Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

vroni
10. feb 2009

Budocka, spravne 😀 😀 😀 Zakon bol novelizovany a podla noveho ma narok kazdy, kto mal v Rakusku co docinenia (obidvaja rodicia).....
Inak, Finanzamt nema 5 rokov na rozhodnutie, ale musi vyplatit (ak uznaju tvoje naroky) maximalne 5 rokov dozadu. Na rozhodnutie maju 30 dni.

stano1
12. feb 2009

Môže mi niekto poradiť že po akom čase od zamestnania v Rakusku ako opatrovateľ môžem tam požiadať o rodinne pridavky a ako dlho trva ich vybavenie.Ďakujem

zuzana581
12. feb 2009

Ahojte. Prečítala som si túto diskusiu a keďže prebehla už dosť dávno, tak som sa chcela opýtať či to tak ešte stále platí a trošku to zhrnúť, lebo sa v tom akosi motám. Môj muž robí v rakúsku. Má tam aj pobyt. Ja s malou mám pobyt tu na SK aj poistené sme tu, nie na jeho poisťovňu. Ja som nezamestnaná a tehotná, takže si musím začať vybavovať materskú. Na SK pravdepodobne na materskú nárok nemám iba na rodičovský príspevok, ale podla toho čo som sa dočítala tu, tak nemám nárok ani na ten tu na SK a musí to manžel vybaviť tam? Lenže ja tam pobyt nemám, tak som z toho uplne mimo. Prídavky poberáme tam, to nie je problém, ale ten rodičovský príspevok ma trošku mätie, teda to čo je tu napísané. Ešte som nebola na sociálke ani na UPSVaR, ale tam dávajú občas, tak "presné" informácie, že to domotajú aj oni sami. Ďakujem za odpoveď.

blumchen
12. feb 2009

Stano1 - hned ako Ti pridu papiere po nahlaseni zivnosti to mozes zacat vybavovat.

Neviem ci som pochopila spravne - prosim odpovedzte mi - ak pracujem v rakusku na zivnost, mam narok na pridavky na deti , a este aj na nejaku vyrovnavaciu davku - to je co prosim? Julka, vroni ... hmmm?

vroni
13. feb 2009

Blumchen, narok na rodinne pridavky mas ak ty alebo otec deti pracujete v Rakusku, cize odvadzas tu dane a mas zdravotne (socialne) poistenie. Mozes dostavat rodinne pridavky priamo, cize ti vyplacaju kazde dva mesiace cca 310 € (plus 100 v septembri navyse) ALEBO poberas rodinne pridavky na Slovensku a z Rakuska dostavas (obvykle raz do roka) vyrovnavaciu davku, cize rozdiel medzi slovenskymi a rakuskymi rodinnymi pridavkami. Cize nemas narok na rodinne pridavky PLUS vyrovnavaciu davku ale len na rodinne pridavky a tie ti mozu vyplacat tak alebo onak 😉
Zuzana, narok na matersku nemas nikde, nakolko si nezamestnana. Mas ale narok na vyhodnejsi rodicovsky prispevok - cize rakusky. Treba on zaziadat priamo v zdravotnej poistovni tvojho manzela, pobyt v krajine (uz) nie je podmienkou. Rodicovsky prispevok mozes dostavat maximalne 30 mesiacov, takze ti poslednych 6 mesiacov i tak budu musiet vyplacat zo Slovenska (teda ak ostanes tolko na materskej) Je to okolo 450 €, presna suma zavisi od dlzky mesiaca....

zuzana581
13. feb 2009

VRONI velmi pekne ti ďakujem. Pošlem teda muža do tej zdravotnej nech sa popíta, čo treba doložiť a či nám to teda vlastne priznajú.

zuzana581
13. feb 2009

Vroni a teraz ma napadlo, že si ešte písala, že musí byť manželka a deti pripoistené k manželovmu poisteniu a navštevovať tam lekárov a tak. Nie? Či to už tiež neplatí?

vroni
13. feb 2009

Nemusia byt, ak maju vlastne poistenie v inom state EU (aj to je nove). Musis preukazat, ze chodis k lekarovi, ale je jedno, v ktorom state. Nakolko su na Slovensku lekarske prehliadky ovela castejsie nez v Rakusku, nemusis si robit starosti. Ono ma jedno i druhe svoje plus a minus... (je napriklad fajn mat rakuske poistenie a dieta moct priviest na svet v Hainburgu, lebo nemocnicna starostlivost je neporovnatelna. Ak ti napriklad nevyhovuju niektore metody pediatrov na SK, tiez je lepsie mat rakuske poistenie. Ale zase pri kazdej chorobe musiet utekat "za hranice", aby si sa nemusela handrkovat s doktorom o poisteni alebo vsetko vysvetlovat v nemcine - a pochopit odpovede - tak to to rakuske poistenie zasa az taka vyhra nie je 😎 ) Ale neviem (ani len netusim), ci ti nechaju slovenske poistenie, ked budes poberat matersku z AT..... Takze sa mozno budete musiet pripoistit u manzela...... Ale to len tak tapem v tmach....

zuzana581
13. feb 2009

Ok. Ďakujem ti za info. Pošlem muža to pozisťovať.

blumchen
13. feb 2009

vroni, si skvela, dakujem za vysvetlenie a info !

ukmima
13. feb 2009

ahojte...je to od temy...ale bola som v socialnej poistovni, robi tam kamoska...ja som na rodicovskom uz rok...ale ak si zacnej teraz platit poistku...vlastne nejake pripoistenie...vyratali mi na 1200sk..mesacne. mozem po 270 dnoch dostavat k rodicovskemu este aj "matersku"...a zhruba by ma to vyslo na ccc.8t
takze ked aj budem dalej platit po 1200sk...stale som v pluse, nechcu o tom hovorit...ale ked pojdete do socialnej poistovne...tam Vam to vysvetlia...
Inac oplati sa to najma tym maminkam, co cakaju len teraz dietatko...

sirinka
13. feb 2009

ukmima nerozumiem....to ako spatne budes dostavat tu matersku alebo ako?

eva123456
16. feb 2009

Teraz som prisla z rakuska mam podane vsetky papiere. Pracujem ako opatrovatelka na zivnost od 1.8.2008. Kedze nemozem sama tak domaca mi s papiermi pomaha a to tak ze ich odoslala na patricny urad. Odpoved ma velmi prekvapila kedze mi oznamili ze vyplacanie rodinnych pridavkov je pozastavene. Manzel doma pracuje a pobera pridavky. Z vasich odpovedi som pochopila ze mam narok doplatenie rodinnych pridavnkov. Neviem v akych casovych intervaloch. Raz za dva mesiace alebo raz za rok? Moze mi s tym niekto pomoct? Bola by som zato vdacna....

afry
16. feb 2009

no ak mas z rakuska manzela a je tam zamesznany a byvali by ste tam mas narok

leila2110
16. feb 2009

Ahojte baby! Už som z toho všetkeho uplne popletena, poradte mi prosim akoby som mala postupovat pri vybavovani tychto veci.Ja som zamestnana na Slovensku, momentalne už na materskej, akurat 28.02.2009 mam termin pôrodu.Priatel pracuje v Rakusku v jednej firme ako zamestnanec.Mame tam narok na pridavky? Na danovy bonus alebo nejaku matersku?Alebo na nieco ine o com ani neviem? Poradte mi prosim!

vroni
17. feb 2009

Eva, doplacanie (vyrovnavacia davka) sa vyplaca raz do roka (obvykle), vyplacanie je pozastavene, lebo pridavky pobera manzel a nemozes poberat pridavky na jedno dieta v dvoch statoch. Takze si musis ziadat o vyrovnavaciu davku alebo zrusit poberanie pridavkov manzelom a budes poberat len ty v Rakusku. Nepotrebujes, aby bol manzel zamestnany v Rakusku a ani tam nemusi byvat, to uz je zrusene.

mruzova
17. feb 2009

Ahojte vie mi niekto poradit pracujem v rakusku 8 mesciacov odvadzam ovody v rakusku a teraz som tehotna mam narok na pnk som v siestom a mam narok na matersku a potom na rodicovsky z rakuska prosim poradte mi DAKUJEM

sirinka
17. feb 2009

mruzova samozrejme, ze mas. musis oznamit zamestanvatelovi...teda potvrdenie od tvojho dr, ze si tehu a predpokladany termin porodu, on to nahlasi do krankenkassy. dva mesiace pred erminom nastupujes na matersku a po porode posles cim skor prelozeny rodny list a na zaklade toho ti vypocitaju matersku. no a potom rodicovsky, zalezi, kde budete mat s babom trvaly pobyt.

mruzova
17. feb 2009

sirinka ak to rodina nenahlasi musim to nahlasit ja a matersku mi kedy vlastne daju az jak sa narodi male a o nemocenskych davkach nevies ci by som mophla is na marotku Dakujem

sirinka
17. feb 2009

mruzova no to je trosku komplikovane....to by bolo dobre, keby ta vypisal na pn dr. v rakusku, lebo cez slov. socialku je to vraj problem vybavovat...
tak to nahlas ty svojej zdrav. poistovni v rakusku a cim skor. ak mas trvaly pobyt na sk a aj rodit budes tu, dostanes az po predlozeny rodneho listu matersku spatne vyplatenu, neviem, ako je to, ked si prihlasena v rakusku.

eva123456
17. feb 2009

vroni neviem ale nejake baby uz poberaju pridavky ale sa mi zda ze su tolen rozvedene asu same domaca mi povedala ze to maju taraz osemnacteho rozhodnut ako dalej nevies poradit kde to hladat na internete aka stranka slovenska ci rakuska dik

vroni
17. feb 2009

Evi, ved ano, mozes poberat pridavky v Rakusku, ale potom ich nemoze brat tvoj muz na Slovensku. Ak ich on chce brat aj nadalej, musis ty ziadat nie o pridavky, ale len o vyrovnavaciu davku - doplatenie rozdielu medzi slovenskymi a rakuskymi rp. V Rakusku to spravuje Finanzamt, maju aj informacne stredisko a urcite ti poradia (alebo domacej 😉 ) Inak Rakusania dost nechapu, preco by mal pridavky na deti brat otec 😎 (nie je to nijako zakazane alebo obmedzene, len neobvykle 😀 )

leila2110
17. feb 2009

Vroni, dakujem ti , si Zlatučka, ze mi takto pomahaš 🙂

eva123456
18. feb 2009

vroni diky uvidim co mi povie v sobotudomaca ked jej zavolam potom sa ozvem ked budem vediet viac... maj sa pekne cau...
🙂

ssiska
25. feb 2009

mruzova, mozes ist aj skor na matersku, ak mas zdravotne problemy, chod ku svojmu gynekologovi-rakuskemu, ten ta posle za posudkovym lekarom, treba tie papiere odniest do krankenkasse, ja som tiez od 6.mesiaca doma

lauraa
25. feb 2009

mruzova, mala som problemy v 3 mesiaci a moj gyn. mi napisal ze nemozem vykonavat dalej moju pracu zo zdr, dovodov ,dal mi odporucanie k posud. lekarovi. ten mi to schvalil a tak som to nahlasila krankenkasse a bola som do nastupu na matersku(8 tyzdnov pred porodom )freigestellt. podla zakona som mala 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnovpo( musis na krankenkasse dokladovat rodnym listom) narok na matersku a potom som poziadala o rodicak. mam trvale bydlisko v rakusku takze mi vyplacaju rodicak a aj rod. pridavky mesacne,aj ked tu naozaj nezijeme... inak bola som na krankenkasse a aj ked sa mi dalsie dieta narodi na sk staci potvrdenie o narodeni a razitko do materskej knizky od detskeho lekara mozem mat aj zo sk ale musim dodrzat plan kontrol a predpisanych ockovani podla rakuskho systemu....viete niekto o tom nieco ????Vroni...?????

vroni
26. feb 2009

Neviem naisto, ale ona ma trochu ine postavenie, nie je zamestnancom, ale podnikatelskym subjektom, takze podla mna narok na marodku nema - podnikatelia si toto poistenie nepredplacaju, ale to je len cisto moja neoverena domienka (toto sa netyka rodicovskeho prispevku ale len materskej)

sirinka
26. feb 2009

vroni ako je to s tym ockovanim v rakusku? ved tam je nepovinne ci? preco ziadaju od nas ockovaci kalendar?

vroni
27. feb 2009

Ano, ockovanie je nepovinne, ale aj neockovane dieta musi byt sledovane u pediatra a mat zaznam, ze rodicia ockovanie odmietli. Ockovanost - hlavne "zakladnymi" vakcinami je vysoka (okolo 90%), takze drviva vacsina deti ide podla ockovacieho kalendara a ma ockovaci pas. Ak povies, ze dieta je neockovane a ockovat nechces, musis im o tom podpisat prehlasenie (nemusis zdovodnovat, len odmietnut)

bejby29
27. feb 2009

VRONI, KDE SA TO FLAKAS? 😀 😀