Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

janinkad
19. feb 2013

@mialumia myslis ze ti uznali freistellung?vyplacaju( WGKK u mna)vzdy na konci mesiaca,okolo 28 som mala uz vzdy peniaze na ucte,myslim ze ak ta uznali na konci jan.,tak na konci febr.by si uz peniaze mohla mat

janinkad
19. feb 2013

@mialumia a ked budes chodit k lekarovi na SK ako mozes mat Mu.Ki.Pass?ja som mala len slovensku tehu knizku a tu som prefotila aj s vysetreniami mojimi a dietata na vymennom listku aj pri prvom dietati aj druhom.

mialumia
20. feb 2013

tak ze som tam pekne nabehla a vybavila som si to ,lebo som vedela ze je to podmienka pre ich wochen a nasledne kbg
cize som tam pekne bola tri krat u dr,a tiez u amtarzt ktory ma vypisal az do porodu...

ritter
20. feb 2013

Ja nemám Mutter kind pass,všetky vyš.som absolvovala na Sk. Zaslala som im kopiu teh. knižky a malej zdrav.kartu a oni
poslai že chcu original seiten z MKP.Teraz som poprosila aspon lekarku u ktorej som bola vedená ako tehot. nech mi dá nejake potvrdenie že som k nej chodila,lebo už fakt neviem čo im dať.

ivco2205
21. feb 2013

Ahojte,ak mozem tak by som mal neake otazky. Zijem s priatelkou na Slovensku. No ona pracuje v Rakusku. Je tam zamestnana. Ziadna zivnost. Platia zanu odvody,poistenie atd. To je vsetko v poriadku. No ale je tehotna v 6 tyzdni momentalne. RAdi by sme neaku radu,ako to tam riesit. Uz to ohlasila zamestnavatelovi. O dva dni ide tam ku gyndasovi na prehliadku. No ide oto ze som vela otom cital a zevraj ak chceme aby odtial brala matersku,tak vraj tam musi chodit na prehliadky pred porodom. Vraj minimalne 5x. No nevieme ci tam musi aj odrodit,alebo moze rodit aj na Slovensku. Poprosil by som VAs o neake rady ohladom toho. Vopred velmi pekne dakujem za seba aj zanu. No a ese jedna vec. Je asi 30 km od Linzu. Mohla by si najst daktora niekde blizsie?

sirinka
21. feb 2013

@ritter u mna to tiez ziadali priprvej dcere, bola som tam osobne, vysvetlila situaciu a postacila im nakoniec aj ta slovenska. Nie je podmienka navstevovat rakuskeho lekara, ale absolvovat predpisany pocet prehliadok pocas tehu a prvy rok dietata. Jedine, ze by sa im nejako zmenil predpis ci zakon, ja mam tri deti a pri vsetkych som vsetko absolvovala na sk.

lauraa
21. feb 2013

@sirinka nie nezmenil sa zakon aj ked ho trosku upravili hlavne matiek zivnostniciek....

sirinka
21. feb 2013

@lauraa hej, ja som zamestnanec, takze to poznam iba z tejto strany.

sirinka
21. feb 2013

@lauraa mozem sa ta opytat, ci nahodou nebudes vediet... Do 3.3. Som este zamestnana u terajsieho zamestnavatela v AT a zaroven dkvtedy mi trva aj karenzurlaub a budem buduci rok ziadat dorovnanie. A od 4.3. Nastupujem do noveho zamestnania tiez v AT, bude sa mi ten prijem za cely rok 2013 posudzovat ku KBG? Alebo ich zaujima vylucne to obdobie, za ktore je davka ziadana? Doteraz som sa o to vobec nezaujimala, lebo nebol dovod, len mam pocit, ze je tam nejaka hranica rocneho zarobku, aby som mala narok na KBG...dakujem.

lauraa
21. feb 2013

@sirinka dorovnavacia davka je len za obdobie dokedy trva karenz... ta hranica je urcena len ked pracujes popri materskej , nesmies vaic zarobit ako je urcene..... a kde zacinas...Ty si DKP nie?

sirinka
21. feb 2013

@lauraa diky, aj som si myslela, len som si nebola celkom ista... 🙂

dabet44
21. feb 2013

Ahojte uz si vyse roka vybavujem kinderbetreeungsgeld a stale im nieco chyba 😒 teraz mi prislo toto - "Um Ihr am 27.01.2013 eingebrachtes Leistungsbegehren erledigen zu konnen,ersuchen wir um
Ubermittlung der fehlenden Unterlagen:
-genaue Angaben zu Ihrem Dienstgeber in der Slowakei (Name und genaue Anschrift)
Bitte beachten Sie,dass Unterlagen,die mit Ihrer Unterschrift gezeichnet werden,im Original
vorzulegen sind.
 Viem ze potrebuju potvrdenie o mojom zamestnavatelovi ale ja som na materskej!alebo chcu mojho posledneho zamestnavatela?ked ano ako to tlacivo ma vyzerat?mozte mi prosim poradit?dakujem

ritter
22. feb 2013

Ahoj ja som na tom podobne mala dude mať pol roka a stále niečo chcu a peniaze nevidieť.

sirinka
22. feb 2013

@dabet44 mas pracovnu zmluvu, ktoru si podpisala ty aj zamestnavatel? To ti bude stacit....

sirinka
22. feb 2013

@dabet44 este by som k tomu teda pripojila dohodu o trvani rodicovskej dovolenky... Nech je jasne, ze ta stale vedu ako zamestnanca

dabet44
22. feb 2013

@sirinka
Dakujem a tu dohodu o trvani si mam pytat od zamestnavatela?

vadelka
22. feb 2013

Ak môžem poradiť,tu je veľmi dobrá stránka a je tam všetko pekne vysvetlené,nám pri vybavovaní veľmi pomohla 😉
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...
http://www.opatrovanie-rakusko.sk/opatrovanie-r...

sirinka
22. feb 2013

@dabet44 ja neviem, ako t funguje na sk, ale v AT som to dostala automaticky, po porode som zamestnavatelovi nahlasila, ako dlho cca ostavam na RD a spolocne sme podpisali dohodu.

lili177
26. feb 2013

neviete dievcence ci pridavky v 2013 stupli?nedostala ste uz niektora?vdaka

lauraa
26. feb 2013

@lili177 nestupli , zostali nezmenene, cakala som tiez ci nieco ale vobec nic.....

lili177
26. feb 2013

skodaaaaaaaa

trojak
26. feb 2013

chcem sa spytat ci ma niekto skusenost s pripadom ak idem na matersku a pracovne som aktivna na SR a manzel zase v AT,kde mam narok na RP,co je vyhodnejsie pre mna?dakujem

xlussy
4. mar 2013

Vie mi niekto poradiť ako je to s platením odvodov SVA v Rakúsku v čase PN a následne aj materskej? Dakujem 🙂

lauraa
4. mar 2013

@xlussy Pn a matersku ti vyplacaju len vtedy ked mas aktivnu zivnost , teda platis odvody.....

miraska333
4. mar 2013

nemusi mat aktivnu zivnost, staci ked zamestnavatel plati odvody, cize klasicky zamestnanecky pomer

miraska333
4. mar 2013

@trojak Manzel ma narok dostavat peniaze na dieta.Ak tam pracuje.Kamaratka to tak ma.A druha teraz vybavuje.Je 100% vyhodnejsie dostavat peniaze od nich.Niekolkonasobne dostanete viac.

lauraa
4. mar 2013

@miraska333 je tvoja odpoved urcena xlussy?

miraska333
4. mar 2013

@lauraa Je pre trojak a ta odpoved pred, je reakcia na povinnu aktivnu zivnost, od teba pre xlussy.Ze narok na matersku vznika aj zamestnaneckym pomerom, nielen aktivnou zivnostou.

lauraa
4. mar 2013

@miraska333 tak teraz pekne motas lebo xlussy sa pyta na odvody do SVA to znamena ze je zivnostnicka , takze nema zamestnavatela ....a nema kto za nu platit ....

miraska333
4. mar 2013

@lauraa Tak ked je zivnostnicka, jasneze plati sama vsetky odvody.Ja som bola zamestnana na klas.zamestn.pomer, zamna platili tiez do SVA.