Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

vladamo
24. júl 2013

Ved tak mam aj v plane,zacat na maly uväzok,tak som dohodnuta so sefstvom.To miska ani nezbada,ze doma nie som🙂 nasli sme si tu take zariadenie,kde ju budeme davat,aspon teda tie dni,ked budem v praci.Pracujem vo viedni v 3 bezirku .Poziadala som o vratenie pridavkov za rok 2012,to mi vyplatili a potom od zaciatku tohto roku mi zacali chodit v 2 mesacnych intervaloch.Nejako som to neriesila,aspon nemusim buduci rok ziadat o dorovnanie.Ale kamaratka,ktora tiez robi v 3 bezirku,zacala to dostavat na svoju uz starsiu dceru tiez tak,tak ona tam volala a povedali jej,ze takto to teraz robia.Som vydata a byvam v Bratislave.Je to ale hrozne,pracujeme tam,doteraz tam isli vsetky nase odvody a teraz sa tu budeme natahovat za to,co nam patri.

rencsike
24. júl 2013

@vladamo ahoj! a nevychádza ti to náhodou preto tak, že ti odrátali Wochengeld z toho? lebo aj ja som tak dopadla, a bolo mi to vysvetlené tak, že preto som dostala ovela menej, než by som mala 😠

rencsike
24. júl 2013

@happy8051 pozrela som sa aj ja, ale okrem Registriernr. som nič nenašla, takže asi nie.

veronikaftmino
25. júl 2013

ahojte prosim VAs viete mi poradit? mam odrobene 8 rokov na slovensku na zivnost.. ktoru som pred casom zrusila -marec.... odisla som do rakuska kde som pracovala 3 MESIACE ... skusob nemam meldecetel v rakusku mam narok na podporu z rakuska ..som v prvom mesiaci tehotenstva prosim o radu 🙂

veronikaftmino
25. júl 2013

ahojte prosim VAs viete mi poradit? mam odrobene 8 rokov na slovensku na zivnost.. ktoru som pred casom zrusila -marec.... odisla som do rakuska kde som pracovala 3 MESIACE ... skusob mam meldecetel v rakusku mam narok na podporu z rakuska ..som v prvom mesiaci tehotenstva prosim o radu 🙂
@rencsike

tmonika
25. júl 2013

@veronikaftmino ja ti neviem poradit ale aj mna bytoto zaujimalo, ja som tiez nastupila nedavno a neviem ake su podmienky materskej, ja som pocula ze treba mat odrobeny rok? je to tak?

tmonika
25. júl 2013

ahojte vie mi niekto poradit ake su podmienky na matersku a rodicovsky z rakuska? kolko treba mat odrobene.....len pre info

veronikaftmino
25. júl 2013

aj ja som pocula ze rok ale raz ked mas meldecetel a si tam registrovana tak musime mat narok na nejake davky si myslim 🙂

lauraa
25. júl 2013

@veronikaftmino na podporu potrebuejs odrobit minimalne 18 mesiacov ako zamestnanec a na zivnost 4 roky ale to si musi dobrovolne platit poistenie ....

megg21
25. júl 2013

@vlastulka
to je pravda, pokiaľ jeden z rodičov je zamestaný v zahraničí, a druhý nie je zárobkovo činný, teda štát za neho platí zdravotné odvody, tak sa ho hneď zbaví a postúpi ho členskému štátu EU, nakoľko popri živiteľovi rodiny, tam môžu byť poistené aj deti aj manželka..... sú to papierovačky ale kvôli prídakom a rodičovskému sa oplatí.... osobne odporúčam 😀

megg21
25. júl 2013

@emjee nie je pravda, ja som robila v rakúsku a brala som aj materskú aj rodičovský a pritom mám trvaly pobyt aj s dieťaťom na SR...

megg21
25. júl 2013

@veronikaftmino
na dávky nárok nemáš, pokiaľ si tam už neni poistená.... to znamená, pokiaľ tam platíš odvody máš nárok na materskú (v AT wochengeld) a potom rodičovský príspevok (KBG)

megg21
25. júl 2013

@tmonika
mne bolo povedané, že na materskú nemusíš mať odrobené nič, čo je ohraničené... podmienka je, že do porodu tam budeš poistená, teda buď pracovať, alebo si to platiť sama...na finanzamte musíš preukázať nejaký príjem, tak buď len papierovo, alebo teda pokračovať v práci... potom máš nárok na wochengeld...

tmonika
25. júl 2013

@megg21 a ked napriklad som tu robim na zivnost ale tetu mam tazky pripad kedy treba dvýhat....mozem ist na pnku a vtedy sa to tiez rata a som oslobodena alebo si musim aj pocas pn platit odvody ci ako to funguje, nebol by problem,len sa bojim samozrejme v prvom rade je dieta takze by som nemohla pokracovat s tak tazkym pripadom aky mam teraz a preto sa bojim ze nechcem prist o wochengeld a o ine....

lauraa
25. júl 2013

@tmonika poziadaj agenturu o inu rodinu....pokial si platis pripoistenie o pn mozes ist aj na pn ale to nie je riesenie, pn mozes zostat par dni a potom co.... odvody musis platit pokial mas otvorenu zivnost, pokial zivnost ukoncis nemas narok z at na nic.....

katie.2906
25. júl 2013

@megg21 Ahoj. Prosím ťa o radu. Mám manžela, ktorý pracuje v AT a ja som na MD na Slovensku a v septembri prechádzam na RD. Mám nárok neskôr na doplatenie RD z Rakúska? Mohla by si mi prosím napísať ako postupovať? Žiada sa to rok spätne alebo môžem hneď? Ako často to potom prípadne vyplácajú - raz ročne alebo mesačne? A prípdavky? Veľmi pekne ďakujem.

vlastulka
autor
25. júl 2013

@megg21 vďaka za odpoved... ale ja som sa na to pýtala v roku 2007 😉 čiže ja už tie "papierovačky" mám za sebou pri dvoch deťoch....... 😉

veronikaftmino
26. júl 2013

🙂 dakujem vam baby

megg21
26. júl 2013

@katie.2906
ahoj, ak si na MD alebo na RP tak rakúska strana vypláca diferenz... teda rozdiel medzi našou a rakúskou dávkou... najpodstatnejšie je, aby manžel už poberal prídavky na dieťa, od toho sa odvíja všetko ostatné... k žiadosti o rodičovský príspevok treba dokladovať formuláre E401,E411 jedno je potvrdenie o trvalom pobyte orazené z metského alebo obecného úradu, druhé potvrdenie z UPaSV v danom meste, že nepoberáš prídavky a rodičovský alebo ak hej, tak akej výške aby vedeli vyčísliť ten rozdiel (formuláre najdeš na nete aj v SK) Ďalej ak nechceš aby ti krátili rodičovský, či materskú daj si od doktora potvrdiť papier, že si ako tehotná absolvovala 5povinných prehliadok a preložiť a potom podľa veku dieťaťa aj jeho povinné prehliadky... sú to papierovačky ale za tie peniaze to stojí 🙂

megg21
26. júl 2013

@tmonika
to je ťažké, ja som robila až do 8mesiaca a ťuky ťuk 😀 všetko bolo ok... počas tehotenstva som si platila odvody normálne a aj počas KBG(rodičovský) treba ísť na SVA a opýtať sa, aké máš možnosti o predčasnom nástupe na MD PN asi nepôjde, to by si musela byť pripoistená...

megg21
26. júl 2013

@katie.2906
a ešte podstatná info... od januára 2013 sa aj differenzauszahlung platí priebežne, teda nemusíš žiadať raz za rok, ale hneď a malo by to nasledovať prídavky každé dva mesiace a KBG(rodičovský) každý mesiac 🙂

katie.2906
26. júl 2013

@megg21 Ďakujem veľmi pekne. A na aký formulár sa potvrdzujú tie prehliadky? 😉

megg21
26. júl 2013

to treba napísať sama.... najlepšie rovno v nemčine, a také dátumy ako treba, lebo tu sú potrebné určité týždne, kedy má byť tehula na prehliadke a aj bábo.... doktorovi povieš, že to ti dali z AT a hotovo, nebude rozumieť, orazí 😀 u mojej doktorky fungovalo, to som si dávala orážať povinné prehliadky malého, lebo s ním chodím k doktorke len na Slovensku 🙂 treba zadovážiť veľku kávu a čokoládu a pojde to... napíš maila, ja ti to tam pošlem v nemčine a ty len dopíšeš mená a ostatné údaje... 🙂

katavinka
26. júl 2013

@megg21 to naozaj sa vypláca už mesačne KBG? by som ti osobne došla dať pusu, keby to je pravda 😀

megg21
27. júl 2013

@katavinka pred mesiacom som bola s kamoškou na SVA, sa im zadarilo, tak chcela tiež pomôcť vypísať nejaké papiere a tááák,,, tam sme sa rozprávali s poradcom o KGB a ja mu hovorím, že to majú super nastavené, že keď si vydatá tak len raz za rok ten rozdiel... a on na to, že od januára sa KGB vypláca aj pre vydaté mamičky normálne, mesačne mali vyplácané len slobodé mamičky, ja som kvoli tomu neuviedla ani otca do rodného lista, aby nebol problém s vyplácaním 😀 a teraz som dostala takúto info, tak dúfam, že pravdivú.... tiež to hodne potešilo aj tú moju kamošku, hneď sme šli na kafo a koláčik 😀

megg21
27. júl 2013

@katavinka .....

megg21
27. júl 2013

@katavinka táááák a teraz ti mám asi napísať moju adresu, keď tak silno chceš prísť 😀 😀 😀

megg21
27. júl 2013

@megg21 a ešte ďaľšie novinky z SVA
práve som čítala.... od jula 2013 môže matka na čas wochengelgschutz dokonca utíšíť živnosť a zdvojnásobili wochengeld na 50€ na deň.... okrem toho predlžili poistenie matky počas poberania KGB z troch rokov na štyri to platí ale pre živnostníčky.....

katavinka
27. júl 2013

@megg21 no som zvedavááá, či tam nebude dáky zádrhel, či to nebude päť len pre určité prípady 😕

megg21
28. júl 2013

@katavinka ja si myslím že nie, akonáhle máš nárok na dávku v nejakom členskom štáte EU, tak by si to mala dostať, ak teda doložíš potrebné doklady....niektorým babám krátili rodičovský len kvôli tomu, že nemali doložené prehliadky u doktora počas tehotenstva, alebo prehliadky dieťaťa v tých týždňoch ako to chcú oni... ak toto zabezpečíš, tak by nemal byť problém....to o tom vyplácaní KBG každý mesiac som zatiaľ na nete nenašla, ale asi to bude v tychto zmenách od toho júla 🙂