamestnana...a pritom tam maju aj moju prac. zmluvu aj dohodu zo zamestnavatelom o karenzurlaub 😠
no tiez tam buduci tyzden vyrazim...

blau
27. mar 2009

tuto temu som myslela(zuzi)

moniapril
1. apr 2009

Ahoj Vroni! Aj vy ostatné mamičky a slečinky! Píšem prvý krát, všetko super ovládaš Vroni klobúk dole, a pomáhaš tu babám, ako ti to odplatiť? Ja by som potrebovala tiež radu.Prosím, prosím!! ☹ ☹ ☹Aj ti zavolám, aj na rakúske číslo ak ti to nebude vadiť. Pracovala som dlho v rakúsku legálne, potom som otehotnela a vzhladom na to že som pracovala v gastronomii (nočné smeny, zafajčené prostredie...)tak som išla prib. v 3 mesiaci na predčasnú matersku.Takže dostávam pekné peniažky, vlastne taká lepšia výplata.V rakúsku mám Nebenwohnsitz, som vydatá za slováka, ktorý pracuje na SR a má trvalý pobyt na SR.Teraz bývam na slovensku, ale akože tam v rakúsku u bývalej kolegyni. Mám mutter kind pass a chodím ženskému do rak. rodiť budem v hainburgu22.04.2009, už sa to blíži, chodím teraz často do rak. na prehliadky.A smalým budem musieť chodiť na nejaké tie povinné prehliadky tiež do rak.To už mám naštudované, len sa bojím že nedostanem tie KBG A FAMILIENBEIHILFE. V tom formulári KBG sa pýtajú či budeme vychovávať dieťa spolu či žijeme v spoločnej domácnosti,neviem ako to tam mám vyplniť on v rak. meldovaný nie je, ale je moj muž, neviem či mi to uveria že ja žijem v rakúsku on na SR a vychovávame ho spolu alebo ako!Čo mám robiť? Klamať nechcem ale ani o tie peniaze prísť nechcem, on zarobí 300 eur. Ztoho nevižijeme, aj roboty má momentálne málo. Vždy som všetko ťahala ja! Som ztoho nervozna, chcem sa isť zajtra opýtať na GKKS, ale neviem či je to dobrý nápad!Neviem ako to mám sformulovať, aby ma nehodili do toho vreca Auslanderi-čo sa chceme živiť na ich peniazoch.A ako je to s prácou musím sa vrátiť po materskej? Nie že mi to dajú zaplatiť spetne všetko. Momentálne som ešte stále evidovana u svojho zamestnávatela.vlastne ma nemože vyhodit ked som tehotná. Ďakujem veľmi pekne ak mi ty Vroni alebo niekto iný niečo poradí. Pytam sa toho veľa, ale už sa mi to kráti a musím to všetko postíhať, lebo aj potom toho bude dosť.Moniapril!!!Ešte raz dakujem 😵

blau
1. apr 2009

podla vsetkeho co pisala Vroni , by si peniazky mala dostat. U mna to tak nebolo( peniaze som dostala), ale musela som mat trvaly pobyt v rakusku, odpracovane, poistena a na konte najmenej 10 000euro akoze niesom prizivnik. Neviem, Vroni pisala, ze zakon sa novelizoval. tak podla vsetkeho na KBG FBH narok mas.
Drzim palce a ano prehliadky musis absolvovat inak dostanes len polovicku penazi.

sirinka
1. apr 2009

tak ja som dnes bola na finanzamte a veduci mi potvrdil, ze mam narok na doplatenie familienbeihilfe...tak som musela podat odvolanie a zase cakat 😠

moniapril samo, ze sa nemusis vratit do prace po materskej, ked nechces... a mas narok na vyplacanie rozdielu medzi slov. a rakuskymi davkami. ja v rak. nemam ani prechodny pobyt. staci, ze som tam stale oficialne zamestnana toho casu na rodicovskej dovolenke.

blau
2. apr 2009

siri, tak som rada, ze si dobre vybavila a dufam , ze ti daju to co ti patri. Uff pozeram uz 33 tyzden ako sa citis?

sirinka
2. apr 2009

blau zatial pohoda...brusko je male, akurat trosku castejsie tvrdne...no uvidime.

horatia
14. apr 2009

Ahoj moniapril,
prave som zabludila na toto forum tvoj prispevok ma zaujal. Zrejme mas uz aj po pôrode... tak potom gratulujem.
Môj pripad je podobny ako tvoj. Zamestnana som v Rak., termin pôrodu mam v juni, byvam aj s priatelom na Slov., tu mam trvaly pobyt, v Rak. mam len prechodny. Nekomplikuj to s tym, ze budes predstierat, ze zijes v Rak. lebo ti na to mozu prist a budes musiet vsetky rodinne prispevky vratit.
Najlepsie info ti poskytnu na bezplatnej Hotline 0800240262 (Familienservis des Bundesministerium fur Gesundheit, Familie und Jugend). Rozhodujuci je Lebensmittelpunkt Teba a tvojho bambina. V tvojom pripade to bude Slovensko, lebo tu sa budes zdrziavat. Dokonca nepotrebujes mat v Rak. ani trvaly a ani prechodny pobyt, lebo sme uz v EU. Vec sa ma tak, ze tam kde sa zdrziavas budes poberat aj rodinne pridavky a matersky prispevok, teda v tvojom pripade na Slovensku. Po roku poberania tychto prispevkov na Slov. mas narok poziadat rak.stranu o vyplatenie rozdielu davok (Differenzbetrag). Na to potrebujes potvrdenie zo slov.strany pre Rak. o tom, kolko si za ten rok tu na Slov.zinkasovala. S tymto potvrdenim + prelozenym rodnym listom dietata + potvrdenim od rak. zamestnavatela, ze tvoj prac.pomer stale trva (Arbeitsbestätigung) pojdes na Finanzamt a podas "Antrag auf Differenzzahlung". To bude kvôli vyrovnaniu rodinnych pridavkov.
Podobne to bude aj s vybavovanim financneho vyrovnania v Krankenkasse kvôli Kinderbetreuunggeld. Tam predlozis potvrdenie od Finanzamtu kvôli FBH + Arbeitsbestätigung + podas "Antrag auf Kinderbetreuungsgeld".
Tak by to malo fungovat, kvoli tomu si idem zrusit aj svoj Nebenwohnsitz v Rak., lebo vlastne ziadny nepotrebujem odkedy sme v EU. Samozrejme, ze mi rak. uradnicky tvrdia zakazdym nieco ine, ale uz ma prechadza trpezlivost a nabuduce si dam zavolat hned ich sefa, ak sa mi pokusia opät tlacit nejake kaleraby do hlavy a odporucim im tuto informacnu Hotline.

zuzana581
18. apr 2009

Ahojte. Baby, tak som sa definitívne dozvedela, že ja ako osoba žijúca na SK, nikdy nepracujúca v AT, bez trvalého pobytu v AT nemám nárok poberať KBG v AT. Ale môj manžel má nárok poberať KBG, keďže tam pracuje a funguje to asi tak, že ja budem na rodičovskom príspevku tu, a jemu tam budú dorovnávať do tých cca 450 € alebo kolko to vychádza. Ak jeho príjem presahuje 16200€ ročne, tak ten prebytok mu odpočítajú z tých mesačných príspevkov. Mohla by som poberať aj ja, ak by som bola pripoistená k manželovi, vtedy by nebol pobyt podmienkou, ale ak nie som pripoistená, tak pobyt podmienkou je, respektíve a doslova ako tam píšu, že môj život by sa musel odohrávať v AT. Ale v konečnom dôsledku, tie peniažky aj tak dostávať budeme, takže mi je jedno, či to budem dostávať ja alebo muž. Inak minule, keď ho tam úplne odmietli, tak tam bol taký chlap a ten proste: nemáte nárok na nič a dovidenia a teraz tam bola taká baba, manžel sa pripravil ako bude argumentovať a tá ochotne bez toho, aby manžel niečo namietal, vybalila naňho všetko na čo a za akých podmienok máme nárok a dala aj tlačivá a tak. Asi sa jej páčil 😉 . Vela záleží od nálady konkrétneho uradníka. Ak proste nemajú svoj deň, tak si môžete doslova trhnúť nohou.

kattarinka
22. apr 2009

Ahojte 🙂 ja som tu nova ale tema o poberani rodicovskeho prispevku z rakuska sa tyka aj mna. Na slovensku si platim dobrovolne nemocenske poistenie aby mi vysla vyssia materska (16 000) Tu by som mala poberat, ak sa do mojho porodu nezmeni zakon pol roka. Porod by mal byt 4.11.09. Boli by to velmi pekne peniazky, tak sa na matersku z Rakuska nebudem pytat.
Manzel od oktobra 2008 pracuje ako osetrovatel v Rakusku, ale trvaly pobyt ma na Slovensku. Mam ja alebo manzel pravo na rodicovsky prispevok a pridavky na deti? Ak ano, ako presne postupovat. Pozrela som si celu diskusiu, od zaciatku do konca a stale tomu postupu nerozumiem. Viem, ze sa kazdy pyta to iste, ale kazdy ma pocit ze ten jeho pripad je jedinecny a iny. Dakujem pekne za odpoved.

vroni
23. apr 2009

Kattarinka, na rakusku matersku ani nemas narok, takze to je jedno 😉 To, o com sa tu bavime je rodicovsky prispevok (aj ked mu s potesenim nadavame materska), cize to, co dostanes po pol roku materskej 😀 S rodicovskym prispevkom a rodinnymi pridavkami to je tak, ze kazdemu povedia nieco ine, chcu ine papiere, takze skutocne JE kazdy pripad individualny (aj ten tvoj bude 😝 ) Ako tuto zuzana pred tebou. Jeden jej povie, ze nema narok (co nie je pravda), druhy, ze ma narok len manzel (co je ciastocne pravda), technicky radsej "zabudnu", ze pripoistit manzelku (a dieta) k manzelovi je vecou nahlasenia (ano, v tej poistovni, v ktorej prave stojis) a narok je na svete...... Cize zavisi od tvojej znalosti nemciny a zakonov, schopnosti reagovat a pevnych nervov. A stastia, lebo niekedy nechcu vobec nic a odklepnu vsetko (napriklad mne 😀 ) Hacik (resp. hacisko) moze byt v tvojom pripade ak manzel pracuje na zivnost. Tam su potom trochu ine podmienky.... Inak narok na rodicovsky a RP budes mat.

zuzana581
23. apr 2009

No veď v tom to je VRONI, že ja som neni pripoistená k manželovi, ale ja som ani nechcela, lebo malá býva často chorá a velakrát skončíme v nemocnici a ja potrebujem aby ju bez akýchkolvek okolkov brali tu kde sa práve nachádzame, takže preto som nechcela byť poistená v rakúsku. KATTARINKA vy nárok na rodinné prídavky máte a aj na rodičovský príspevok, ale ak nie si pripoistená k manželovi, tak iba on ale ako píše VRONI, ak je zamestnanec. Inak neviem. Môjmu mužovi povedali, že ja budem poberať rodičovský príspevok tu, a jemu budú dorovnávať tam. A taktiež ako už VRONI niekolko krát písala, pobyt nie je podmienkou. Takže tolko aspom povedali môjmu mužovi.

mruzova
13. máj 2009

Dobre rano prosim poradi mi niekto so tehotna o 2 tyz budem mat babetko som zivnosnicka v rakusku ako opatrovatelka praca som az do teraz vybavujem si matersku povedali ze mam narok ale musim si dalej ovadzat peniiaze na zivnost kazdy mesiac 143EUR ked nebudem ovadzat nedostanem nic ako dlho sa caka za meterskou kym mi poslu prve peniazky a nevie niekto mam narok aj na rodicovsky povedali mi ak mi nepriznaju rodine tak nedostanem rodicovsky rok som si platila odvody prosim o pomoc

monika_velasova
31. máj 2009

VRONI!!! prosím ťa porad mi, ohľadom materskej v rakúsku alebo rodičovského... napíš mi niečo o tom na mail : monika_velasova@azet.sk

zuzana581
2. jún 2009

Ahojte. Znovu sa hlásim. Bola som na UPSVAR v BA. Povedali mi, že ak môj muž pracuje v rakúsku a ja som nezamestnaná, tak tu nemám nárok na rodičovský príspevok a majú mi ho dať rakušania. Normálne som sa už musela smiať, lebo toto je živé kocúrkovo. Pani bola ale milá a vypísala mi formuláre pre rakušanov, kde mi potvrdila, že nepracujem a teda nemám nárok poberať peniaze tu. To znamená, že mi teda vzniká nárok v rakúsku. Povedala, nech ideme najprv vybaviť rodinné prídavky na malého a až potom KBG aby videli, že sa tam naňho poberá a dali aj to potvrdenie od našich, že ja nemám nárok a mali by nám to priznať, no tak tam pôjde muž tretí krát. Strašne som zvedavá, čo zasa vybaví. Potom dám vedieť. 😉

blau
2. jún 2009

drzim palce, hadam sa to uz v tom Kocurkove na stvrty x podari 😉