Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

lauraa
7. mar 2013
lauraa
7. mar 2013

@evko1 zdrv. poistenie ti skoncilo 8 tyzdnov po porode, ale zeny ktore nemaju narok na wochengeld , poberaju hned KBG....Mozno by bolo najlepsie keby si sa hned zamestnala na par hodin, tak aby od teba musel zamestnavatel odviest zdr. poistenie.... pozor ked ta zamestana len geringf. nemas narok na wochengeld lebo mas len unfalvers.teda neplati ti zametnavatel zdravotne poistenie....Ak si platis odbory v at obrat sa na ne, alebo skus arbeiterkammer , poskytuju pravnu radu zadarmo....asi ti tiez vela neporadim , mne sa zda v poslednej dobe zavisi na ktoru GKK ides ( najhorsia je podla mna wiener kk) asamozrejme zavisi aj na pracovnikovi ktory to spracuva....

evko1
7. mar 2013

@sirinka Dakujem velmi pekne.Pozriem si to.

evko1
7. mar 2013

@lauraa Dakujem pekne.Eva.

xlussy
9. mar 2013

Má niekto skúsenosť?!? Pracovala som ako živnostníčka 5rokov v Rak. Teraz som na PN-rizikové tehotenstvo. V čase mojej PN mi umrel pacient kde som mala aj prechodný pobyt , ktorý je vraj aj potrebný potom - pre následne poberanie rod. pridavkov... je problém, teda hrozí mi nejaká sankcia kedže som sa neodhlásila z pobytu pacienta teda po jeho smrti? a následne je problém pri dalších vybavovačkách čo sa týka rod.prídavkov a pod.???Vie niekto ako to funguje v AT? Dakujem

lauraa
10. mar 2013

@xlussy nepotrebujes ziaden pobyt ale aktivnu zivnost..... pobyt v at ti nezarucuje poberanie ziadnych pridavkov ale to ze platis dane v at......

ivco2205
12. mar 2013

Ahojte,viete nam niekto poradit,kedy treba zacat vybavovat matersku v Rakusku? Momentalne sme v desiatom tyzdni. Vopred dakujem. 🙂

inno25
12. mar 2013

Zdravicko.
Ja som tu uz raz pisal nejake dotazy a ja mi bolo dobre poradene.Len som sa v tom nejak stratil.
Mohol by mi niekto este raz poradit na co vsetko mame narok pri narodeni dietata ked ja ako otec pracujem v AT uz 3-tim rokom a ci mozem poberat nejake tie pridavky aj na nemamzelskeho spuntika ktoreho nemam adoptovaneho :( aj keby som chcel 🙂
Dakujem Vam velmi moc

bublinka83
12. mar 2013

ja mam asi fakt stastie na ten Finanzamt zase vsetko stratili...:(((( nemate niektora informaciu o tom ci Finanzamt na Josefstädter este funguje? podla toho com mi povedali na ustredi vraj nie..ale oni nevedia kde co maju asi mensi chaos v tom je..len aby som vedela kam poslat novu ziadost..naposledy som tam volala 40min a aj tak ma nakoniec vypli a nic som nevybavila...dakujem 🙂

silviaballova
14. mar 2013

Ahojte ja by som sa chcela opytat,ja zijem uz skoro 2roky v Taliansku na Sardinii, pochadzam so SR, predtym som 5rokov zila a pracovala v Anglicku potom sme sa s partnerom prestahovali na Sardiniu.Ja som si na SR platila sama zdravotne poistnenie ale po prestahovani na Sardiniu som si to zrusila nakolko som si vybavovala poistne tu, tu sa stalo to kedze som cudzinec tak mi nakoniec po 6mesiacoch zdravotne poistne nedali vzhladom na to ze som nepracovala, ani pocas tychto 2rokov som si nenasla pracu z toho dovodu , ze tu prace niet a skor daju pracu domacim ako cudzincom, cize som ostala bez poistneho a ked treba platit za lieky tak ich platim z vlastneho, tym padom sa nemozem ani zapisat u lekara kedze mi nedali to poistne cize aj za vysetrenia platim sama. Ako to potom bude, ak by som otehotnela? Mam narok na matersku od talianskeho uradu alebo si o nu mozem poziadat na SR? Vie niekto pomoct? Dakujem

alexisas
19. mar 2013

Ahojte neviete mi niekto poradiť s vyplnením formularov na vybavenie prídavkov v rakusku? dakujem za každu radu

lauraa
19. mar 2013

@alexisas opatrovanie-rakusko.sk tu najdes vsetky formulare v slovencine...

alexisas
19. mar 2013

@lauraa a nevies mi poradiť ak sa mi teraz narodilo babo tak mám žiadať o prídavky už teraz?

sirinka
19. mar 2013

@alexisas ziadost do krankenkassy treba podat najneskor do pol roka od kedy ti vznikol narok, na finanzamte staci az ked budes uz ziadat o dorovnanie slovenskej davky.
Na KBG si musis podat tu prvu ziadost, lebo od nej rataju spatne maximalne 6 mesiacov na vyplacanie, potom budes raz rocne ziadat tiez o dorovnavaciu davku.

milcus1
20. mar 2013

@sirinka a pri tom KBG ziadosti uvadzas cislo uctu rakuske alebo postaci slovenske, pretoze pri Wochengeld im stacilo slovenske.

sirinka
20. mar 2013

@milcus1 ja kedze mam rakusky ucet, tak uvadzam ten, neviem, ako to funguje so sk uctom.

milcus1
20. mar 2013

@sirinka este sa chcem opytat, mne sa narodilo babo takze idem do SVA posielat ziadost o KGB, co sa tyka Finanzamtu tam mam tiez poslat ziadost o Familienbeihilfe aby o mne vedeli alebo to sa posiela az potom o rok ked budem ziadat dorovnavku to Differenzzahlung?

sirinka
20. mar 2013

@milcus1 FB staci poslat ziadost az na dorovnavaciu davku, KBG musis ziadat na krankenkasse

daimon
21. mar 2013

Ahojte,ja som bola na FA v Brucku a pýtala som sa,či mam nárok dvojmesacne dostávať FB,keďže som slobodná a dlhodobo pracujem v AT,ale pobyt mam na SK,ten pracovník mi povedal,že na to nárok mam,teraz som zmetena,lebo neviem či mam zaciarknut na tom tlačive.

lauraa
21. mar 2013

@daimon vsak ked ti to tak povedal tak to neries, poziadaj o pravidelne rod. pridavky ...mozno budes mat stastie.....

hanulka24
21. mar 2013

Ahojte. Viem, ze sa tu pisalo uz straaaaaaaaaasne vela, ale nejako sa z toho neviem vysomarit. Prosim, poradte mi:( Prave som zistila, ze som tehotna, este len na zaciatku. Pracujem v Rakusku aktivne na zivnost od septembra/2011 (bez prerusenia). Dnes som volala na SVA za infosky ohladom toho, ale v podstate som sa nic nedozvedela, boli dost neprijemny. Ako mam dalej postupovat, aby som nieco vobec dostala? U lekara som este nebola - tzn. mam ist k lekarovi sem alebo mozem mat svojho na Slovensku, od ktoreho budem mat aj knizku?! A rodit mam doma, ci tu?! Vela otazok naraz, a vsetky su uz zodpovedane, len fakt som z toho debil. Poradte mi prosiiiiiiiiiim. Dakujem

mirari
21. mar 2013

@vroni Ahoj, reagujem na tvoje slová ohľadom "Mutterschutz", možno sa práve teba môžem opýtať a budeš mi vedieť poradiť: Pracovala som donedávna v Rakúsku rok a pol, no nemala som tu trvalý pobyt. Je možné, že napriek tomu mám nárok na tie peniažky? Vieš niečo k tomu? Som v 3. mesiaci, ale sťahujem sa už na SK. Ďakujem za info, pekný večer.

evko1
21. mar 2013

Baby, ktoré ste pracovali v AT, máte trvalý pobyt na SK, ako to bolo u vás so zdravotným poistením v AT. Kedy sa skončilo??? Po skončení poberania Wochengeld ste sa museli prihlásiť na SR v zdravotnej poisťovni a v AT ste sa odhlásili na základe formulára E-104, alebo ste boli poistené počas celého obdobia, čo ste poberali Kinderbetreungsgeld aj ked iba diferenzzahlung. Ďakujem za odpovede)))

evko1
21. mar 2013

@lauraa ahoj, bola som dnes na Arbeiterkammer, a aký že šok????? Aj ked máš trvalý pobyt na SR a poberáš iba Diferenzahlung des Kinderbetreungsgeldes im AT, maš počas celej doby nárok na zdravotné poistenie v AT ty aj dieťa. Ale nakoľko som sa "dobrovoľne odhlásila" ako pani povedala!!! zanikol mi nárok na všetko!!! Ja ked som porodila, som sa bola pýtať a samozrejme, že mi bolo povedané, že ked skončí Wochengeld, tk mi zaniká poistenia v AT nakoľko mám trvalý pobyt na SR a musím sa teda poistiť v mieste trvalého pobytu. Na SK odomňa chceli formulár E-104 z AT, o období, kedy som bola presne poistená a na základe toho ma potom poistia na SR. No a toto pani v NˇOGKK považuje za dobrovoľné odhlásenie z poistenia v Rakúsku!!! Máš o tom voľaké info??? ´Dakujem veľmi pekne

daimon
21. mar 2013

@evko1 ahoj ja som bola včera v GKK a povedali mi,že po skončení vyplácania wochengeld,uz niesom poistenia v AT,lebo tam neplatíme odvody a pobyt máme na SK tak poistenie máme preto mať na Sk,oni asi tiež sami nevedia

sirinka
21. mar 2013

@evko1 no do riti aj s nimi... Ja som ziadne take tlacivo nevypisovala, ale po skonceni wochengeld uz ma nepovazovali za zdrav. Poistenu tak ci tak, lebo som bola tesne po tom u koznej a tej odmietli preplatit vykon, kedze som netusila, ze sa mam opat prihlasit do poistlvne na sk, tak nakoniec som to hradila sama.. Akoze v pohode, neslo o ziadnu velku sumu, ale zdravotne poistena som nebola... A ak ano, podla arbeiterkammer, tak som bola poistena vlastne v dvoch clenskych statoch, co je nezakonne, ci? Ae ja si skor myslim, ze to nie je spravna info, lebo vsade to beru tak, ze pokial nie su odvadzane realne odvody, tak zdravotne poistenie nemas... Pocas RD ta poistuje stat, ktoreho obcan si, teda SR... V nasom pripade... Ale to clovek uz fakt aby studoval vsetko ako mily pracovnici, co nevedia dat relevantne info a najme vcas.....

evko1
21. mar 2013

@daimon ja som na tom bola rovnako.Bola som tam viac krat a aj z centraly v St.Pölten mi to vtedy potvrduli.Tak som sa aj ja poistila na SK.Dali mi v AT vyplneny formular E104 na zaklade ktorehi na poistila slov.poisrivna a teraz to povazuju za dobrovolne odhlasenie sa z poistovne v AT???Ty si kde v ktorej Kasse v AT?

evko1
21. mar 2013

@sirinka ja som dnes bola kvoli tomu na Arbeiterkammer,lebo ma v Krankenkasse zavadzaju zamerne nepravdivymi infirmaciami.A toto vyzistil pravnik AKNÖ v NÖGKK.Zajtra ma este bude kontaktovat jedna pani,co sa tomu bude venovat dalej,lebo sa to ani im nezda(((Ty si ten formular E-104 nevyplnala.To ti dala vyplneny rakuska poistovna,tam bolo presne uvedene kedy si bila v AT poistena a na zaklade roho ta poistila slov.poisrovna.Aspon u mna to tak bolo. V ktorej Kasse si bola v AT poistena?

sirinka
21. mar 2013

@evko1 ja som nic take nedavala do slovenskej poistovne, proste som si dala obycajnu ziadost a prihlasili ma na sk...
Ja som patrila pod wgkk... A na sk dovera. Ale teraz uz aj patrim pod nogkk a cohcvila sa chystam pre formular e106 a novu e card....

evko1
21. mar 2013

@sirinka a na zaklade coho ta teda vylucili z poistenia v AT po Wochendelde?Oni si ozaj robia co chcu asi vsade.