Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

michaelachanel
27. okt 2009

Ľudia ja som tu jeleň z tohto všetkého!!!! každý niečo iné píše....ja viem tak, že mám nárok na materskú..som už tehotná, niečo tu ešte vydržím ale v 7mom mesiaci sa chcem dať na rizikové a oddychnuť si.....neviem o tom, že by som mala obsolvovať prehliadky tu....ani o tom neviem, že musím mať tu trvalý pobyt...ja tu chcem ostať do 7meho mesiaca potom ísť domov..tam rodiť a chcem aby mi chodila rak.materská+rodičovský....robím tu od 4/09 legálne a priateľ je doma bez roboty..takže teraz fakt niviem, či mám nárok aj na ten rodičovský a tak..prosím Vás napíšte mi už, nech viem čo ma naozaj čaka...som už zúfalá....ďakujem Vám....

vroni
27. okt 2009

michaela, ak si zamestnana, mas narok na vsetko. Ak si zivnostnicka, je to s narokom narocnejsie a vacsi cirkus.....
kristi, trvaly pobyt ta neopravnuje k nicomu a uz vobec nie k nejakym davkam. Na rodinne ich mozno casom presvedcis, ak uznaju, ze priatel zaraba dost pre seba, teba a dieta, ale rozhodne ti ich neuznaju hned.

michaelachanel
30. okt 2009

ahooj Vroni, takže ja som tu zamestnaná, robím opatrovatelku a mam tu riadne zivnost...lenze vcera som volala do SVA a tam mi povedali, ze pokial ja nemam tu trvaly pobyt (mam tu len prechodny) nemam pravo na nic!!!! a ja tu jednoznacne nechcem ostat..som tu uz 9 rokov chcem ist domov, tam mam aj priatela a s babom tam chcem aj ostat!!!! tak mi mozes este raz napisat ako to je vlastne....je niekto v takejto situacii ako som ja teraz, alebo robil opatrovatelku mal tu len prechodny pobyt a predsa dostava KBG z tadialto?? dakujem Vam!!!!paa

sirinka
30. okt 2009

michaelachanel...nemusis mat trvaly pobyt ani chodit tam k lekarom...ale aj pocas materskej musi trvat tvoj prac. pomer....
dva mesiace pred terminom porodu uz nastupujes na MD, takze nepotrebujes ist od siedmeho mesiaca na rizikove....

michaelachanel
30. okt 2009

ahojte vsetky co mi tu pomahate!!!!!velmi som vam zato vdacna...ale este vas predsa budem otravovat, ja fakt neviem co mam robit...som v tom, ze tu nedostanem ani euro a v pondelok chcem rusit zivnost..lebo doma som si rok pred tym ako som tu zacala pracovat legalne platila na slovensku dobrovolne nemocenske poistenie v maxime..takze mam moznost dostavat nieco doma...len sa tu musim cim skor odhlasit, zrusit zivnost...a doma rychlo nahlasit a dalej si platit to nemocenske a budem mat narok doma na matersku (cca 500euro ale iba na pol roka) takze treba uznat, ze radsej by som tu matersku z tadialto poberala...to je asi jasne...takze pekne po poriadku: mam tu iba prechodny pobyt, som opatrovatelka..2 tyzdne tu, 2 doma, zivnost od 16.4.2009 odvody si platim..... na SVA mi bolo povedane ako som uz spominala, ze ked tu nemam trvaly pobyt nemam na nic narok..a vy mi tu pisete nieco ine...aj tie papiere mam vsetky..co sa tyka Wochengeld aj ked neviem naco su..naco sú vlasne dobre..poprosim o radu...a mam aj tie zvysne papiere ziadost na matersku.....je ich vela...takze dufam, ze vas otravujem poslednykrat, ale
1. takze ten narok mam urcite aj ked mam len prechodny pobyt tu?
2. nemusim chodit tu ku gynekologovi?mozem chodit doma? ak ano staci im poslat kopiu mojej tehotenskej knizky s predpokladanym terminom? mam to aj dat prelozit?
3.takze termin mam cca 12.6 takze do marca by som to tu chcela potiahnut...a potom mozem ist domov a poslat ziadost o matersku, ci to mam poslat az ked sa babo narodi? ako si ty sirinka pisala, ze 2 mesiace pred terminom porodu uz nastupujem na MD a uz mi poslu nejake peniaze ci az potom?
4.potom len jednoducho si musim celu matersku nechat zivnost a odvadzat si sama odvody..teda tych 150 euro ci kolko to je, ci uz to bude za mna stat platit, ked uz budem na materskej?
5.mozem doma kludne rodit a ked sa mi dieta narodi tak im poslat kopiu rodneho listu (prelozenu?) + ziadost o tu matersku?
6. ked sa mi babo narodi, mozem chodit k pediatrovi s nim u nas doma..a jednoducho poslat do rakuska papiere o ockovaniach a prehliadkach???
7. priatel je doma, takze nerobi v rakusku...
8. kedy potom mozem poziadat o Familienbiehilfe???ci ako sa to tu vola..
9. a co znamena ta Karenz??
zatial vam dakujem a ak ma nieco napadne mozem vas este pootravovat? ale fakt si to velmi vazim, ze mi takto pomahate!!!!!!dakujem Vaaaaaaaaaaaaaaaaam!!!!!!!!!!!!!!!!

zuzkatehulka
31. okt 2009

Ešte by som sa chcela spýtať tých mamičiek, ktoré poberáte tieto všetky peniažky z Rakúska, keď teda musí byť účet založený v Rakúsku - kde v ktorej banke je najlepšie mať účet založený a ako si vyberáte peniažky z účtu? Máte zvláštnu kartičku na vyberanie z bankomatu na Slovensku alebo akým spôsobom ste to riešili? Ďakujem pekne.

iinuska
31. okt 2009

zuzka, podla mna mna je uplne jedno, v ktorej banke si zalozis ucet.Ide o to, aby si to nemala daleko, ked si pojdes pre peniazky...

gatamata
31. okt 2009

Ahojte babay. Ohladom banky, nie je jedno ktoru banku si vyberies. Ja som vsetky pobehala a najlepsia je BAWAG. Dostanes platobnu kartu a peniaze si bez poplatku do 10 vyberov v mesiaci (myslim) mozes kludne vyberat na Slovensku. Aj co sa tyka poplatku vychadza najvyhodnejsi a este ak by si potrebovali zrusit ucet, tak vobec nemusis cestovat do rakuska, ale pisomne sa to da tiez. Pytala som sa na to kedze byvam daleko od mojej prace v rakusku. Len posta ti bude chodit do rakuska. ahojte.

sirinka
31. okt 2009

zuzka ja mam postovu banku, mam bankomatovu karticku k uctu, max. vyber na nu je 400 eur za den. ale ja si chodim vyberat priamo do kittse. a postu mi posielaju normalne na sk...

vroni
31. okt 2009

Sirinka, usetri si cestu, vyber z bankomatu na Slovensku je tiez bez poplatku 😉

sirinka
1. nov 2009

vroni ja vyberam vacsinou naraz vacsiu sumu, ked na nieco potrebujeme 😉 ale diky za tip...

zuzkatehulka
2. nov 2009

Baby ste fakt super ĎAKUJEM VÁM takže mi je už všetko jasné už len počkať na bábätko keď sa narodí a poslať všetky papiere spolu s rodným listom a dúfať, že to všetko dobre dopadne. Ale predsa sa ešte chcem spýtať kedy ste dostali teda po akom čase KARENZGELD a ako dlho trvalo kým vám poslali na účet KINDERBETREUUNGSGELD, pretože som čítala v info čo mi poslali, že až po 6 mesiacoch.

dadka338
3. nov 2009

Ahojte Baby živnostničky v Rakusku.Je to s nami zložité a v Rakusku nevedia čo s nami a je to v riešení aspon to mi povedal uradník na UPSVR pre zahraničie ked som sa bola pitat ohladom rodinnych pridavkou u nas a nároku na ne v Rakusku(KBG) V Rakusku im totiž nestačí že tam máte živnost a platíte odvody ale chcu aby ste tam vykonávala činnost a dokladovala honorarnote! A ako toto mám splnit ked budem musiet byt doma a starat sa o dieta?! Tak toto je otazka! Zaujmalo by ma ako to vydokladovali tie, čo im to tam uznali a ako im to vyplacaju.DAKUJEM za odpovede

zuzkatehulka
4. nov 2009

Ahoj Dadka, máš pravdu aj ja keď som sa informovala ohľadom FAMILIEBEIHILFE z FINANZAMTU hneď sa ma spýtali či budem pracovať, povedala som, že nie chcem byť s dieťaťom doma a vychovávať ho. Takže tým pádom na FH nemám nárok. Ale nechápem však poistenie platiť budem, živnosť neruším ani nepozastavím len prácu vykonávať nebudem to je jediný rozdiel. Oni svoje peniaze dostanú tak kde je problém zajtra cestujem do Rakúska tak sa tam ešte raz poinformujem. V marci mám termín takže v Rakúsku chcem ostať ešte do decembra.

dadka338
4. nov 2009

ZUZKATEHULKA mas odomna spravu v IP

digirat2
7. nov 2009

ahojte.....touto cestou hladam niekoho ,kto by mi vedel pomoct,od jula som si vybavila zivnost v rakusku na zaklade toho,lebo opatrujem.....som rozvedena a doma mam dve deti a stala sa mi taka vec,ze som otehotnela...chcem si to dieta nechat,len som zufala,lebo neviem ako dalej....moja nemcina nieje dokonala a nerozumiem tymto uradnym veciam......vie mi niekto poradit co mam robit.....mam ist sem k doktorovi a vybavit si tu matersku knizku?......mam narok poberat tu nieco take ako matersky prispevok,lebo co som si doteraz citala,tak neviem,lebo ja tu mam len prechodny pobyt.......a co so zivnostou ??....mam ju pozastavit,alebo ako sa to vlastne riesi.....dakujem za kazdu pomoc!

zuzkatehulka
8. nov 2009

dadka338 máš odomňa správu v IP

michaelachanel
10. nov 2009

ahojte, prosim Vas, mam jednu taku otazku, ze ked uz budem doma s babom na materskej, musim si nadalej platit tie odvody, ci ked uz budem na materskej bude mi ich platit stat za mna (myslim tym RAkusko, nie Sllovensko)? Alebo sa mozem po materskej vyhlasit a zrusit zivnost v Rakusku? ale asi to bude nerealne si myslim, lebo tym padom stracam narok na matersku od nich, nie? dakujem za pomoc a odpoved🙂)

rencsike
11. nov 2009

čaute baby!píšem tu prvý krát,ale dlhšie sledujem vaše príspevky.tiež opatrujem v AT na živnost,tiež som volala všade,kam sa len dalo,aj do ministéria,všade povedali niečo iné ohladom materskej.určite finančne by sa viacej oplatilo odtial brat,ale málo z rodín by nás nechalo nadalej zahlásené na prech.pobyte ked už pre nich nerobíme.a tiež ma napadlo,možno že po 2rokoch by nás nutili vrátit sa,ked už nám platili.neviem ktorá z vás by nechala doma 2ročné malé na 2týždne?!a ked ste cez agenturu,aj oni by žiadali ročný poplatok.a k tomu ešte poistenie platit a behat po uradoch,papierovačky...no,neviem!rakušaci by sa už mohli dohodnut,čo konečne s nami,čo plánujeme bábo.majte sa a píšte,ked niektorej z vás už konečne niektorí ochotní vysvetlí tento chaos!

dadka338
11. nov 2009

Baby,bohužial nám nič iné nezostáva.Chceli po nás aby sme si pozakladali živnosti a platili nemalé poplatky štatu a čo z toho máme? Len nás zotročuju a ked ma príst na to aby niečo štat zaplatil nam na čo máme nárok tak sa tomu všeliako snažia výhnut.Na matersku nárok máme bez diskusie.Musite si platit stale odvody a nič nerušit.Rodina nema dovod vam rušit prechodny pobyt pokial mate dobré vztahy,da sa dohodnut s ludmi a na agenturu sa možete vys... Na Slovensku nárok na matersku nemáte pokial mate alebo ste mala rak živnost dlhšie a doma ste nepracovali alebo vam to podla tu odpracovanych rokov vypočitaju uplne smiešnu sumu al žiadnu.Ja som si dokonca platila tu dobrovolne nem poistenie aby som mala peknu matersku ale to mi už neuznaju lebo som si založila rak živnost a tým pádom spadám pod rak legislatívu.Všade chcu aby ste platili v tom má štát vždy jasno ale ked pride na vec aby štat dal vam tak maju vždy problém na SK aj v Rak stoji vas to kopu nervov,halda birokracie a uradníkov ktorí v tom maju največší bordel.

ellysa
14. nov 2009

ahojte, tak ja by som tiež poprosila o radu. Manžel pracuje v Rakúsku ja pracujem na Slovensku, no obaja žijeme a máme trvalý pobyt v Rakúsku, ten bude mať aj dieťa. Momentálne som tehotná a lámeme si hlavu ako to vymyslieť aby som mala nárok na rodičák v Rakúsku. Podľa toho, čo sme si doteraz zistili, aby som ho dostávala mesačne musela by som byť pripoistená k manželovi. Niekedy ku koncu tehotnstva plánujem dať výpveď v práci a odlási sa zo všetkýh poistení na SVK a manžel ma pripoistí v Rakúsku, problém mám stým, že nakoľko mám dosť rizikové tehotenstvo chcela by som skoro do konca navštevovať lekára na SVK, až na konci prejsť k rakúskmu lekárovi a rodiť v rakúsku: myslíte, e budem maťnrok na rodičák aj keď nebudem mať tých 5 prehliadok v Mutter kind Pass ale budem mať Slovenskú tehu knižku?Stačí im to preložiť? ďakujem.

kristina25
17. nov 2009

baby
citala som vas, ale nie vsetko lebo je tu toho vela a kazdy pise nieco ine. Tak sa radsej opytam. Ak si chcem zalozit zivnost v Rakusku ako opatrovatelka mam narok na rodinne pridavky z Rakuska ako by som si tu odhlasila poberanie rod. pridavkov. A ake doklady potrebujem na vybavenie.
Dakujem 🙂

zuzkatehulka
18. nov 2009

Ahoj Kristinka ja mám rok živnosť v Rakúsku a som tehotná v 6.mesiaci, čo som sa doteraz informovala mi povedali, že mám nárok na materskú KARENZGELD, opatrovné na dieťa KINDERBETREUUNGSGELD podľa modelu, ktorý si zvolím toto všetko vypláca GEBIETSKRANKENKASE a 3.dávka sú rodinné FAMILIEBEIHILFE, že na to nárok nemám lebo nebudem robiť ale budem doma a starať sa o malé. Ale podľa mňa je to hlúposť lebo odvody si budem platiť naďalej a živnosť zrušiť nemôžem ak chcem toto všetko poberať.Ale ak tam budeš robiť tak nieje problém poberania rodinných aj zo Sk aj z Rakúska baby to robia bežne a funguje to.

kristina25
18. nov 2009

dakujem zuzi 🙂

smondy
20. nov 2009

Ahojky,baby. som na tejto stránke po prvýkrát. Už aj ja,resp. moj manžel, máme nejaké tie skúsenosti s rakúskymi úradmi. 😠 Manžel je tam zamestnaný pod rakúskym zamestnávateľom a ja som (na Slovensku'( doma s dvojročným dieťaťom. Manžel poberá prídavky z Rakúska a ja som momentálne bez rodičovského príspevku, pretože na SK nemám naň nárok,keďže mi manžel pracuje v AT-tak mi to bolo zdovodnené. Momentálne čakám ďalšie dieťa, som vo 4.mesiaci. Chcem sa teda opýtať, či mám ja alebo manžel nárok na tento rodičovský príspevok v At alebo ako to je? Aké tlačivá potrebujem vyplniť? A kde mám nárok na príspevok pri narodení dieťaťa? Manžel má v ATaj prechodný pobyt. Please, poraďte mi niekto!!!!!!

henika32
23. nov 2009

Ahojte! Aj ja sa snažím niečo nájsť ohľadom materskej v rakúsku. Skúste stránku HELP.gv.at. Sú tam info o materskej , opatrovnom na dieťa a rodinných.Sú tam aj tie 3 modely. Mám s toho mišung, ale info tam je.

murcos
23. nov 2009

oslov vroni.
podla mna narok na kindebetreungs geld nemas - kedze tu nebyvas, nemas tu trvaly pobyt a t d.

janinkad
8. dec 2009

Kubinko,mas odo mna internu postu...Jana

vroni
8. dec 2009

Zuzka, poberať RP v plnej výške zo Slovenska aj Rakúska nesmieš. Isteže sa to "dá", ale je to podvod (hovorím v plnej výške, vyrovnávacie dávky sú samozrejme ok)
Smondy, nárok máš, treba vyplniť si len stiahnuť Antrag na stránke poisťovne a priložiť papiere. Máš ale nárok len na rodičovský príspevok, nie na materskú. Príspevok pri narodení dieťaťa v Rakúsku neexistuje, takže si oň zažiadaš normálne na Slovensku.
Murcos, pracujem na IP a nechápem, ako to stíhaš s troma deťmi každý deň 😎 😎 😎

zuzkatehulka
28. dec 2009

Áno Vroni zabudla som dodať, že v plnej výške sa poberať rodinné prídavky nedá ale tie vyrovnávacie dávky ano máš pravdu. Chcem sa spýtať tých mamičiek ktoré už poberajú tieto peniažky na deťúrence kedy ste posielali žiadosti ešte pred pôrodom alebo po pôrode spolu všetko aj s rodným listom. A kde na Sozialversicherungsanstalt alebo na adresu príslušnej Gebietskrankenkasse?ďakujem