Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

jankako
28. máj 2013

Baby,kedy si možem požiadať o materskú-rodičák z AT??Až po nar.dieťatka??díkes.
A ešte taká vec,možno tie čo žijete v AT budete vedieť odpovedať.šéf zamestnal manžela po zime/boli na úp/ kázal im odhlásiť sa z úp,ved sa aj odhlásili,lenže on ich prihlásil,vystavil zmluvu až o pár dní neskor.Ved tie dni mu budu chýbať,či už na zdrav.na sociálnom,nie??aspoň u nás to tak je,že musí predložiť na zdrav.čo vtedy robil a tie dni doplatiť...kde by sa mal informovať že čo a ako.či si musí tie dni doplatiť????Aby mu nevznikli nejaké nedoplatky.Dakujem moc.

duska88
28. máj 2013

@kikoslawa vypláca sa aj na zahraničný účet

duska88
28. máj 2013

@jankako hej až po narodení, myslíš na úp u nás alebo v at?

jankako
28. máj 2013

@duska88 muž??bol na úp v AT.Takže až po narodení,tých 6tt budem dostávať tu na SK.díkes

duska88
28. máj 2013

@jankako aha, ja som sa teraz pýtala švagrinej som akurát v at na návšteve, a tá hovorila, že ak počas tej doby nebol u lekára, tak nemusí, ale vraj sa nemusel odhlasovať z ams, že to mal jeho zamestnávateľ posielať papiere.. sa čudovala.. 😕

jankako
28. máj 2013

@duska88 takže tie dni mu nikde chýbať nebudu?nie je to ako na SK?u lekára nebol.No oni sa išli sami chlapi odhlásiť.Už na nich na úp tlačili že ak nedonesú papier,že ich niekam poposielaju,tak šéf povedal nech sa odhlásia,on ich vezme.zrazu zmluva bum vystvená s dátumom až o pár dní na to.

duska88
28. máj 2013

@jankako švagrofka hovorí, že to neni jak u nás 😀 , neviem, hádam sa v tom vyzná keď tu žije, ale opýtam sa pre istotu môjho starého, keď dojde z práce 😉 dám vedieť

jankako
28. máj 2013

@duska88 OK díky za ochotu.

darozu
29. máj 2013

ahojte..prosim poradi mi niekto?? mam trošku problem zo zdravotnou poisťovnou...muž je zamestnany v rakusku a odvadza všetko tak ako ma.. poberali sme odtial prispevok a pridavky este stale chodia..bola som v zdravotnej a pytali odomna kartičku aku ma aj manzel AT...no mne ani synovi neprišla...neviem zistiť či som bola ten čas k nemu pripoistená a či platili zdravotnu za mna v Rakusku... neviete mi poradiť?? hned po škole som ostala tehotna,takže na svk som nerobila ... povedali mi,ze ak som nebola pripoistena, tak musim spatne všetko zaplatiť..

jankako
29. máj 2013

@darozu No,automaticky by si mala spadať pod muža,čiže byť poistená v AT.Moj muž tiež je zamestnaný v AT ako zamestnávatel a automaticky sme s dcérkou na Vzp dostali eú kartičky poistenca.Ty si mala ísť z prac.zmluvou manžela na zdrav.poisťovňu a vydali by ti ju.Ale pokial viem,aj z AT posielaju na zdrav.poisť.papier o jeho zamestnaní.

darozu
29. máj 2013

@jankako no mne tu v zdravotnej povedali,ze pokial tu kartičku nemam potrebujem papier z rakuska, ze to tam za mna platili.. a z rakuska mi kartička ziadna neprišla...ale dakujem, budem to musieť nejako zariadiť...

kkriznicka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jankako
29. máj 2013

@darozu stačí ti doložiť papier že to tam zateba palatili..bude to komplikované.lebo ty nemožeš byť poistená aj tu aj v AT.je to trestne.Lebo ty si vlastne mala byť len tam poistená.ja som predkladala tú manželovu prac.zmluvu,ale ako píšem,prišiel im tam aj papier z AT poisťovne.

darozu
29. máj 2013

čize teraz by som sa mala zahlasiť asi tu na svk a odhlasiť z AT, ze?? noo velmi si ma ttym nepottešila,ale aspon som o niečo mudrejšia

darozu
29. máj 2013

@jankako dakujem za pomoc... len nemam človeka, čo mi vie vybaviť papier v rakusku.. no musim asi niečo vymyslieť..ale faktt dakujem, no mam trošku teraz obavy

lauraa
29. máj 2013

@darozu vsak nech manzel zajde na krankenkassu apapier ti vydaju na pockanie....kde manzel pracuje, myslim v ktorom meste...

jankako
29. máj 2013

@darozu ti pravdu poviem že aj ja by som mala.lebo to poistenie na dvojo ak bolo,tak to nie je bohvie čo.držím palce aby sa to vyriešilo k tvojej spokojonosti.

veronka888
29. máj 2013

ahojte tiez som opatrovatelka v rakusku rok a pol na zivnost cize si vsetko musim sama vybavovat a poviem vam stalo ma to kopu nervou a trpezlivosti,kedze moja veduca je dokonca slovenka mi s nicim nevedela ani len poradit vraj ona nije o nicom informovana no je to uz jedno nasla som si prekladatela ten mi vlastne so vsetkym pomaha ak mate zaujem jeho Email je m.legindi@web.de pochadza tiez zo sale ako ja.takze isla som na rizikove 20.feb. prvy krok je zavolat na Sva prestne vam povedia co potrebujete ako vas budu platit na co mate narok.ja som sa neodhlasovala ani od rodiny kde som opatrovala,len som im na Sva do listu potom napisala moju aktualnu adresu domov na sk kam mi vsetko posielaju.dolezite je aby ste mali nadalej aktivnu zivnost nepozastavovali ju ani ju nerusili lebo vam pada na vsetko narok,volala som potom aj na WKO tam som musela zaplatit 40 e to je vraj rocny poplatok,oni mi nepovedali ci mam alebo nemam na nieco narok ak by ste mi vedli poradit budem rada,este sama mam s toho chaoz. Z SVA mi potom poslali tlacivo ktore som musela vyplnit,a potom dalsie kde ziadali lekarsky posudok alebo nalez ten sme prelozili a odoslali,poviem vam ,ze prve peniaze mi poslali az teraz v maji kde mi spetne vyplatili aj april no stiahli si poplatky cize konecna suma bola polovica.27,73 e na den.teraz mi uz posielaju peniaze kazdy 2 tyzden na zaklade ich tlaciv ktore musim za kazdou poradnou u lekarke vyplnit jej peciatka podpis a aktualny datum,toto im odoslem,musia mat evidenciu o tom ze ste stale na pn.potom mi poslu postou papier kde vsetko vyuctuju napisu datum od kedy do kedy a sumu ktoru vam posielaju.o 2 dni na to mam peniaze na ucte,cize birokracia ale da sa spolahnut co slubia splnia nie ako tu u nas no ak by ste mi este vedeli poradit teraz som v 6 mesiaci,6 tyzd.po porode im mam vraj poslat rodne listy mam aj tlacivo kde je urcena materska na 1 2 alebo 3 roky.po porode si musim nadalej platit odvody? co zo zivnostou?nieje tam nieaka ulava ako tu na sk? nemaju nieake podmienky napr.ze musim porodit v rakusku?lebo mam v rakusku lekara chodim tam raz za mesiac aby som mala pre istotu dochadzku aj od neho ale zatial vsetko vybavujem len od sk lekara.ak mi viete poradit ktora mamicka s tym uz mala skusenost,ako to bude dalej pokracovat, budem vam povdacna nerada by som totiz prisla o nieaku vyhodu alebo peniaze za odvody.dakujem prajem vam vela zdarvia radosti a peknych chvil.

duska88
30. máj 2013

@jankako ahoj, sorry, že tak neskoro.. starý hovoril, že zaplatiť si to môže ale nemusí.. že tu za to exekúcia neni ako u nás, keď si neplatíš zdravotnú a pod., ale vraj mu tie dni budú chýbať potom v penzii.

jankako
30. máj 2013

@duska88 som ti vélmi vélmi povdačná za túto info

duska88
30. máj 2013

@jankako 😉 nz, aj nabudúce

monaza
30. máj 2013

ahojte,mohli by ste mi poradit ohladom vyrovnania slovenske materskej s rakuskou? moj manzel pracuje v AT a jas malou som na SK. na urade na slovensku mi povedali ze mam na to narok ale nechceli mi viacej pomoct ze sa mam informovat sama o ktore formulare ide. prosim ak sa dakto vyzna a vie mi pomoct tak uz vopred dakujem.

lauraa
31. máj 2013

@monaza treba si dat ziadost v rakusku na dorovnanie rodinnych pridavkov na Finanzamte a rodicaku na Krankenkasse.... formulare najdes na nete... ale rychlo lebo vyplacju len 6 mes. od podania ziadosti, a normalne s ao dorovnanie ziada vzdy za kalendarny rok teda v januari...tetuse na urade su velmi ochotne co?..... inak niekedy bolo potrebne dokladovat aj vyplnene formulare z sk myslim ze to bol E401 E 411, tie dostanes na urade prace asoc. veci, ale uz nie vsade ich v rakusku ziadaju , tak nech s amanzel opyta priamo ci ich ma priniest, k ziadosti potrebuje manzel rodny list dietata .....

duska88
31. máj 2013

@monaza http://formulare.bmf.gv.at/service/formulare/in... žiadosť na dorovnanie rod. prídavkov na finanzamt, http://www.bmwfj.gv.at/Familie/FinanzielleUnter... žiadosť na rodičák na krankenkasse, + ja som potrebovala potvrdené e401 e411 zo sociálky, malého rodný list, môj rodný list, potvrdenie o pobyte mńa a dieťaťa všetko v nemčine, ale ako napísala lauraa, najlepšie sa informovať čo všetko treba k žiadosti, lebo od každého pýtajú niečo iné..aby vám náhodou nejaké potvrdenie nechýbalo, zbytočne sa to bude predlžovať a budete čakať mesiace na schválenie 😒

rencsike
31. máj 2013

@kikoslawa Familienbeihilfe ti pošlú aj na SK účet, ale KBG nie(neviem prečo) 😒

rencsike
31. máj 2013

@veronka888 odvody nadalej musíš platiť podľa zvolenej KBG varianty (12,18,20... mesiacov). tiež ponechať na tú dobu aj živnosť.rodiť nemusíš v Rakúsku, ani tam chodiť k lekárovi.

lili177
31. máj 2013

dobry vecer, chcela by som sa opytat na situaciu, manzel pracoval v rakusku do 26.4 ale poisteny tam bol do 13..5, kedze cerpal dovolenku a od 14.5 je v evidencii na urade prace na slovensku.pridavky mi vsak prisli iba za april, za maj uz nemam narok na pridavky z rakuska?vdaka za odpoved

veronka888
1. jún 2013

@rencsike dakujem za info 🙂

jankako
2. jún 2013

baby čafte..Muž si vybavuje Familienheimfahrt.jazdí vlastným autom.A má doložiť doklad alebo podklad o tom že jazdí teda na tom sovjom aute.Lístky z tankovania že netreba.Tak čo treba??Neviete?dakujem

jankako
2. jún 2013

@monaza akože nechceli viac podať info?Na úpsvr existuje oddelenie EURES kde by ti osoba mala pomocť podať info.Ale zjavne nechcú.