Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

balkica
6. aug 2017

@1975renca a priatel robi na SK ci v AT? Tych 12 mesiacov od ukoncenia poberania spatne..

1975renca
6. aug 2017

@balkica na sk,len rodicak poberam na sk stale ja,mne doplaca at,preto mi nie je jasne,ked jeho uvediem na formular ako ziadatela a budu pýtať potvrdenie o poberani z sk co im pošlem,kedze on moze nadalej robiť

balkica
6. aug 2017

@1975renca myslis E411?

wildcat
6. aug 2017

@balkica na Slovensku. Po 4 mesiacoch mi na SR stopli davky.

balkica
6. aug 2017

@wildcat a na SK nemate vobec narok na nic? Ty si robila AT? A muz pred tym na SK a teraz v AT?

wildcat
6. aug 2017

@balkica ja som pred porodom nepracovala,tak som ani matersku nemala. On pracoval na SR a potom v AT,stale tam pracuje.

1975renca
6. aug 2017

@balkica ano,budu pytat aj na priateľa urcite kolko poberal aby vyplatili rozdiel,len on na sk nepobera rodicak,ten je stale na mna

balkica
6. aug 2017

@wildcat tak potom poberate vsetko z AT plnu sumu a ked skonci varianta tak budu pokracovat aj pridavky v AT..Na SK nic

balkica
6. aug 2017

@1975renca to je jedno..Rodicak je viazany k dietatu nie k rodicovi...Mozes dalej poberat Ty na SK..Ved v papieroch ste obaja uvedeni ako rodicia..To je hlavne 🙂 A trvaly pobyt mate vsetci traja rovnaky?

wildcat
6. aug 2017

@balkica takze nejakych 8000€ za 11mesiacov by mi mali vyplatit a na SR dalej nemozem poberat? Aj ked oni maju maximum 12000€?

1975renca
6. aug 2017

@balkica ano,takze môžem do toho ist,hej?teraz ma to tak napadlo,ze kymje ešte cas,skusim sa poradiť,ved 4 mesiace su 4 mesiace,ďakujem pekne za radu 😀

balkica
6. aug 2017

@1975renca urcite to skus 👍 Len musi byt ten spolocny trvaly pobyt v tom case..od kamosky este ziadali presny datum od kedy maju spolocny trvaly pobyt..Tak im asi rovno posli potvrdenie nech nezdrziavaju 😁😁

balkica
6. aug 2017

@wildcat na SK je maximum za 3 roky cca 7700€ ..Tak SK moze doplatit do 7700€.. Nebude Ti predsa Slovensko platit to co by si mohla dostat v inom state..A kedze pridavky budete brat v AT tak Ti pridavky na SK nepriznaju a teda ani rodicovsky nie

1975renca
6. aug 2017

@balkica hej,odo mna to žiadali tiež presne dátumovo ked mi mali doplatit tých 9 týždnov,pretože mi priznali rodičák nechápem z akého dôvodu o 9 týždnov neskôr,písala som vtedy odvolanie,ale už mi papier prišiel,papierovo je to už o.k. len doplatok ešte stále čakám 🙂 my máme spoločný prechodný pobyt a stačí to tak,nemusí byt trvalý,každopádne dakujem za tvoj čas a rady,pekný zvyšok večera prajem 🙂

balkica
6. aug 2017

@1975renca no super, tak vela stastia 🙂

elisa24042017
8. aug 2017

@balkica dakujem za rady a info vazim si to
Ja som volala na vazovovu v ba a pytala sa ako to je a pani ktora to ma na starosti mi ppvedala ze si mozem poziadat o rodicovsky ze rakusko bol primarny stat kde mi vznikol narok ale kedze mame pobyt na sr tak sr je sekundarny .... pytala som sa jej ci z toho nebudu problemy atd vravela ze nie ze mam na to narok... tak to asi skusim a uvidime

balkica
8. aug 2017

@elisa24042017 Ak sa ukáže, že dávky, ktoré vám poskytne krajina primárne zodpovedná za ich vyplácanie, sú nižšie ako dávky, ktoré by ste poberali v „sekundárnej" krajine, v ktorej máte na ne takisto nárok, sekundárna krajina vyplatí doplatok rovnajúci sa rozdielu medzi týmito dvoma dávkami. Takto sa zabezpečí, že budete poberať dávky, na ktoré máte nárok, v maximálnej výške.

balkica
8. aug 2017

@elisa24042017 NARIADENIE Europskeho parlamentu a Rady - Clanok 68 2. V prípade súbehu nárokov, rodinné dávky sa poskytujú v súlade
s právnymi predpismi určenými za prednostné právne predpisy v súlade
s odsekom 1. (Na zaklade zamestnania) Nároky na rodinné dávky na základe iného protichodného
právneho predpisu alebo právnych predpisov sa pozastavia až do výšky
poskytovanej podľa prvých právnych predpisov a rozdielový doplatok
sa v prípade potreby poskytne v sume, ktorá prevyšuje túto čiastku.
Rozdielový doplatok však sa nemusí poskytovať na deti s bydliskom
v inom členskom štáte, ak nárok na danú dávku je založený iba na
bydlisku.
Neviem ci Vam to stoji za riskovanie, ale je to na Vas...Ale porusite tym NARIADENIE EUROPSKEHO PARLAMENTU....Tak ked Vam pride o 2-3 roky list z Rakuska aby ste im vratili napr.3.000€ necudujte sa...

1975renca
8. aug 2017

@elisa24042017 je taky problém vyrátať ci vznika nejaky rozdiel?myslim si ze ziaden nevznikne,pretože vyberiete v AT viac ako na SK,tym pádom nemáte o co žiadať na sk,ked myslíte,urobte tak,ale peniaze si potom AT vypyta späť,pravdupovediac zo skusenosti viacerych sunasi uradnici co sa tohoto tyka velmi neinformovaní,ta teta co Vam to povedala to za vas vracať späť nebude...ako myslite,len treba.potom ratat so všetkým

dada200
8. aug 2017

@elisa24042017 ak chces riskni to,SR ti to určite schváli, ale AT si to bude skor či neskôr pýtať a potom neviem či budeš rada ak budeš musieť peniaze vrátiť. Lahka matematika, suma rozratana na 30 mesiacov v AT bola vyplatená za 15 mesiacov cca 12.900€,suma na SK za 36 mesiacov činí cca 7 675€,ak by vznikol rozdiel v sekundárnej krajine,teda v SR, rozdiel by ti doplatili tu. Ak by to bolo také jednoduché,robili by to všetci a poberali rodičovský príspevok v najnižšej variante a v najvyššej sume v AT potom zostávajúce mesiace na SK,to by sa všetkým páčilo. Ešte sa ti môže stať,že ak to urobíš,AT bude žiadať všetky vyplatené peniaze za 15 mesiacov späť !

1975renca
8. aug 2017

@dada200 presne tak...@elisa24042017 všetci by sme boli takí šikovní ak by to šlo,skôr si myslím že ýtat tie peniaze spät bude AT,lebo tu na SK ti neposkytne relevantné informácie nikto,resp.ti ich dá málokto a potom ked na to doplatíš sa nestažuj 🙂

balkica
8. aug 2017

Dobre Vam chceme...a to nam moze byt jedno, lebo su to Vase peniaze a Vy budete mat problemy...Ale nechceme aby ste mali potom problemy....Na SK Vam v podstate neklamali, mate narok aj Vam ich schvalia a aj Vam ich vyplatia !!ALE!! zaroven Vam vznikne povinnost tie peniaze, ktore vyplatia na SK vratit do Rakuska....Takze je to na Vas, my sme sa Vam snazili vysvetlit ako to je...Ked budete mat problemy, uz to bude na Vas 👍👍👍

elisa24042017
10. aug 2017

Dakujem velmi pekne za rady
Ved preto sa pytam lebo tiez mi to nie je uplne logicke a jasne
Chcela som sa informovat ci tu je niekto kto ma trvaly pobyt na sr a po ukonceni poberania varianty v at si poziadal aj na sr a ci mal z toho dake nasledky?

1975renca
10. aug 2017

@elisa24042017 urcite nikto taky tu nebude,pretože to by trvalo dost dlho kym by si vyžiadali v AT eura späť,logicky,ked vyberiete plnu sumu v jednom štáte skoncoli ste,nemôže sa žiadať o ďalšie davky v inom štáte,len ak by to bolo menej,Vy ste vybrali viac,tety to na uradoch nevedia,keby ste veceli co nataraju jednej,druhej ine...nemaju vi veciach jasno,ked som sa pytala u nas preco sa nejdu školiť a potom sa doťahovať,pretože aj mba neraz presviedcali o inom,hoci vybavujem veci uz roky...pani povedala ze nie su peniaze...tak radia z brucha...jedna babka povedala...asi tak,tak si nechajte poradit od dievcat co maju skúsenosti a vedia o com je reč,@balkica ma info vzdy na mieste ☺ tak by som jej doverovala

dada200
10. aug 2017

@elisa24042017 a prečo si si nezvolila rovno variantu 30+6,keď si vedela,že chces byť doma dlhšie? Dostávala by si peniaze po celý čas. Takto už budeš dostávať len prídavky z AT.

1975renca
10. aug 2017

@dada200 ved aj teraz si ich môže rozdelit na 36 mesiacov ked ich už dostala 🙂 + prídavky,ved snád to nie je až také zlééé,či ??? 😉

elisa24042017
16. aug 2017

Chcem sa este informovat ako to je prosim s tou moznostou ked mame variantu 15+3 a tie 3mes ma poberat partner avsak pisali ste tu ze ak nemoze ist na matersku mozeme podat ziadost ak splna ze ma prijem do 16200€ v hrubom a zaroven moze pracovat neviete mi to poradit ako to funguje?

dada200
16. aug 2017

@elisa24042017 schválenie na tie zvyšné 3 mesiace na partnera sa viaže na zárobok v čistom 16.200€ ročne,túto sumu nesmie presiahnuť.
Zarobí viac,alebo menej? Ak viac čo i len o 0,50 centov,už to podávať ani nemusíte,lebo vám to zamietnu. Ak zarobí menej,tak žiadosť podajte a zvyšné 3 mesiace bude dostávať rodičovský partner a zároveň nemusí zostať doma s dieťaťom,môže naďalej pracovať.

elisa24042017
16. aug 2017

@dada200 dakujem za odpoved praveze splna tu hranicu
Ziadost som uz asi pred 2tyz podala a dnes mi volal ze do firmy prisli papiere ze sa ho z officu pytali ci ide na matersku tak neviem co je potrebne s tym teraz robit kazala som mu doniest tie papiere domov
Neviete ci to pojde teraz automaticky alebo ako to funguje
Dakujem

betka2020
19. sep 2017

Ahojte kočky, planujeme s manzelom dieta... Momentalne mam trvaly pobyt v rakusku ale chcem si ho zmeniť na prechodný, pretože chcem aby sa dieťa narodilo na SVK. Pracujem v rakusku sezonne uz 6 rokov, manžel 8 r. PO skonceni sezony sme na urade prace tu v AT. Ak zrušim trvalý pobyt no nadalej budem poistená v AT mam narok na materskú?? AJ ak budem na úrade? A s pridavkami to je ako? Taktiež mam narok? alebo je lepšie ak pridavky na dieťa bude vybavovať manžel na seba keďže on si trvaly pobyt nemeni, čiže ostáva v AT?