Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

happy8051
7. mar 2012

@bobova ja poberam pridavky aj rodicak. pridavky 350€ kazdy druhy mesiac a rodicak 800€ mesacne. odvody su 600€ stvrtrocne. rodicak na SVK ke myslim 194€ mesacne plus pridavky, co dokopy cini 210€ mesacne- takze... 😀 😀 😀

gedzid
7. mar 2012

@happy8051 ono to je pekny peniaz ale ako sa k tomu dobojovat ked oni v AT tvrdia ze na nic narok nemame tak neviem ako to vybojovat

happy8051
7. mar 2012

@gedzid mas narok minimalne na doplatky rozdielu. ono je to psychologicky tah zo strany rakusanov... odbiju ta, lebo si myslia, ze ked nemas info, vzdas sa... je to tazky a dlhy boj 🙂

bobova
8. mar 2012

@happy8051 tak to je varianta 15plus tri a ked ti skonci tak co? ja som z toho jelen...
A v akom meste si prihlasena na SVA? Ja vo Viedni.

michaela12324
8. mar 2012

ahojte prosim vas poradte mi so vsetko mi treba k rodicovskemu na vybavenie pridavky uz mam na ucte len cakam na vyrozumenie este

gabcsika85
8. mar 2012

Ahojte! Mala by som jednu otázku: Chcem poslať Antrag auf Wochengeld, a tam dole je, že: Ich bestätige, dass zur Entlastung eine Betriebshilfe ständig eingesetzt wird. Als ständig gilt in diesem Zusammenhang eine Tätigkeit, die an mindestens vier Tagen oder im Ausmass von mindestens 20 Stunde in einer Woche von einer Hilfskraft verrichtet wird. Betriebshilfe konnen auch Freunde, Bekannte, sogar der Ehegatte leisten - ja
- nein - ausfuhrliche Begrundung (eine Betriebshilfe konnte mich aus folgenden Grunden nicht entlasten...) liegt bei!
Otazka: Co tu mám zaskrtnut, JA, alebo NEIN? 😝

lauraa
8. mar 2012

@bobova take terno to zase tiez nie je lebo materska po 15 mesiacoch skonci a uz nedostanes nic len 350 eur kazdy druhy mesiac ale odvody platis dalej...jedine uzavriet zivnost a zit v rodicaku a rodinnych na sk

lauraa
8. mar 2012

@gabcsika85 ja by som povedal ze JA lebo za tebe bude niekto pracovat a ty nemozes vykonavat svoju pracu...

gabcsika85
8. mar 2012

@lauraa Ja by som tiež povedala, že ano, lenze dneska som volala na SVA, kvoli inemu, a oni mi povedali, ze tam mam NEIN... 😒 A tiez povedala pani, ze Antrag len raz treba poslat, s tym, ze ked dieta sa narodi, tak mam poslat rodny list, a potvrdenie, ze ako som rodila...

lauraa
8. mar 2012

@gabcsika85 ano ??????????? mne by to logicky vychadzalo ano lebo vsak ty si zivnostnicka a na tvoje miesto prisla ina zena lebo ty uz nemozes pracovat.. ale vidis, tak aspon vieme ze tam patri nie.....

gabcsika85
8. mar 2012

@lauraa Ved aj mne to tak bolo logicke...Dufam, ze ma nechcela oklamat...Preto som sa tu opytala. Su tu urcite zeny, ktore uz vyplnovali Antr.auf Wchengeld. Chcela by som to uz buduci tyzden poslat, tak este pockam, ci sa niekto ozve... 🙂

happy8051
8. mar 2012

@bobova zivmost mam registrovanu v meste Scheibbs, oblast Niedeosterreich. Po skonceni rodicaku ak zrusis zivnost, nedostanes uz nic. ak si ju nechas, mozes dostat pridavky na dieta

lili177
8. mar 2012

@happy8051 ale ako si to dokazala, ze ti platia kazde dva mesiace?automaticky ti tak schvalili pridavky ci si ich o to ziadala?

lili177
8. mar 2012

@happy8051 ked mas ten kratky variant rodicaku, tak po nom mozes poberat na sk rodicak do 3rokov a pridavky z at

rencsike
8. mar 2012

@gabcsika85 ja som tam dala NEIN, lebo nie ja som tam zohnala druhú opatrovateľku.

happy8051
8. mar 2012

@lili177 myslim, ze hej, ale zivnost musi byt stale aktivna

lili177
8. mar 2012

@happy8051 no zivnost musi byt aktivna pre pridavky z at, a rodicak dostanes zo sk urcite, a odpoved na tie pridavky?

lauraa
8. mar 2012

@lili177 happy je samozivitelka teda vychovava dieta bez otca s ktorym zije v spolocnej domacnosti.... zivnost musi byt aktivna lebo inak nemas narok ani na rodinne ,nemozes vsak porovnavat zivnostnicky s zamestnancami, kazdy z nich ma inu krankenkassu....pochopitelne, ze ked jej skonci rodicak v at moze poziadat o rodicak na sk do 3 rokov a zivnost si ponechat otvorenu a platit tych 600 eur alebo ukoncit a poberat len slovensky rodicak a rodinne....

lili177
8. mar 2012

@lauraa vdaka, no pridavky jej vyplaca finanzamt ako aj mne...a na to som sa pytala, takze rozdiel je samozivitelka co je kazde dva mesiace a vydata co je raz do roka...len co s tym rodicakom, vyplatia ho rok naspat?ci len pol roka?ja uz som napisala na finanzamt, ze ci nemozu kazde dva mesiace, kedze zo slovesnka nedostavame nic a kvoli pridavkom nedostanem rodicak, tak sa potom ozvem, ze ako som dopadla...

lauraa
8. mar 2012

@lili177 normalne vy by ste mali dostavat kazde dva mesiace, nakolko tvoj manzel tam pracuje...

lauraa
8. mar 2012

@lili177 rovnako ako aj rodicak by si mala dostavat z at mesacne....aspon dovteda kao dlho manzel bude zamestnany v at

lili177
8. mar 2012

no hej, ale rozhodnutie mi prislo iba za december min roka a iba rukou dopisane ze rok 2012 az v roku 2013

adka77
8. mar 2012

poberám materskú z rakúska ô ktrorá mi končí v máji. som opäť tehotná, na 5 týždňov by som mala ísť do práce. môžem ísť na kranenstand kým nenastúpim na wochengeld?

antonia111
9. mar 2012

@gabcsika85 ahoj, aj ja chcem poslať antrag auf wochengeld. Dala som tam nein. Aký dávaš zeitraum vom..bis? Lebo som tu čítala, že tam mám dať len 1mesiac kedy mi vychádza nastúpiť na materskú a potom zase nasledujúci mesiac zase.... A čo ešte prikladáš k antragu? Kópiu materskej knižky? Aj preklad?

antonia111
9. mar 2012

@gabcsika85 ahoj, aj ja chcem poslať antrag auf wochengeld. Dala som tam nein. Aký dávaš zeitraum vom..bis? Lebo som tu čítala, že tam mám dať len 1mesiac kedy mi vychádza nastúpiť na materskú a potom zase nasledujúci mesiac poslať s dátumom nového mesiaca.... A čo ešte prikladáš k antragu? Kópiu materskej knižky? Preloženú?

gedzid
9. mar 2012

@antonia111 Ahoj aj ja som na materskej a za febr. som poslala Antrag auf Wochengeld ale len za mesiac bo kazdy mesiac musis znova ja som mala narok uz za febr. ale poslala som ho az na konci febr, bo predtym som poslala uz v januari na febr. tak mi to neuznali ze im ho mam poslat na konci febr, s datumami od 1.2 do 29.2 a potom v marci poslem na konci zas a to uz asi budem po porode a potom poslat rodny list a prepustaciu spravu

gedzid
9. mar 2012

@gabcsika85 tak patri tam ja lebo ja som poslala s nein a poslali mi to naspat tak neviem ci sa vobec tych Wochengeld aj dockam

antonia111
9. mar 2012

@gedzid ďakujem. A posielala si aj kópiu materskej knižky? Preloženej? Mám požiadať gynekologičku a potvrdenie o predpokladanom termíne odchodu na materskú?

gabcsika85
10. mar 2012

Ahojte! antonia111 a gedzid -Mne zas povedali, že tam mám napísať od 26.maja do 15.septembra, mám vypočítať 8 týžd.pred-, a 8 týž. po pôrode...Tak teraz neviem...Po pôrode mám len polať rodný list, kedy sa bábo narodilo, a potvrdenie, či normálny pôrod som mala, alebo cisársky...Ta a sme tu zase...Všade, a kždý inak to hovorí... 😠 Tak tam budem musieť ísť osobne...Alebo už neviem...Tuna sú úradníci ešte horšie ako u nás, a za aký plat... 😒

gedzid
10. mar 2012

@antonia111 ano posielala som prefotenu knizku a na paier som si napisala kedy mam termin porodu a prelozila a dala som tu podpisat Dr a to som poslala