Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

balada6
8. okt 2013

@happy8051 Pridavky vyplacaju na slovensky, a rodicak len na rakusky,,, boze zeny preco pisete nieco co nemate overene,,,akurat tu len pletiete mozgy tym ktore maju o odpoved fakt zaujem

balada6
8. okt 2013

@mishela Pridavky ti vyplatia aj na slovensky ucet, avsak rodicak len na Rakusky,,

moni
8. okt 2013

dievcata, Finanzamtu treba kazdy rok vyplnat tlacivo na pridavky? posielaju aj rozhodnutie?
ja uz na rodicak totiz cakam rok a ziadaju si prilozit rozhodnutie o pridavkoch (oktober 2013-september 2014 🙄)

lucilulux
8. okt 2013

@balada6 je potrebne mat zaplatene pripoistenie 6 mesiacov aby som mohla ist na marodku, pripadne ci sa to vztahuje aj na rizikove tehotenstvo a ci to vyplatia az po tych 6 mesiacoch alebo je mozne aby mi to vyplatili aj spatne ak by som nahodou sla skor na PN ako prejde 6m.??

balada6
8. okt 2013

@lucilulux takto na marodku ist mozes ale az po 6 mesiacoch ti zacnu vyplacat, avsak vysiel znova novyzakon ze ak marodujes dlhsie ako 42 dni, a nemas pripoistenie tak si poziadas o socialnu podporu t.j.27 eur na den, ale musim byt poistena v at- urcitu dobu,,,,,,,

lucilulux
8. okt 2013

@balada6 a kolko je asi ta doba co musim byt poistena aby som mala narok na tych 27eur?

balada6
8. okt 2013

no písala som ti 270 dni aby si mala narok na matersku
@lucilulux

lucilulux
8. okt 2013

dakujem ti vellmi pekne za informacie 🙂

iwa27
11. okt 2013

@katie.2906 ahoj prosim ta ake potvrdenie si davala o prehliadkach dietata?

katie.2906
11. okt 2013

@iwa27 Napísala som si toto a lekárka potvrdila. Vypísala dátumy prehliadok a názvy vakcín. Snáď im to bude stačiť.
P O T V R D E N I E

Týmto potvrdzujem, že sa pani ...................., nar..............., bytom ........................ so svojím dieťaťom ............................... nar.................... pravidelne zúčastňuje lekárskych preventívnych prehliadok.
Termíny uskutočnených prehliadok: ...........................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................

Zároveň potvrdzujem, že dieťa ...............................je očkovaná podľa platného očkovacieho kalendára.
Podané očkovacie vakcíny: .........................................................................................................
.....................................................................................................................................................
.....................................................................................................................................................

Potvrdenie sa vydáva pre posúdenie nároku na rodičovský príspevok v zahraničí.

V ......................., dňa ...............................

iwa27
11. okt 2013

@katie.2906 dakujem ti velmi pekne skusim to aj ja takto poslat hadam to bude stacit 🙂

mami25
13. okt 2013

Dobrý deň prajem. Potrebovala by som poradiť, manžel pracuje v Rakúsku, ja som na materskej na SK. Pracuje každý rok od marca do decembra. Dcérka sa nám narodila v októbri 2011, vtedy nepracoval, ale znova nastúpil do práce v marci 2012 do decembra 2012. V marci 2013 požiadal Finanzamt o familienbeihilfe a v júni mu vyplatili differenzzahlung cca 1200euro, potom 3.7. podal žiadosť na GKK o KBG. Žiadateľ bol on, ale potom mu pracovníčka povedala, že je lepšie keď dá na mňa, tak doručil druhú žiadosť. Mali sme záujem taktiež o differenzzahlung. Po mesiaci, tam manžel volal, tak mu povedali, že si ešte vyžiadali z SK formulár E411. Po dvoch mesiacoch volal znova, formulár tam stále nebol, na tretí mesiac formulár ešte stále nedorazil, ale zrazu pracovníčka povedala, že nemá nárok na KBG, že neskoro požiadal, že tam je 6 mesiacov frist....nedala si vysvetliť, že máme záujem o differenz nie o KBG. Vyrozumenie ešte stále neprišlo a zisťovali sme na SK, kde ten formulár je, tak sme zistili, že žiadosť bola v BA dva mesiace a až tak prišla do Zlatých Moraviec na Socialku a tam teraz leží, lebo majú 30dní lehotu a sú pohodlný. Máte prosím niekto s týmto skúsenosti? Nikde som sa nedočítala, aké su podmienky žiadosti o KBG differenzzahlung, jedine to, že sa to žiada na klasickej žiadost o KBG. Ďakujem za prípadne odpovede.

lauraa
13. okt 2013

@mami25 diferenz zahlung sa ziada raz rocne spätne , teda manzel on mal uz poziadat za rok 2012 v januar 2013, tiez tam plati 6 mesiacov, teda kedze on poziadal az 3.7.2013 zmeskal termin....

mami25
13. okt 2013

@lauraa Ďakujem za odpoveď. Žiaľ on nastúpil do práce až v marci 2013 a vtedy žiadal najskôr familienbeihilfe, po necelých 3 mesiacoch mu to dali a potom to rozhodnutie s ostatnými papiermi podal na GKK. S tými 6timi mesiacmi je to trocha od veci, predsa keď žiadam aj v januári, tak doplácajú celý rok a nie len 6 mesiacov dozadu...

lauraa
13. okt 2013

@mami25 ano doplacaju cely rok ale zial len 6 mesiacov mozes dat ziadost, staci ju podat a ostane ako napr. priznane rodinne pridavky dolozit neskor, dolezite je ab ybola ziadost evidovana..... skuste mozno vam este aspon nieco preplatia..... treba tam ist a rozpravat.....

mami25
13. okt 2013

@lauraa Tak vďaka,manžel tam aj volal, ale zo začiatku to vybavovala jedna pracovníčka, tak bolo všetko oki a potom sa do toho obula druhá a zatrhla to....takže máme asi smolu

zuza02
14. okt 2013

@katavinka doplatok na diferenzzahlung na pridavkoch je iba raz rocne aj mne to potvrdili na finanmzamte. A o rodicovsky v rakusku si mala poziadat hned po narodeni, oni ta potom eviduju. Ak teda ty mas zivnost v rakusku a manzel pracuje na sk, tak on si poziada na sk o pridavky aj o rodicovsky a ty potom poberas diferenzzahlung na FB aj KBG z rakuska, raz rocne.

dixy89
17. okt 2013

Ahojte žienky, chcem sa spýtať, či môžem poberať materskú z AT aj ked pracujem ako opatrovateľka na zmluvu? stačí si platiť 270 dní poistenie v AT? moc sa do týchto vecí nerozumiem, teda vôbec =) dakujem za odpoved

lauraa
17. okt 2013

@dixy89....mas zivnost predpokladam... tak ano

xlolax80
18. okt 2013

ahojte, pobera tu niekto matersku od WGKK? ku ktoremu dnu v mesiaci prevadzaju peniaze na konto? a poslali vam aj nejaky list, ze kolko vam budu vyplacat? kedy asi od nastupu na matersku?

arobrab777
18. okt 2013

Ahojte, mala by som otázku, priateľ pracuje v Rakúsku a narodil sa nám syn, nie sme zosobášení. Myslite že môže požiadať o vyplácanie prídavku na dieťa aj on v Rakúsku? Malý má jeho meno. Ďakujem za odpovede.

lauraa
18. okt 2013

@arobrab777 ano urcite mozete poberat differenz Zahlung rodinnych pridavkov.treba dat ziadost na prislusny financny urad

sirinka
18. okt 2013

Baby co sa vyznate... Dnes mi prisiel zase papier z WGKK a ausgleichzahlung od 3.3.2011 do 2.11.2012 pro tag 2,95 a na ucet 115 eur... Pred tym mi dali za rok 2011 5,55 pro tag, uz tomu fakt prestavam rozumiet ako to pocitaju.... Podla vypisu z banky mi odratali sumu, ktora mi bola vyplatena za rok 2011 od celej sumy za tychto 20 mesiacov... Ta ze fakt v tom nevidim ziadnu logiku, variantu mam 20+4.... Viete niekto ako to pocitaju?

lauraa
19. okt 2013

@sirinka klasicky zrataju to co dostanes na sk za 3 roky rodicaku na sk a odrataju od sumy ktoru by ti mali vyplatit( v tvojom pripade) za 20 mesiacov....ale ako ratam tak s aneviem k tejto smu dopracovat, aj ked som odratala 2000 za wochenegeld...skus tam zavolat nech ti poslu vysvetlenie.... uz mas pracu? zacala si na tej tranfuske....

sirinka
19. okt 2013

@lauraa ved prave, mne tiez tie pocty uz nejako nesedia... Diky, ano, uz robim, zacala som hned po skonceni karenzurlaub. V podstate mi za tych 20 mesiacov doplatili 500 eur....

lauraa
19. okt 2013

@sirinka urcite by som sa ozvala , vsak to sa museli pomylit nie?podla mna ti mali doplatit aspon 2000

sirinka
19. okt 2013

@lauraa no ved uvidime, co povedia... 🙂

lauraa
19. okt 2013

@sirinka daj vediet...

synda11
20. okt 2013

ahojte baby chcela by som sa spytat jednu otazocku k teme...so snubencom cakame babetko ma sa narodit v january....zobraty ale nie sme este lebo som dlho lezala v nemocnici proste sme to nestihli...ale ak vsetko dopadne tak ako ma budeme sa urcite brat...snubenec pracuje v rakusku uz 6 rok riadne na zmluvu odvadza dane je tam poisteny atd atd...ja pracujem tu ako ucitelka ale teraz som na rizikovom....otazka znie...co vsetko mozme vybavit po narodeni dietatka v rakusku na co proste narok mame???? dakujem pekne za kazdu radu

vejunkaj
21. okt 2013

Ahojte žienky veľmi pekne vas prosim o radu.Som na zaciatku tehotenstva,pracujem v At ako opatrovatelka,trvaly pobyt mam v Sr ale zijem v Cr s priatelom cechom.Viem ze mam narok na wochengeld ale ako to presne vybavit,potrebovala by som pomoc lebo z mnozstva prispevkov mam fakt chaos a neviem co a ako a kam.A mam otom aj narok aj na KBG alebo nie,rodina ma tu isto nenecha prihlasenu,takze neviem co robit.Ci mam vybrat len wochengeld a potom si tmatersku vybavit cez priatela v CR.Fakt vas velmi pekne prosim o radu,lebo som uz v koncoch.