Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

ziza55
22. júl 2016

@xmilix a podielsla si im rodny list druheho dietata a karenzvereinbarung?

xmilix
22. júl 2016

@ziza55 ano, samozrejme. zabudla som napisat, ze ide o ausgleichszahlung k familienbeihilfe. oni chceli zaciatkom roka dolozit karenzvereinbarung k prvemu dietatu a potvrdenie od zamestnavatela. to som im dolozila. pridavky za minuly rok mi dorovnali na obe deti a teraz zrazu ze od r. 2016 nemam narok, lebo mi skoncila karenz.

ziza55
22. júl 2016

@xmilix ja by som im utcite poslala karenzvereinbarung na druhe dieta...teda dokedy ti predlzil zamestnavatel

nikulka79
31. júl 2016

@julka 12600v hrubom.mojmu manzelovy neuznali kbg zato ze je na sk no ja pracujem v at.posielala som to na sva do viedne.viete mi poradit kde mam poslat ziadost manzelovu na tych polroka aby ich dostaval?

lucia0905
23. aug 2016

Ahojte. No ja sa strácam A sama vlastne neviem čo presne hľadám tak dúfam že mi poradíte. Môj manžel robi v Rakúsku už 6 rokov. Dostávali sme kbg A dostávame každý mesiac detské alebo rodinné prídavky. Malý mi dovŕšil tri roky tento mesiac. Mám nárok na differenzzahlung? Ja som S detmi na Slovensku A tu poberám aj detske prídavky A aj rodičovský príspevok. Vopred dakujem

zabiatko7282
30. aug 2016

Ahojte, viem ze sa to tu rozoberá a rieši a snažila som sa to aj hladat. No trochu v tom mam zmatok. Preto pekne prosim aspon jednu milú osobu ktora mi vie presne napisat co robit, aby som to vedela vysvetlit priateľovi. Mam ročnú dcéru a priatel uz druhy mesiac robi v Rakusku. Teraz nam zrušili rodičovský prídavok aj prispevok. Vraj si mame požiadať v Rakusku. A vraj mi na SR nebude platiť zdravotka. Prosim co ako kde? :D co robit kam ma ist priatel o co ma ziadat? A ja budem ako co? Ako nezamestnaná? A co s tou zdravotkou? Dakujem za cas a za radu 🙂

marcah
30. aug 2016

@lucia0905 nerozumiem celkom odkial ste dostavali kbg a pridavky? Z rakuska alebo zo slovenska?

ziza55
30. aug 2016

@zabiatko7282 vy ste pred materskou nepracovali na sk? pravdepodobne preto vam zamietli ..., budete poistena aj v at aj na sk na zaklade formulara E106...to musi vybavit vas priatel, poziadat o pripoistenie clenov rodiny
ohladom davok...rodinne pridavky musi poziadat na finanzamte a az ak su schvalene poziadat o rodicovsky prispevok na krankenkasse
treba dolozit dost veci vsetko uradne prelozene v nemcine rodny list dietata, potvrdenie o spolocnom pobyte , potvrdenie o tom ze vam zamietli vyplacat davky na sk, jeho pracovnu zmluvu, samozrejme tl.lacivo , teda ziadost , je to volne stiahnutelne na nette

opravte ma niekto resp doplnte ak som na nieco zabudla 😉

ziza55
30. aug 2016

@lucia0905 ano mas narok na ausgleichzahlung KBG , musis si napisat ziadost a vypytat z uradu prace potvrdenie kolko si pobrala rodicovsky prispevok za tie 3roky v akej sume a oni by mali doplatit rakusania..
este otazka je aku ste mali schvalenu sumu na den a ako dlho vam vyplacali rakusania

zabiatko7282
30. aug 2016

@ziza55 dakujem vam velmi pekne. Bola som zamestnaná, a priatel poberal na Slovensku rodicak a teraz sme ho chceli prehodiť na mna. Ze ho budem ja dostavať. A pani na úrade nam povedala ze nakoľko jeden z rodičov pracuje v zahraničí tak tu na Slovensku nam ho musia zrušiť a musíme žiadať v zahraničí.

ziza55
30. aug 2016

@zabiatko7282 ahaaa...no ja co viem tak staci aby jeden robil na sk s uz je prioritna krajina na vyplacanie slovensko a rakusko iba doplaca...ale ak ti tak povedali 😊...tak asi to tak bude

winkgirl
30. aug 2016

Ahojte žienky, prosím nepomohla by mi nějaka dobra duše? Mam aktivní živnost v rakousku, jsem ve 24 tt a můj manžel pracuje na živnost na Slovensku. Nevím co mam začít vybavovat, kdy mam poslat oskenovanou těhotenskou knížku apod. Neporadí někdo, jak, co, kdy apod? Prosím prosím 🙂

jankako
30. aug 2016

@winkgirl no asi začať vybavovať az po porode, v prvom rade rodinne až potom matersku. Ale ako je to u zivnostnikov netusim

marcah
30. aug 2016

@zabiatko7282 ziza ma pravdu. Ak jeden pracuje tam, druhy tu, potom rozhoduje miesto pobytu a vo vasom pripade pokial si zamestnana (a si vlastne iba na rodicovskej dovolenke) a byvate v SR tak krajina vyplacania je SR. Urcite sa vrat na UPSVR a odvolaj sa na to. Vybavovanie v Rakusku bude na dlhsie a skoda ostat uplne bez prijmu. A co sa tyka poistenia, pokial si stale zamestnana aj ked na materskej tak poistenie mas samozrejme platne na SK pocas celych 3 rokov.

janka30
8. sep 2016

Dobry den, je tu niekto z BA, kto by mi vedel poradit s vybavovanim rodinnych pridavkov na deti v Rakusku? Manzel pracuje od 6/2016 V Rakusku, ale byvame tu. Dakujem.

myvettka
30. sep 2016

Na NOGKK jsem dodala vše co ode mě zadali, naposledy potvrzeni o tr.pobytu dcery, smlouva o karenz se zaměstnavatelem a chybí mi jen potvrzeni od fa, že je schváleno. aby toho nebylo málo dnes mi oznámila lékařka, že nejsme v ČR pojištění, ze NOGKK pozastaviko naše pojištění. Achjo. Prosím o pomoc.

myvettka
30. sep 2016

Maminky už jsem zoufalá, od juna mám podané vše na fa a na NOGKK a dodnes mi nic neprislo o schválení.

1975renca
30. sep 2016

@myvettka aj mne to trvá už rok a nič,jedna kočka čakala od mája a obrátila sa na ombudsmana,ten zistil že jej chýba jeden formulár ktorý ešte len po roku a pol obdržal UPSVR na SK,čiže dost všetko trvá aj v AT kým papier po papiery pošlú,nechápem prečo to nevyžiadajú naraz...takže odporúčam ombudsmana

marcah
30. sep 2016

@myvettka poistenie ste mali cez E106 na neurcito?

myvettka
1. okt 2016

@marcah pojištění máme E106 na rok

6mia6
3. okt 2016

Ahojte vie mi niekto poradit kde zacat... cakame tretie dieťa... manzel je zamestnany uz 4 rok v AT. Mame na dve deti vybavene pridavky do 11/2016. Babo sa ma narodit 1.11.
Vie mi niekto poradiť co vybavit a kedy?
Momentalne som na up a na socialke riešia ci mam narok na matersku.

wildcat
4. okt 2016

Ahojte, tie prehliadky dietata mozu byt na obycajnom papiery napisane doktorkou alebo je nato formular? A potvrdenie o spolocnom pobyte zo SR musi byt prelozene uradne? Ked ziadam cele davky z AT je to formular Beih1 alebo Beih38? Vdakaaa

marcah
4. okt 2016

@wildcat cele davky je beih1. Potvrdenie o spolocnom pobyte je formular E401 a ten sa nepreklada. Na prehliadky formular nie je. Ja som mala okopirovane zaznamy z karty (bez prekladu). Ale myslim ze staci ked ti to doktorka vypise na jeden papier a potvrdi.

wildcat
4. okt 2016

@marcah ked budem ziadat o kbg teraz ked ma maly 6 mesiacov, treba hned dolozit jeho prehliadky ci neskor okolo jedneho roka?

marcah
4. okt 2016

@wildcat tak minimalne potvrdenia od gynekologa o prehliadkach v tehotenstve mozes dolozit uz teraz. Posledna od pediatra, ktora ich zaujima, je myslim 10-mesacna - takze toto este po tebe budu chciet tak ci tak. Ja by som doložila teraz vsetko. Je mozne ze to v roku budes musiet poslat este raz, tak si to okopiruj....

katy213
8. okt 2016

Ahojte.Prosím,vie mi niekto potvrdiť,či ako zamestnanec v AT,so stále platnou pracovnou zmluvou ale momentálne na Karenz na Slovensku,nemam nárok na dorovnanie Familienbeihilfe?Pani na Finanzamte tvrdí,že Karenzgeld sa nezapočitava do prijmu,takže na dorovnanie nemam narok?za odpoveď vopred ďakujem.

ziza55
9. okt 2016

@katy213 jasne ze mas narok...ja som tiez zamestnana v at a som s malym na rodicovskej dovolenke...doplacajh mi mesacne fbh aj kbg aj kef kbg smiesne peniazd ale fbh v plnej sume..kolko ma tvoje dieta?uz si si ziadals nieco?

810
9. okt 2016

@ziza55 ahoj prosím ta najprv si si všetko požiadala na Sk a potom si žiadala v AT ? Lebo ja som najprv požiadala v AT a teraz zisťujem že som mala naopak ...

marcah
9. okt 2016

@810 no pokial ziadas o doplatok tak samozrejme naprv musis vybavit vseko na SK a potom ziadat dorovanie. To dorovnanie sa musi z niecoho vypocitat a bez podkladov z SK to oni vypocitat nevedia...

marcah
9. okt 2016

@katy213 neviem ci to dobre chapem. Ty si pracovala v AT, zmluva stale platna, ale zijes na SK a tam poberas rodicovsky a pridavky? A manzel pracuje a SK alebo preco poberas davky v SK? A pani na finanzamt ti vravi ze nemas narok na dorovanie v AT? tej vete ze "Karenzgeld sa nezapočitava do prijmu" nerozumiem vobec.... co tym myslis?
Pokial mas platnu pracovnu zmluvu v AT a manzel nepracuje na SK tak mas narok na plne davky z AT. Pokial manzel pracuje na SK tak ti davky vyplaca SK a z Rakuska mas urcite narok na doplatok....