Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

iinuska
5. jan 2012

@sirinka iba raz, nejake potvrdenie som zabudla prilozit, pani, co to prbereala, ze v poriadku a za 2 tyzdne mi prisiel liebesbrief, ze namam narok a neviem este co, ale prinielsa som, co bolo treba a potom to bolo uz ok.

buducamamicka
6. jan 2012

Ahojte! Môžete mi poradiť? Keď už poberám Wochengeld-je to ešte ďalej, ale sa opýtam, treba byť vypísaná, alebo na to už má budúca mamička automaticky nárok, keď pošle žiadosti?

lauraa
7. jan 2012

@buducamamicka co tym myslis , nejako nechapem...

buducamamicka
8. jan 2012

@lauraa Ahoj! Na Wochengeld mám automaticky nárok, alebo treba byť lekárom vypísaná, a každý týždeň to dokladovať? Stačí, keď pošlem len Antrag auf Wochengeld, termín pôrodu a oni mi pošlú peniaze? Alebo ako to funguje? Díky! 🙂

happy8051
8. jan 2012

@buducamamicka posles najskor do SVA potvrdenie o gravidite a predpokladany TP. potom ti oni poslu vzor zmluvy s tvojimi udajmi. kazdy mesiac dostanes novu pretlac na dalsi mesiac a tu pribezne posielas. nemusis byt PN

happy8051
8. jan 2012

@lauraa dnes som nasla papiere o priznani FBH. priznane som to mala do oktobra 2011. cize idem poslat ziadost o predlzenie a spatne vyplatenie. mam im poslat dalsi formular datovany od novembra 2010?
nemas s tym skusenost kolko trva kym mi to spatne vyplatia?
ako som ti pisala stopli mi aj rodicak tak som v prievodnom liste uviedla ze ziadam aj o spatne vyplatenie KGB od novembra, kedze mam priznane do januara (varianta 15+3) myslis ze to bude ok? dakujem

lauraa
8. jan 2012

@happy8051 najskor potrebujes ziadost na finanzamt o vyplatenia a az ked ti ich priznaju mozes ziadat o doplatenie rodicaku.... rodicak ti stopli urcite preto ze mas priznane rodinne len do okt. 2011... fInancny urad nema nic spolocneho SVA, teda asi si budes musiet dat ziadost aj na SVA.... ake dokumenty budes potrebovat zavisi od uradnicky v kancelarii 😖 😖 😖 mozno bude stacit len priznanie rodinnych .....

lauraa
8. jan 2012

@buducamamicka kedy mas termin porodu? poberas uz wochengeld? si zamestnana alebo na zivnost?neviem presne co chces?

happy8051
8. jan 2012

@lauraa no...vytlacila som si klasicky formular na FBH, nim budem ziadat o vyplacanie od novembra 2010 a okrem toho som napisala sprievodny list, teda ziadost o spatne vyplatenie. tiez posielam ako doklad priznanie FBH do oktobra 2010. to zajtra posielam na Finanzamt

lauraa
9. jan 2012

@happy8051 😉 😉 😉

gabcsika85
9. jan 2012

Ahojte, pekný deň! Medzi Vianocami a Silvestrom som bola v Linzi, totiž tam patrím k SVA. Chcela som sa informovat ohľadom KGB, nevedeli mi odpovedať, vraj, oni sa s tým už nezaoberajú...:/ Pán dal mi kontakt do Viedne, dneska som tam zavolala, a tam mi povedali, že prechodné bydlisko kvôli nim nemusím mať-ak nie kvôli FBH, odvody si naďalej platiť musím, a KGB dostanem len raz ročne-spätne, ale len Differenzzahlung, totiž zo SR mám poberať materský príspevok, nakoľko trvalé bydlisko mám na SR. Najprv mám vybaviť FBH, až potom, keď mi oni uznajú, mám nárok na KGB.

janinkad
9. jan 2012

@happy8051
@happy8051 neviem co myslis po pojmom klasicky formular na FBh,ale potrebujes ten kde zaciarknes Differenzahlung!

happy8051
9. jan 2012

@janinkad doteraz mi priznali mesacne davky nie doplatok takze by to malo byt stale tak

janinkad
9. jan 2012

@happy8051 aha,lebo ja podavam iba dorovnanie,raz rocne.a to sa ti ako podarilo ze dostavas mesacne?mas tam bydlisko?

rencsike
9. jan 2012

@gabcsika85 ahoj! no,práve na to som myslela: jednej povedia že treba dalej platiť, mne zas asi 5 krát že netreba, poistenie nemá nič spoločné s KBG, len s Wochengeld-om. kto sa v tom vyzná..... ?

happy8051
9. jan 2012

@janinkad nie. dostavam kgb aj fbh mesacne

gabcsika85
9. jan 2012

@rencsike Mala som stastie, s jednym naozaj milým panom som sa rozpravala, on mi navrhol, aby som vybrala variant na rok, a to prave preto, aby som nemusela dalej si odvody platit a pritom peniaze tie iste dostanem, ako ta, ktora si vyberie variant na viac rokov...Takze neviem...

zuzanapd
9. jan 2012

no...
keď to tu čítam, až mám obavy z toho, čo ma čaká okolo papierovačiek.
vedeli by ste mi niekto povedať, kde by som si poprípade mohla nájsť aj slovenskú verziu všetkých dokladov potrebných k získaniu rod. prídavkov, wochengeld...
alebo by ste mi bola niektorá ochotná za príslušnú odmenu pomôcť mi s tým?
ďakujem...

lauraa
9. jan 2012

@rencsike neviem kto ti dal taku mudru radu , ale KBG dostanes len vtedy ak mas aktivnu zivnost , teda paltis odvody alebo tvoj manzel pracuje v AT... inak totiz nemas narok ani na doplatok... ako nahle uzavries zivnost nema s tebou Rakusko nic spolocne.. teda az na tie wochengeld ... tie ti vyplatia.... 😉
@happy8051
@janinkad s tym dorovnavanim je to tak , pokial ste matky samozivitelky dostavas rodinne a KBG" normalne mesacne", pokial mate manzela pracujuceho na sk mas narok len na" doplatok".....

lauraa
9. jan 2012

@zuzanapd vsetky formulare najdes na stranke opatrovanie.sk v slovencine dokonca ponukaju aj pomoc pri vybavovani urcitych dokumentov....

truhlinka009
9. jan 2012

Ahojte...Vie mi niekto poradiť? Už som zúfalá, som stále v pracovnom pomere v Rakúsku, som slobodná s dieťaťom. Vo Wien máme prechodný pobyt a na SK trvalý. WGKK ma vyhodila z poitenia z dôvodu,že otec dieťaťa je momentálne zamestnaní na SK a tým mi končí od 1.10.2011 nárok na KBG a tým aj na poistenie. Poslala som znovu formulár E 411, kde je uvedené,že na SK nemám nárok na rodičovský príspevok na SK a nestačí im to, stále mi dokola tvrdia,že si mám požiadať o rodičák na SK.....Vie mi niekto poradiť nejakú institúciu kam by som sa mohla obrátiť????

sirinka
9. jan 2012

@truhlinka009 pokial mas trvaly pobyt s dietatom na sk, na sk mas narok na detske aj rodicak a zaroven pokial ti trva prac. pomer v rakusku a mas platnu, podpisanu dohodu o rodicovskej dovolenke, karenzurlaub, z rakuska si ziadas o ausgleichzahlung spatne za kalendarny rok.

truhlinka009
9. jan 2012

Ďakujem....a poistiť sa mám na SK aj s dieťaťom? Doteraz sme boli poistení v AT.....

janka3869
10. jan 2012
janka3869
10. jan 2012

@lauraa Ďakujem za poradenie,zajtra mam dohodnuty termín u lekara,viem ze mi len potvrdí čo už viem.Len som živnostníčka to budem nadalej musiet platit SVA,ale tento rok mi vychadza na qvartal 750 euro,to budem musiet platit tuto sumu stale,alebo len časť.Detske pridavky dostavam kazde 2 mesiace v Rakusku,tie budem dostavavt nadalej,a potom k materskej ked sa mi narodí babo tak aj na tretie,alebo to posudzuju zvlast?Pracujem ako opatrovatelka a mam tazsi stav pacientky,neviem ci mi aj rodina dovoli ju dvihat a ci im to mam vobec povedat,neviem dokedy to budem moct tahat v tehotenstve,co mozem s tym urobit vlastne,mam tak vela otazok v hlave .Bola som rozvedena,priatel sa velmi teší na babo,vezmeme sa samozrejme aj sme to chceli len nas teraz situacia predbehla,a mam pocit ze to nebude jednoduche,

janka3869
10. jan 2012

@lauraa Mila Laura ,prosim Vas zajtra odchadzam do Rakuska,nemala som pripoistenie,mam ist na SVA a pripoistit sa?neviem ci je mozne aj nieco spätne vybavit alebo mi daju len od teraz a ci mam teda narok na wochendgeld.O tie mam požiadat teraz,prosím?´Dakujem

lauraa
10. jan 2012

@janka3869 pojdes k lekarovi , ten ti da potrvdenie o predpokladanom termine porodu, a nastupe na wochengeld( ty dostavas wochengeld 8 tyzdnov pred a 8 tyzdnov po porode) potom prechadzas na KBG.... potvrdenie posles na SVA a vzapäti by ti mali poslat formular na wochengeld...ten vypises a posles naspät na SVA...myslis pripojistenie aby si mohla dostavat krankengeld? nato sa musi spytat na SVA lebo v podstate dozadu ich doplatit nemozes a narok ti vznika az po urcitom obdobi... dalsia vec je ze musis dvihat, mala by si sa porozpravat s lekarom co ti poradi, mozno ti napise navrh na freistellung co by bola najlespia moznost pre teba.....ale ak nemas zdravotne dovody tak neviem co by ti tam mal napisat.....mozno s tym bude mat tvoj lekar skusenosti... po narodeni dietat posles rodny list na SVA a poziadas finanzamt cez novy formular o pridavky na dalsie dieta.... co s atyka dani , zial dane musis odvadzat aj ked budes na materskej , preto asi je naljlepsie zobrat tu rocnu matersku a potom skoncit so zivnostou ale tym padom prides aj o rodinne pridavky z Rakuska.....

sirinka
10. jan 2012

@truhlinka009 ano, musis sa nanovo prihlasit do zdrav. poistovne...

happy8051
10. jan 2012

@lauraa prosim ta, mozes mi poslat, ak vies nejaky zdroj, link kdenajdem formular na fbh prelozeny do slovenciny? dakujem

truhlinka009
10. jan 2012

@sirinka a prečo na SK, keď pracov. pomer mám vo Wien? A čo teraz z FBH,mozem čakať, že mi aj to pozastavia? FBH mám schválené do Decembra 2012. Diky