Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

michaela12324
20. jan 2012

ahojte prosim vas to za kolko mi pride odpoved z finanzneho o pridavky neviete nahodou poradit

iinuska
20. jan 2012

@michaela12324 ahoj, ono je to rozne. Niekedy za 2 tyzne, niekdy za mesiac.

sirinka
20. jan 2012

@michaela12324 z viedne to trva niekedy aj 2-3mesiace.... 😠

lili177
21. jan 2012

dobry den, chcela by som vas poprosit o pomoc, manzel zacal pracovat v at na zmluvu od 14.11 do maja, ja som nezamestanan a tak si vsetko musime vybavovat tam
1.mozem o rodicovsky poziadat ja, aj ked nie som v rakusku nemoc poistena?
2.ak by som chcela poziadat aj o priplatok k rodicovskemu, ten je hraniceny prijmom manzela 16 200e rocne.ide o hruby ci cisty prijem?rataju sa tam aj pridavky ktore bude poberat, ci nemocenske davky??
3teda rocne nema presiahnut 16 200e, ale ktore obdobie sa sleduje v tomrto pripade?
4.o pridavky aj rodicak ziadam od 1.12.mozem poziadat aj o dorovnanie za tie dni v novembri?treba k tomu zase vsetky tlaciva?
dakujem velmi krasne za kazdu radu

lili177
22. jan 2012

odpovede od vroni cez ip

1. o rodicovsky (Kinderbetreuungsgeld) áno, o materskú nie.
2. žiaden príplatok neexistuje. Existujú len mesiace navyše, kedy bude môcť MANŽEL poberať dávky za predpokladu, že zarobí menej než 16000 ČISTÉHO (bez prídavkov ale vrátane nemocenského)
3. normálny kalendárny rok - od januára do decembra
4. môžeš skúsiť, treba nové tlačivo, ale až keď budeš mať od 1.12. všetko schválené

lili177
22. jan 2012

strasne, sedim a prekladam tie papiere uz mesiac a nedokazemn sa na nic ine sustredit...

lili177
23. jan 2012

@lili177
takze uz som pislala mail na krankenkasse, odpisali rychlo
1.ano, ak poziadam aj o pridavky
2.prispevok existuje, len je to hruba mzda ak som to dobre pochopila, napisala ze vymeriavaci zaklad pre dan zo mzdy, a je to zial 16 200e v hrubom, mesacne cca 1050e
3.zistuje teda asi dokladuje sa spatne rok od zaciatku teda 14.11 2011 az 2012

lily1983
23. jan 2012

Ahojte. 🙂 .ja som vybavovala rodinne a rodičovský od septembra 2010 vo viedni. teraz v pred dvoma tyzdnami vyplatili konecne rodinne a rodicovsky schalili takze vyplatia aj ten. trvalo to dost dlho, a stálo ma to nie tak vela penazi ale energie, kym som to vsetko vybavila. lenze žiadala som o 30plus6 prídavok rodičovsky. no schvalili mi ho len na 30 mesiacov.
Nakolko manžel ho žiadal na seba, lebo on tam ma živnost, takze ak spravne chapem, na tych dalsich 6 mesiacov musim požiadat ja. Nakolko byvam na slovensku aj s malou, a nemam tam ani prechodny pobyt tak neviem, ci by mi rakusania priznali tych dalšich 6 mesiacov..neviete mi poradit, ake požiadavky musim splnat, aby som mohla poziadat o nasl. 6 mesiacov KBG??? Mam len tu kartičku zelenu..E card, takze za mna plati manzel aj za malu v rakusku v odvodoch-Je tam živnostnik..
Ak viete poradte prosim.
Dakujem 😉

vroni
23. jan 2012

@lili177, 1.ten prispevok je viazany na TP dietata v Rakusku a ten (si tvrdila) nemas, nehovoriac o tom, ze nie je viazany len na mzdu ale na celkove prijmy (isteze v hrubom)
2. IP sa nezverejnuju, preto su INTERNE, bez ohladu na to, aky vseobecny bol ich obsah 🤐

lili177
23. jan 2012

prepac, to som nevedla, len som chcela, aby sa docitali aj ini ak maju podobny problem

lili177
23. jan 2012

@lili177
a k tomu trvalemu pobytu,napisala som im, ze byvam aj s detmi n slovensku a manzel pracuje len 5 mes v at, a ze tam nie som ani poistena...skusim to este preverit, ze ma inak skor, nenapadlo napisat im maila, ja si na sk vsetko vytelefonujem, no v de tak skor nieco napisem a prelozim, v telef by som urcite nic nerozumela...
fakt vroni nehnevaj sa, najde sa malo ludi co tak ochotne poradia ako ty, nabuduce budem vediet., prepac..
kontakty som nasla tu
http://www.sozialversicherung.at/portal27/porta...

vroni
23. jan 2012

no ved prave preto 😉 Co jednej schvalia, to druhej zamietnu, tych "vseobecnych" veci je dost malo a lahko ta popletie informacia o podobnej situacii. Ale v pohode, ja len, aby bolo jasno 😀

vroni
23. jan 2012

Wau, ked ti to dali mailom, tak o to v kazdom pripade poziadaj a priloz k ziadosti kopiu odpovede, este je sanca, ze sa nieco menilo od 1.1.2012 (len sa na to celkom nespoliehaj, poistovna tu casto pracuje na principe "nikto vam neda tolko, kolko vam my slubime")

lili177
23. jan 2012

problem je, ze my tu hranicu prekrocime, takze rozmyslam ci o to vobec poziadam

lili177
23. jan 2012

este otazka
antrag auf famielienbeihilfe str 3
folgende einkunfte werden wurden erziehlt
1.steuerbefreite einkunfte, to su prijmy oslobodene od dani?patri sem pospora v nezmaestanosti?nemso davky?
2.boli ci budu davky podobne materskej?
3.tak toto vobec neviem rozlustit...
Einem Abgeordeneten zum europaischen parlament oder seinem hinterbleiben nach artikel 9 des abgeordnetensstatus des europanischen parlaments gebuhrende bezuge?ň
neporadite?co tym vlastne myslia,?

rencsike
23. jan 2012

@lauraa ahoj!mám zase problém s Finanzamtom (ťahajú asi pokiaľ sa dá). teraz mi napísali že potrebujú Pflegeantrag a Honorarnoten za minulý rok (vtedy som rodila).aj som tam volala a "milá" pani mi povedala: tak čo od nich chcem ak tie veci nemám??? čo mám teraz robiť?

zuzanapd
23. jan 2012

ja mám zase trochu iný, ale pre mňa veľmi veľký problém - rodina po tom, ako zistila, že som tehotná, ma jednoducho "prepustila"... som teda bez práce... Chcem sa vás opýtať, aký je postup pri rizikovom tehotenstve? Čo musím spĺňať, aké podmienky, aby mi ju rakúšania uznali??? Musím byť tiež pripoistená alebo nie???

lauraa
23. jan 2012

@lili177 vyplacanie KBG je podmienene vyplacanim rodinnych pridavkov .Pridavok k KBG naozaj existuje, mozes on poziadat ale len v pripade ze stredisko vasich rodinnych zaujmov je Rakusko(teda mate trvale pobyty ako rodina tu) a vyska prijmov nepresiahne hranicu 16200 v hrubom.....tento prispevok je vyplacany 12 mesiacov k KBG... je sice super ze ti tak rychlo odpisali , drzim palce aby si sa aj peniazom tak rychlo dostala..... uz ako napisala@vroni zakony si uradnici prisposobia 😒
@rencsike a este si pracovala aspon mesiac minuly rok?

lauraa
23. jan 2012

@lily1983 takze teraz je teoreticky doma otecko na materskej?

lili177
23. jan 2012

@lauraa stredisko nasich zaujmov je v rakusku, kedze manzel tam pracuje a je jediny zivitel, byvame jasne ze na sk, tak tam este raz napisem, ze ako je to s tym trvalym pobytom.trvaly pobyt na sk je v pohode pre pridavky aj rodicak,teda vy si myslite ze bol by to problem v pripade toho priplatku k rodicaku...?

lauraa
23. jan 2012

@lili177 tvoj manzel tu pracuje ale stredisko vasich zivotnych zaujmov je slovensko.... to by ste tu museli zit ako rodina, mat byt, platit najom, poistku za auto, deti chodit do skolky , k lekarovi , to ze tu niekto pracuje neznamena ze mate stredisko z. z. v At... to si nejako nepochopila.....je jedno ze manzel je jediny zivitel rodiny.... to si moze uplatnit tak akurat v danovom priznani..... n atento priplatok ma narok len rodina v soc. nudzi zijuca cela na uzemi At.....

rencsike
23. jan 2012

@lauraa nie, 19. januára som mala cisársky rez, predtým rizikové tehu.Wochengeld som dostala poriadne, odvody platené aj odvtedy. som celkom rozčúlená. bývalá kolegynka tiež bola doma už od začiatku januára, rodila v marci a peniaze už mala na účte v decembri. ked som to im na Finanzamte spomenula, pýtali sa ma ako je to možné, však sa to žiada rok dozadu.

lauraa
24. jan 2012

@rencsike tu ti asi vela neporadim , skus napisat happy8051, tiez mala takyto problem s finanzamtom....ani neviem ako to poriesila......

lily1983
24. jan 2012

@lauraa nie, tatinko je živnostník vo viedni, ja som doma na materskej.

lili177
24. jan 2012

@lauraa neviem, overim si to
viem ale ze ludia co roky pracuju v zahranici ked poziadaju o podporu na sk, tak ju nedostanu s odovodnenim, ze ich centrum zaujmov je tam kde pracovali, pritom vsetko, trvaly pobyt ci rodiny ci byty maju na sk
osobne si myslim, ze o ten prispevok mozeme poziadat, ale este to overim
aj tak vdaka za vsetky postrehy

rencsike
24. jan 2012

@happy8051 ahoj!zase ťa otravujem :((( dostala som znovu list od Finanzamtu, že im mám poslať Honorarnoten+ Pflegevertrag za minulý rok.ale ja som už bola na Wochengeld-e... Laura mi písala, že si asi mala podobný prípad. volala som aj tam, kde sa ma "pani" pýtala,čo od nich chcem, ked také nemám? viešmi poradiť? už by som to nechala, keby tu nešlo o toľko peňazí!!!

vroni
24. jan 2012

@lili177, ludia nedostanu podporu, lebo platili poistenie v inom state, to je o niecom uplne inom, Slovensko pojem "centrum zivotnych zaujmov" vobec nepozna. V Rakusku je definovane zakonom - je to miesto, kde sa venujes cinnostiam NESUVISIACIM s tvojou pracou! Vase centrum zivotnych zaujmov je na Sk, o tom s tebou diskutovat vobec nebudu. Ale zaziadat o ten prispevok mozes, len rataj s tym, ze ti ho (pravom) zamietnu.

lauraa
24. jan 2012

@vroni 😉
@lily1983 nepochopila si ma , oficialne je tvoj manzel doma na materskej alebo kto pobera (teda koho meno je uvedene na antrag )KBG? mne je jasne ze ty si doma, len keby si chcela este tych 6 mesaicov museli by ste sa vymenit a zostat doma druhy z partnerov...
@lili177 pleties veci dohromady ktore sa nemaju suvislost,ak sa teba podari vybavit ten prispevok tam asi sa zblaznil soc. system v rakusku, lebo tento prispevok je urceny socialne slabym rodinam v rakusku, ktore musia dokladovat vysku prijmu, naklady na byvanie, stravu apod.......uz som ti raz napisala ze centrum zivotnych zaujomv je stat kde trvalo zijete,ako rodina nie kde teraz tvoj manzel pracuje... ...

lili177
25. jan 2012

takze mile damy
este raz som pani napisala, ze zijeme trvalo na sk,nie v at
a ona mi odpisala, ze ako mi uz raz napisala, mozeme o priplatok k rodicovskemu poziadat, jedina podmienka ze je neprekrocit ten stnoveny rocny prijem manzela
trvaly pobyt bol podmienkou v minulosti, teraz nie je, a na co maju narok rakusania na to mame aj my
a aj s tym centrom zaujmov s vami nesuhlasim, kedze ja som nezamestnana a jediny prijem a vsetky socialne davky mame z rakuska, mame narok aj na vsetko ostatne ako ich statny prislusnici...to si myslim, hadat sa s nikym nemienim
a bolo by fajn, ak by sa niekto ozval, kto tento prisplatok dostavava a nema trvaly pobyt v at ale na sk
ide o
BEIHILFE ZUM PAUSCHALEN KINDERBETREUUNGSGELD FUR EINKOMMENSSCHWASCHE ELTERN

gedzid
25. jan 2012

@lauraa ahoj ale ja som bola osobne na finanzamte vo W a tam mi povedal ze nemam narok na rodinne pridavky z AT a tym padom ani rodicak bo nebudem mat prechodny pobyt v AT a nebudem mat zmluvu s rodinou tak uz teda tomu vobec nerozumiem