Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

happy8051
21. okt 2013

@vejunkaj prve co musis urobit je poslat na SVA potvrdenie o tehotenstve od gynekologa. musi tam byt uvedene tvoje meno, priezvisko a cislo poistenca, dalej predpokladany termin porodu a aktualny tyzden tehotenstva.
toto posles na SVA, oni ti poslu tlacivo na wochengeld.
napis mi IP, ak mas nejake otazky k tomuto

vejunkaj
21. okt 2013

@happy8051 dakujem ti velmi pekne a staci mi to mat od doktorky z CR alebo to musi byt rakusky gynekolog?

happy8051
21. okt 2013

@vejunkaj ja som bola v starostlivosti rakuskeho, mala som rakusky mutterkindpas, a islo to lahsie vsetko.... ale nie je to podmienka

sirinka
22. okt 2013

@lauraa takze najnovsie vcelku pre mna zabavne informacie su, ze oni uz preventivne zapocitavaju RP z SK v trvani 4 roky aby nedochadzalo k situaciam, ze bude nutne spatnednieco vracat. Ze je treba po ukonceni poberania RP na SK dolozit o tom potvrdenie a oni na zaklade toho dopocitaju celu rozdielovu sumu a doplatia....navyse ked som sa pytala, kam sa mam potom obratit, ci na pobocku, kam som patrila pocas trvania naroku, alebo tam, kam budem patrit v case podavania tejto ziadosti, tak ani sama nevedela....no uvidime 🙂

sz.zuzana
22. okt 2013

ahojte baby.moja kamarátka robi v Rakusku už 2 roky.chce is´t na matersku/ešte nie je tehotná,len sa snažia/,ale potom chcu býva´t v SR.manžel robi tu len ona v Rakusku...podľa vás može bra´t matersku od Rakuska?alebo ako to funguje?ďakujem za odpovede

lauraa
22. okt 2013

@sirinka To je dobre.to som este nepocula....asi im zostava vela zien do 5 rokov doma

sirinka
22. okt 2013

@lauraa tak co uz, ostava uz len verit, ze to tak aj naozaj bude...

keischa
24. okt 2013

čaute baby ... je tu niektorá ktorá čaká na materskú z rakúska? moja malá už bude mať rok a stále nič 😠 😠 😠 žiadala som už v januári

vejunkaj
24. okt 2013

@keischa To ako myslíš že si nedostala ešte Wochengeld????

keischa
24. okt 2013

@vejunkaj wochengeld áno aj rodinné z FA za minulý rok ale nič iné

vejunkaj
24. okt 2013

@keischa Ja som sa uz cela vystrasila ze to wochenged si nedostala ked si napisala že matersku.

darymorka
24. okt 2013

Ahojte.Viete mi prosim vas niektora poradit...? Manzel pracuje v Rakusku a zaujimalo by nas ake kriteria musi splnat aby mohol poberat rodinne pridavky na dceru tam... dakujem za kazdu odpoved 🙂

schocko
24. okt 2013

@darymorka stačí ked pracuje minimálne 20 hodín týždenne T.j. odvádza tam odvody...

lauraa
25. okt 2013

@darymorka predpokladam ze teraz poberate rodinne pridavky na sk....takze raz rocne doplatok rozdielu moze ziadat , vyplaca to finanzamt, treba si dat ziadost....

jareska
29. okt 2013

Ahojte dievčatá :o). chcem sa spýtať, už dlhšiu dobu pozerám rôzne fóra a goooooglim, ale stále mám z niektorých vecí chaos. Pracujem v Rakúsku už 3 rok, v jednej firme. Teraz som zistila, že som tehotná, je to len na začiatku - čiže ešte nemám Mutter-Kinder Pass. To prvé s Wochengeldom je mi jasné, až dostanem Knižku pošlem všetko na sva oni pošlú formular. Na Wochengeld by som mala mať nárok. Nejasné sú mi v mojom prípade dávky v materstve - trvalý pobyt mám na Slovensku, prechodný v Rakúsku, s priateľom nie sme zobraný, ale chcem ho uviesť ako otca - brať už sa asi nebudeme :o), on pracuje na Slovensku, gynekologa mám na Slovensku - ale nemyslím že by som mala problém spraviť si nejaké prehliadky v Rakúsku. Otázka je že či musím mať trvalý pobyt v Rakúsku aj s dieťaťom, a či ma budú potom keď uvediem meno otca posudzovať aj s ním (lebo som počula že potom nemám nárok, ale či je to pravda neviem, preto sa pýtam, ak má niekto skúsenosť aj s týmto).A ešte jedna otázka, keď žiadate o differenzzahlung - kolko to vychádza na mesiac, alebo teda rok? Viem moc otázok ale budem vďačná za každý postreh. Ďakujem :o)

katavinka
30. okt 2013

@keischa paráda..., ja ak ho dostanem dakedy, tak asi ked bude mať malý skončenú povinnú školskú dochádzku 😠
Aby človek musel ísť 4x na Krankenkasse na to, aby ma nakoniec poslali na inú pobočku, lebo oni nemajú potuchy ako to prebieha s doplácaním rodičovského. Tam som si konečne myslela, že pani všetko pochopila, lebo som jej povedala, že žiadam len o doplatok a že o rodinné prídavky môžem žiadať až v januári 2014, keďže tiež pôjde len o doplatok, že jasné. No a neprišlo mi včera, že mám čím skôr doložiť tlačivo o poberaní rodinných dávok v AT!? To sú totálny dementi všade? 😠 Na FA mi tú žiadosť o rodinné dávky ani nechceli vziať. Že až v januári mám prísť. A z Krankenkasse to chcú najneskôr do 8 týždňov 🙄

katavinka
30. okt 2013

No a ešte u nás, aby som vrátila EÚ preukaz poistenca, lebo skončením materskej mi skončilo aj zdrav.positenie v AT.

janinkad
1. nov 2013

@sirinka ano na to som sa aj ja pytala este zaciatkom roka,a takto mi to vysvetlili,ze ked skoncim poberat matersku na SK tak mam poslat o tom potvrdenie.ale prečo 4 roky?ved u nas je mozne mat predlženu matersku az do 6 roka...asi im utekalo naraz veľa penazi z kasy,ked sme si volili tie varianty.tie su uz zbytocné...ale sranda bude zeja napriklad pojdem v 2 roku dietata spät do prace,na SK budem este brat matersku a potom mi asi aj zarobok nesmie presahovat.co mi potom daju???volaco vymyslia🙂

sirinka
1. nov 2013

@janinkad no ved aj ja uz robim, ale to by nemalo mat vplyv hadam...

janinkad
1. nov 2013

@sirinka vsak tam je ten strop ze nesmies presiahnut zarobok 16200 rocne.take vysvetlenie mi k tomu poslali vtedy

sirinka
1. nov 2013

@janinkad no ale v case, kedy mas na KBG narok predpokladam... No ved uvidime... Ked pride moja chvila, dam zase info 🙂

zilienka
1. nov 2013

Ahojte baby a ako je to vsetko s nemeckom?

janulka8316
2. nov 2013

Dobry den, chcela by som velmi pekne poprosit o radu, lebo som v tomto probleme bezradna. V AT mi bol teraz vyplateny rodicovsky prispevok, ale len polovica, lebo som nepredlozila Mutter-Kind-Pass, az po predlozeni mi doplatia sumu. Chcela by som velmi pekne poprosit o radu - ake vysetrenia maleho mam predlozit, viem ze akceptuju potvrdenia aj od nasich lekarov - len prosim vas poradte ake vysetrenia. Dakujem pekne.

jankako
4. nov 2013

@janulka8316 ja som prefotila zdrav.záznam a preventívky-poradne som vyznačila kriklavou fixkou a stačilo to.

janulka8316
4. nov 2013

@jankako Super dakujem krasne za pomoc

katavinka
5. nov 2013

prosím vás, to potvrdenie o trvalom pobyte musí byť preložené do nemčiny notárom??

jankako
9. nov 2013

@katavinka my sme teraz skúsili dať nepreložené,tak uvidíme.inak ked som davala,tak sa to tuším aj overovalo,ak si dobre pamätam.

xlolax80
11. nov 2013

poradite niekto, ako vybavit pridavky na dieta, ked som zamestnana v rakusku, ale trvaly pobyt mam na slovensku? manzel robi aj zije v sr. treba ziadat o to v sr a z rakuska dostanem iba differenzzahlung? ako treba postupovat? dakujem za kazdu dobru radu 😉

iinuska
16. nov 2013

@xlolax80 na Familienbeihilfe mas narok aj ked byvas na SK. Potrebujes potvrdenie od tvohjo zamestnavatela v rak. potvrdenie od zamestnavatela manzela, vypises formulare E401 a E411, podas na SK, a ako pises potom z rak. ti daju rozdiel.

llienkal
18. nov 2013

mile mamicky🙂chcela by som vas poprosit o radu.prave teraz so na materskej poberam KBSG,variant mam na 15 mesiacov plus 3 a buduci rok v marci my to konci a mam sa vratit do prace.no vyskytol sa problem a nemam kam maleho dat pretoze my vybuchlo strazenie (moja mila svokra na poslednu chvilu odmietla varovat...Dakujem )a asi sa budem musiet vybrat na urad prace.ak mate neiktora skusenost ist hned s materskej na urad prace prosim napiste my ci na to mam narok ,z coho my vypocitaju vlastne peniaze a ci je to vobec mozne.alebo teda co mi doporucujete urobit.Dakujem za odpoved🙂