Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

gatamata
19. mar 2010

mruzova... mas odo mna spravu v IP. pa

happy8051
31. mar 2010

baby, neviem, ci doslo k nejakej zmene v tyzakone pre zivnostnicky opatrovatelky v rakusku, ale ja som pred dvoma tyzdnami poslala na urad potvrdenie od rakuskeho gynekologa o termine porodu a dnes mi prisli podklady pre kinderbetraungsgeld a nie je k tomu treba ani prechodny pobyt tak som mala prijemny sok 🙂

soniaaa
1. apr 2010

ahojte tak ako som sa dozvedela tak nemam asi na nič narok v rakusku,že?čo mam robit som opatrovatelka na živnost mam prechodny pobyt,planujeme dieta a neviem ako budem a ako mam postupovat ked otehotniem budem niečo dostavat s AT či nie,ak ma niekto skusenosti prosim napište mi ako ste postupovali alebo čo mam robit,dakujem....

happy8051
2. apr 2010

soniaaa ja som presne rovnaky pripad ako ty... nemas dovod stresovat sa... ked pracujes na zivnost, bolo by dobre keby si si priplacala este doplnkove poistenie zussatswersicherung je to okolo 14 EUR MESACNE, TO PRE PRIPAD, ZE BY SI MALA RIZIKOVE TEHOTENSTVO, ABY TI STAT VYPLACAL pn: ja som sa tiez strasne bala, ale ide to uplne lahko, ked splnis vsetko, co pozaduje rakusko od tehotnej zeny a matky.. info cez IP

opatrovanie.webnode
23. apr 2010

Ahojte,

všetko, čo nenájdete tu, môžete skúsiť nájsť na webovej stránke www.opatrovanie.webnode.sk
Stránke je užitočná predovšetkým pre opatrovateľky v Rakúsku, ale aj pre iných ľudí zaujímajúcich sa o túto problematiku. Nájdete tu aj diskusné fórum prehľadne členené na niekoľko rubrík, formuláre, návod na vyplnenie daňového priznania v Rakúsku.

www.opatrovanie.webnode.sk

happy8051
26. apr 2010

baby caute.... potrebovala by som poradit v celkom jednoduchej veci od niekoho, kto uz pobera matersku a vsetky prispevky z rakuska... potrebujem vediet vsetky podmienky ktore ste splnili a ktore su potrebne na to, aby vam boli priznane vsetky davky.. dakujem.. IP

alenka9530
1. máj 2010

ahojte, prosím Vás poradil by mi niekto ako si mám vybaviť wochengeld z rakúska.Som opatrovateľka, 2 roky pracujem na živnosť, v rakúsku mám prechodný pobyt...dakujem

happy8051
1. máj 2010

wochengeld vybavit je jednoduche.. potrebujes k tomu potvrdenie od lekara o tom, ze si tehotna a predpokladany datum porodu v nemcine 🙂

denisa1977
9. máj 2010

Ahojte baby.Citam vase prispevky uz dlhsi cas,ale len teraz som sa zaregistrovala,pretoze ma zaujima tato tema.Aj ja som opatrovatelka v Rakusku,momentalne rozvedena,ale budem sa druhy krat vydavat a planujeme aj babo,takze sa zaoberam tym na co budem mat narok,ale este som vlastne nepochopila,ci budem mat narok na rakusku matersku a ako sa to vybavuje ci to je vobc realne.Pocula som uz vela variacii,a teraz mi neni jasne,ci budem musiet chodit k lekarovi tu,alebo mozem aj na Slovensku a takisto rodit.Ci je nutne mat ten prechodny pobyt,lebo rodina ma z neho urcite vyhlasi,ked skoncim robotu.Vie mi niekto poradit?budem velmi vdacna 🙂

katrenka111
11. máj 2010

baby ako to vlastne je?? ja tiež pracujem ako opatrovatelka na živnost a tiež planujeme babätko tak ako to funguje?? je nejaký narok na nejake davky odtial?? kolko treba mat odrobene,treba mat porod tam alebo možeme aj na Slovensku???
A co v pripade rizikoveho tehotenstva???

katrenka111
11. máj 2010

poradi niekto???

denisa1977
11. máj 2010

Na tu radu cakam aj ja Katrenka,snad sa jej dockame,lebo ja uz som pocula a citala vselico a niektore nazory sa rozchadzaju a ani neviem,kde zajst pre nejake informacie:

kitti0503
12. máj 2010

ahojte kočky
prosíííííííím váááááááááás pomôžte mi!!!!!!
Kedže tu píšete Rakúsko a vatčina ste opatrovatelky môžem sa opýtať že všelikde vyžadujú nemčinu????a perfektne????
alebo viete mi poradiť nejakú prácu alebo dobrú agentúru??
žijem sama s malou a ex nechal na mna pôžičky.Stratila som kvôli nemu zamestnanie a iné príjmy nemám .
dakujem dakujem

gatamata
13. máj 2010

Ahoj kitti0503 , tak ak nemas ukoncenu zdravotnu skolu alebo nemas ani opatrovatelsky kurz, tak pracu v Rakusku si nenajdes. Potrebny je kurz a aj ovladat zaklady nemeckeho jazyka, tak aby si sa dohovorila. Ak nesplnas ani jednu z tychto podmienok, tak tazko ti niektora agentura sprostredkuje zamestnanie. Musis zacat od zaciatku a to kurzom opatrovatelskym a nemeckym kurzom, a az potom si mozes zacat hladat pracu. Drzim palce.

gatamata
13. máj 2010

Ahojte denisa1977, katrenka111 bohuzial, zatial Vam nikto nevie povedat, ci mate narok alebo nie. Narok zevraj mame, ale ci peniaze z Rakuska dostaneme, tak to je este otazne, lebo vsetko je v stadiu riesenia a nikto ani len netusi co z toho bude. A dokonca sa mi zda, ze k 1.5.2010 sa menil v Rakusku zákon a mozno uz ani narok nemame. Ja cakam uz od aprila minuleho roku a este som nic nedostala okrem wochengeld. pa

cecilko
13. máj 2010

ahojte baby,
pridavam sa k vam vsetkym, ktore robite v Rakusku ako opatrovatelky a ste tehotne,alebo planujete dieta. Ja zatial nerobim opatrovatelku,ale uvazujem o tom,ale s manzelom planujeme aj dieta,preto by som tiez chcela vediet,ako to je? Aby som mala narok na matersku,potrebujem odrobit aku dlhu dobu v Rakusku?potrebujem tam mat vybaveny prechodny pobyt?aj pri odchode na matersku je potrebne si ponechat otvorenu zivnost?ked by mi aj uznali matersku,ako je to potom po skonceni materskej a naslednym poberanim rodinnych pridavkov?jednoducho,oplati sa mi ist do Rakuska,ked planujem babo?lebo som citala kadeco...vopred dakujem 🙂

denisa1977
13. máj 2010

Ahoj Kitti.Aj ja som mala podobne problemy,zostala som sama s malym a bez penazi a je to tazke.Ja robom opatrovatelku v Salzburgu,nemam zdravotnu,ani opatrovatelsky,lebo nasa agentura to nevyzaduje a ani perfektnu nemcinu,ale robia jazykove testy.Tu mas cislo 0905553520 agentura Buwag v zlatych Moravciach.Dufam ze ti to pomoze,drzim palce a drz sa 🙂

denisa1977
19. máj 2010

tak som sa dozvedela,ze v pripade rizikoveho tehotenstva ako to je.Treba si platit pripoistenie,po siestych mesiacoch,je potom pravo na peniaze v praceneschopnosti,na rizikove tehotenstvo sa moze nastupit v tretom mesiaci,potvrdenie moze byt aj od slovenskeho lekara,ale musi byt prelozene a pnku treba obnovovat kazde dva tyzdne a posielat na SVA,vyplacaju 80% z priemarneho platu za posledne tri mesiace.Potom uz treba poziadat o Wochengeld,co vraj neni problem.

eviku252
26. máj 2010

Zdravim vas kocky,bude niektora z vas taka dobra,a pomoze mi ako mam postupovat presne,ked cakam babo,stale pracujem v Rakusku,no uz dlho tak tomu nebude,a kazda pise nieco ine,poradte mi kdea ako mam zacat,tu je moj email,budem rada ak si niektora najde cas a pomoze mi ,dakujem, brumka192@azet.sk

pantina
31. máj 2010

ak je tu nejaka zivnostnicka co pracuje v rakusku ako opatrovatelka a je tehotna zak nech sa mi ozve ja musim vratit wochengeld od aprila som prerusila zivnost a wochengeld som poberala do februara, hovorila som s pravnikom v rakusku a zeny mame na vsetko narok len robia problemy vsetko je na sude aj na pridavky mame narok proste na vsetko len sa rakusania vykrucaju davajte si pozor

miruska15
31. máj 2010

Ahojte prosim poradte mi či mame narok na pridavky a rodičak v Rakusku ,ked ja s detmi sme na Sk a manžel podnika v Rak. Dakujem

zuzkatehulka
15. jún 2010

@pantina Ahoj ja som sa informovala a keď chceš dostať matersku z rakus. čiže wochengeld musíš ostať poistená nesmieš zrušiť živnosť mne bolo toto povedané na SVA.

zuzkatehulka
15. jún 2010

@gatamata ahoj Mati čo je s tebou nové ja som posielala včera žiadosť na KBG uvidím čo mi pošlú z Finanzamtu mi nič nedošlo ak nič nechvália ruším živnosť.

pantina
22. jún 2010

Ahojte ja musim vratit wochengeld lebo mi pozastavili zivnost v rakusku pocas materskej teraz sa to vysetruje a zivnostnicky hovorila som s pravnikom v rakusku ten rodicovsky nakoniec zamietli nebudu nam ho vyplacat na wochengeld narok mame aj na rodinne pridavky pocas wochengeld a to je vsetko ine je keby ste boli u niekoho zamestnane takze si pozastavte zivnost ak vam skonci wochengeld na sk mate narok na tu zvysenu matersku ja beriem cca 280eur aj s rodinnymi
aspon tak mi bolo povedane ja som platila 3mesiace odvody do at a nic z toho len co som prisla o peniaze a na sk mi odmietli doplatit lebo ze vraj som mala zivnost ze oni maje taky zakon

rencsike
23. jún 2010

Happy, ty ešte robíš, alebo si sa dala vypísat?Ja sa na to len chystám ale mám v tom taký mišmaš, neviem ako na to.Zaujímal by ma aj postup o požiadaní Wochengeldu, prípadne KBG, kedy, či osobne, či ta poslali aj k posudkovému lekárovi, atd.Približne stovka otázok...Bola som sa informovat na našej sociálke, udajne má ten štát platit kde si platíš poistenie.Pani nepochopila prečo to Rakušaci nechcu.Prečo je to také zložité?

happy8051
23. jún 2010

@rencsike od tohto tyzdna som na rizikovom... o dva turnusy skor som skoncila... ale uz som mala dost 🙂 rakusky gynekolog mi vypisal papiere a teraz to idem dat potvrdit posudkovemu....

phillippa
29. jún 2010

prosim ta happy8051 napis mi co pozadurje rakusky stat od buducich matiek ake doklady a formulare ci podmienky treba splnit aby som ako opatrovatelka so ZL dostala matersku ? planujeme babo co najskor uz 8 mes pracujem v rakusku a mam aj to pripoistenie len podla z tych vsetkych prispevkov tu uz mam riadny hokej. Chcela by som sa spytat ak mas vlastnu skusenost ako je to ked ides na matersku skor? teda si na rizikovom? a tiez ci je prevda ze rodit mas v rakusku ci neskor mat pediatra pre babo? prosim ta odpis mi ak ta to privelmi nezatazi dakujem budem velmi vdacna 🙂

happy8051
30. jún 2010

@phillippa ahoj 🙂 no... rakusky stat vyzaduje doslova vsetko : prehlikadky u gynekologa, porod v at, po porode pediatra pre babo, vsetky povinne ockovania a prehliadky, ja mam trvaly pobyt ale stale neviem ci je nutny 🙂, nadalej si pocas materskej musis platit zivnost.
ja som na rizikovom od 24tt poslala som potvrdenie oa na urad a cd lekarakam peniazky.

phillippa
30. jún 2010

@happy8051 ahoj 🙂 dakujem velmi pekne 😉

charllota
30. jún 2010

ahojte chcem sa spytat ci sa tu nenajde nejaka sestricka co pracuje,alebo pracovala v Rakusku,dakujem 🙂