Pôrodný príspevok v zahraničí. Mám na neho nárok?

miruna
3. mar 2008

Ahojte! Dufam, ze mi bude niekto vediet odpovedat na tuto otazku- zijem v Rakusku,kde mam pracovne povolenie natrvalo, trvaly pobyt mam na Slovensku, ale rodit a zit chcem tu, v Rakusku. Chcem sa spytat, ci mam narok na porodny prispevok tu v Rakusku... Pretoze jeden mi povie, ze ano, druhy nie... Ak ma s tym niekto skusenosti, pomozte! Dakujem

suem
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
zuz11
14. mar 2008

Suem a Andrea, posledne upozornenie pred bloknutim 🤐

suem
14. mar 2008

zuz11 nehnevaj sa ale tvoje konanie je mi fakt zahadou. Co take hrozne som napisala ze ma chces bloknut? Aby niekto nerypal a nechal ludi nech si radia? Ani neurazam, ani neprovokujem. Na niektorych prispievatelov si zda sa zvlast citliva. Tvoja volba - rob podla svojho vedomia a svedomia.

lenka1108
14. mar 2008

babule tak tu je moja story.porodila som v irsku hned som zacala dostavat 160 e mesacne do 16 rokou dietata a 250 trojmesacne ako vypomoc rodine do 6 rokou dietata.a aj ja aj manzel mame trvale bydlisko na slovensku.ked mala moja mala 2 mesiace sla som na sk .vybavyla som trvale bydlisko slov rodny list dostala som porodne na slovensku tak isto aj prispevok od mesta,a neuverite aj rodicovsky prispevok a roddine pridavky.to som vsetko zacala poberat v decembri.a zaroven som poberala aj v irsku.v maji vysiel nejaky zakon ze nemozem brat v oboch krajinach a tak mi v maji ukoncili rodine aj rodicovsky na slovensku.od maja si platim na slovensku poistenie v unione a viac ma na slovensku nepovazuju ako na materskej dovolenke.vykaslala som sa na to a poberam matersku nadalej v irsku.a slovensko a zakony????? i dont care ......

andrea1158
15. mar 2008

zuz11: čo som napísala také, že ma chceš blokovať? Radšej si pozri moje príspevky v iných témach, kde som poradila veľa babám, čo sa týka dávok v materstve aj ohľadne rozvodu, BSM atď.Som právnička, poznám tieto veci z dennej praxe, takže komu chcem tomu poradím. A potom príde nejaká XY, ktorá sa zaregistruje nanovo pod nikom SUEM a tá ustavične uráža. Ja ju už ignorujem, vôbec na ňu nereagujem, ale ona na mňa stále útočí a vypisuje mi vulgárne IP. Včera som písala adminovi (neviem či adminom pre modrykonik.sk si ty) a nedočkala som sa žiadnej odpovede. Takže OK, ak sa mi máš TY - ADMIN vyhrážať blokovaním, tak ja sa radšej z tejto stránky stiahnem sama a nebudem radiť NIKOMU. Myslím, že mnohé baby sú tu veľmi dezinformované, hlavne tie čo žijú v zahraničí by možno potrebovali odborne poradiť na čo majú nárok. A potom si prečítam "rady" iných, čo sú totálne hlúposti, tak sa aspoň snažím ich vyviesť z omylu, aby na úradoch nevyzerali ako sliepky, ale aby naozaj vedeli kam a o čo môžu žiadať. Napr. minule tu jedna poradila druhej, že o rodičovský príspevok má požiadať v zdravotnej poisťovni. Predstav si že by tam išla!!! Však by sa z nej úradníčky rehotali. Takže ak mám byť za moje rady potrestaná, OK. Nebudem radiť nikomu.

vroni
15. mar 2008

No, tiez si myslim, ze andrea nijako nerypala. Ze si neprecitala poriadne, co som napisala - no, hod kamenom, komu sa to este nestalo (ja som posielala pytajucu sa na zodpovedajucu instituciu s dodatkom, ze neviem, ktora to je) A k tym zijucim v zahranici: ked niekomu poradis, ze matersku ma brat v mieste trvaleho bydliska (t.j. na SK) a baba ma pri tom narok na (minimalne) styri mesiace plneho rakuskeho platu, tak ti asi nepodakuje (nehovoriac o tom, ze rodicovsky prispevok je tu cca 4x vyssi nez slovensky) Takze niekedy znalost slovenskeho prava nepostacuje a je fajn, ked informacie mozu doplnit viaceri....

andrea1158
15. mar 2008

vroni: dík, že si si ma zastala. Tá SUEM, neviem kto to je, viem však, že je to osoba, ktorá sa registrovala len nedávno a ak prispeje, tak len útočí na mňa. Takže kvôli nej som sa rozhodla, že už nebudem radiť nikomu. K tomu materskému, ja neviem, ako to je v Rakúsku, oblasť sociálneho zabezpečenia má každý štát upravený inak, ale jedno je spoločné: materské je dávka sociálneho poistenia - teda ak si tam platíš sociálne poistenie, mala by si mať v tom štáte aj nárok na dávku. V akej výške a za akých podmienok si treba zistiť v danom štáte. Je fajn, že sme tu viaceré, ktoré vieme poradiť. Vroni zase pozná pomery v Rakúsku a babám ktoré tam žijú vie poradiť. Len toľko som chcela. Takže ja navrhujem adminovi, aby blokol užívateľku SUEM a všetky niky z jej IP adresy (lebo viem, že nemá len jeden). Ak sa tak nestane, tak viac prispievať nebudem.

suem
15. mar 2008

Tak andrea to by snad stacilo.
1. mam iba 1nick a nie viac, tak nesir klamstva (myslim ze admin je natolko inteligentny ze si to zisti)
2. ty nastastie nerozhodujes o tom kto bude bloknuty, inak by si si pisala sama so sebou
3.v prispevku z 8.59 si o mne tvrdila ze ti posielam vulgarne spravy cez IP.
Kedze si vraj pravnicka, vies ze si tym naplnila skutk. podstatu tr. cinu ohovarania, lebo to nie je pravda a ty to velmi dobre vies! Vsetky prispevky aj IP sa archivuju a ich obsah moze byt poskytnuty prislus. organom. Tak si najdi inu obet, lebo ked uz pausalne platim pravnika mozem ho pozidadat nech sa na to pozrie.
A snad uznas sama ze ten trapas ti za to nestoji.
A nemysli si ze ma zastrasis, vzdy sa zastanem ludi, kt. zhadzujesu z vlastnej pychy. A napisat o niekom ze je sliepka, no nehnevaj sa......

betka1
16. mar 2008

andrea, mnohe z Tvojich rad su velmi cenne a baby, ktorym radis, su urcite za ne urcite vdacne, ale nekritizuj ostatne baby, ktore sa tiez snazia poradit aj ked sa obcas pomylia. Ty si sice pravnicka, ako sme sa uz niekolko krat dozvedeli, ale "aj majster tesar sa obcas utne". Vid niektore Tvoje prispevky na predoslej strane. Skus sa k ostatnym diskutujucim chovat trochu rovnocennejsie a hned tu bude prijemnejsia atmosfera. Aj upozornit na omyl sa da s citom a ohladom.

andrea1158
16. mar 2008

betka: neviem, ktoré príspevky na predošlej strane myslíš, neviem akože v čom som sa podľa teba pomýlila. A to, že už nikomu nebudem radiť, to platí, takže na IP,ktoré som sa zase obdržala, neregujem.

betka1
16. mar 2008

andrea, ako som pisala, Tvoje odborne rady su tu cenne a bola by skoda, keby si prestala radit. Len vynechaj narazky na naivitu dievcat a podobne a oni Ti len pekne podakuju a nebudu citit potrebu sa proti Tvojim osobnym nazorom branit.

petka82
16. mar 2008

Andrea, myslim si, ze by si sa nemala urazat. Suhlasim co napisala Betka. Vieme, ze svojimi radami si to nemyslela zle, aj ked sposob akym si to prezentovala sa ani mne nezdal najprijemnejsi. Ved podstatou tejto stranky je si hlavne pomoct a nie si dokazovat kto z nas vie viac.

andrea1158
16. mar 2008

betka, petka82: OK, veď ja sa neurážam, ja som len konštatovala, že ak sa niekomu nepáčim,že to poviem ako ja chcem, tak radiť nikomu nebudem. A útočí tu stále na mňa jedna nemenovaná osoba, ktorá má IQ na bode mrazu, takže prečo by som sa mala nechať ňou verejne urážať? Nie, ak niečo niekto má na mňa, nech sa páči cez IP, ale v konikovi už nikomu radiť nebudem.

danielahamar
22. júl 2008

ahojte, a neviete náhodou ako to funguje vo Švajčiarsku? S prídavkami a rodičovským a tým jednorázovým príspevkom pri narodení? Sestra tam žije, zostala tehotná, ale trvalý pobyt má tu. /Musí mať aj dieťa?/. Kde má rodiť a chodiť na prehliadky aby dostávala tu aj prípsevok jednorázový aj rodičovský každý mesiac?

zuzanajk
5. jan 2009

dobry vecer
mohla by ste mi niektora z vas prosim pomoct ako dostanem porodne na slovensku ked mi bolo zamietnute v UK???

macka23
5. jan 2009
3558
5. jan 2009

ako ti bolo zamietnute v uk? musis dostat 250libier ak mate dobry prijem, a ak nie, tak 500 libier. 😉

janka196
5. jan 2009

zuzanajk informuj sa na socialke. vraj ponovom tam musis doniest list ze ti v uk zamietli a trebalo papier od gynekologa ze je to tvoje prve dieta a od pediatra ze sa dozilo nejakych 30 dni. nepamatam presne. ale vraj je to zas zmenene. preto sa je lepsie informovat priamo na socialke 😉

3558
5. jan 2009

ale ja som dostala aj v uk aj na slovensku. a ma na to narok kazda mamina.este aj od mesta kde byvam, mi prisli na ucet. 😉

adoracion
5. jan 2009

v uk je porodne len 500 libier ziadnych 250 libier neexistuje a tych 500 libier dostane len ten kto pobera nejake tie davky v nudzi

janka196
6. jan 2009

zuzana29 faaaakt???? podla zakona je ze ti to musia v jednej krajine vyplatit ale ze si dostala v oboch to som teda prekvapena 😕

adoracion ja tiez viem len o tych 500. inak ako ide dole kurz tak sa babam asi viac oplati ziadat o porodne doma. ved to je nejakych 25 tisic, ci vlastne teraz uz su to eura 😅

lienocka235
6. jan 2009

narok na porodne je len v jednej krajine EU.. ak niekto zoberie porodne v dvoch krajinach EU tak jedno ma vyplatene neopravnene.. a dana krajina si ho moze ziadat.. spat.. systemy s UK sa prepajaju a kontroluju to.. ak na to dojdu tusim do troch rokov od vyplatenia /tie tri roky som si neni ista ci to nie je aj dlhsie/ tak mozu ziadat vratenie neopravnene vybratej davky.. a ist aj do exekucie..
takze radsej neriskovat..

lenka06
27. jan 2009

chcela by som sa spytat,zijem uz 5 rokov v rakusku a porodila som tu tri deti,momentalne som na materskej a chcela by som ist zit na slovensko,mozete mi poradit ci budem mat pravo potom na matersku a rodinne pridavky poberat z rakuska na slovensku....

magisa
27. jan 2009

ahoj vsem, mohl by mi prosim nekdo poradit???Ziju v UK ale porodne bych si chtela vyridit v CR...Co vsechno k tomu potrebuju,jake doklady a jakou formou muzu dostat ten financi prispevek, kdyz bankovni ucet mam jen tady v UK a v CR jsem si ho pred pul rokem zrusila....dekuju za odpoved

eviska83
27. jan 2009

baby z uk,ak hovorite o maternity grant (500£)tak to podla mna nieje porodne.Neviem to urcite ale myslim si ze je to jednorazovy prispevok na dieta a dostane ho len ten kto pobera urcite benefity ako napr.Income support,Working tax credit ,child tax credit a pod.Myslim si ze ak na nho ma niekto narok tak si moze v pohode ziadat na svk porodne(5000)+ jednorazovy prispevok na dieta(25000) ak bude mat dieta trvaly pobyt na svk.Prosim opravte ma ak sa mylim ,lebo onedlho si o to idem ziadat.Mimochodom pri 1.dietati sme maternity grant nedostali ale dostali sme vsetko na svk.

eviska83
29. jan 2009

Tak som to uz zistila,volali sme na ministerstvo soc.veci a rodiny.Aj tam to trvalo dlhsie kym nas prepojili k niekomu kto tomu rozumel. Maternity grant je jednorazovy prispevok na dieta a ked vam ho schvalia v uk na svk uz ho dostat nemozete.Ma to jeden hacik,my sme si o to teda chceli poziadat na svk (vyplati sa ),ale pani nas hned vyviedla z omylu.Ak som pracovala v Uk a budem poderat matersku o grant si musim poziadat tu a az ked mi ho zamietnu potom mozem ziadat na svk.Maminy ktore nepracovali si vraj mozu vybrat.Nema to velmi logiku.ak pracujuca tehotna nepobera ziaden benefit tak si o Grant ani nemoze poziadat(od koho ma pytat potvrdenie?)Na tom svk je to vsetko len o potvrdeniach -hroza.Ja len dufam ze nam ten grant nedaju,my poberame len child tax credit a aj to len 7£/mes

betka1
29. jan 2009

eviska, ja som este pred rokom nepotrebovala potvrdenie, ze som nedostala Sure Start Maternity Grant. Bud sa zmenil zakon, alebo kazda teta na urade funguje podla inych pravidiel.

eviska83
29. jan 2009

ja myslim ze bude problem v tetach,ved vieme ako to chodi na svk.ja som porodne dostala pred 2.5r uplne vpohode bez akychkolvek problemov,ale casy sa menia

3558
29. jan 2009

eviska mas narok aj v uk aj na slovnesku. ja mam oba. staci tetam stupit na krk. zakon je zakon. pokial mas ty trvaly pobyt na slovensku mas narok na porodne! a ked porodis v uk, tak ti pride sure start mater. grand taky šek bud na 250 alebo 500 libier. podla toho aky mate prijem s partnerom /muzom/ mne priznali iba 250 a to ti ani nedaju na ,,ruku,, ale musis dietatu zalozit ucet a tam vlozit ten sek. a ked bude mat 18 rokov potom si tie peniazky moze vybrat. a ty ak chces, tak tam mozes mesacne este pridavat dalsie korunky.
inak o tomto je uz vela tem na konikovi staci si to nacitat. 🙂

eviska83
30. jan 2009

Zuzana 29,
Moment ,maternity grant je 500£ a ma na to narok len rodina ktora pobera urcite benefity,250£ je nieco celkom ine to je Child Trust Fund a o to nemusis ziadat to Ti poslu automaticky.presne ako si pisala je to sek pre dieta na studium
Ja som pri prvom samozrejme dostala tych 250 a aj na svk vsetko,len teraz sa zasa nieco menilo tak sme si tym neboli isty ale nerada by som zabrala nieco a potom to vracala ,ako mnohe rodiny ktore poberaju child benefit a rodinne pridavky dokopy