Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

megg21
1. feb 2011

@julka ahoj aj ja by som sa chcela niečo opýtať... tiež poberám rodičovský príspevok z AT aj prídavky, len som sa chcela opýtať, či mi musí aj nadalej bežať živnosť, teda či ju nemožem pozastaviť, kedže nerobím a som doma... na krankenkasse povedali že možem na finanzamte že nie, tam boli samy z toho jeleni... teraz dvihli poistné na 195 eur a to je dosť... z krankenkasse tiež poslali list, kolko možem popri rodičovskom zarobiť a to doležite, že počas poberania rodičovského som ja i dieťa poistená, tak načo si to musím platiť ešte aj sama??

miruska15
1. feb 2011

@megg21 mne dala jedna kočka tuto str. tam je všetko vysvetlene www.opatrovanie-rakusko.sk

bambulka333
14. feb 2011

potrebujem poradit, momentalne som na rodicovskej dovolenke, poberala som matersku z Rakuska, byvam na slovensku, po skonceni wochenhilfe som poistena zdravotne na slovensku. podala som ziadost na finanzamt o pridavky a krankenkasse o KBG. v krankenkasse mi povedali ze nie je problem, len na vyplatenie potrebuju potvrdenie od finanzamtu, ze poberam familienbeihilfe. finanzamt mi vyplatil pridavky do oktobra a povedali, ze viac mi nevyplatia, lebo uz nie som poistena na slovensku. a krankenkasse povedala, ze podla nich mam narok na vsetko, ale aby oni vyplatili, potrebuju doklad od finanzamtu a ked oni nedaju, tak potom ani KBG nebude 🙂))))) proste chaos...tak som vytocena na finanzamt zavolala a pytala sa ze ako to teda je, ked ja mam normalny pracovny pomer v AT a koncom augusta sa vraciam spat do prace....a oni ze ked nie som poistena v AT tak smola....ale ze sa mam odvolat, lebo oni si mysleli ze ja som uz neni zamestanan v AT, takze ked som, tak sa to asi bude dat...no proste hrozne...tak som poslala odvolanie a uvidim...mate niekto podobny problem?

vroni
14. feb 2011

@meg21, samozrejme, ze nemozes pozastavit zivnost. Len kym mas aktivnu zivnost a platis si odvody, mas narok na matersku. Ak by si nemala zivnost, si poistena (aj ako nezamestnana) v mieste trvaleho pobytu (tj. na Slovensku) a tam mas aj narok na rodicovske. Ak si poistne platit nebudes, tak poistena nebudes tiez (pokial ti nerobi v Rakusku manzel) Aj keby si si privyrabala menej nez tych povolenych cca 16000 rocne, musis z toho odviest poistne (alebo tvoj zamestnavatel) Ziadne automaticke poistenie z titulu poberania rodicovskeho neexistuje.
@bambulka333, tvoj prispevok som nepochopila. Si poistena na Slovensku (preboha to ti kto poradil?!!!) alebo v Rakusku? V principe mas narok na rodicovske, ak si v Rakusku zamestnana. Lenze v tom pripade si poistena v Rakusku a nie na Slovensku. Ak si sa iniciativne prihlasila na SK, museli ti rakuske poistenie zrusit (zamestnanci nemozu byt poisteni sucasne vo viacerych statoch unie) - ale stracam sa v texte a neviem, ako si to myslela.....

bambulka333
14. feb 2011

@vroni no, to je tak, mne sa automaticky po wochenhilfe zrusilo zdravotne poistenie, ja neviem, ako to funguje,ale doslo mi z krankenkasse, ze moje poistenie konci a mam 42 dni na vybavenie poistenia na slovensku.... tak som sa nahlasila do vseobecnej zdravotnej, ale pracovny pomer mam stale, ved mam normalne zmluvu, dnes mi poslali potvrdenie, ze moj pracovny pomer trva...ja to beriem tak, ze je rozdiel medzi socialnym a zdravotnym poistenim, ci nie? ja som z toho jelen....ale ked som povedala tej panej z finanzamtu, ze jej posielam potvrdenie ze stale pracujem v AT, tak sa tvarila, ze by sa to malo dat vybavit.....vroni, porad, ako mam postupovat,dik

lauraa
14. feb 2011

@bambulka333 napis sirinke aj ona je na materskej na sk a pracuje v AT ( nie ne zivnost je normalne zamestnana), myslim ale ze jej doplacaju vyrovnavaci prispevok raz rocne......urcite ti poradi.... 😉

sirinka
14. feb 2011

@bambulka333 ja som mala toto iste uplne na zaciatku, teraz musis cim skor podat berufung, maju na to aj extra tlacivo a opat im k tomu dodaj tvoju pracovnu zmluvu, predpokladam, ze mas na dobu neurcitu, plus vasu dohodu o trvani karenzurlaub....

vroni
14. feb 2011

@bambulka333, tak ako @sirinka hovori. A nezabudni si odkladat zo vsetkeho kopie. V poistovni totiz maju zahadnu ciernu dieru a ked nemas potvrdenu kopiu, tak oni nic nedostali 😠 😠 😠 Na FA im mozno bude tvoja pracovna zmluva stacit, ale aj tak si to musis v poistovni (zdravotna si to uz so socialnou vybavi sama) vybavit, doba materskej sa ti zapocitava do odpracovanych rokov, preco by si im to mala darovat?

bambulka333
14. feb 2011

@vroni ako si to mam v poistovni vybavit, vroni? co tym myslis?

bambulka333
14. feb 2011

@sirinka a ako si to mala s tym poistenim? tiez si bola poistena na SK zdravotne? ja som im to dnes poslala uz aj so vsetkymi dokladmi, ale extra tlacivo som nemala, ta pani povedala len ze mam poslat berufung a doklady a hotovo...tak neviem.....

bambulka333
14. feb 2011

@sirinka a ja mam zmluvu na dobu urcitu, podpisovala som na 3 roky, ale to je snad jedno, proste som zamestnana a basta a zmluvu mi predlzia, ak budem ovsem ja chciet....

vroni
15. feb 2011

@bambulka333, mas si v poistovni vybavit, ze ta svojvolne odhlasili, hoci mas platnu pracovnu zmluvu (podstatne je, aby tie tri roky este bezali. Ak medzitym skoncili, tak smola...) V case, ked si na rodicovskej (a ty mas pracovnu zmluvu) za teba plati poistenie - zdravotne i socialne - stat - toto neplati pre zivnostnicky!!!! Okrem toho ti za tu dobu plynu odpracovane roky a tym aj narok na penziu. Takze ta v poistovni musia nie len naspat prihlasit, ale aj spatne zaregistrovat tie mesiace, ked ta protipravne odhlasili. Vobec nie je jedno, ci mas zmluvu na dobu urcitu alebo neurcitu. Doba urcita urcuje aj dobu, v ktorej budes mat narok na rodicovske a rodinne pridavky. Potom ti plynie ochranna lehota 42 dni a dost!!! (teda za podmienky, ze medzitym nebudes mat novu zmluvu)

sirinka
15. feb 2011

@bambulka333 ano, zdravotne poistenie som si musela urobit na sk a ostatne poistenia...socialne a pod....ti bezia dalej v rakusku...v podstate na zaklade toho, ze si na RD, teda karenzurlaub a ze si poberatelom tych dorovnavacich davok.
narok na dorovnavaciu davku mas samozrejme do doby, pokial ti plati pracovna zmluva a dohoda o RD s tvojim zamestnavatelom, pokial uz nastupis do prace, tak to bude jednoduchsie. lebo teraz su nase poistenia skor fiktivne, teda mal by za nas odvadzat stat, no kedze zijes na uzemi ineho statu, tak je to trochu komplikovane, ale ked uz bude robit odvody tvoj zamestnavatel, tak uz nebude ani treba tolko dokladovat....

zuzicka1982
15. feb 2011

@bambulka333 Ja som na tom podobne ako ty 😒 Som zamestnana vo Viedni.Poberala som wochengeld skoro cele tehotenstvo,potom po porode som si poposielala ziadosti na finanzamt a krankenkasse aj s prislusnymi dokladmi. Podavala som si to koncom dec.2010. Z krankenkasse mi prisla do tyzdna odpoved ze je vsetko ok,len potrebuju spominany doklad z finanzamtu. Ten mam dorucit do konca marca.Teraz sama neviem,ci mam na finanz amt sama zavolat a posurit ich nech mi to poslu,alebo mi to oni poslu sami??(To asi nehrozi,ze?).Lebo ja som im poslala okrem ineho aj kopiu prac.zmluvy a tiez doklad od zamestnavatela ze som tam stale zamenstnana. Co sa tyka toho poistenia,tiez ma odhlasili, tak som sa informovala ako to je a dostala som odpoved,ze mamicku ktora je na materskej odvadza poistne stat v ktorom ma trvale bydlisko,cize u mna SR.Ked sa vratim spät do prace,tak ma automaticky nahlasia v AT.

sirinka
15. feb 2011

@zuzicka1982 oni by ti mali sami poslat nejake stanovisko, ci uz schvalenie alebo zamietnutie, kazdopadne by som tam na tvojom mieste radsej zavolala, v akom stadiu je tvoja ziadost a ze to potrebujes do konca marca, resp. poziadat vo wgkk o predlzenie terminu....
ale u mna boli ustretovi na finanzamte, ked som im povedala do kedy potrebujem ich vyjadrenie, akurat ze vtedy urobili chybu a zamietli mi nepravom ziadost, takze sa snazili....

bambulka333
15. feb 2011

@sirinka ahoj, takze co mam teraz urobit? poslala som odvolanie s potvrdenim od zamestnavatela, ze som stale zamestnana v rakusku....mam teraz cakat co na to odpisu, alebo ako? takze to s tym poistenim je ok? lebo mna tym zaskocili, ja som nevedela, co mam na to povedat tej panej z finanzamtu, ked mi tvrdila, ze mi to zamietli lebo som zdravotne poistena na slovensku, ja som jej povedala, ze to automaticky ma odhlasili....tak neviem, vroni, vyssie pise, ze to ma protipravne odhlasili a ze sa mam prihlasit spat.....tak neviem, stracam nadej, ze sa mi to podari vybavit... ☹

sirinka
15. feb 2011

@bambulka333 hej, cakat...musia poslat vyjadrenie...
ale zdravotne poistenie nema nic spolocne so socialnymi davkami....
ja som poistena zdrav. od zaciatku RD na sk a doteraz mi vsetko vyplatili...

vroni
15. feb 2011

No vidim, ze aj toto ma poistovna "vynikajuco" zorganizovane 🙄 Nase dve (firemne) zahranicne maminy (jedna madarka a jedna slovenka) su napriek pobytu v inej krajine poistene v AT, poistovna sa vyjadrila, ze kym maju pracovnu zmluvu v AT, tak su tu aj poistene a stat za ne plati zdravotne a socialne poistenie. Tak si vyber....

sirinka
16. feb 2011

@vroni vidis, ja som o tom vobec nevedela, za ked som asi po roku po porode bola prvykrat u mojej koznej dr. tak mi po dvoch mesiacoch volala, ze im nechce poistovna preplatit vykony...a tak mi aj v rakusku aj na sk potvrdili, ze zdravotne poistenie musim mat na sk....

lily1983
18. feb 2011

@miruska15 super stránka 😉 🙂 vďaka 😵

lulu29100
23. feb 2011

ahojte neporadila by mi neaka dobra dusa,manzel pracuje v rakusku a ja som s detmi na slovensku ale na finanzamte uz mame schvalene pridavky na deti ale tu mam pozastavene aj rodicovske a ziadame tiez tam -uz zhanam doklady katastrofa-tu som s malim do decembra na rodicovskej tak dufam ze nieco schvalia ale dnes som sa dozvedela ze cakam tretie dieta takze teraz neviem ze ako dalej postupovat aj s prehliadkami gynekologickymi a porodom lebo obydva boli cysarske tak uz aj tretie bude dakujem

miruska15
23. feb 2011

@lulu29100 počitaj tu www.opatrovanie-rakusko.sk .Ked ti schvalili rodinne tak by mali aj rodičak.My mame to iste mame to podane tak čakame vyjadrenie a potom podame aj rodičak

lulu29100
23. feb 2011

@miruska15 ok ale ja niesom na opatrovani nikdy som tam nepracovala tak nevieme teraz ako sa pohnut ale vyskusame aj tam nieco pobehat dakujem

miruska15
23. feb 2011

@lulu29100 to nevadi ale to je stanka kde je všetko vysvetlene ohladom davok,tlačiv aj materskej aj prehliadom atd

lauraa
25. feb 2011

ked mate schvalene rodinne tak si dajte ziadost na krankenkassu kde je manzel poisteny o rodicak(KKG), prehlaidky a porod ta nemusi zatazovat, nikde nie je napisane ze musis rodit v AT a mat nejake prehlaidky v AT, staci potvrdenie ze si ich absolvovala, teda aj sk materska knizka.... napis Sirinke, tiez prechadzala z materskej na matersku , urcite ti poradi najlepsie....

lily1983
26. feb 2011

Ahojte..my sme požiadali o rodinne este v septembri a nič, neozvali sa, tak tam manžel išiel znova, a podal to znova, alebo vlastne ani neviem, lebo som tam ja nebola, ale musel im tušim vypisať znova tlačivo, ale neviem, nepači sa mi to, lebo to prve tlačivo bolo vyplene slov. uradničkou z uradu prace, a to druhe ani potvrdne, ani nic..neviem, idem tam ja v marci, tak snad nieco vybavim. idu mi na nervy!!! 😠

lulu29100
27. feb 2011

@lily1983 ahoj mi sme tiez davali potvrdenie na dva krat v auguste sme podavali a rozhodnutie nam poslali pred sviatkami ale v january peniaze nedosli tak sa boli spitat ze preco takze potrebuju nanovo ze je novy rok ze zase potvrdenie od uradu ze nepoberame na slovensku spet pridavky a este mala mi ide v septembi do skoly tak aj to ze nastupuje nemali sme sajnu odkial take nieco zohnat tak sme dali len potvrdenie zo skolky a nech si uz rozhodnu co a ako a podali sme na matersku a tiez cakame co bude ahoj

lulu29100
27. feb 2011

@sirinka ahoj poradili mi aby som sa na teba obratila ze si prechadzala z materskej na matersku v AT no rodicak-----teraz mame poziadane v rakusku o rodicak na syna ktory bude mat v decembri 3roky ale v oktobry mi vypocitali termin porodu cisarsky,ale teraz nevieme ze ci musim absolvovat prehliadky v rakusku aj ten porod alebo staci mi tu normalne vsetko ale aby sme potom dostali neake peniaze v at dufam-a este netreba mi neake poistenie priplacat tiez v at leb ked sme teraz ziadali o ten rodicak tak nam vravela ze nas pripoistia tam,no radsej sa informujem dakujem

sirinka
27. feb 2011

@lulu29100 mne nebolo treba nic, prehliadky aj porod som absolvovala vsetko u nas na sk...ale trvalo dlho, kym som to vybavila, lebo najprv ma samozrejme 3x poslali prec s tym, ze narok nemam az ked sa do toho obuli z oddelenia KBG, ze bez toho potvrdenia, mi nemozu dat ani oni a ze narok mam, tak po roku to zrazu slo...
som zvedava, ako to pojde tentokrat... 😝

ostrovcacka
28. feb 2011

ahojte, našiel by sa niekto kto by mi mohol poradit s mojim problemom? v roku 2008 sa mi narodila dcerka v novembri, matersku som dostavala z rakuska aj rodinne pridavky dostavam odtial ale ked som uz dva krat ziadala o rodičovsky príspevok tak mi to vždy zamietli, manzel pracuje na slovensku a ja som si pozastavila zivnost ked sa mi narodila mala inak som tam robila ako opatrovatelka na zivnost s tym ze teraz mam tu zivnost pozastavenu,neviete mi niektora poradit ako by som to spatne od nich ziskala-rodicovsky prispevok? dakujem