Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

denisakozar
13. máj 2014

Ahojte, chcem sa opýtať ohľadom predĺženej materskej dov. z dovodu nepriazniveho zdravotneho stavu, maly bude mat v septembri 3 roky, do skolky mi ho nezobrali pre nedostatok miesta. Máva časté obštrukčné bronchitídy, je sledovaný na imunoalergológii, ma zníženú bunkovú imunitu, máme tri inhalátory, ktoré nasadím v prípade choroby. Pred rokom sme boli hospitalizovaný v nemocnici. Teraz sa mu stav celkovo zlepšil, pred tým bol chorý aj dvakrát za mesiac. Od januára sa celkom drži, chory bol asi trikrát. Aké máte skúsenosti s takouto diagnózou, mám šancu, že mi schvália predĺženú materskú platenú?

xenicka13
13. máj 2014

@denisakozar vyskúšať treba, ale v niektorých mestách neuznajú ani s piatimi dg

denisakozar
13. máj 2014

Som z Bratislavy, tak vyskúšam a uvidím.

kviotecek
4. jún 2014

@malinkaaninka ahoj vidim ze si z rk mohla by simi prosim odporucit alergologicku v ruzomberku som z kubina dakujem ti za info al

malinkaaninka
4. jún 2014

@kviotecek do rk škoda chodiť.sú dve a ani jednu nemôžem s čistým svedomím odporučiť.v kubíne je jedna dobrá,zabudla som meno.ja mám v pláne so synom chodiť do mikuláša,tam je vraj dobrá.

kviotecek
4. jún 2014

v kubine bola oravcova a ta vcera zomrela

kviotecek
4. jún 2014

v kubine bola oravcova a ta vcera zomrela
@malinkaaninka

malinkaaninka
4. jún 2014

@kviotecek presne tá.tak to mi je lúto.možno za ňu príde nejaká náhrada.

malinkaaninka
4. jún 2014

@kviotecek ja som začiatkom roka obvolala alergologov v Martine,všade ma odmietli.buď mali uplne plno alebo brali len z okolia.Tá v LM sa volá Marková.

viera77
4. jún 2014

Ahojte, poprosila by som radu, rodicovska mi skoncila v marci tohto roku a prave teraz sa dcerke vyrazne zhorsil zdravotny stav, momentalne podstupuje vysetrenia a vyzera to na 2-3 diagnozy opravnujuce ziadat predlzenu platenu RD zo zdravot. dovodov, a teda by som potrebovala vediet, ci je mozne tuto predlzenu RD ziadat aj po 3. roku dietata....vopred dakujem za info 🙂

fidorka7
4. jún 2014

áno môžeš a môžeš žiadať i spätne pol roka ale nemôžu to byť diagnózy zistené napr. v máji, v tom prípade môžeš žiadať od mája, t.j. odvtedy, odkedy trvá dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav

viera77
5. jún 2014

@fidorka7 super, si zlata, velmi pekne Ti dakujem za infosku 😉

fidorka7
5. jún 2014

viera77 rado sa stalo

meteorka
11. jún 2014

Ahojte mam taku otazku neviete ci mozem poziadat o predlzenu matersku z dovodu astigmatizmu oci a syndromu suchych oci, je to nieco ako tupozrakost, treba niekolkokrat kvapkat kvapky, preliepat ocko a nosit okuliare, treba cvicit zrak hrami a dieta byva casto unavene s bolestami hlavy a bolestami oci,navyse sa nam casto pusta krv z nosa a niekedy je to dost vela. Pochybujem ze v skolke by sa venovali osobitne dietatu s takouto diagnozou, myslite ze by to mohol byt dovod na predlzenu matersku?

dcerka
19. júl 2014

@katkapoky dobrý deň prečítala som si príspevok o predl.MD, chcela by som sa spýtať keď bude mať malá 4 roky a budem opätovne žiadať o predl.MD, treba mať znova nález od detskej lekárky, alebo už stačí len od alergologa.?

dcerka
19. júl 2014

Dobré ráno maminky, chcela by som radu ohľadne predlženej MD zo zdravotných dôvodov, kamoškina malá má 4 roky , mala 1 krát predlženú MD zo zdravot.dôvodov od 3 do 4 rokov už jej to bude končiť, chce len vedieť či potrebuje nález od detskej lekárky, alebo stačí iba od alergológa, ďakujem za každú radu

katkapoky
21. júl 2014

ahoj. ja som musela doniesť opäť "všetko možné" - aj nemožné. po štvrtom roku dieťaťa (aspoň u nás) to viac "preverujú" a robia drahoty. treba mať čo najviac popisov, nálezov, vyšetrení.....
z úradu nás písomne vyzvali, dali termín kedy prísť a musela prísť aj dcéra.

salome123
21. júl 2014

@dcerka mozem sa spytat aku diagnozu ma to dieta? tiez uvazujem nad predlzenou materskou (dcera ma mnozstvo potravinovych intolerancii, ktore sa prejavuju svrbivym atop.ekzemom), tak neviem ci ma vobec zmysel sa o to snazit

majkapatko
21. júl 2014

Ahojte, ja mam s malym predlzenu rodicovsku dovolenku a to az do jeho siestich rokov. Samozrejme, treba kazdeho pol roka dokladovat, ze ochorenie trva, co pri alergiách a atopickom ekzeme ale nie je ziaden problem, kedze tie nezvyknu zmiznut z mesiaca na mesiac, je to dlhorocna zalezitost. Urcite ma zmysel poziadat si o to, nas na taku moznost upozornila nasa alergologicka. Ved tie lieky a specialne potraviny stoja cely majetok. Nehovoriac o tom, ze alergicke deticky su casto chore a treba s nimi zostat doma. Cize brat si OCR alebo zaplatit nejaku pomoc, co stoji peniazky, ak nablizku nie su pribuzni. A vlastne na to ten rodicovsky príspevok do siesteho roku dietata sluzi...

salome123
22. júl 2014

@majkapatko a mozem sa opytat ale alergie ma tvoj maly? a aky "zly" je ten ekzem? co si k vybaveniu potrebovala? od koho odporucanie?

majkapatko
22. júl 2014

Maly ma alergiu na lepok, mlieko, soju, vsetky druhy orechov, mak, surove jablko, mrkvu, rozne zvierata, pele, roztoce, prach. Ekzem ma zly, ak nedodrziava dietu alebo je v prasnom prostedi, pripadne ak je vysoky vyskyt pelov v ovzdusi. Od roka a pol je na Aeriuse, plus na roznych mastiach. Denne ho treba natierat mastami urcenymi na atopicky ekzem (indulona, ako som sa niekde docitala, rozhodne nestaci). Ma to od roka a pol, tak sme si uz zvykli. Na chlieb a cestoviny chodíme do lekarne, nie potravin...
Odporucanie sme dostali od nasej alergologicky, ktora pripojila aj vysledky vsetkych krvných vysetreni. Ona nam vlastne i povedala, ze je moznost dostavat od statu príspevok, nakolko je starostlivost o taketo deti velmi financne narocna.

salome123
22. júl 2014

@majkapatko to jablko, mrkvu ma potvrdene od alergologia z vysledkov krvi, ci ste si to odpozorovali na zaklade zhorseneho ekzemu? myslis, ze ten aerius mu pomohol?

majkapatko
23. júl 2014

@salome123 Vsetko mame potvrdene z vysledkov krvi, poistovna preplaca jeden test za pol roka (jeden test stoji 200,- EUR), v kazdom teste sa testuje len niekolko potravin, zvierat, pelov, atd.... Presli sme si mnohými odbermi a asi preto nam poistovna ten rodicovsky príspevok uznala.
Ci Aerius pomohol alebo nie..... Pravdupovediac ani netusim. Ale viem urcite, ze odkedy ho berieme a dodrziavame dietu, je to ovela lepsie. On celkovo velmi silny nie je, viac-menej ho berieme ako prevenciu. Totizto sa nam zopárkrát stalo, ze ked bol Patko mensi, zo stola si uchmatol, co nemal. Napr. dal do ust pukanec, ktory chvilu predtým vypustila z papulky sesternicina civava. Reakcia bola obrovska. V priebehu par minut mu opuchla cela tvar, zacal strasne kychat a takmer mu nebolo vidno oci. Ak by sme ten Aerius nebrali ako prevenciu, neviem, ci by pre nas stihol prist z Kramarov vrtulnik..... Asi by sa bol maly zadusil. Takto v sebe uz mal istu davku antihistaminik a zopárkrát nas to uz zachranilo pred pohotovostou.... Teraz je uz väcsi a dava si i on pozor, ale po týchto skúsenostiach sa neodvazim mu tie lieky vysadit. Pecenove testy ma v poriadku, tak ho berieme nadalej.

muffinka8
24. júl 2014

Prosím vás, môžem ostať na neplatenej predĺženej materskej a dať dieťa na celý deň do škôlky?

vabeda
13. aug 2014

Potrebujem poradit.31.8 mi konci rodicovska dovolenka a to budem v 17 tyzdni tehotenstva.Do prace nemozem nastupit,kvoli detom- vobec mi nevyhovuje pracovna doba a preto som bola rozhodnuta dat vypoved.Lenze medzitym som zostala tehotna.A teraz neviem,mam zacat cerpat dovolenku a potom ist na PN do materskej aby som mala narok na dalsiu matersku?alebo som rozmyslala ze by som si do dalsej materskej vybavila predlzenu rodicovsku- mala by som narok na matersku podla platu aj vtedy?dakujem

butterfly99
23. feb 2015

Ahojte. Chcem sa spytat ci pri predlzenej platenej materskej moze dieta navstevovat skolku na styri hodiny alebo aj na dlhsie?

lulik01
23. feb 2015

Ahojte, poprosim vas o radu. Chcem poziadat o predlzenie rodicovskej dovolenky a neviem kde zacat. Treba si stiahnut nejake tzlacivo na stranke socialnej poistovne a s tym obiehat lekarov, alebo ako to funguje? dakujem

stanulka75
29. mar 2015

tak citam tu baby vase komenty a som zmetena..ja som na predlzenej rodicovskej o zdravotnych dovodov,nakolko malu aj tohto roku operovali mi to zase na rok predlzili,mala chodi do skolky na 4 hodiny,je pisana,ale je tam do troch je to formov opatrovatelskej sluzby,chcela som sa zamestnat a intenzivne si hladam pracu,takze vlastne nemozem ist do zamestnania,jedna znama robila na plny uvezok v obuve,a poberala aj rodicak zo zdravotnych dovodov a popritom jej mali chodil az do siestej do skolky,tak teraz uz vazne neviem.

ja51
3. jún 2015

dobry den, chcem sa opytat ci mam narok na rodicovsky prispevok do 6 rokov ked mam 3 rocneho syna po dvoch operaciach sliach na nohach, chodim s nim kazde tri mesiace na rehabilitaciu, raz rocne do kupeli, pravidelne chodim na kontroly kde stav nieje zhorseny, ale pri chodzi ma syn problemy, zakopava, ak sa to nezlepsi pojde v 7 rokoch este na jednu operaciu, lekari cakaju ci sa to do 6 rokoch nezlepsi, cvicim s nim 3x do dna a na noc mu davam ortezy, na vsetko som sama, ked som podala navrch na predlzeny rodicovsky prispevok v Cadci mi to zamietli

stanulka75
3. jún 2015

@ja51 urcite ano,odborny kam chodis napise nalez,a zo ziadostou ktoru ti potvrdi aj pediater a daju ti ju na urade,tak to vsetko zanese,,,urcite predlzia,,daj si aspon mesiac pred ukoncenim,ak uz ti ukoncilio,daj cim skor,spetne davoju ale netusim v aklych pripadoch a kolko mesiacov.