Pôrodný príspevok v zahraničí. Mám na neho nárok?

miruna
3. mar 2008

Ahojte! Dufam, ze mi bude niekto vediet odpovedat na tuto otazku- zijem v Rakusku,kde mam pracovne povolenie natrvalo, trvaly pobyt mam na Slovensku, ale rodit a zit chcem tu, v Rakusku. Chcem sa spytat, ci mam narok na porodny prispevok tu v Rakusku... Pretoze jeden mi povie, ze ano, druhy nie... Ak ma s tym niekto skusenosti, pomozte! Dakujem

andrea1158
6. mar 2008

ak máš trvalý pobyt na SR, spĺňaš podmienky nároku podľa slovenského zákona, podľa rakúskeho zákona nedostaneš nič, pretože máš trvalý pobyt v SR. Miesto, kde sa dieťa narodilo a či máš v zahraničí pracovné povolenie nie sú vôbec podstatné.

kocurek
6. mar 2008

jA ZIJI VE sPANELSKU A TRVALE JSME PRIHLASENA V cr A NAROK NA PORODNE I RODICAK DOSTAVAM O CR, NEVIM, ALE JAK TO JE VE SR. 😅

andrea1158
6. mar 2008

kocurek: rovnaké podmienky ako v SR

kocurek
7. mar 2008

andrea1158
Tak mas na vse narok, at uz jsi rodila v SR nebo jinde. 😅

betka1
7. mar 2008

andrea, to vies z vlastnej skusenosti, alebo kde si sa to docitala?

kocurek, rodicovsky prispevok v Spanielsku neexistuje, preto ho dostavas z CR, kde mas trvaly pobyt.

miruna, Rakusko jednorazove porodne na dieta nevyplaca, preto on mozes poziadat v SR. Co sa tyka rodicovskeho prispevku, tak na ten mas narok v Rakusku, ak si tam mas odpracovanu urcitu dobu, resp. platis tam poistenie. Informuj sa na Finanzamt - Daňový úrad v prípade prídavku na dieťa a v Krankenkasse - Zdravotná poisťovňa na rodičovský príspevok.

betka1
7. mar 2008

miruna, precitaj si napr. toto http://www.babetko.sk/user/view_page.php?page_i... Je tam zrozumitelne vysvetleny princip platenia pridavkov vramci EU

andrea1158
7. mar 2008

betka1: ja som právnička a poznám zákony, preto to viem, vieš?

betka1
7. mar 2008

andrea, to si na tom lepsie nez ja. Ja velmi v zakonoch dobra nie som. Takze podla teba su materska, rodicovske a prispevok pri narodeni dietata vyplacane podla trvaleho bydliska, nezavisle od toho, kde zena zije, pracuje a porodi dieta?

andrea1158
7. mar 2008

nie všetko, čo si vymenovala, lebo každé je upravené iným zákonom a viazané na iné podmienky, ale príspevok pri narodení dieťaťa je viazaný na trvalý pobyt na území SR

betka1
7. mar 2008

Zakony som necitala, tak neviem posudit. Ale tu na modromkonikovi je jedna mamicka, ktora nedostala jednorazovy prispevok na SK, lebo dostala nieco podobne v Anglicku. A trvaly pobyt ma na SK.
Ale miruna tu uz nejaky cas nebola, tak mi nie je jasne, ci myslela jednorazovy prispevok pri narodeni dietata, ktory mimochodom v Rakusku neexistuje, takze neni co riesit. Dostane ho na SK.

andrea1158
7. mar 2008

ja rakúske právo nepoznám a ty vari áno? zaujímavé... 🙂

mory
7. mar 2008

kocky aj ja zijem v zahrabici ale trvaly pobyt mam na sr len nam povedali ze mi nic nepatri 😝 lebo si tam neplatim ziadnu poistku ale sak mala ma slovenske obcianstvo a aj pobyt tak preco nam nic nechcu dat?

andrea1158
7. mar 2008

mory:podľa toho, čo myslíš...ak materskú tak jasné že nárok nemáš, ked si tu neplatíš poistné

mory
7. mar 2008

andrea a rodinne pridavky?

betka1
7. mar 2008

mory, to Ti aka aka "mudra hlava" povedala? 😀 Jasneze mas na vselico narok aj na SK. Ale zavisi od Tvojej konkretnej situacie.

andrea, co je zaujimave? Ty si pisala, ze "poznas zakony" a ze "podľa rakuskeho zakona miruna nic nedostane, lebo ma trvaly pobyt na SR". Zmena nazoru?

kristynaw
7. mar 2008

ziju v USA, v CR mam trvaly pobyt,dostala jsem porodny a dostavam rodicak

andrea1158
7. mar 2008

duplicitne za to isté nedostane,to vylučujú medzinárodné zmluvy, ale podmienky nároku v Rakúsku nepoznám

kristynaw
7. mar 2008

mory protoze jsou to vydridusi,narok na to mas

mory
7. mar 2008

ja som zatial nedostala nic aj ked od zaciatku len kopu penazi za vsetky papiere a doklady a preklady uz som z toho nanervy nech rovno povedia ci ano alebo nie a nie nechaju cloveka skakat hore dole a vybavovat a nakoniec povedia ze kazdy dostava inak ,zda sa mi to divne sak oni sa zaoberaju len tym tak by mali mat odpoved pre kazdeho

kristynaw
7. mar 2008

mory,nasim se snazili namluvit,(oni mi to vyrizovali)ze nemam na nic narok,ale ja vim,ze nemam..nenechali jsme se...a dostala jsem to...pokud mas trvale bydliste v CR a tam,kde zijes nepobiras zadne davky,mas narok na rodicak

betka1
7. mar 2008

mory, to verim, ze tie "cezpolne" vybavovania su ohubu. Uradnicky este nie su zvyknute na nove EU zakony, pripadne ich ani nepoznaju, napriek, ze sa tym zivia. Tak isto je to aj s doktormi, ktori nevedia na co je EHIC karticka a ako ju pouzit. Ale tym sa ani necudujem, oni su od liecenia ludi, nie studovania zakonov. V ktorej krajine zijes, ak mozem vediet a s akymi prispevkami mas problem?

kristynaw, tak to gratulujem, ze sa to podarilo a ze ste sa nedali. Snad sa prislusna uradnicka nieco od vas priucila a tym ste pomohli dalsim ludom, ktori pojdu ziadat o to iste.

miruna
autor
7. mar 2008

Ide mi o jednorazovy prispevok, porodne... Viem, ze narok na matersku, pridavky na dieta mam, len s tym porodnym stale neviem... Pojdem sa spytat na Danovy urad...

andrea1158
8. mar 2008

miruna: a čo má Daňový úrad s tvojim pôrodným? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂

betka1
8. mar 2008

v Rakusku ma Danovy urad nastarosti pridavky na dieta

andrea1158
8. mar 2008

betka: aha, tak to potom majú akosi divne upravenú právomoc úradov. Neviem, ale ani v Rakúsku prídavok na dieťa nie je daň, alebo sa mýlim??? 🙂

betka1
8. mar 2008

andrea: tak to uz neovladam. V kazdom pripade by sa mala ist na ten Danovy urad opytat, ako pisala a bude mudrejsia

julka
10. mar 2008

Prispevok pri porode som z rakuska nepoberala, ale vsetky ostatne davky ako rodicovsky príspevok a pridavok na dieta su rozobrate v tejto teme:

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

vroni
13. mar 2008

Andrea, co je na tom divne? Ak mas dieta, mas narok aj na danove ulavy a tak ti aj rodinne pridavky vyplaca danovy urad. Do istej miery to zjednodusuje danove kontroly. Trochu inak postaveny system, ale funkcny. prispevok pri porode v Rakusku naozaj neexistuje, takze si onho na SK mozes zaziadat, podmienkou je, ze dieta (aj matka) ma trvaly pobyt na SK Na danovom ti toho ale asi vela nepovedia, nakolko tento prispevok nepoznaju. Skor by som sa informovala v mieste trvaleho bydliska na Sk (v zdravotnej poistovni alebo kto to vyplaca) Betka ma ravdu, je to presne tak ako hovori. Ja zase poznam rakuske zakony 😎

andrea1158
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
vroni
14. mar 2008

Ved pisem, ze alebo kto to vyplaca. Ja som si on neziadala, takze neviem. A v tejto oblasti pracujem, takze poznam celkom presne miestne zakony tohto sa tykajuce. 🙄 🙄 🙄