Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

dada200
3. nov 2016

@vroni tak prečo som pri prvej dcére poberala do troch rokov cca 450€ mesacne z AT? V deň keď dovŕšila 3r. nám bola vyplatená alikotna čiastka podľa počtu dní v mesiaci.

ziza55
3. nov 2016

@vroni ptosim ta nevies ako to je.ked m variantu 20+4...zo slovenska poberam rodicovsky203eur a rakusko mi schvalilo doplatok 3,20eur na den...z rakuska som poberala 12mes.aj beihilfe zum pausch.kbg...,ak budu po3rokoch dorovnavat rakusania .oni tam budu zaratavat aj ti beihilfe co som odnich pobrala.alebo to boli extra a rataju iba schvalenu sumu tych3,20 na den?dakujem

vroni
3. nov 2016

@dada200, mozno ziadal aj manzel, co ja viem? Proste maximalne rodicovske je uz pomaly tridsat rokov 30 mesiacov na jedneho rodica. Ak ziada aj druhy rodic, nesmie prekrocit isty prijem a moze dostat rodicovsku davku aj on. Potom mozu vyplacat 36 mesiacov. Ale nie matke a uz vobec nie automaticky.
@ziza55, nie, to je zvlastna davka, tu zaratavat nebudu

xmilix
3. nov 2016

@vroni diky za upozornenie! Dobre vediet. Ja som totiz poberala matersku z at 3 mesiace po porode a mala variantu 20+4. Na sk som brala na prve dieta rodicovsky do 22mesiaca veku. A doplatili mi fakt len omrvinku...

dada200
3. nov 2016

@vroni mali sme variant 30+6

ziza55
4. nov 2016

@xmilix A KOLKO VAM SCHVALILI kbg NA DEN? mne sa to nechce verit ze tam zaratavaju wochengeld...ved to je uplne ina davka vyratana z platu

marcah
4. nov 2016

@haepinka dada200 ma pravdu, pokial ani jeden z nich na slovensku nepracuje tak prvotna krajina vyplacania rodicaku je Rakusko. Na slovensku by si mohli na zaklade pobytu poziadat o doplatenie rozdielu (ak by nejaky bol 🙂 )

lucinka511
4. nov 2016

@vroni ahoj ,,este som len tehotna ale ..myslis ze bude problems tym ked trvaly pobyt mam na SK a prechodny v AT ale to je pracu v kt som pracovala,zatial som ho nezrusila i ked zrusit ho musim,nakolko tam uz nebyvam...v decembri by som mala mat uz wochengeld,kt idem vybavovat 29.11..a potom to ako je dalej po 8 tyzdnoch po porode,,, budem si museit vybavit,rodicovke pridavky a co este, ono ze to trva dlhsie kym to vsetko schvalia a to uz sa vybavuje na socialke cize SVA?...ja som pracovala na zmluvu,nie zivnost,mala by som zaujem o variantu 20+4 a potom by som uz poberala ten rodicovsky prispevok na SK.

marcah
4. nov 2016

@lucinka511 akonahle zrusis pracovny pomer v AT a manzel tiez v AT nepracuje tak rodicak ti z AT prestanu vyplacat.... Wochengeld dostanes.

lucinka511
4. nov 2016

@marcah ako zrusim pracovny pomer,ved pojdem an rodicovku ja som nic nezrusila,len odisla teraz na PN a potom na matersku...priatel nikdy nerobil v rakusku....ani tam nebyval...ja s apo sknceni materskej stale mozem vratit do povodneho zamestnanai ,,teda ja so nic nezrusila,momentalne som an rizikovom,teda vypisana a potom pojdem an amtersku to je 8 tyz ped a po a 20+4 to mi musia platit ved som im tam platila dane ,,ci ako to je? jedna moja znama opatrovala,robila na zivnost a ekd sla na amtersku tak dostala tu variancu normalne,a teiz ako moze robit ked sa stara omale dieta? tomu enrozumiem vobec,,,,,ved ked mas 2mesacne bbatko tak nemozes chodit do roboty,ci co je myslene tym skoncitpracovny pomer?

dada200
4. nov 2016

@lucinka511 prechodný pobyt môžeš kľudne zrušiť,trvali máš na SK. Po wochengeld budeš dostávať normálne rodičovský príspevok tiez z AT podľa tebou zvolenej varianty 20+4 ak ti pracovný pomer v AT bude naďalej trvať.

lucinka511
4. nov 2016

@dada200 dakujem, teda ked nedostanem vypoved pocas materskej alebo este pred materskou tak to budem dostavat.. ok dakujem uz tomurozumiem🙂

marcah
4. nov 2016

@lucinka511 jaaaj, prepac, ja som ta zle pochopila. Ty si pisala ze ides zrusis pobyt? Ja som myslela ze ides zrusit pracu 🙂 . Jasne, pokial ti trva pracovny pomer tak nárok by si mala mat

xmilix
4. nov 2016

@ziza55 2,60 eur a celkove mi vyplatili asi len 1500eur. Pri variante 20+4. Neviem sa dopatrat ako to pocitali. Skusala som aj cez ombudsmana. Ale stale mi z wgkk daju taku nicnehovoriacu odpoved. Najnovsie vraj musia mat vsetky podklady k mojim antragom za obe deti...

lucinka511
4. nov 2016

@marcah ved ja uz som sa az zlakla,ze budem bez prijmu🙂 no co musela by som sa zmierit z sk rodicakom pri najhorsm🙂

balkica
4. nov 2016

@xmilix tak vaciu hlupost som este necitala...ze odratavaju wchg.... 😀

balkica
4. nov 2016

@ziza55 zvyknu to preratat pri dalsej ziadosti a ak nie tak a ked bude mat dieta 4 roky

xmilix
4. nov 2016

@balkica sa ti smeje ale fakt som to pocula a aj mi to tak sedelo po precitani. Vies aky problem najst rekevantne info k tejto teme? Mam pocit ze kranknkassa by najradsej nic nevyplatila. Najprv ze to dorovnaju po skonceni poberania zo sk, potom ze ked bude mat dieta 3 roky, potom ze ked budu mat vsetky informacie k vsetkym antragom. A teraz tu citam ze az ked bude mat dieta 4 roky. No uz pomaly pochybujem ci ten doplatok do 18ky vobec uvidim...

vroni
4. nov 2016

@lucinka511 , ja uz len doplnim, ze vypoved pred materskou ani pocas dostat nemozes , to by bolo protizakonne

balkica
4. nov 2016

@xmilix uz som pocula vselico ale odratanie wchg ma teda pobavili 🙂 A s FA a SVA sa uz tolko krat sudili, ze si uz nedovolia nevyplatit, ale vychutnaju si to zdrziavanie..Ale kamoska teraz riesi to doplatenie po 4och rokoch

janinkad
5. nov 2016

@xmilix mne tiez nedali viacej,mala mala 3 roky,skoncilo poberanie zo SK tak som ich o tom informovala a po roku,ked ma dcera 4 roky mi doplatili 2330eur,a ro som mala variantu 15+3,a tiez mi to vyslo nejakych 3 eura na den.stale sa nemozem dokopat do toho aby som sa oficialne spytala ze preco tak mala,lebo ked to rozratam je to asi 100 e mesacne a zo Sk 200,tak kde je rozdiel?ked mam dostavat minim.600e mesacne.pri prvej materskej to sedelo a teraz?

xmilix
5. nov 2016

@janinkad urcite sa ich spytaj, zato nic nedas. Ja mam u nich este jeden otvoreny antrag tak cakam co sa bude diat. Ale mam pocit ze si tam robia co chcu...

xmilix
5. nov 2016

@balkica mozno rakusanky sa sudili, pochybujem ze niekto zo slovenska ked tu ani nevieme na co mame pravo a ktorym zakonom sa ohanat. Ale vidis ze viacerym nam nevyplatili co mali...

lucinka511
5. nov 2016

@vroni toja veim,len bolo to tu spomenute,tak som sa zlakla>}

vroni
5. nov 2016

@janinkad, rozdiel je, ze si na Slovensku mala narok dostavat 200€ TRI roky a tie ti aj odratali. Tak to jednoducho vychadza. To si len poniektore myslia, ze zaziadaju o najkratsie rodicovske, lebo je ti vela, a zvysok skasiruju zo Slovenska. Toto uz, vdaka bohu, nefunguje.

vroni
5. nov 2016

@lucinka511, nezabudni sa prihlasit do ZP. Ked ti Rakusania budu rodicovske len doplacat, zrusia ti poistenie.

810
5. nov 2016

Baby viete mi prosím poradiť ? Maly sa mi narodil 15 .10 .2015 po wochengelde som žiadala o prídavky a rodičovský... schvaľovanie trvá do dnes Najprv mi prídavky schválili len na 2 mesiace a potom som posielala novú žiadosť aj s karenz čo mam uzatvorený so zamestnávateľom ... A dohodu mám do februára 2017.Schvaľovanie trvá do dnes ... Situácia je taká že idem od 27 do novej prace . Ale na úplne iné miesto . Ako teraz s pridavkami ? Mám žiadať na novom mieste znova alebo ako ? ďakujem za radu

balkica
5. nov 2016

@xmilix nie, nasrati slovaci sa sudili..Ved ked na nieco maju pravo tak sa o to budu bit predsa...A ked niekto nevie co a ako tak na to je predsa OMBUDSMAN aby sa na to pozrel a vyriesil to...Sud je az krajne riesenie

ziza55
5. nov 2016

@janinkad nooo presne ako pisala pani vyssie.kedze ste brali na sk az do36mes.samozrejme to tam zarataju

lucinka511
5. nov 2016

@vroni aha ,dakujem za radu teda do sk zdravotnej poistovne? a tostaci po tych 8 tyzdnoch amterskej,ci?