Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

dai
4. máj 2011

a tiez nechapem z kade chodite na zdovodnenie ze castu OCR vam nebude nikto akceptovat ( ked na jednej strane tolko zamestnavatelov podla vas umoznuje pracovat z domu ) a na strane druhej toto ako dovod prepustenia z prace zakonnik prace nepripusta...
hm, som rada ze ste ma zaradili medzi neprajnikov a zavistlivcov 🙂 190 euro naozaj nikomu nezavidim... ale neznasam zneuzivanie systemu - je jedno ci ide o euro alebo miliony - ale to slovenskej nature asi tazko budem vysvetlovat ☹ zial potom to tu tak vyzera ako to tu vyzera ( naco sa zase vsetci straaaasne stazujeme, jednoducho podla mna ma kazdy zacat u seba, ked ja si vybavim nejaky prispevok lebo mi to zakon umoznuje napriek tomu ze ho realne nepotrebujem, tak nemam podla mna pravo nadavat na podnikatelov, ktory podavaju danove priznania ake podavaju, lebo ved aj im to zakon umoznuje - to ze mame zle zakony, neznamena ze sa mame zle spravat... )

Myslela som si ze ste schopne aj nejakej normalnej faktickej diskusie, nielen vytahovat emocionalne zafarbene prispevky, ktore vyvolaju slzy v ociach inych prispievatelok - o tom je podla mna demagogia a nie diskusia...

uz sa vam nebudem miesat do vasej diskusie, skuste pomoct dievcatam, zenam, ktore tuto pomoc naozaj potrebuju - skusenosti nato mate.

prajem vam vsetkym vela stastia a vasim detom skore vyzdravenia ( choroby ktore spominate vekom casto odznievaju, tak verim ze aj u vas to bude ten pripad )

lusana
4. máj 2011

@dai píšeš, že by si každý mal začať od seba, tak by si sa tým mala riadiť najskôr ty, nepoznáš chorobopisy týchto detí, tak nechápem ako môžeš toto písať, toto nieje diskusia ako oklamať posudkovú komisiu, tady sú maminky reálne nemocných detí.
Píšeš, že máš v rodine nemocných ľudí, či už dospelých alebo deti, nikdy by ma nenapadlo im závidieť nejaký príspevok. Opýtaj sa rodičov, či by nevymenili ten príspevok za svoje zdravie? Ver mi, že mať choré dieťa nie je dobrá zárobková činnosť.
A ak si maminka dokáže k takémuto dieťaťu nájsť opateru, alebo skrátiť pracovnú dobu, poprípade pracovať z domu, choré dieťa má na tento príspevok nárok a hotovo.

danielik79
4. máj 2011

@dai stotožnujem sa s babami @maznacik007a @alami a môžeš dakovať len svojmu zamestnávatelovi že ti dovolí pracovať doma a že máš flexibilný pracovný čas a máš velmo dobrú mzdu a že si "nemusíš domov preniesť montážnu linku z fabriky domov".A zapamätaj si mamičky čo majú často choré deti sú pri prepúšťaní v prvéj línii a tých zamestnávatelov je tu ako šafránu a tým rozhodne zákonik práce a diskriminácia nič nehovorí.A ešte jedno tento štát pre ludí nerobí nič aby sa tomu zabránilo .

graziela
4. máj 2011

Suhlasim s @danielik v tom, ze ZP castokrat porusuju samotni zamestnavatelia, sama som sa uz o tom presvedcila...A mozes ovladat zakony kolko chces, marne sa dovolavas svojho prava, pretoze zakon je aj tak vzdy na strane toho "silnejsieho"... :( Mne raz moj sef povedal, aby som sa "neohanala" zakonikom prace, ked som sa ohradila voci nadcasom, ktore som bola nutena tahat dlhodobo a este aj take hlasky som si musela vypocut, aby som uprednostila pracu pred rodinou a pod....Toto moze povedat tiez len clovek, ktory nema ponatia o tom, co je to rodina a deti...a takto to zial chodi...trochu som odbocila od temy, pardon...

lola31774
4. máj 2011

@janka5861 ahoj ja som teda bola milo prekvapena mne to od podania a posudkovej trvalo dva tyždne a to mi ešte večer priniesla pracovnička s uradu,takže rychlo,

janka5861
4. máj 2011

@lola31774 prosim ta a v tom rozhodnuti co ti prislo si mala napisane ci ti to uznavaju alebo nie ? alebo iba datum kedy sa mas dostavit na urad.... dakujem

danielik79
4. máj 2011

@graziela ked môžeš začni si vybavovať už teraz a na Upsvar sa popýtaj či by sa to nedalo urýchliť aby si sa mohla vyjadriť aj zamestnávatelovi.

graziela
4. máj 2011

@danielik79 - ja som to chcela zacat vybavovat uz minuly tyzden, no zial vsetci kompletne sme doma ochoreli, bala som sa, ze mame doma rotavirus, a v podstate som kvoli chorym detom nevytiahla uz mesiac päty z domu...sama sa este zotavujem, nie som celkom fit...Skoda, ze sme na tu alergologiu nedostali skorsi termin, teraz sa mi tym padom trochu natahuje. NO uvidim, skusim este vycerpat dovolenku v praci, hadam prekryjem nejako to obdobie, kym mi pride vyjadrenie.

danielik79
4. máj 2011

@graziela neviem ako u vás ale u nás sa stačí na alergologii dohodnúť nemusíš na termín stačí ked zavoláš že chceš si vybaviť PRD a spraviť krvné testy dieťatu,treba k tomu len ten papier doniesť aby alergologička mohla vypísať posudok.A ked môžeš vyčerpať dovolenku to je len plus pre teba.

graziela
4. máj 2011

@danielik79, praveze u nas sa na alergologiu musi vopred objednat...so starsou dcerkou sme mali ist na krvne odbery pred 2 tyzdnami, ale kedze brala atb a bola chora, tak sme to museli zrusit a objednali nas az na koniec maja :( Maju strasne vela pacientov a aj ked sa clovek objedna na hodinu, tak musi cakat...s malym sme takto chodili, ked mal 1/2 roka a to vzdy v case obeda, ked potreboval spinkat...raz nam takto aj zaspinkal v cakarni...My sme tam s malym ale dlho neboli, chvalabohu, minuly rok sme to vzdy akosi zvladli len so sprejmi, co mame predpisane a niekedy sme ani nemuseli ku dr., zvladli sme to doma, no uz nam dosli aj spreje a od decembra sa nam to znova zhorsilo, vybrali sme 3 atb a nie a ani sa z toho vykrutit. Maly na od nar. nabeh na astmu, tak by som chcela aby mu urobili komplexne vysetrenia, doteraz mu nerobili. A aspon budem mat cerstve vysledky na posudenie jeho zdr.stavu. A ci mi daju dovolenku, no ktovie, ci budu ochotni v praci...

danielik79
4. máj 2011

@graziela myslím že ochotný budú určite ....naša malá má nábeh na astmu po tom čo ju zaočkovali na 1 rok a do vtedy chorá poriadne nebola....teraz je doma lebo na nu dolieha aj alergia a doma má kopu liekov.Ak ti môžem poradiť výborná vec na astmu je inhalátor na vincentku môže ti ho predpísať aj alergologička ak bojujete s obštrukčnou bronchytídou alebo astmou a častou chorobnosťou .Nám ho alergologička nechcela predpísať tak som ho rovno objednala www.inhalator.sk.

graziela
4. máj 2011

@danielik79, my mame inhalator na inh. spreje Ventolin a Flixotide, vola sa opti chamber, tento nam dufam zatial bude stacit...no budeme mudrejsi po navsteve alergologicky, uvidime...mimochodom, dnes manzel nechal v lekarni dalsich 20eur (espumisan kvapky, lebo maly ma po prekonani nejakeho virusu a po hnackach a vracani zvysenu plynatost, sirup imunoglukan na podporu imunity pre obe deti a pre mna multivitamin sumivy...) este by sa nam zisli aj probiotika a to by uz bola dalsia 20 v lufte :(
A inac, toto obdobie pupav a kvitnutia kadejakych vysokych trav, to je akurat sezona mojej starsej dcerky...zatial sa drzi (uz tyzden), no len tento tyzden nastupila do skoly po takmer mesacne pauze a teda aj vonku bude teraz viac, tak dufam, ze to znova neprejde do strasneho kaslu...

habibi78
4. máj 2011

no baby, dnes prisli vysledky krvi, mala je alergicka, ale na co konkretne, to sa bude zistovat, ked doberie antibi..... fasa..... ale urcite to nie su potravinove alergie (neviem ako je mozne, ze ma potom intoleranciu laktozy), ale bude to nieco z vonku.... tak sa tesiiiiiiiiiiiiiiiim 😖
ako je to na alergologii? Lebo my sme doteraz chodili len na imuno, tam jej brali len krv..... na alergo ju budu aj testovat, alebo tiez len krv?

danielik79
4. máj 2011

@habibi78 na alergologii ked ideš prvý krát tak jéj zoberú krv inak je to rovnaké ako na imuno.Tie testy ti alergolog môže spraviť ked o to požiadaš (platí sa za ne nejaké 1,60e ale všade inak).Môžu vám ich spraviť aj na počkanie za 20minut .Vtedy sa tam jedná o nejakých 40-50 vpichov.Naši ich mali minulý týždeň malá tá mala 44 vpichov a malý ten mal 50 to závisí aj od veku dieťaťa tie testy sa robia od 3 rokov a pred tými testami sa vysadzujú všetky lieky.

lola31774
5. máj 2011

@janka5861 ahoj,najprv som išla na urad pre papiere,ktore som dala potvrdit u doktorky a prefotila najnovšie vyšetrenia s kožnej a alergologiia zaniesla na posudkove,odtial mi volali za dva dni aby som sa dostavila opet o dva dni,,,,mala som doniest zdravotnu kartu a prefotene vyšetrenia,do karty ani nepozrela iba si pozrela akesi latinske nazvy a povedala že to posiela do blavy a mam už len čakat ,,do dvoch tyždnov mi to prišlo.mam tam napisane že mam predlženu matersku do marca 2013..nič viac,,,bola som aj na urade sa spytat čo mam robit dalej komu to mam oznamit ,ale vraj mam čas,lebo syn ma tri roky až v auguste,potom to mam oznamit na socialnej poistovni ,v praci a poistovni zdravotnej pre istotu!!!ale maleho do škôlky nedavam .mame dost problemy s kožov,je atopik a ma alergiu na pel a travu tak teraz si to uživame,soplí,očka zapalene,koža svrbi,,,preto som si dala aj žiadost,držim palčeky a pekny den

evka25
5. máj 2011

@danielik79 Ďakujem za radu, budem čoskoro na to myslieť 😉

graziela
5. máj 2011

@danielik79 - prosim ta, co sa tyka tych testov a vpichov, ake stare boli tvoje deti, ked im to robili? Nasa starsia mala 4 roky, ale od malicka bola velmi rozumna a trpezliva...no nasho maleho si teraz v 3r vobec neviem predstavit, ako by vydrzal mal vystrete ruky 20 minut ci kolko to treba a neskrabat sa, ak ho tao aj bude svrbiet.... 😖

danielik79
5. máj 2011

@graziela malý ma 6 a malá 3 roky.Kým to dr napichá uplinie pár minút ,ja mám obidvoch "kludasov" 😅 a po napichaní sme sa pomaličky prechádzali na chodbe tak ako námesačný 😀 😝 aj kričala že ju to štipká ale vydržala statočne a ešte som zabudla že min .mesiac pred tými testami sa nesmú uživať atb.A malým ich robili minulý týždeň po velkéj noci.
@habibi78 zabudla som napísať že atb sa min .mesiac pre tými testami nesmú užívať.

graziela
5. máj 2011

@danielik79, vdaka za infom, to si budem musiet pozriet, kedy maly douzival tie posledne atb ...no snad vydrzime aj my nejako 😉

danielik79
5. máj 2011

@graziela dá sa to zvládnuť . 😉

bubinko83
7. máj 2011

kočky ste tu aj take maminky ktorych detičky maju AE a neschvalili im PM?

katecameron
7. máj 2011

@bubinko83 nepoznam takje ale nic nieje nemozne

bubinko83
9. máj 2011

@katecameron no to maš pravdu teda 😉 No skusim si podat a uvidim.

bubinko83
11. máj 2011

ahojte,
ste tu niekto kto bol kvoli PM aj pred posukovou komisiou s dietatom ? Ako to prebieha? Alebo sa tam nechodi,len sa pošlu posudky lekarov a čakam na rozhodnutie? Dakujem

kajala
11. máj 2011

dievcence mam taku otazku
malu som zapisala do skolky ( pre istotu aby mala miesto) a medzitym mi schvalili predlzenie.
potrebujem papier od DR aby mohla mala aspon na 4 hodiny denne navstevovat skolku alebo sa mozem dohodnut priamo s riaditelkou skolky?

habibi78
12. máj 2011

@kajala staci priamo s riaditelkou 😉

danielik79
19. máj 2011

baby chcem sa len opýtať za kamošku či neviete niektorá ako je to pri neplatenéj predlženéj materskéj môže ísť dieťa na celý deň do škôlky alebo len na 4hodiny lebo v zdravotnéj poisťovni podpísala papier že dieťa bude chodiť len na 4hodiny.

danielik79
20. máj 2011

baby neviete jéj v tom poradiť?

katecameron
21. máj 2011

@danielik79 ja som vedela tak ze nemoze vobec lebo ked chodí tak sa potom roky nezapocítavaju ci co mi to vraveli kamosky ale to bolo uz viac ako pred rokom ale v socialnej poistovni mi vraveli ze nemoze vobec 😉

danielik79
21. máj 2011

@katecameron a ja ked som bola s malým na neplatenéj predlženéj materskéj tiež tak viem lebo ťa drží ten papier v ZPale že po novom by mohlo ale tiež neni istá .