Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

sirinka
11. jan 2012

@bobova aj pocas poberania wochengeld musis platit odvody?

milcus1
11. jan 2012

@6duda6 ahoj mozem sa opytat a teraz ked si doma aj napriek tomu,ze mas stale aktivnu zivnost v AT si prihlasena aj na slovensku? alebo ako to funguje... ja tiez planujem babo a nemam v tom jasno, ze ked pridem domov na slovensko ci sa musim evidovat na urade a popri tom si ponechat otvorenu zivnost a platit odvody. poprosim o radu dakujem

kitti0503
11. jan 2012

Ja som mala živnosť a ked som prišla domov ,dali mi ju pozastaviť,ak to nechceš úplne zrušiť daj si ju zastaviť to znamená že volakedy si ju môžeš obnoviť.Lebo teraz tu na slovensku som platila všetko ale potom som sa dala rýchlo na úrad práce.A môžem sa vás spýtať baby či neviete náhodou niekoho kto robí opatrovatelku a potrebuje??Velmi by som ju potrrebovala,mám všetky papiere,sama živím dieťa ,prosím pomôžte mi.Dakujem

happy8051
11. jan 2012

@milcus1 pocas celoeho trvania wochengeld aj kgb musi byt zivnost aktivna, tzb. ze si musis dalej platit odvody.
si teda stale poistena v at. na svk mas EU kartu poistenca a poistovna faktury dalej posuva tvojej rakuskej poistovni. ja som rodila doma a nebol ziadny problem

truhlinka009
12. jan 2012

@lauraa ....to som už davno urobila, ale preverovali otca dieťaťa a keď zistili, že od 1.10.2011 je zamestnaný na SK vyplatili mi KBG len do septembra a stopli mi davky a vyhodili ma aj z poistenia spätne 2 mesiace dozadu!!!

bobova
12. jan 2012

@sirinka ano je to tak, aj tu to viacere zeny pisali, a preto je to podla mna o nicom, ked platime odvody ako domaci, ale nedostaneme prispevky ako oni, za nich plati poistenie stat pocas MD, ale my tam nemame trvaly pobat, tak preto ti odvody...momentalne platim mesacne celkovo cca 220 a to mi este mozu zvysit, takze sa to neoplati poberat u nich materske, ked z toho odratam odvody...ty ako zamestnanec si to asi mala lepsie, no u zivnostnikov je to takto

milcus1
12. jan 2012

@kitti0503 takze ked si bola doma bola si evidovana na urade, ked si si pozastavila zivnost? a dostala si nieco doma myslim dake eurace? Lebo ja som bez prace a uvazujem ze pozastavim zivnost alebo uplne zrusim, pretoze len platim odvody do SVA a uz som pol roka doma bez prace. A planujeme babo ale dajako sa to nedari a neviem ako dlho mam cakat. A zas bez penazi sa zit neda....

milcus1
12. jan 2012

@happy8051 dakujem, a teraz poberas uz len slovensky rod. prispevok....alebo vsetko komplet z AT?

bobova
12. jan 2012

@kitti0503 a si zdravotna sestra?

rencsike
12. jan 2012

@lauraa a ked pozastavíš živnosť, ale odvody platíš dalej? (asi to znie hlúpo...)

lauraa
12. jan 2012

@rencsike ked pozastavis zivnost nedostanes od rakuska nic okrem wochengeld......

kitti0503
13. jan 2012

bobova

nie som zsravotná sestra-škoda,ale mám všetky papiere,prečo sa pýtaš??vieš o niečom?
Vdaka

bobova
14. jan 2012

@kitti0503 mala som kontakt na miesto pre ZS, pre opatrovatelku neviem.

6duda6
15. jan 2012

Dobrý deň, chcem sa spýtať, že či sa dá vybaviť materská z Rakúska aj keď bývam na Slovensku. Naposledy som pracovala St. johann in Tirol, ale stará zomrela. Od 11/2011 si odvody platím sama. V Rakúsku nemám teraz prechodný pobyt. Tiež by som chcela vedieť, či sa to dá vybaviť aj bez toho, že by som tam chodila na kontroly, resp. že by som tam musela porodiť. Som v piatom mesiaci a na kontroly chodím pravidelne na Slovensku. Od kedy treba začať vybavovať materskú a do kedy ju budem dostavať ,a kedy treba začať vybavovať rodičovsky príspevok? Platila som si aj pripoistenie po dobu jedného roka. Teraz som na rizikovom tehotenstve (PN), teda nepracujem. Viete mi nejako pomôcť, resp. nasmerovať ma na správne úrady alebo osoby, ktoré mi s tým vedia pomôcť. Uvítala by som pomoc od niekoho, kto s tým už má skúsenosti. Vopred Vám veľmi pekne ďakujem, s pozdravom Danka.

6duda6
15. jan 2012

@milcus1 ahoj. na slovensku nemôžem byt pripoistena lebo davaju podpisovat papier ze som poistena v rakusku kde mam zivnost. poistena mozem byt iba v jednom state.iba v tedy sa musis evidovat na urade prace ked zrusis zivnost ale aj tak musis mat to poistenie platene 270dni pred porodom.ja som teraz tehotna v piatom mesiaci a vsetkym teraz prechadzam a zistujem ale neviem sa dopatrat pravdy.este som si vyziadala tlacivo E 104 to su odrobene a platene odvody v Rakusku to by mi mozno mohlo pomoct.budem patrat dalej a uvidim ako to dopadne.teraz poberam Pn-ku s rakuska lebo som na rizikovom a preto si musim platit aj odvody kym mam aktivnu zivnost ci sa to oplati neviem.

6duda6
15. jan 2012

@bobova ahoj, ja som sa minuly rok informovala u SP cez internetovu poradnu a odpisali mi, ze nebudem mat narok na matersku zo slovenska. Som opatrovatelka v rakusku a preto ma to zaujimalo.Môj mail je babulka23@centrum.sk.aj mna to zaujima lebo zhanam informacie.

6duda6
15. jan 2012

@sirinka ahoj a ako treba postupovat pri vybavovany wochengeld?nevady ze som teraz na rizikovom a chodim na kontroly ku slovenskemu gynekologovi a ze nepracujem lebo mi pacient zomrel ale odvody si odvadzam sama do rakuska ale trvaly pobyt mam na slovensku?

happy8051
15. jan 2012

@milcus1 rodicak matersku aj pridavky poberam z rakuska

milcus1
15. jan 2012

@6duda6 fuuuu no tak ja teraz neviem co na tom je pravdy.... pretoze od maja2011 som si platila dobrovolne pripoistenie do socialky na Slovensku, a ked som sa bola informovat, zenska nenamietala a uznali mi to aj napriek tomu ze som im vravela, ze som zivnostnicka a ze odvody do SVA platim v AT. Ukazala som im iba rechnung co vsetko platim. Pretoze ja si v AT neplatim to nemocenske ..... tak teraz cooo mam robit pridem o tie peniaze kt. som tam dala???

happy8051
16. jan 2012

@6duda6 pri vybavovani wochengeld jiadfae takyto postup: vyziadas si od gynekologa potvrdenie o gravidite: teda v ktorom tyzdni si a kedy epredpokladany termin porodu.
to das uradne prelozit a posles do SVA. oni ti budu pravidelne kazdy mesiac posielat tlacivo - ziadost o WG vzdy pre prislusny mesiac. vyplnis darum, podpis a posielas do SVA.
to potvrdenie o gravidite posli cca 10 tyzdnov pred terminom porodu.
vyplacaju to aj na slovensky bankovy ucet

sirinka
16. jan 2012

@6duda6 treba si dat ziadost o wochengeld na prislusnej pobocke krankenkassy,ostatne ta vsetko budu oni navigovat,co potrebuju, rodny list ,matersku knizku, potvrdenie o predpokladanom termine porodu apod...ja uz si presne nepamatam,co vsetko pytali.

zuzanapd
16. jan 2012

@happy8051 a posielajú to mesačne alebo potom až po pôrode všetko naraz???

johny11
16. jan 2012

Ahojte čo je Wochengeld, teda konkretne v praxi čo to znamena

happy8051
16. jan 2012

@zuzanapd WG zacnes poberat 8tyzdnov pred porodom
co sa tyka KGB a FBH cakala som 10 mesiacov na schvalenie, suma mi prisla naraz za 10 mes a odvtedy pravidelne ale vyplacaju to na rakuske konto
ak ti schvalia doplatok, pobers roddicak tu a raz rocne po zdokladovani ti vyplatia rozdiel.

lauraa
16. jan 2012

@johny11 wochengeld je vlastne slovenska materska , je to % z tvojho platu, ak si zivnostnik je to pausalne suma , myslim 26 eur na den...tuto sumu dostavas 8 tyzdnov pred a 8 po porode, toto obdobie nesmies pracovat, potom prechadzas mna rodicak , ktore vyska a dlzka zavisi od varianty ktoru si zvolis......

truhlinka009
16. jan 2012

happy8051@ ....ahoj, čítam,že tebe priznali v AT mesačné vyplácanie FBH aj KBG, ako sa ti to podarilo? Si vydatá, alebo slobodná?

rencsike
16. jan 2012

@6duda6 ahoj!ja som nemusela dať preložiť potvrdenie od SK gynekologa, bolo len potrebné aby tam napísal presnú diagnozu po latinsky+kod diagnozi.bola som tiež vypísaná a musela som ísť k posudkovej lekárke do Mödlingu, ktorá potvrdila rizikové tehu.to som odovzdala do SVA a každý 2.týždeň posielala PN papier od gynekologa až do 8.týždňa pred pôrodom.ked pošleš papiere do SVA, oni ti potom posielajú automaticky Antrg auf Wochengeld. s žiadostom netreba počkať 8 týždňov, ked potrebuješ peniaze, pošleš, potom zase, až do konca 8.(12.) týždna po pôrode.

johny11
16. jan 2012

Ahojte, ako ako to je potom s rodičákom. Aká je asi cca výška a aké sú varianty.
Zdá sa mi to velmi komplikované, a vobec neviem či s tým niečo získam ak si celý čas musím platiť odvody a robiť sa bojim aby som neprišla o bábatko. Mám dosť ťažký stav a neviem či je to bezbečné. Neviem kolko by som takto este vydržala pracovať.

A este jedna vec, má niektorá skúsenosť s tým, že robila skoro do porodu a potom živnosť zrušila a prihlásila sa na Slovensku. Na soc. poistovni mi povedali že ak si platíme v Rak. nemocenské a to si ja platím aspon 270 dni tak mi vznika nárok.

Kočky diki moc za odpoved

vikazv
16. jan 2012

@janinkad Dobry den, chcela by som sa touto cestou opytat ako ste to poriesili s tymi pridavkami v rakusku ked ste bola na materskej na slovensku...ja som ten isty pripad...Wochengeld mi vyplatili, rod. pridavky mi zamietli s tym, ze od obdobia ked sa nrodila dcera nevykonavam cinnost.....dakujem za cenne rady...pekny den

vikazv
16. jan 2012

@happy8051 Zdravim a nemali ste problem s priznanim rod. pridavkov v rakusku ked ste na matrskej na Sk????...mne zamitli z dovodu, ze nevykonavam cinnost v rakusku aj ked mam aktivnu zivnost...dakujem