Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
31. aug 2010

@denisa1977 no co sa tyka prace na zivnost sa nevyznam...na familienbeihilfe musite mat bud s dietatkom trvaly pobyt na uzemi rakuska alebo platny pracovny pomer...t.j. musis mat so zamestnavatelom podpisanu karenzurlaub...
Ak odchodom na matersku sa tvoj prac. pomer konci a nemas trvaly pobyt v rakusku, mas narok iba na matersku v trvani 2mes. pred a 2 mes. po porode, v pripade CR je to dokopy 6 mesiacov...
mne napr. pri prvej uznali matersku 5 mesiacov, kedze sa narodila mesiac pred terminom...netusim, ake kriteria na to maju...pri magdulke mi nedali ani plne styri mesiace...ta sice bola CR, ale s vybavovanim materskej to bolo take komplikovane, uznali mi ju az po vyse roku a nemam ziadny doklad z porodnice, ze bola CR...

sirinka
31. aug 2010

@denisa1977 to je neviem, ci je nejaky novy zakon...ale mne ich v pohode vyplaca slovensky UPSaR...pritom na sk nie som zamestana a ani ziadne odvody si neplatim od roku 2002...takisto moje kolegyne vsetky brali detske pridavky zo slovenska a raz rocne ziadali dorovnanie...
ale ani jedna z nas nemala trvaly ani prechodny pobyt v rakusku, iba pracovny pomer...

lulu29100
1. sep 2010

ahojte chcem sa nieco spitat ak mi niekto vie pomoct ohladom pridavkov moj manzel zacal pracovat v rakusku uz od aprila ale od teraz od augusta ma na zmluvu a poculi sme ze sa ma zrusit to doplatenie pridavkov takze chceme cim skor zacat vybavovat ale nevieme presne co nam treba kde mame ist u nas a ci uz mame zastavit u nas pridavky alebo ma manzel ich prepisat na mna ked ja som na slovensku a on v rakusku aby potom nemusel zase cestovat domou zrusit ja som na materskej dovolenke s 21mesacnym synom a dcera ma 6rokov a este mozem brat aj rodicovsky prispevok z rakuska alebo uz nie ked mali bude mat uz na rok 3roky nevieme kde sa mame obratit ☹ 🙂 🙂 🙂

miruska15
1. sep 2010

@sirinka Ahoj čitam že sa vyznaš.Prosim porad mi ak vieš moj muž podnika v R a ja žijem s detmi na SK.Prihlasil ma vR a aj trvaly tam mame.Na Sk nemam narok ani na Rodinne ani na Rodičovsky že si to mame uplatnit v R.Ale tam nam zamietli rodinne koli tomu že muž si platil živnost aj tu na Sk a platil do socialnej poistovne.Neviem odvolali sme sa ale oni maju polroka čas na to aby sa vyjadrili.Ked nam to zamietnu tym padom nedostaneme ani rodičovsky.Tak isto neviem ako to je s poistenim tu na apole mi povedali že sa mame pripoistit k mužovi v R.Ale mam strach ako to tu bude u Dr.či to budu lekari a aj lekarne akceptovat.Dakujem

sirinka
1. sep 2010

@lulu29100 nech zajde tvoj muz na finanzamt, bud podla pobytu ak je v rakusku prihlaseny alebo podla sidla firmy, v ktorej pracuje. ak ty si na materskej a nemas ziadny prijem nas...okrem pridavkov, mal by mat narok na cele detske (familienbeihilfe) pridavky v rakuske, vyplacaju sa kazdy druhy mesiac. ak nie, tak dorovnavanie sa vyplaca spatne raz rocne... ale v kazdom pripade nech tam zajde, moze rovno s vypisanou ziadostou a uvidi, co mu povedia.

@miruska15 ak mate cela rodina v rakusku trvaly pobyt, nevidim dovod, preco by vam familienbeihilfe nevyplacali, ked je tam tvoj manzel oficialne zamestnany a odvadza odvody...na sk si vyziadajte potvrdenie, ze ste nic nedostali, ze nemate narok...
co sa tyka rodicovskeho, zajdi do krankenkassy a podaj si ziadost...dolezite je, aka tam bude peciatka - datum, vysvetli im, ze ste sa na finanzamte odvolali a ze do polroka maju cas sa vyjadrit...potom budu tvoju ziadost posudzovat od datumu, kedy si ju podavala a vyplaca sa spatne max. 6 mesiacov...

miruska15
1. sep 2010

@sirinka my sme si dali žiadost na rodičak ked mal maly 6m.Poslali nam čo si mame ešte povybavovat.No ale to si ma zaskočila že nam daju len polroka dozadu.Maly ma 10m takže to nedoplatia cele do zadu?

sirinka
1. sep 2010

@miruska15 doplatia od datumu, kedy si si ziadost podala

miruska15
1. sep 2010

@sirinka no super tu na urade socialnych veci a rodiny mi povedali že do polroka dietata mam si podat žiadost o rodičak.Po polroku nebudem mat narok.Tak sme to ako tak stihli.My sme si mysleli že to ti spatne od narodenia dietata pošlu.No to su vyscanti sa može cele Rak hambit.Už mam na nich take nervy.Chcu od nas aj nemožne a oni sa tvaria jak bohovia.A zvlašt tam kde sme my.St.Polten.No si ma nepotešila no uvidim jak to dopadne.dik

sirinka
1. sep 2010

@miruska15 aj na sk sa vyplaca rodicovsky spatne max 6 mesiacov...ved vy ste uz ziadost podali, tak ste ok, nemas sa coho obavat... 😉

miruska15
1. sep 2010

@sirinka vieš čo neviem či na Sk len 6m.Lebo mne ta pani povedala že ked mi to v Rak. zamietnu tak tu mi doplatia všetko od nar.len musim doniest rozhodnutie že mi to zamietaju.Mne to pride že oni sami na tych uradoch nevedia čo a ako.A v Rak maju čas my sme sa museli odvolat do 14 dni a oni maju na to polroka.

mruzova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
happy8051
18. sep 2010

baby, chcem sa vas opytat... mozno mi niektora budete vediet poradit... som zivnistnicka v AT, zivnost stale bezi a potrebovala by som vediet, ci je nutne kvoli rodicovskemu prispevku a materskej rodit v AT a absolvovat tam s dietatkom ockovania.. dakujem

lauraa
18. sep 2010

@happy8051je jedno kde porodis,alebo budes chodit k pediatrovi, potrebujes len peciatky do materskej knizky, 6 v tehotenstve a 6 od pediatra.... samozrejme v rakusku mozes ockovania odmietnut ale zase na druhej strane cestovat tolko s miminkom len kvoli pediatrovi do rakuska je dost unavne.....

happy8051
18. sep 2010

@lauraa dakujem 🙂 peciatky v rakuskej tehu knizke mam uz vsetky... a ako je to s peciatkami od pesiatra??? potrebujem ich do toho zlteho ockovacieho pasu, co je sucastou knizky???

lauraa
18. sep 2010

@happy8051 to zlte je ockovaci preukaz , peciatky potrebujes tam uplne vzadu je taka stranka vyhradena pre pediatria(aj gyndos ti tam urcite daval peciatky , musi ich mat 6 do 18 mesaicov veku dietata.....

happy8051
18. sep 2010

@lauraa jasne, to mam uz komplet opeciatkovane od gynekologa 🙂 rto ale znamena, ze ak chcem poberat rodicak a matersku, tak ci tak musi mat dieta rakuskeho pediatra aj ked by bolo ockovane na sk?? mam uz z too misung....

lauraa
19. sep 2010

@happy8051nie , tie mozes mat aj od sk lekara ... je uplne jedno ci rakusky alebo slovensky lekar , dolezite je aby si ich mala.....

lauraa
19. sep 2010

@happy8051 inak este k tomu rodicaku ,tiez to nie je podmienene kde budes rodit , alebo kde si naustevovala lekara,na poberanie tychto davok musis splnat ine podmienky, a ty asi budes ziadat o vyrovnavacie davky z rakuska....

katrenka111
19. sep 2010

@lauraa ake ine podmienky???

lauraa
19. sep 2010

@katrenka111 ak chces poberat KBG v rakusku potrebujes aby ti financny urad schvalil rodinne pridavky( tie su podmiene trvalym pobytom v rakusku , nestaci sa len prihlasit na tr.pobyt ale potrebuejs aj z bezirkhaupmanschaft anmeldungbescheinigung a mindesicherung je to nejako preratane Einkommen na rodinu,teda pocet osob a......) je to dost komplikovane ale pokial zijes na sk mozes poziadat o doplacanie rod. prid. a KBG cez formular E...., a doplatia ti to raz rocne spätne..... ani jedno nema nic spolocneho s tym kde budes rodit, alebo naustevovat lekara ci uz gyn. alebo pediatra, potrebujes len ked ti schvalia <<KBG alebo doplatok 6 razitok o kontrole v tehotenstve a 6 od pediatra do 18 mes. veku dietata, jedno ci v rakuskej tehotenskej knizke alebo sk tehot. knizke, rakusko akceptuje obe.....

happy8051
19. sep 2010

@lauraa no a pri doplacani to ako chodi... co treba kam poslat??

sirinka
20. sep 2010

ja nemam rakusky mutterkindpass...vzdy im prefotim sk matersku knizku a vysetrenia od sk pediatra priamo z karty ani nedavam prekladat a to im staci... 😉

lauraa
20. sep 2010

@sirinka mas uplnu pravdu , akceptuju aj to aj to..... vobec nie je dolezite kde chodis k lekarovi , kde porodis alebo kde mas pediatra.....

petik5
21. sep 2010

Moja manželka pracuje v Rakusku a je tehotna a už mame teraz miš-maš že ci vobec nieco dostane,tak na tejto stránke :http://www.opatrovatelky.com/dane-zivnost-pridavky/dav... je to tam komletne rozpísané,že za akých okolnosti ma na co nárok a na čo nie.Tak pa ženy a držím vám palce.A hlavne vela nervov jak na Slovensku tak aj v Rakúsku.Petik

lulu29100
23. sep 2010

ahojte manzel pracuje v rakusku a ja som na slovensku na rodicovskej ale sli sme na upsvar len sa opytat ake doklady nam treba na poberanie tam pridavkov tak automaticky nam povedala co sme mali poprefocovala si a hned na mna ze musia zrusit automaticky aj rodicovsky ze to bude trvat asi pol roka vybavenie no tak sme dali nechceli sme doplatenie ale teraz lutujeme lebo mu dali v rakusku neake papiere co vypisal a musi odniest ale povedali mu ze ked ja tam nemam ani u manzela pripoistenie ani pobyt tak bude problem mi vybavit rodicovsky tam tak ja uz neviem teraz som uplne bez prijmu a este nevieme ci sa moze sem zase poziadat aspon bud naspet aspon rodicovsky alebo aspon doplatenie ☹

maxik2
24. sep 2010

@petik5 ahojte. No sláva... Tak podľa tejto stránky (www.opatrovatelky.com) je nereálne, aby si moja manželka živnostníčka-opatrovateľka vybavila wochengeld (dávky v materstve). Pred týždňom porodila, ostáva na Slovensku a živnosť zatiaľ nezrušila. Prešli sme na fórach niekoľko kategórií, ale informácie sú rôzne, to môže čiastočne súvisieť aj so zmenami v legislatíve. Veľmi pekne by sme vás chceli poprosiť, ak máte nejaké aktuálne informácie, alebo skúsenosti, poradte nám. ďakujeme

michi83
24. sep 2010

@maxik2 ahoj ty sa vykašli na tú stránku čo tam píšu ...skutočnosť je iná..tvoja manželka si už mala dávno vybaviť wochendgeld..určite má na to nárok!!!!viem to z vlastnej skúsenosti..nechápem už porodila a ešte to nemá vybavené??

happy8051
24. sep 2010

@michi83 mas pravdu, ziadost na wochengeld sa posiela 10 tyzdnov pred terminom... nevies nahodou ako je to potom s rdoicovskym prispevkom? pocula som ze ked rodim cisarskym, mam narok na dlhsie poberanie.. je to tak?

rencsike
25. sep 2010

happy!po cisárskom máš nárok na 12 týždnový Wochengeld.ale o tom SVA tiež musíš informovat,to tam stojí aj na formulári.ked to už nemáš,podla mna by im malo stačit aj jednoduché potvrdenie od lekára po pôrode.na to ostatné,rodinné prídavky a rodičovský ,som zvedavá aj ja.dufam že niekto poradí...