Pred pôrodom na PN. Akú budem mať materskú?

kolienko
11. aug 2009

Ahojte,mam nejasno v jednej veci.

som tehotná od maja. lekár ma vypísal hned na PN, lebo som mala problémy. platila som si vyše roka dobr. poist. ale od maja, ked mi platí PN som prestala platit. mala by som dostat max. marodku, avšak termín pôrodu mam v 30.01.2010
kolko mi bude vychádzať materská?? je to tiez maximum, alebo uz to bude menej vzhladom na to, ze marodim.

kolienko
autor
11. aug 2009

helou, nevie mi nikto poradiť??

alexandra
11. aug 2009

kolienko, na akudobu si sa zaviazala platit DNPO? Ak na dobu neurcitu, pridde Ti to doplatit a potom budes mat aj max matersku, co je zhruba, plus minus, 550 sk na den. Odporucam ist na soc. poist. a poinformovat sa.

kolienko
autor
11. aug 2009

neuvádzala som ziadnu dobu platenia. vypísala som registracný list fyzickej osoby ..... ked som zostala na PN som jednoducho prestala platit.
na matersku by som mala íst asi v polovici decembra. takze by mi mali rátať materskú z roku 2008 (ako teraz PN-ku)
v januári 2010 by to potom znovu prepočítavali podla VZ za rok 2009??

dejna3
11. aug 2009

doplatiť? prečo? 😕 veď podmienku 270 dní má splnenú...
tak ja neviem, či bola nejaká zmena, ale ja som bola tento istý prípad:
od začiatku februára min. roku som ostala na rizikovom (TP bol október), DNPO som už nebola povinná platiť, pretože už aj táto PN sa mi počítala z DNPO... v auguste ma gynekológ vypísala na materskú a poberala som takú istú sumu, ako pri rizikovej PN... nič som si nedoplácala... DNPO som začala opätovne platiť až po skončení poberania MD 😉

kolienko, TP máš síce 30.1., ale na materskú nastupuješ 6 - 8 týždňov vopred, čiže to bude ešte tento rok...

dejna3
11. aug 2009

ak ti priznajú materskú v decembri, tak ti ju určite nebudú opätovne propčítavať, len kvôli tomu, že je nový rok 😉

kolienko
autor
11. aug 2009

no to som chcela počuť. lebo som sa bála, ze v januári mi prepočítajú materskú a dostanem potom ´minimum.
čiže ked ma kamar. termín pôrodu v decembri a 270 dní bude mať splnených (myslím DNPO) tak bude mat tiez maximum, alebo sa jej bude prerátavať VZ za rok 2008. ona si totiž DNPO začala platiť az ked otehotnela

dejna3
11. aug 2009

ak splní tých 270 dní pred pôrodom, tak by jej to malo vyjsť 😉

kolienko
autor
11. aug 2009

ok dakujem si zlatá

gapa
11. aug 2009

kolienko,
súhlasím s dejnou. NO s tou kamarátkou, ak má len DNP a žiadne iné nem.poistenie a splní 270dní ..., tak to bude ok (ale ma metie, že sa prihlásila, až ked otehotnela, tak predpokladám že už predtým nem.poistená bola, lebo by to inak nestihla)

a sorry, som sa trošku pobavila, že DNP na dobu určitú alebo neurčitú 🙂

mimusa4
12. aug 2009

ahoj gapa i deina..al. tie čo tým prešli..
mám dnpo všetko splňam, tento mesiac by som mala z pnky nastúpiť na md, chcela by som vedieť čo všetko mi bude treba vybaviť v súvislosti s tým..pnka sa ukončí obe vkladenky a dostanem taktiež dve papiere na nástup md, ak zle vravím opravte ma..a chcela by som vedieť čo ďalej, nechcela by som niečo zanedbať..

mimusa4
14. aug 2009

hmmm.. 😒

bzucinka2
17. aug 2009

aj mna toto zaujima a ziadna odpoved, ze by to nikto nevedel???? 🙄

mimusa4
18. aug 2009

neviem bzucinka..keby aspoň hodili link kde si to mám prečítať 😒

bzucinka2
19. aug 2009

to fakt este nikto nema realnu skusenost??? ☹

mimusa4
19. aug 2009

majú skúsenosť, len nechápem prečo žiadna odpoveď..

bzucinka2
19. aug 2009

tak ze pekne dakujeme za ochotu pomoct druhym ☹

sakalka
19. aug 2009

ahojte tak ja odpovedam , pre DNP netreba nič špecialne vybavovať , len to doktorovi oznamiť pri vypise na MD a on ma vydať dve MD , jednu do zamestnania ak ste zamestnana a jednu na SP treba zaniesť ,SP si to vypočita a pošle rozhodnutie ako v pripade PN , že kolko ti budu platiť denne a z čoho to vymerali .bzucinka myslim si že ak splite tych 270 dni do nastupu na MD tak tam netreba nosiť rodny list dietata , to plati len v mojom pripade lebo som to nestihla do nastupu na MD teda 6 tyždnou pred pôrodom , tak pre nich teraz je datum narodenia dôležity aby vedeli či splnim podmienku a odkedy mi maju platiť v pripade že to splnim 😉

gapa
19. aug 2009

treba rodný list aj v prípade, že splní 270dní do nástupu na MD. V žiadosti o materské čestne podpisom prehlasujete, že ozámite soc.poistovni rodné číslo dieťaťa a to sa robí práve rodným listom. Samozrejme kolko žiadostí, tak tolko rodných listou, lebo nemusí to robiť jeden človek. Tolko k žiadosti o materksé.

Ak vznikne z DnP nárok na materské, tak počas poberania materského sa odvody na DNP neplatia. Ak by však nárok na materské nevznikol, tak poistné treba platiť. Ak poberáš materksé zo zamestnania ale nie z DNP, tak je to otázne a ani SP v tom nemá jednotný postup, no ja by som platila.

sakalka
20. aug 2009

gapa ahoj , to ma tiež potom napadlo z tym rodnym listom , pretože datum narodenia detata je datum odpočtu MD a SP musia vedeť kedy skonči PN , teda po tom polroku, pretože sa neda určiť MD len podla predbežneho vypočtu pôrodu, čo stanovi ginekolog . Ak porodiš pred terminom tak ti počitaju od toho datumu 28 tyždnov alebo 37 podla stavu ženy vydata/ slobodna, ale dik za odbornu odpoveď , ja si to len tak logicky vysvetlujem , pretože tie info zo SP su take polovičate vždy, a preto tam nerada chodim .

sakalka
20. aug 2009

ale je to nejake divne , že SP nepostupuju rovnako ,veď zakon je iba jeden a musia ho dodržiavať či nie?Ja som zataľ bola vždy sklamana ,pretože pre neuplne info tam zbytočne niekedy prehnala a zistila som že vlasne som tam ne musela chodiť , aj cez telefon ti povie niečo ,potom volaš o par tyždnou a zas mi povedia niečo inšie , tak tomu vobrec nerozumiem ako to je . Z vybavovanim po uradoch mam svoje skusenosti , a vždy som uspešne všetko vybavila, aj v zahraničii , tym že som cudzinka , žijuca na Slovensku tak som mala vela veci na vybavovanie , ale na tej SP to je niečo hrozne , nikto ti nechce nič povedať , a ked sa nasilu dozaduješ a vyúituješ sa na info , tak mam pocit že ta naschval zavadzaju . Pred tym ako som sa poistila som chcela o tom niečo zistiť , a ked som povedala nech mi teda vysvetli čo to je to poistenie a ako to funguje v praxi , tak mi odpovedala udivene že " vy sa chcete dobrovolne poistiť ? ", a vôbec mi nedala info k tomu , až ked som podpisala žiadosť a zaradili ma do evidencii ,mi dala taky papierik zo zakladnymi podmienkami ale nič viac . Pitam sa teda že mam si zadať trvaly prikaz na uhradu a na ake čislo učtu , tak mi povedala že mi to pošlu poštou všetko. Nič mi ale neprišlo , tak som tam išla zas o dva mesiace skoro a hovorim že mi nič ne poslaly , a že som teda neplatila - že to nieje možne že mi to poslaly, ale bez namietok mi vytlačila papier a že kolko mam zaplatiť. Mala som z toho taky dojem ,že oni maju asy podmienku , ak nezaplatiš do troch mesiacov tak ti to zrušia ako v sukromnych poistovnach to funguje. Len že ja som neplatila nie z vlastnej viny. No skratka grôza des , kim som si to ako tak pozistovala, len tolko k tomu som chcela povedať 😒 baby želam vam pevne nervy ak sa do toho pustite 😠

gapa
20. aug 2009

sakalka,
nástup na MD je podla pravdepodobného termínu pôrodu, ktorý urči lekár. Ale podmienka 270dní v posledných dvoch rokoch sa ráta pred skutočným dnom pôrodu a nie pravdepodboným.

pata31
20. aug 2009

Ahoj, Gapa...chcem sa spytat, ze ked pojdem na matersku 7.11., tak do kedy mam platit dnp? v novembri budem musiet zaplatit za tych 6 dni a potom uz nemusim? ja si platim len dnp, kedze som szco. A zdravotka sa myslim uz tiez nemusi platit, ked budem na materskej, ze?
A este jedna otazka...to ked pojdem na matersku, tak hned budem dostavat tych 55% z vymeriavaceho zakladu? A potom este aj pol roka po narodeni dietata? Alebo ako to je?
Vopred diiiiky za odpoved!

bzucinka2
21. aug 2009

sakalka, gapa dakujeme velmi pekne za rady 🙂

gapa
22. aug 2009

pata,
ak budeš poberať materské z DNP, tak od nástupu na MD nemusíš poistné na DNP platiť, t.j. treba zaplatiť alikvotnú časť do 6.11.09 ako píšeš.
Zdravotné poistenie ti povedať neviem.

Ak si splnila podmienky na nárok na materské (270dní nemocenského poistenia v posledných dvoch rokoch pred pôrodom, trvanie poistenia, nemáš nedoplatok v SP...), podala si si žiadosť, tak ti do 60dní musia rozhodnúť. Potom dostaneš každý mesiac materské, ktoré sa poberá obvykle 28týždnov (t.j. nie presne pol roka) alebo niededy 37týdnov, ak sa narodí viac detí alebo si osamelá. Treba doručiť do SP rodný list dieťaťa.

pata31
24. aug 2009

diky, Gapi 😵 ..takze to budem musiet ist podat este tu ziadost...to treba asi az ked budem mat od dr nejaky papier,ze?

gapa
24. aug 2009

áno, dá ti ju gynekolog.

pata31
24. aug 2009

teraz som si spomenula, ze sa mi v noci snivalo, ze si pytam radu od teba na konikovi 😀 😀 a ze si mala 18 rokov a take bohate skusenosti 😉 😀 😀
inac este raz diky 😉

gapa
24. aug 2009

😀
no so szčo skúsenosti nemám, takže v tom ti neporadím (myslím, že si szčo),

no a s tým vekom 😀 😀 skôr 2x18 🙂 a také malé deti 😅 😀

Inak moja dcera je narodená 25.12. a ty máš termín presne pod stromček, tak všetko dobre a v pohode dopadne. 😉

pata31
24. aug 2009

hej, som szco, ale hadam tam neni ziaden rozdiel...ked na socialke su otrasne zeny, nechcu nic poradit 🙄
no ja som zvedava, kedy sa nam to nakoniec narodi, ale na Vianoce by som uz chcela byt doma, ale asi to moc neovplyvnim, tak len tajne dufam 😉 a diky moc, aj tebe vsetko dobre 😎

gapa
24. aug 2009

nuž ak si szčo, tak asi neplatíš povinné NP, lebo to by bola zábava.
Mi jedna mamička o tom písala a veru neviem ako to dopadlo 😨 😖 same nevedeli čo robiť, ak poberá materské z DNP a nie z povinného NP. Stále menili názor, či platiť alebo neplatiť povinné poistenie szčo počas poberania materksého z DNP. Myslím, že písala na ustredie SP.