Pôrodný príspevok v zahraničí. Mám na neho nárok?

miruna
3. mar 2008

Ahojte! Dufam, ze mi bude niekto vediet odpovedat na tuto otazku- zijem v Rakusku,kde mam pracovne povolenie natrvalo, trvaly pobyt mam na Slovensku, ale rodit a zit chcem tu, v Rakusku. Chcem sa spytat, ci mam narok na porodny prispevok tu v Rakusku... Pretoze jeden mi povie, ze ano, druhy nie... Ak ma s tym niekto skusenosti, pomozte! Dakujem

3558
30. jan 2009

mne ale viac nepriznali len 250.nie 500.mali sme s MM vysoke prijmy 😒

eviska83
30. jan 2009

zuzana29- 250£ dostane kazdy ,nezavisle od prijmu.

3558
30. jan 2009

ale tych druhych 250 povedali ze nemam narok,lebo ze pracujeme obaja a spolu mame dost vysoky priemer, a tych druhych 250 dostavaju iba ti, co zarabaju menej. ☹
je to tak?

betka1
30. jan 2009

zuzana, pozri si to v papieroch, co Ti prisli, ze ako sa to presne vola. Tych 250, ktore ste nedostali na ucet, ale v podobe seku a mozete ich vybrat, az ked bude mat dieta 18 sa vola Child Trust Fund a dostava to kazde dieta nezavisle od vysky prijmov. To ste asi dostali aj vy. Dalsia vec je Sure Start Maternity Grant a to je vzdy len presne vo vyske £500. Nikomu nedaju viac alebo menej. Dostane to len ten, kto ma nizky prijem.
Podla zakonov EU nemozes dostat ten isty druh prispevku z 2 krajin EU, ale mas narok vzdy na ten vyssi. Vpodstate si mozes vybrat, ci chces Sure Start Maternity Grant z UK, alebo prispevok pri narodeni dietata z SK. Ak nahodou niekto dostane obe, tak sa mu podarilo obijst zakon a ak mu na to prijdu, tak jeden z prispevkov bude musiet vratit.

eviska, child benefit z UK a rodicovsky prispevok z SK sa mozu poberat subezne, lebo su to ine typy prispevkov. Rodicovsky prispevok v UK neexistuje.

eviska83
30. jan 2009

Je to tak ako pise betka.Betka si si ista ze si mozem vybrat ktory chcem? Vcera nam totiz na ministerstve povedali ze pokial som zamestnana v uk a poberam matersku tak si musim v prvom rade poziadat o maternity grant tu a az ak by mi ho zamietli az vtedy mozem ziadat na svk.
A pokial ide o child benefit a rodicovsky prispevok teda tiez neviem ,moja sestra ktora tu tiez pracovala a poberala obe ,musela vratit peniazky a vtedy si mohla vybrat ktore vrati ci tie z uk alebo z svk.A poznam este par takych ludi ktorym na to prisli a museli vracat.
clovek sa v tom uz ani nevyzna.
betka co si myslis ze je child benefit?

adoracion
30. jan 2009

To potvrdenie o zamietnuti maternity sure start musi byt prelozene uradne alebo len rucne strucne, alebo nebodaj staci v AJ?

eviska83
30. jan 2009

vidis na to som sa nepytala,
zistim a dam vediet

eviska83
30. jan 2009

Betka - asi som si pomylila pojmy,ja o svk veciach vela neviem.Rodicovsky prispevok je do 3 r.dietata?ak ano tak to som nemala na mysli,myslela som rodinne pridavky (teda asi sa to tak vola.) Ja ten rodicovsky prispevok do 3 r. dietata poberam.Ospravedlnujem sa

adoracion
30. jan 2009

No a dufam ze mi zoberu to potvrdenie od lekara ktore som si napisala a prelozila sama v zmysle Potvrdzujem ze Hani je prva dcera Lenky narodena blabla ma viac ako 28 dni a lenka chodila na gynekologicke prehliadky kazdymesiac od 4 mesiaca prehladok bolo minimalne 8. Mam to nejak tak v anglictien a podtym v slovencine + peciatka GP vezmu mito ??? Inak ma to nenapadalo dat potvrdit kedze cely ten formular prekladat do anglictiny??? a pride mi hlupe dat potvrdit slovensky text anglickym doktorkam niektore to tak robia kedze maju kamosky midwife a samozrejme na slovensku su uradnici radi ze to maju tak ako to chceli ale hlavne ze nerozmyslaju nad tym ze ziadna anglicka midwife urcite slovensky jazyk na colidzi v anglicku nenavstevuje!!!

magisa
30. jan 2009

holky mne uz se ze vsech tech pojmu toci v hlave , zacina se mi to vsechno plest dohromady....v poslednich par dnech nedelam nic jineho nez-li jsem do peti odpoledne v praci a pak do pulnoci na modrem konikovy. Ale doufam ze nakonec snim vsechnu tu chytrou kasi, co se tady vari, a naoplatku potom budu varit ja 😉 🙂

3558
30. jan 2009

adoracion ja som to mala napisane v angline, a musela som si to dat prelozit uradne do slovenciny za 400sk.
no a na socialke mi povedali ze si to musia nechat. tak som im povedala ze ja som to platila a nemozem to pustit z ruky lebo to potrebujem este na nieco ine. tak si spravili iba kopiu a stacilo im to. 🙂 🙂
este som ti chcela nieco napisat ale zabudla som.ked si spomeniem tak dopisem. ahoj

3558
30. jan 2009

aby som upresnila: napisala som si to v anglictine a dala orazit midwife a az potom som si to dala prelozit do slovenciny ale tetou co ma na to razitko a robi cudzojazycne sluzby.
no a to som chcela: este sonm ten doklad potrebovala na mestsky urad, lebo u nas davaju aj porodne od mesta. takze aj tam som ten papier ukazovala. no ale kazde mesto to ma inak. niekde davaju len kvety a niekde peniaze. mne nastastie davali peniaze. ale v piestanoch ze davaju tiez. to bol len priklad.

betka1
30. jan 2009

eviska, ako tak citam, tak pojmy som si poplietla ja. Rodicovsky prispevok v UK naozaj neexistuje, to som pisala spravne. Ale ty si povodne pouzila vyraz rodinne pridavky a to je asi naozaj ten child benefit, takze sa to neda poberat subezne.

adoracion, ja som si do toho slovenskeho formulara dopisala perom preklad. Ale len k tym castiam, ktore sa tykali doktorky. Kludne mi to opeciatkovala aj podpisala a ani si to necitala. Aj na slovenskom urade mi to tak uznali. Ale opat to zavisi od ochoty doktorky aj slovenskych uradniciek.

betka1
30. jan 2009

hladala som na webe a zas som o kusik mudrejsia. V prvom rade by mala akukolvek rodinnu davku (prídavok na dieta, rodicovsky prispevok, prispevok pri narodeni dietata, rodinne pridavky a ine) vyplacat krajina, kde pracujete, cize UK. Ak vam bude prispevok v UK uznany, ale na SK je ten isty prispevok vyssi, tak SK vam musi doplatit rozdiel. Ak Vam prispevok v UK neuznaju alebo v UK neexistuje, treba poziadat na SK. Ale ak sa prispevku v UK dobrovolne vzdate, tak SK vam ho nemusi v plnej vyske vyplatit, iba dorovnat.
Cize nie je pravda co som pisala, ze si mozete vybrat, z ktorej krajiny chcete prispevok pri narodeni dietata resp. Sure Start Maternity Grant. Najskor treba ziadat v UK a na SK mozete pozidat o dorovnanie.

Ako to dodrzuju slovenske tety uradnicky na UPSVaR, to neviem, ale toto iste je vysvetlene na ich stranke http://www.upsvar.sk/rs/phoenix.nsf/docs/DOC-26...
"Koordinácia rodinných dávok v štátoch EÚ
....
Na zabezpečenie rovnosti práv je dôležité pravidlo, tzv. "diferenčného doplnku – vyrovnávacej dávky". V praxi to znamená, že ak štát s primárnym právom platí dávky vo výške ustanovenej svojou vnútroštátnou legislatívou a v prípade, že druhý štát, podľa legislatívy ktorého sú dávky vyššie, výplatu týchto vyšších dávok pozastavil, vzniká nárok na doplácanie vyrovnávacej dávky príslušnej osobe na pokrytie rozdielu."
Pod rodinnymi davkami rozumej vsetky davky, ktore su vyplacane na podporu rodiny, cize vsetky tie o ktorych sa tu v tejto teme bavime(napr. prídavok na dieta, rodicovsky prispevok a ine).

jankando
31. jan 2009

Betka
tie tety na uradoch si robia co chcu.ver mi....a same nemaju nastudovane fakty. 😉
hold, cest vynimkam..

jankando
31. jan 2009

Adoracion
ja som mala prelozenu ziadost do angliny a dala som ju nie midwife potvrdit, pretoze mi povedala, ze to lekar musi a ten bez problemov..
Jedna super holka z konika mi ofotila svoje a poslala....Mimus
no a doma mi to mamca len dala prelozit a nie som si ista, pretoze ona davala prekladat i ine dokumenty, ako listy, kde mi nepriznali porodne, a musela to dat este notarovi osvedcit. 😠 som vraj poplatila, ale nakoniec mam porodne .. 🙂 🙂 aj bez sl. rodneho listu.. 😉

eviska83
31. jan 2009

jankando- je pravda ze ani tie tety o tom vela nevedia,pri prvom som dostala vsetko a bolo to akosi bezproblemove,nepotrebovala som ziadne potvrdenia od lekara a pod.ale co casy sa menia...
Nechces byt aj ty super a dat link na tu ziadost?
Betka - vidim ze z tych vyrazov mame misung ,hlavne ze vieme o co sa jedna

kikaboss1
2. aug 2009

eviska83:ahoj som tu nova.Zijem v UK,poberam Maternity Allowance,SURE START MATERNITY GRAND mi nedali,lebo nepoberam nejaky ten benefit.Preto si to porodne aj matersku chcem vybavit na SVK,len tam potrebujem potvrdenie,ze som ho(SSMG) nedostala.Kde pytat to potvrdenie v Job Centre alebo???vies poradit?Teta pracuje na urade prace a ta mi to povedala ze matersku mozem poberat aj v UK aj na SVK pokial tam mam trvale bydlisko,tak mame na to pravo.a este male musi byt zaregistrovane na matrike.Diki

happy8051
12. jan 2010

kocky, vedela by mi niektora z vas poradit, ako to funguje v Rakusku, co sa tyka materskeho prispevku? ako si mam vyratat jeho vysku?? a este... kolko eur je aktualny porodny prispevok a kedy mam nan pravo? viem, ze k tomu potrebujem mat TP v Rakusku, ale neviem ako dlho spatne... diky...

janka2809
16. jan 2010

Dobry den prajem vsetkym babenkam,

ja viem, ze to tu uz bolo rozoberane 100x, ale ja som z toho jelen.... Zijem a pracujem v UK a v juli ocakavame prichod nasho prveho babatka. Viem, o vsetky ch benefitoch ake su mi dostupne tu v UK,ale zaujimalo by ma ako to je vlastne s tym jednorazovym (porodnym ?) prispevkom na SVK... Kedze ani ja ani moj priatel na ziadnych benefitoch nie sme, myslim, ze Sure Start nam bude zamietnuty..Ako postupovat dalej, ak by som si chcela poziadat o ten porodny prispevok na SVK? Mozem si to tlacivo niekde stiahnut na nete, alebo musim ist k tym MILYM tetam na UPSVaR na SVK? Mozem to niekto vybavit za mna ( samozrejme so splnomocnenim)?

Za odpoved vopred dakujem....

mishelik
16. jan 2010

takze uz som o tom nastudovala vsetko co bolo treba vsade sa pise trvaly pobyt SR a ma narok ....ale ked som si tu ziadot stiahla je tam malilinka formulka na konci tejto ziadosti..vsimnite si to posledne

 občiansky preukaz (identifikačnú kartu) žiadateľa, alebo Preukaz – povolenie na pobyt cudzinca
 rodný list dieťaťa / detí (originál a fotokópiu)
 otec dieťaťa – úmrtný list matky dieťaťa alebo potvrdenie Policajného zboru SR o vyhlásení pátrania po matke dieťaťa alebo právoplatné rozhodnutie súdu o zverení dieťaťa do jeho výchovy
 potvrdenie lekára dieťaťa (pediatra), v ktorého starostlivosti sa deti nachádzajú o dožití sa dieťaťa/detí aspoň 28 dní veku
 potvrdenie zamestnávateľa v SR, že v čase narodenia dieťaťa/detí žiadateľ, ktorý je občanom členského štátu EHP vykonáva na území SR zárobkovú činnosť
 potvrdenie zdravotnej poisťovne, že matka/otec dieťaťa bola/bol pred narodením dieťaťa (narodeného v cudzine) najmenej 12 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov povinne verejne zdravotne poistená/ý alebo dobrovoľne verejne zdravotne poistená/ý v SR.

omka9
17. jan 2010

ahoj janka 2809 takze ziadosti si mozes vytlacit .zadaj si www.davkovy informacny system potom ti vyhodi ze MPSVR SR tak kliknes na to a nastranke budes mat informacie.je tam okienko vzory ziadosti klikni si na to a vytlac si prispovok pri narodeni dietata a priplatok k prispevku pri narodeni dietata to si daj potvrdit najlepsie pri doktorovi ale ja mam taku skusenost ze oni to nepotvrdzuju tak to mozes dat aj midvifke.no a ked chces poziadat na slovensku ao porodne tak musis mat aj z uk dopis v ktorom ti uvadzaju ze si tu ziden prispevok nedostala takze si zavolas na 08458500032 a pitaj si aplikacku na sure start maternity grant..oni ti ho poslu ti ho vyplnis a kedze nepoberate ziadne benefity tak ti ho zamietnu..toto si das prelozit do slovenciny a s a so ziadostami a rodnym listom pojdes na slovensko kde to podas tetam na urade...je to komplikovane ale da sa to zvladnut drzim palce ja to mam uz pomaly za sebou...ak dudes nieco potrebovat tak mi napis na omka9@azet.sk rada poradim a nielen tebe ale aj ostatmnym dievcatam...

corinne
19. jan 2010

Ahojte,chcej poprosit o radu ohladom rodicovskeho prispevku a poporodneho.Zijem 7 rokov v zahranici(Svajciarsko),trvaly pobyt mam tu a prechodny u rodicov.Citala som zakon,ze na rodicovsky prispevok ma narok ziadatel s trvalym alebo prechodnym pobytom na SK.Dnes sa bola mamka pytat na socialke ako to chodi tak jej povedali,ze nemam narok,pretoze si neplarim zdrav.poistenie .Pred rokom som sa chcela dobrovolne poistit,tak mi bolo povedane ze to nieje mozne a teraz odo mna ziadaju ze musim byt poistena.Zdravotne poistenie si platim tu,pretoze som stale tu,a na SK chodime len na par dni.Tu podla zakona narok na matersku nemam, pretoze nepracujem 1,5roka a nie som nahlasena na urade prace.Vrta mi hlavou,ze vsetky slovenky co tu ziju a rodili tu mali pravo na rodicovsky prispevok a tiez neplatili zdrav.poistenie na SK,a zrazu narok uz nemam Poradite dakujem

annalena
20. jan 2010

corinne neviem ci plati pre svajciarsko to iste co pre nemecko, ale mozno ti to pomoze....zijem v Nemecku, rodila som tam, tiez na SK neplatim zdrav. poistenie, platim si ho v Nemecku. Bola som na SK na socialke kvoli prihlaseniu malej a vybavovala som jej rodny list. A tam sa ma priamo opytali, ze ci mam narok na matersku a rodicovske pridavky z Nemecka, lebo ze ked nie, tak mi to bude vyplacane zo Slovenska. Ja v Nemecku pracujem, cize to dostavam odtial, ale len 1 rok . Ta pani tam mi povedala, ze ak chcem byt doma s malou 3 roky, tak ze tie dalsie 2 roky mi to bude vyplacat SK, ze si mam potom podat ziadost. A dostala som aj prispevok pri narodeni 1. dietata a pridavok k prispevku (tych 25000 SK, neviem kolko to je eur teraz).

corinne
21. jan 2010

Annalena dakujem ze si sa podelila o svoju skusenost.Ale mas na SK trvaly pobyt alebo v Nemecku?Ja budem tiez vybavovat rodny list pre babo ale cez Slovensku ambasadu.Len nechapem,ze su tu maminy co tiez neplatia zdr.poistenie na SK a normalne dostali vyplatenie 😕 Ja narok na matersku nebudem mat,pretoze som dala vystup v praci dobrovolne a narok na urad prace tiez nemam,bola by som pokutovana,pretoze som odisla z prace dobrovolne, a nie som ani na urade prace.Manzel asi dostane jednorazovu ciastku od zamestnavatela a potom asi rodinne pridavky. Som jelen z tych zakonov,raz pisu narok ma ziadatel s trvalym alebo prechodnym pobytom na SK,ale o zdravotnom poistenie nie je spomenute ani slovo 😕 ked prides na socialku este len otvoris dvere uz ti krici ze nemas narok.Este sa budem informovat v Bratislave,pretoze segra bude vybavovat tiez pre malu,tak sa hned bude pytat ako to chodi vo Svajciarsku.

annalena
21. jan 2010

V Nemecku mam trvaly pobyt, na Slovensku prechody. Oni sami z toho niesu jasni, treba sa fakt dopatrat k osobe, co s tym robi a vie co a ako. Skus v Bratislave, ja som to vybavovala v Technopole na uradoch a nemala som s tym problem. Som bola zhodou okolnosti na SK, tak som vybavovala aj rodny list pre malu osobne, inak by som to tiez riesila cez Slovensku ambasadu v Nemecku.
Ako obcan so statnou prislusnostou SK ked nemas na davky narok v zahranici, tak na ne mas narok zo SK. Tak mi to povedali. A vsetky davky co v zahranici nedostanes (ako napr. ten prispevok pri narodeni 1.dietata a pridavok k prispevku, lebo to v Nemecku nedostavaju) ti vyplati Slovensko.
Ja som tiez nebola zdravotne poistena na SK predtym, hoci som chcela, ale v zdravotnej poistovni mi bolo povedane, ze nemozem byt poistena v dvoch statoch EU naraz. A nakoniec som sa dopatrala k vsetkem, len to trvalo asi 2 tyzdne vybavovaciek. A poberam aj normalnu zdravotnu starostlivost na SK (s malou poradne, ockovania ak sme nahodou na SK, ja preventivne prehliadky) ako keby som bola poistena na SK, hoci mam zdravotne poistenie z Nemecka. Lenze vravim, to je Nemecko a EU.....ako to ma SK so Svajciarskom????????

monana19
13. apr 2010

Ahojte,
manzel pracuje v Nemecku uz asi rok, ma tam vybavene povolenie na trvaly pobyt, ja este studujem na SVK. Chceme mat babo a rada by som rodila v Nemecku, ako to je?
1. Vztahuje sa jeho poistenie aj na mna?
2. Kolko stoji porod v Nemecku?
3. Dostavala by som matersku ekby som tam potom s nim byvala, hoci som rpedtym nerobila?
4. Dostavala by som rodicovsky prispevok-ak ano dokial z DE alebo SVK? Kolko by to bolo?

prepacte za take trapne otazky no nikde sa neviem dopatrat k odpovedi. vdaka

lubikano
15. júl 2010

Ahoj monana19
neviem, ci neskoro a ci ti to pomoze, ale predsa sa ti pokusim odpovedat na Tvoje otazky:
1. Poistenie tvojho manzela sa vztahuje aj na teba. Ked prides do nemecka, tak sa musis nahlasit na jeho zdravotnu poistovnu a budes "familienversichert" volny preklad rodinne postena. to sa vztahuje aj na babatko, ktore sa narodi, tiez bude poistene na tu 1 poistku.
2. Ak si poistena v Nemecku, tak porod v Nemecku nestoji nic. Plati to zdravotna poistovna
3.+4. Keby si uz bola v nemecku, dostavala by si matersku a rodicovksky prispevok vo vyske 300 eur do 1. roku babatka. potom dalsie roky sa tu uz nedostava nic (na slovensku su to 3 roky v nemecku len 1 rok) a plus 184 eur pridavky na deti. Keby si pracovala, tak by si dostavala 67% z cistej mesacnej mzdy.
Este k tomu. Jednorazovy prispevok pri narodeni dietata-na ten mas narok zo Slovenska, kedze Nemecko taku davku nevyplaca. NEMUSIS mat na to slovensky rodny list (vybavenie toho trva 3 mesiace). Staci, ak mas nemecky rodny list opatreny APOSTILOU, uradne prelozeny do Slovenciny.

larissa211
12. okt 2013

Ano v rakusku ma na starosti davky a pridavky tzv.danovy urad..cize FinanzAmt..sama odtial poberam na syna pridavok v hodnote 350€ na 2 mesiace..teraz cakam druhe dieta a ked sa niekoho spytam ci tu existuje porodne tak mi kazdy povie ze nie....

kataka21
9. jan 2014

Ahojte chcem sa opytat budem rodit na Sk a po 3 mesiac.sa chcem odstahovat do nemecka budem tam mat narok na nejake davky pripadne moj priatel /nie manzel/ nejaku matersku,bonus na dieta atd.?