Pôrodný príspevok v zahraničí. Mám na neho nárok?

miruna
3. mar 2008

Ahojte! Dufam, ze mi bude niekto vediet odpovedat na tuto otazku- zijem v Rakusku,kde mam pracovne povolenie natrvalo, trvaly pobyt mam na Slovensku, ale rodit a zit chcem tu, v Rakusku. Chcem sa spytat, ci mam narok na porodny prispevok tu v Rakusku... Pretoze jeden mi povie, ze ano, druhy nie... Ak ma s tym niekto skusenosti, pomozte! Dakujem

cibax
11. jan 2014

Ja mam uz dve deti narodene v rakusku.maju slovenske obcianstvo a prispevok som si na slovensku vybavila a dostala ho.treba mat slovensky rodny list a pobyt na sk.

materinaduskam
5. aug 2016

Ahojte ... ako to je s jednorazovym prispevkom pri narodeni dietata?.... v AT mam trvaly pobyt, dieta sa narodilo na SR .... Urad prace mi zamietol moju ziadost a v AT jednorazove prispevky neposkytuju to znamena, ze som on tym padom na SR prisla?
Dakujem za odpoved.

majusqa77
5. aug 2016

@materinaduskam kde ma dieta lekara? kde si bola zamestnana?
ale podla mna je krajinou zaujmu dietata AT, takze na slovensky prispevok nemas narok

svetkaadamko
5. aug 2016

@materinaduskam tiež je rozhodujúce, kde majú rodičia, resp. matka trvalý pobyt a aj dieťa, darmo, že sa narodilo na SVK, teba úrad vníma ako osobu, ktorá sa väčšiu časť roka zdržiava v AT, keďže tam máš trvalý pobyt. Prepáč, ale prečo by ti mal SVK úrad niečo vyplácať, keď zjavne žiješ v AT a podporuješ ich ekonomiku a nie tú našu. Takto nejak to vnímajú úrady. A dosť sa toho pomenilo, keďže veľa mamičiek chodí rodiť kade-tade a chceli by peniaze z každej strany - nenarážam tým konkrétne na teba, ale všeobecne.

9lf9
5. aug 2016

@materinaduskam pokial na Sk nie je trvaly pobyt a preukazane bydlisko ani zamestnanie tak na prispevok z SK narok nie je. Zijete a byvate v At tak mate narok na rovnake davky ako ma kazda matka v AT, ciez prídavok a rodicovsky.

maja2304
30. sep 2016

Ahojte všetci chcem sa opýtať porodila som v nemecku a potrebujem papier že som od nemecka nedostala jednorazovy prispevok (pôrodné ) a neviem kde si mám ten papier pýtať viete mi niekto poradiť

9lf9
30. sep 2016

@maja2304 DE nema taky príspevok ako je porodne, a porodne nie je koordinacna davka, takze sa to da len do cestneho prehlasenia a priklada sa to k ziadosti spolu s ostatnym i potrebnymi dokladmi, ale musi byt splnena podmienka bydliska na SK

maja2304
30. sep 2016

Ja mám na SK trvalé bydlisko ale mi povrdali že musím mať od nemecka papier že sa to tu v nemecku nevypláca

9lf9
30. sep 2016

@maja2304 ked ten stat taku davku nema tak vam nemozu dat papier ze to vyplaca alebo nevyplaca.. zavolajte si na ustredie Alacova 02/20455934 ma na starosti koordinaciu

materinaduskam
30. sep 2016

@svetkaadamko ...no moj manzel robi v SR, ma tam TP a do SR prispieva .... takze preto si myslim, ze ten narok by mal byt...logicky...ved spolu tvorime rodinu....

materinaduskam
30. sep 2016

@9lf9 mam narok na rodicovsky?....aj ked som v AT neodviedla nic do systemu?...

9lf9
30. sep 2016

@materinaduskam zalezi kolko ma dieta rokov, ci je narok na matersku alebo nie..ak sa uz materska neberie a vy robite v At otec dietata na SR a dieta byva na SR tak primarna krajina je na SR.