Poberá niekto materskú z Rakúska a býva na Slovensku?

vlastulka
20. nov 2007

Chcela by som sa poinformovať, či tu je niekto kto poberá materskú z Rakúska. Môj manžel tam pracuje, ja som na SR nezamestnaná, tak mám nárok poberať materskú a rodinné prídavky odtiaľ. Je tu ešte niekto taký ským by sme mohli otom pokecať?

arena1
7. júl 2010

Ahojte! Robila som v Rakusku 7 rokov (zamestnana vo firme, nie na zivnost), teraz som doma na materskej. Poberala som WOchengeld a teraz si musim vybavit Familienbeihilfe a KBG. Ja a dieta mame trvaly pobyt v AT, priatel - otec dietata - ma trvaly pobyt na Sk. Rodila som v AT, momentalne cakam na slovensky rodny list pre dieta - dieta ma 10 tyzdnov a trva to zevraj aj 3 mesiace. Bez rodneho listu si nemozem zapisat dieta do pasu - lebo nemam rodne cislo - nemozem ziskat od MA 35 ANmeldebescheinigung a bez toho nemozem vybavovat Famielienbeihilfe a KBG. Verim, ze raz ten rodny list dostanem a zacnem vybavovat... viem aj to, ze som v nespravnej diskusii, lebo trvaly pobyt mam v AT - ale lepsiu diskusiu som nenasla...
Otazka: co budu odo mna chciet, ked budem vybavovat Familienbeihilfe a KBG? Nejde mi o bezne formulare ale ako im preukazem, ze tam naozaj zijem? Lebo ja som vacsinu casu v Bratislave.. vo Viedni si platim podnajom, faktury za elektrinu a plyn, 2 mobily, vselijake poistenia.. staci to alebo sa budu vrtat v mojom sukromi - vypisy z uctov atd.? Ak niekto mate skusenosti, prosim pomozte, co a ako mam robit, aby som nebola hned podozriva a tak... lebo momentalne kvoli tomu vsetkemu nie som ani zdravotne poistena - poistenie skoncilo, ked mi skoncilo Wochengeld a neviem, ci sa dopracujem ku KBG alebo ma odhalia hned, ako pristupim ku okienku....
VDAKA!!!

lauraa
11. júl 2010

@arena1 neboj nikoho nezaujima kde naozaj zijes, staci ked mas meldezettel z rakuska a si zamestnana nie zivnostnicka....... inak peniazky ti spätne doplatia tak sa nestresuj.... potrebne tlaciva stiahnes aj z internetu a hned aj dokumenty ktore potrebujes doniest na financak a krankenkassu....

alenka9530
16. júl 2010

@pantina ahoj, čítala som si Tvoj príspevok, písala si,že na sk máš nárok na zvýšenú materskú... platila si si v rakúsku aj to pripoistenie - zusatzversicherung?

leni465
21. júl 2010

ahojte baby viete mi poradit? manzel od 01,07,2010 pracuje v rakusku dnes som bola na urade prace poinformovat sa a tam mi povedali ze manzel moze pridavkky poberat tam tomu chapem ale moze tam brat aj rodicovsky prispevok?povedali ze ano ale mne sa to nejak nezda ked tam pracuje aby bral aj RPja som predtym nepracovala chodila som do skoly teda nemam narok aby som RP brala v SR a z rakuska mi doplacali zvysok

happy8051
22. júl 2010

baby caute... viete mi padit kedy treba poslat ziadost o WochenHilfe na SVA??? treba k tomu este aj nejake dalsie papiere? diky

happy8051
22. júl 2010

a este mam otazku, tie co ste cerstvo rodili v hainburgu... co vsetko si treba vziat do porodnice pre seba a pre babatko?

monababy
27. júl 2010

Ahojte 🙂
Mam taku otázky, ze kolko musím odpracovat v Rakuslko, aby som mala nárok na podporu nezamestnanosti v Rakusku pracujem ako opatrovatelka na zivnostensky list.
Dakujem za odpoved 🙂

ivuvlienka
29. júl 2010

Tak sa pridam k aktualnej teme....robila som opatrovatelku na zivnost v Rakusku...teraz som uz 6/7 mesiacov na materskej...zivnost som si ponechala....z Rakuska mi dali matersku 8tyzdnov pred porodom a 8tyzdnov po porode...kocikove som dostala zo Slovenska a teraz budem mesacne dostavat vyrovnavaciu davku o ktoru si musim poziadat v Rakusku ale vyplacat mi ju budu tu na Slovensku....takze narok maju vsetky opatrovatelky ktore robia ako ja!

Mna skor zaujima a prosim o radu - mam si nadalej platit poistku v Rakusku? Ci by to mal za mna platit stat? Lebo doteraz si ju stale platim stvrt rocne ved to poznate 434eu .... Neviete mi poradit? Vy co ste uz na materskej a predtym ste si platili poistku? Platite ju nadalej?

happy8051
29. júl 2010

@ivuvlienka ahoj, ja som na tom rovnako, termin mam v oktobri.... kolko ti vyjde materska?

ivuvlienka
29. júl 2010

happy8051 ---prvu mi dali 1.265,85eu a druhu 1.453,20eu a teraz cakam co bude dalej nemam potuchy kolko mi vyrataju a budu davat.

rencsike
29. júl 2010

ahojte baby!ja som u nás na sociálke dostala približne tu istu odpoved,čo píše ivuvlienka,hoci ja ešte mám dost času!ale tá pani bola taká hnusná na mna,myslela som,že jej vrazím. podla mna sedia tam aj preto aby dávali info.mna by zaujímalo to,ako ste pochodili s PN z Rakuska,lebo mne to akurád uznali,ale neviem ani približne kolko to vychádza.lebo ked len podla Zusatzversicherung,tak to je smiešne!hovorili my že to závisí aj od toho,či moje papiere pošlu k posudkovému,ale neviem či to je v každom prípade,lebo tak by som mala nárok na viacej PN.máte s tým skusenosti?

happy8051
30. júl 2010

@rencsike ahoj, prosim ta mozes mi detailnejsie napisat ako si postupovala s PN? aky datum tam musi byt aby to uznali? kam si to posielala? uznali ti aj viac mesiacov naraz ked si to mala potvrdene od gynekologa? dakujem za info

happy8051
30. júl 2010

@ivuvlienka myslim ze treba platit poistenie dalej nemoze to byt na skodu.... mohla by si mi prosim ta do IP napisat ako presne si postupovala pri vybavovani materskej? co kam si posielala a co od teba chceli urady? dakujem za info, pomoze mi to velmi

katrenka111
31. júl 2010

caute baby a kolko treba vlastne odrobit v Rakusku aby vznikol nejaký narok na matersku...cele je to neake domotane jeden povie tak druhý tak.... tak prosím niekto kto sa vyzna ako to naozaj funguje no bez toho aby bol porod v Rakusku kedže planujem žit na Slovensku pocas materskej a rodit tu aj u nas navštevovat gynekologa?? Co v takomto prípade????
Díky moc za radu

rencsike
31. júl 2010

Ahojte! happy, od môjho SK gynekologa som sa dala vypísat na Krankmeldung čo my poslali z SVA pri uzatvorení pripoistenia.do 7.dna treba poslat na SVA PN,potom každých 14 dní.zavolala som tam, dostala som odpoved že to je v poriadku,teraz mám počkat kým my nejaké peniaze pošlu,ale si myslím že to bude trvat ako u nás ked ti má dačo poistovna platit.ale dufam že to stojí za to,aj ked spiatočne platia.
katrenka,to nezávisí od toho ako dlho robíš,hlavné aby si mala pripoistenie platené pol roka na prípad že sa dáš vypísat.hlavne ked máš ležiaceho pacienta.ja tiež mám gynekologa doma,uznaju aj jej potvrdenie.podla mna aj pre nás vymyslia niečo "mudre",ako to teraz vymýšlaju aj pri rodičovskom príspevku,len aby nemuseli tolko platit.no,uvidíme,skusim sa na to pozerat optimisticky,a dufam že ked pomoc potrebujem natrafím na normálneho uradníka aj tu,aj v Rakusku...

dasa2804
3. aug 2010

ahojte, ked som robila v rakusku (2 roky) vo firme na zmuvu a este stale robim, ale trvaly aj prechodny pobyt mam v BA, ako je najlepsie ziadat o KBG a FBH? Mam na to vobec narok z rakuska? Udajne, v mojom pripade si mam o to poziadat na SVK, cez formulare E 401 a E411 potom poziadat AT, vyplacat vyrovnavaciu davku mi budu ale na Slovensku. Ktora varianta je najvyhodnejsia? Diky za radu.

zuzanca14
3. aug 2010

@horatia ahoj prosim ta bola bi si ochotna mi poslat mobil na teba mam taky problemik v novembri mam termin a zamestnavatel mi neche napisat prechod pobyt a vyhraza sa mi ze nemam narok na matersku z rakuska moj mobil je 0918493012 prosim potesi ma ked mi to poradis po telefone staci prezvonit ja zavolam dakujem Zuzana

zuzanca14
3. aug 2010

@katrenka111 moja zlata ja tiez opatrujem v rakusku na zivnost povedali mi baby ze mam narok na vsetko a moj sef zase ze nie tak aj ja som sama zufala ako to dopadne moja.

zuzanca14
3. aug 2010

@dasa2804 ahoj ja som tak isto na tom ako aj Ty moaj akzdy povei ine.

katrenka111
3. aug 2010

@zuzanca14 a kolko opatrujes??? vies mi povedat ako to funguje všetko??? ja mam v tom zmätok??? pocula som že musis tam odrodit ci co a tam navstevovat gynekologa....

zuzanca14
3. aug 2010

@vroni ahoj ale ved sme v eu moja tak nemusis mat trvaly pobyt v rakusku ci ano.

zuzanca14
3. aug 2010

@katrenka111 moja ja mam zivnost 2roky mne zase povedali,ze nemusim tam chodit ku gynekologovi.

zuzanca14
3. aug 2010

@sirinka ahoj tak nemusim mat vobec trvaly ani prechodny pobyt v Rakusku mam tam zivnost opatrujem 2roky.

zuzanca14
3. aug 2010

@mruzova ahoj moja a nemusis mat prechodny pobyt v Rakusku.

zuzanca14
3. aug 2010

@dasa2804 ahoj aj mas prechodny pobyt v Rakusku moja.

vroni
4. aug 2010

@zuzanca14 - nepochopila som, co sa pytas. Ak tu pracujes na zivnost, tak musis mat minimalne prechodny pobyt v Rakusku, co s tym ma pre pana jana EU??????? Viem len, ze sa robili (robia?) nejake zakonne zmeny, aby prave zivnostnici, ktori sa trvale v Rakusku nezdrziavaju narok na davky nemali. Do akej miery su tieto zakony hotove netusim. Nie som opatrovatelka a normalne tu byvam, dokonca ani nemame ziadne tehotnu zamestnankynu, takze posledne zmeny som nemala dovod studovat...

zuzanca14
4. aug 2010

@vroni ok ale kto da ten prechodny pobyt to neni take ejdnoduche ja pracujem na zivnost .

vroni
4. aug 2010

Prechodny alebo aj trvaly pobyt ti moze podpisat jedine majitel/hlavny najomnik bytu, kde sa zdrzujes. Nikto iny. Nema dovod ti prihlasovaci listok nepodpisat, ty sa predsa u neho prechodne skutocne zdrzujes. To je vsetko, ziadnu zvlastnu zlozitost tam nevidim.

mullerova
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
rencsike
6. aug 2010

@mullerova Ahoj!som v podobnej situácii ako ty,ja som sa dala vypísat(podrobnejšie som to rozpísala trochu vyššie), nikto ti negarantuje že sa ti nestane nič,nedostaneš všeliaku infekciu,atd.o neskorších veciach sa pokušam dozvediet čo najviac,hoci každý hovorí niečo iné.hlavne vela trpezlivosti potrebujeme a pevné nervy,čo sa týka vybavovačky!