Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

katecameron
23. jan 2011

@janulkama no akurat potrebujem este vysetrenie z pneumologie 3.2tam ideme a idem o to ziadat papiere mam uz doma aj zajtra ideme ku doktorke maly 13den berie atb. a od vcera ma zas zelene sople

janulkama
23. jan 2011

@katecameron jejda a to im nestačí...chúďa...tak nech Vám to teraz dobre dopadne a skoro sa vyliečte..My sme mali v noci 39,8 teplotu tak bojujeme 😒

lucik77
24. jan 2011

janulkamama: ja som to nahlásila, všade si to poznamenali. Vieš nikto nič nepovie a potom Ti zahlásia, že neznalosť zákona neospravedlňuje. Ja si po určitých skúsenostiach dokonca overujem okres na kraji a všetko čo sa dá, je najlepšie mať na papieri, máš aspoň dôkaz. V tomto prípade ale stačí iba nahlásiť

danielik79
24. jan 2011

tak dnes som to podala a pýtala som sa aj o tú škôlku na úrade tam mi povedali že to musí schváliť posudkový lekár, že či môže tak teraz som vážne v pomykove.Tak ju môžem dať na 4 hodiny do škôlky alebo nie ked som na predlženéj platenéj RD.

bubinko83
24. jan 2011

@danielik79 ,podla mna tam nič posudkovy lekar neschvaluje čo sa tyka školky.Normalne zo zakona možeš dat dieta do školky aj ked poberaš matersku zo zdr.dovodov.

bubinko83
24. jan 2011

@danielik79 a toto mi odpovedal pan minister ked som sa pytala či sa da poberat RP aj potroch rokoch dietata ,pritom pracovat a chcem at aj dieta do školky a odpovedal mi:

jozefmihal @bubinko83 po novom je narok na RP aj v pripade, ze ho poberate potom, ako dieta dosiahne tri roky - zo zdravotnych dovodov - bez obmedzenia moznosti pracovat ci mat dieta v skolke. Cize - mozete pracovat, mozete dat dieta do skolky, RP vam zostava.

danielik79
24. jan 2011

@bubinko83 díky ,tie úradníčky ma riadne dnes zdeptali.A potom že sa môžeš na niečo pýtať ,ked ony vlastne ani poriadne nevedia .

nikuska4
24. jan 2011

@bubinko83 To je SUPER konečne jasna odpoved.Ja si tiež myslim,že posudkovy lekar neurčuje či može dieťa chodiť do školky alebo nie,do žiadosti to ale zvyknu lekari pisať ked opisuju zdravotny stav dieťaťa.Mne to tam napisal tak,že na zaklade nepriazniveho zdravotneho stavu neodporuča navštevovať kolektiv a preto sa musim celodenne o ňu starať.preto mi to aj schvalili,

@danielik79 ja som ešte v starom roku musela priniesť potvrdenie,že nenavštevuje Mš.Teraz to už asi netreba,že?

danielik79
24. jan 2011

@nikuška4 zatial odomňa nik nič ohladom škôlky nič nechcel.Ale myslím že ked aj baby tuná píšu že môžem dať dieťa na 4 hodiny tak asi je to tak. 🙂 😉

tatolu
24. jan 2011

@nikuska4 Nikuska, práveže tá popdmienka, že dieťa môže navštevovať max. 4 hod. denne sociálne zariadenie bolo v tom starom zákone 😉

nikuska4
24. jan 2011

@tatolu na neplatenej to viem,že tak bolo ale aj na platenej som nevedela

majkaa76
24. jan 2011

@danielik79 neviem, ci ti tato info pomoze, ale ja som tiez na predlzenej RD do veku 6 rokov, a moje dieta navstevuje MŠ denne 3 hod., takto isto som bola aj pri prvom dietati a za cele obdobie som s tym problem nemala,,, 😉

danielik79
24. jan 2011

@majkaa76 ale ja si vybavejem predlženú platenú RD tak zato sa radšej opýtam. 🙂 😉

majkaa76
24. jan 2011

@danielik79
ano, aj ja som na platenej RD do 6 rokov veku pre nepriaznivy zdrav. stav,,, 😉

danielik79
24. jan 2011

majkaa76 a ty si každý rok predlžuješ RD alebo ti ju schválili až do 6 rokov?

katecameron
24. jan 2011

@nikuska4 ja som na neplatenej a mne povedali ze dieta nesmie chodit vobec do skolky ale vlastne ani by som nedala nakolko je chory aj bez skolky

katecameron
24. jan 2011

a nechapem ako moze dieta chodit do skolky ked ma nepriaznivy zdravotny stav ja som myslela ze prave preto matky si vybavuju predlzenu matersku lebo ich deti nemozu zo zdravotnych dovodov chodit do skolky ved ked mozu chodit do skolky tak naco maju byt na predlzenej materskej NIEJE to logické ??????

katecameron
24. jan 2011

@nikuska4 ja som na neplatenej a mne povedali ze dieta nesmie chodit vobec do skolky ale vlastne ani by som nedala nakolko je chory aj bez skolky
@nikuska4 a od kolkych doktorov si mala tu vetu ze na zaklade nepriazniveho zdrvotneho stavu........ alebo len od pediatra???

danielik79
24. jan 2011

@katecameron a už si si začala vybavovať nanovo predlženú platenú RD.Možno ma odsudzuješ ale ja chcem aby bola mi malá aj s deťmi vo svojom veku nakolko nemá na ulici rovesníka ako som už písala.

bubinko83
24. jan 2011

ked ste na neplatenej materskej nemožete dat dieta do školky vobec a ked ste na platenej z nepriazniveho zdr.stavu tak možete dat dieta do školky a neviem či to podla tohto noveho zakona nieje až na 8 hodin a nie na 4 ako to bolo po starom.Aj ja napriek tomu ak mi schvalia PM tak dam maleho do školky.Nevidim na tom nič zle.

@katecameron čitala si ten prispevok čo som sem dala od pana Mihala? To su naše zakony,proste je to tak.

bubinko83
24. jan 2011

@katecameron ,to maš to iste ako ked si niekto plati DNPO(dobrovolne nemocenske pripoistenie v nezamestnanosti) a vypiše ho lekar na PN .Je to človek nezamestnany ,čiže je doma aj tak a pritom berie peniaze za to že PN.TIež to nedava logiku ale je to tak.

tatolu
24. jan 2011

No ja sa tiež chystám, že dám Tomíka do škôlky. Už ju okúsil na liečení a myslím, že on sa na škôlku teší najviac 😔 . Luky sa nikdy netešil a teraz tiež nerád odchádza od dvojek. No veď už iba 2 mesiace bude chodiť sám 😉
@bubinko83 No ja som pozerala nový zákon, vlastne vláda urobila iba dodatky a tam sa tá 4 hodinavá doba pre škôlku nezmenila - ale pozerala som to iba tak z lietadla 😔.
Zajtra totiž idem mať sedenie s regionálnou riaditeľkou ohľadne práce a myslela som, že možno keď budem chodiť aj na nočné smeny, budem sa môcť s manželom striedať pri deťoch - aj on robí na nočné smeny, resp. robil do pondelka minulého týždňa 😖, tak aby som vedela povedať, ako čo, keďže ešte nemám vyjadrenie s UPSVaR

nikuska4
25. jan 2011

@danielik79 ty si si už vybavovala prdl.plat.RD pre tu maličku ,ktora ma dva ročky a 10mesiacov a neschvalili ti to?nebolo to zavčasu?Ja som to všetko začala vybavovať mesiac predtym,ako mala mať tri roky.
@katecameron ja som sa tiež čudovala,ked som počula,že od januara sa može aj pracovať aj dať dieťa do školky na platenej predl.RD.Ale ked ho aj daš na tie štyri hodiny do školky,možeš sa niekde ZAMESTNAť? Určite nie.Aj keby to bolo na polvičny uvezok,nestihala by som to.

katecameron
25. jan 2011

@danielik79 nie neodsudzujem len to nechapem nedava to logiku pre mna veci nelogicke su zaroven nechapave 😉

katecameron
25. jan 2011

@danielik79 este som nezacala len som si vyzdvihla papiere cakame na pneumologicke vysetrenie nabuduci tyzden tam ideme takze potomto vysetrení uz dam nasej doli papiere na vypísanie

majkaa76
25. jan 2011

@katecameron
predlzena RD po troch rokoch veku sa nevztahuje iba na jedno ci dve ochorenia, ci diagnozy,,,, je vela ochoreni (aj fyzickych), ktore si vyzaduju celodennu starostlivost, ale aj napriek tomu stat tieto chore deti nediskriminuje tym, ze nesmu navstevovat MŠ (neviem dokedy),,,male deti potrebuju kolektiv a su ochorenia, s ktorymi mozu chodit aj medzi deti do skolky,,,aj ked iba kratkodobo 😉

@danielik79
pri prvom dietati som si predlzenu RD obnovovala kazdy rok, no teraz neviem, musela by som si pozriet papiere do kedy mam schvalenu, pretoze som na predlzenej zatial iba rok 😉 ,,,ked kuknem, napisem

katecameron
25. jan 2011

@majkaa76 ved jasne tomu ja rozumiem ze su aj take ochorenia kedy vlstne to dieta moze do skolky trebars na 4hodiny a potom ho musí mamicka napr.vycievkovat alebo nieco ine...ale keby malo dieta chodit cely den do skolky tak naco potom ta matka chce byt na PM ved keby moje mohlo chodit na cfely dden do skolky tak si nevybavujem PM lebo v tom prípade by som mohla chodit do prace keby bolo cely den v skolke no nie? ako tie 4hodiny este chapem 😉 a este ked moze matka chodit do prace tak ma asi plat potom nieje odkazana na tu ubohy príspevok od statu po novom 190eur

danielik79
25. jan 2011

@nikuška4 ja som si za to začala vybavovaťplatenú predlženú RD lebo jéj schválenie trvá 4-6 týždňov a kým ti to schvália nemôžeš sa ani zamestnať.
@katekameron ved ani mne to nedáva zmysel .Ked som to prvý raz počula tak som tomu ani neverila a preto sa radšej opýtam aj 10x.Myslím aj tak by som bola radšej keby tie naše ratolesti boli zdravé ,je to zbožné prianie každej mamy.

tatolu
25. jan 2011

@katecameron prepáč, ale musela som Ťa trošku predýchať 😖, ešteže Danielik to trošku zmiernila 😉.
Iné veci Ti zmysel dávajú? Taký dôchodcovia (už sa to ide ale zmeniť, ale fungovalo to tak) Berú dôchodky, ZŤP a ešte aj pracujú - oni už neplatia úvery, nepotrebujú stále nové oblečenie....
Ja by som bola tiež radšej, keby malý bol OK. Ale keď sa dá, tak chcem vyťažiť čo najviac 😔 .

lucik77
25. jan 2011

Baby to neznamená, že keď nemám postihnuté dieťa nemám nárok na predĺženú MD pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav dieťaťa....aj my máme deti choré ale nie až tak. Mne sa tiež naskytla práca a len tak náhodou som sa dozvedela, že môžem poberať aj RP aj plat a popri tom môže dieťa chodiť do škôlky. Aj som sa čudovala, či to vôbec je na Slovensku možné, lebo som bola v tom, že RP mi vezmú....takže stále akosi nemôžem uveriť.