Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
11. apr 2012

@happy8051 to nie je dobre, lebo ty mozes poberat davky len v jednom state a len na jedno dieta,na najmladsie...WG ti vyplatia lebo ides z materskej na matersku potom mozes ziadat o rodicak a rodinne na sk a o doplatok raz rocne z at....
@rencsike urcite sa odvolaj....
@lili177 niekedy ma byt clovek spokojny s tym co dostane a zbytocne nehladat cesticky ako.... lebo teraz sa vela zmenilo aj na finanzamte a ziada od cudzincov aj nemozne, teraz chceli potrdenie o prihlaseni auta v at , podla zakona ked tu mas pobyt musis tu mat aj prihlasene auto , inak sa dopustas danoveho uniku a teraz prisli nato ze je to ok kontrolovat ... takze sa to netyka opatrovateliek ale zamestnancov, pokial ma niekto pobyt a nie je pendler.....

happy8051
11. apr 2012

@lauraa a keby som nepoberala na sk na starsie dieta nic, ani tak nemam narok na KGB mesacneM lebo formular mi uz poslali....

lili177
11. apr 2012

@happy8051 ale da, teraz to poberam ja, som nezamestnana, potom by mohol manzel, on ptam pracuje na zmluvu, ale je tan obmedzenie prijmu cca 16000e asi v hrubom rocne, neviete o tom nic?

lauraa
11. apr 2012

@happy8051 tak ci tak ty mozes poberat peniazky len na jedno dieta lenze teraz ti uz Sk nevyda potrvrdenie ze na sk nic nepoberas kedze poberas a v tom pripade ti at doplati rozdiel raz rocne.... vyskusaj , uvidis.... ano manzel moze poberat matersku , teda akoze zosatne doma na materskej a ajeho prijem nesmie presiahnut 16200 rocne , je to nejako preratane na mesiace , myslim ze je to 1100 v cistom mesacne, ale ......

lauraa
11. apr 2012

@lili177 lenze ty motas opatrovatelky , zivnostnicky a manzela zamestanneho v at a to je velky rozdiel..... happy manzel nemoze poziadat v at o rodicak lebo tu nepracuje.....ty dostavas matersku lebo tu pracuje manzel, on moze ist na matersku len potom bude ziadat finanzamt od neho danove a pri danovom najnovsie ziadaju od cudzincov aby preukazali ze platia cestnu dan v at a nie v cudzom state, aby si to pochopila, ako nahle tu manzel je dlhsie ako jeden mesiac je povinny si prihalsit auto alebo doplatit rodiel dani v at ....

happy8051
11. apr 2012

@lauraa stale nepoberam na Nataliu ani cent na SK. vybrala som si v at variantu 15+3, zatial mi vyolatili 12 mesiacov. o zvysne tri (od novembra do januara) idem teraz poziadat a potrebujem vediet, ci mi staci poslat antrag, ked uz mi to raz priznali, alebo aj vsetky tie papiere ostatne, co sa posielaju pri prvej ziadosti.
poziadala som teraz o pridavky aj o zvysny rodicak.
medzi ukoncenim KGB (januar) a nastupom na druhu matersku (jun) je pol roka odstup. cize nejdem z materskej na matersku a zivnost mam stale aktivnu.
ako tak nad tym dumam, vychdza mi, ze je vyhodnejsie nepoziadat teda o rodicak na Nataliu tu na SK a poberat na nu pridavky z AT a matersku, neskor rodicak a pridavky na druhe dieta,
je mozna takato varianta? ze by som teda nadalej nepoberala na SK nic?
uz som z toho debil 🙂

lauraa
11. apr 2012

@happy8051 antrag aj s potrebnymi dokladmi. ak vies dobre nemecky obrat sa na arbeiterkammer a nechej si poradit,teoreticky ano najlepsie by bolo nepoberat z sk nic a na wochengeld predsa nastupujes uz niekedy v april nie? akonahle nastupis na wochengeld tiez nemas narok na KBG....takze by ti tam chybali len nejake dva mesiace

happy8051
11. apr 2012

@lauraa paneboze to je cela veda.. ok takze lopatisticky: ak teda nepoziadam o doplatok tych 3 mesiacov co mi dlhuju budem moct poberat zas KGB na druhe dieta a pridavky na prve?
a prodavky na dve deti su kolko nevies?
dakujem, prepac ze ta otravujem, ale momentalne mam z toho fakt hokej

lauraa
11. apr 2012

@happy8051 ty poziadas o doplatok do januara kbg a o priznanie rodinnych pridavkov na prve dieta8ak ich uz nemas priznane) potom si das antrag na wochengeld , po narodeni druheho dietata antrag na rodinne pridavky pre druhe dieta(tie budes predsa dostavat na obe deti asi 600 kazdy druhy mesiac)a antrag na kbg na druhe dieta.......KBG mozes poberat len na jedno dieta , rodinne pridavky na kazde dieta......

happy8051
11. apr 2012

@lauraa joj dakujem, uz chapem.aj nacase 🙂 pridavky mam priznane od okobra 2010 do okobra 2011. teraz uz konecne viem co mam robi. takze u na UUPSVaR ani nejdem riesi rodicak na Nataliu.
a na doplaok KGBmam pouzit en klasicky antrag a napisat ze ziadam od novembra do januara ci je na to ine tlacivo?
dakujem ese raz.

lili177
11. apr 2012

@lauraa ja nic nemotam...a ty to vies najlepsie, stale napisem, aky som ja pripad

lauraa
11. apr 2012

@happy8051 nie normalne klasicke tlacivo, najprv poziadas o rodinne a potom ked ti schvalia rodinne tak o KBG.... bez rodinnych nedostanes rodicak....kedy nastupujes na wochengeld ?

gedzid
12. apr 2012

@michaela12324 Dobry ja sa chcem opytat beriem Wochengeld a 3 apr, sa mi narodila mala a do maja mam narok na Wochengeld a potom by som mala vlastne zacat vybavovat pridavky a ked tie schvalia tak potom rodicak z AT ale mne vo Wien hovorili ze na nic nemam narok bo nepracujem vlastne nemam zmluvu s rodinou a niektore to dostavaju aj bez toho tak mi neviete poradit ci mam narok na to ci nie vdaka

rencsike
12. apr 2012

@lauraa zase mám novinky: nestačí odvolanie a že im pošlem "chýbajúce" papiere, musím poslať aj novú žiadosť a všetko začať od začiatku. NEUVERITELNE!!! joj, už by som ich tam všetkých vyfackala. a chuderka malá sa len díva, že mama je stále nervozna...

lauraa
12. apr 2012

@gedzid narok na rodinne pridavky mas odo dna, ked sa ti babätko narodilo , takze hned si posli ziadost na finanzamt, na kbg narok nemas ale na doplatok raz rocne ano, takze si vybavis rodicak na sk a raz rocne poziadas o doplatok z rakuska....
@rencsike kolko ma tvoja mala? ano, zial vzdy musis posielat novu ziadost a vsetky doklady k tomu.... 😠

janinkad
12. apr 2012

@zuzicka1982 tak Zuzi su to k.....tak minuly tyzden som volala a ze nemaju moj Antrag co som podavala 4.1,tak ja ze som ho podala tam pri Donaucentre.nakoniec mi povedala ze aha,vybavene.a nic mi neprislo.som tam dnes znova volala,pre istotu,som jej minule moc neverila a ze ony moj Antrag nemaju..tak som povedala kde som ho podavala a pani mi hovorila ze si ho teda vyziada odtial.skoda ze som ho ozaj nezaniesla na Josefstädter.kam patrime.asi im poslem kopie,lebo neverim ze to odtial vysnoria.takto sa vlani Petove "stratili"a po hodinovom telefonate od rakuskej kolegyne sa nasli.len vlani mi to islo normalne,sice prisli v aprili,ale bez natahovaciek a telefonatov,ty uz mas??

happy8051
12. apr 2012

@lauraa poslali mi uz Antrag auf WG a tam mam udany datum von 21.4 bis.... a co tam mam napisat? termin mam 16.6

happy8051
12. apr 2012

@lauraa ohladne KGB mi na urade prace na SK povedali, ze nemam narok na slovensky rodicak kym mi nezamietnu v at ziadost, kedze mam zivnost tam, tam platim odvody. to len ako info aj pre ostatne

gedzid
13. apr 2012

@lauraa ahoj ano to viem, lenze oni mi vo Wien povedali ze narok na pridavky nemam ked nepracujem tak neviem ci nieco vybavim. a ked to skusim teda poslat prosim Ta co mi k tomu treba ale pochybujem ze mi to uznaju bo som tam bola osobne a este aj jedna kocka a povedali nam to iste ze ked nepracujeme tak nemame narok vdaka za pomoc

zuzicka1982
13. apr 2012

@janinkad Jani to je hrozne s nimi..Ja som este nikam nevolala,ani mi nic neprislo.Pockam do konca aprila.

rencsike
13. apr 2012

@lauraa teraz bude mať 15 mesiacov. dúfam že do konca roka už bude niečo z tých penazí! a potom sa všetko začína v januári znovu 😖

michaela12324
13. apr 2012

mne dnes poslali papier z rodicaku ze mam zly formular vypisany hlavne ked som snimi pisala bolo to ok joj mam dost

happy8051
15. apr 2012

baby ked podavam ziadost na Familienbeihilfe, ktoru mi uz raz schvalili a teraz ziadam na dalsi rok, ake dokumenty okrem samotneho formulara mam poslat???? ja som uz z toho jelen.

sirinka
15. apr 2012

@happy8051 nemusis nic, ked budu chciet tak si vypytaju...ale odo mna uz nepytali nic...

happy8051
15. apr 2012

@sirinka to si ma potesila lebo sa mi ani najmenej nechce zase vsetky doklady davat.... takze mam poslat len antrag zakladny formular? super. este by som sa spytala.... prva kolonka tykajuca sa dietata je v zneni: §v tomto case poberam pridavky na tieto deti" a potom je tam meno priezvisko atd. takze ked momentalne nepoberam ale poberala som do oktobra... nevypisujem to. ci?

sirinka
15. apr 2012

@happy8051 ty uz nepoberas detske pridavky? to neviem, pokial momentalne nepoberas, tak asi nic a teda aj ziadost mas iba do toho oktobra napisanu? a preco nedostavas detske pridavky?

happy8051
15. apr 2012

@sirinka no schvalili mi to od oktobra 2010 do oktobra 2011 a teraz musim poziadat na slasi rok. preto si myslim, ze nebudem vypisovat kolonku ze momentalne poberam, ked nie

sirinka
15. apr 2012

@happy8051 tak ty ziadas o komplet detske pridavky tam? lebo mne normalne bezia na sk a z AT mam iba dorovnavaciu davku...takze ja tam pisem stale, ze poberam, aj ked slovenske...

happy8051
16. apr 2012

@sirinka ja nepoberam na svk nic. brala som rodicak z at mesacne a aj pridavky kazdy druhy mesiac. schvalili mi do oktobra 2011 a teraz ziadam o pokracovanie. preto si myslim, ze ked aktualne z at nepoberam a na svk som nikdy nepoberala, nemam tam co napisat

sirinka
16. apr 2012

@happy8051 hej, tak potom nic