Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

lucik77
28. aug 2010

baby poznáte niekoho, kto si vybavil pedlženú platenú MD (PMD)cez atopický ekzém a dieťa môže navštevovať škôlku na 4 hodiny? Lebo teraz som sa dozvedela, že ak je to od kožnej, tak tam chodiť nemôže.

reisi a myslela si to tak, že napr. mi ju shvália, ja si za 3-4 mesiace nájdem prácu, malého tým pádom budem musieť dať do škôly, PMD si zruším a bude všetko OK? Nie je to tak, že ten rok jednoducho budem musieť ostať s malým doma?

lucik77
28. aug 2010

mám ešte jednu dosť citlivú otázku. Poznáte niekoho, kto si vybavil PMD u alergologa bez toho, aby ju navštevoval? Myslím cez známosti samozrejme, alebo to nie je možné, lebo budú skúmať či a kedy bol evidovaný, aké berie lieky a pod?

janulkama
29. aug 2010

@lucik77 -ahoj,ja nikoho takého nepoznám,ale napíšem Ti čo sa mi prihodilo.My navštevujeme imunologa v Bratislave.Bola som tam s Maťkom na kontrole,keď za lekárkou prišla sestrička,že volá nejaká maminka,či by potvrdila papiere na PMD jej dieťaťu.Lekárka sa spýtala,či u je sledovaný u nejakého odborného lekára,povedala že nie.Vraj sa to nedá potvrdiť??Táto moja imunologička jej povedala,nech k nej aspoň 1 krát prídu na odber a potom jej to može potvrdiť.Pritom u nej tá mama nikdy nebola,ani jej dieťa nechodilo po lekároch a ona jej to ide len tak potvrdiť.Podmienkou len bolo,aby ju aspoň jeden krát navštívila.
Neviem ako to potom dopadlo,ale asi jej to potvrdila.Jediné ma zaráža,že jej zavolá nejaká cudzia osoba,ktorú lekárka ani nepozná a úplne v pohode jej to potvrdí??Som zvedavá,ako to bude prebiehať s mojim malým,pretože aj my budeme musieť ostať na PMD.

janulkama
29. aug 2010

neviem ako to prebieha,ale mne vraveli,že malý pojde aj so zdravotnou kartou pred nejakú komisiu a podla karty posúdia,či bol naozaj tak často chorý a akú ma diagnózu s ktorou by mal ostať doma....tak uvidím,ja to idem vybavovať začiatkom októbra,lebo ma Maťko v decembri 3 roky a neviem ako dlho sa to vybavuje.

janulkama
29. aug 2010

@katecameron -toto teda nechápem...máme sa pri tom vybavovaní na čo tešiť,že?Ako to vlastne prebieha???

katecameron
29. aug 2010

@janulkama tak u nas to trvalo 2 mesiace kym sme to vybavili a este 1 mesiac kym bol vysledok u nas sa nechodi pred komisiu ZV to len papiere sa odniesli tam kde sa vybavuje aj materska a cakali sme na vysledok ktory zamietli zialbohu ☹ teraz som doma na neplatenej materskej ale to sa neda zvladat po financnej stranke takze uz to vidim ze v najblizsej dobe zacinam hladat robotu len neviem co s detmi moji ked ochoreju tak su 5mesiacov v kuse chory takze neviem v akej robote mi budu totto tolerovat my sme tu totiz odkazany sami na seba aj ked svokrovci byvaju blizko vobec nepomahaju nemaju zaujem

janulkama
29. aug 2010

@katecameron -no to sa teda dosť dlho vybavuje.Mne imunologička povedala,že stačí prísť v novembri,len podla mňa v decembri začnú dovolenky,predsa len budú sviatky a tak,tak som sa sama rozhodla,že to začnem vybavovať skor.
Aké ste mali zdravotné problémy,keď ste v kuse chorý??My máme syndrom periodických horúčok,vraj cca každé 4 týždne bude mať teploty a tak,len akosi im to nevychádza a máme ich každé 2 týždne.Momentálne má zasa plnú pusinku áft a chvála bohu,teploty len zvýšené.Doteraz sme vždy skončili v nemocnici na infúzkach.Teraz som sa snažila ho z toho dostať sama,lebo behať po lekároch ma nebaví a malého už vobec,len ma napadlo,že keď nebudem mať od tejto choroby papier,tak to nebude mať v karte...
Inak,ani ja si neviem predstaviť,že by mi to nechválili ☹
Po finančnej stránke by to nebolo boh vie čo,ale na druhú stranu,ja mám zasa super svokru.Teda nepomáha s malým,ale finančne už teraz,tak myslím,že ak by to neschválili,tak by pomohla.A ešte mám aj moju mamu.Tá je síce na invalidnom dôchodku,ale zasa tá pomáha s Maťkom ako sa len dá.
Viem,čo teraz máte doma,lebo ja si to neviem predstaviť,že by mi nikto nepomohol.
Skúsili ste sa aj odvolať?Aký lekár vám vypisoval žiadosť o PMD?Vraj to môže aj náš pediater,ale ja radšej pôjdem k imunologičke,tá to asi lepšie vypíše.Našej lekárke keď som povedala,akú má malý diagnózu tak pozerala ako mucha puk,že čo to je.Nevedela mi ani povedať,čo znamená skratka IGD,lebo to má zvýšene a preto sú tie teploty.

katecameron
29. aug 2010

@janulkama my mame smolu lebo od noveho roka sa nam menila doktorka ktora je totalne neschopna vobec to nevedela vyplnit a este alergologicka tiez taka tapsa lebo ona povedala mne do oci ze ona si nemysli ze je potrebne aby som ostala doma ale na druhej strane do skolky chodit nemoze my mame oslabenu imunitu ale poriadne za minuly rok 12krat ant.uzival a este diagnoza napisala astma v sledovani maame brat lieky na astmu ale nikdy v zivote mu ziadne testy nerobili aj alergologicku zmenime to je iste len este neviem kde hladame v BB pred mesiacom mu vyberali mandle tak ja len dufam ze mu toto pomoze a snad pojde do skolky vo ZV je take svinstvo s touto materskou ja som pocula ze ked nemas znameho neschvaklia ti to alebo by chceli podplatit ja neviem co si mam o tom mysliet v tomto state je pekny bordel

janulkama
29. aug 2010

@katecameron -my to máme opačné,Maťkovi robili rôzne vyšetrenia krvou,ale nič nezistili,preto je teraz sledovaný na 2 detskej klinike na kramároch.Inak Asi to bude vo vypísaných papieroch,Keď ti niečo také povedala,už aj by som ju menila.Bral aj nejaké lieky na posilnenie imunity??
Tento systém v štáte je fakt na hovno.Jedna moja známa tiež chcela ísť na PMD a neschálili jej to napriek tomu,že jej dcérka mala niečo so srdiečkom a preto boa stále chorlavá.

katecameron
29. aug 2010

@janulkama bral 2kratb ribomunyl teda teraz berieme 2krat koncime v oktobri mas nejaky tip coby som mu mohla este davat na tu imunitu co je dobre? a hlavne zabera? a este sme chodili pichat igampliu to su imunoglobuliny ale po kazdej iniekcii ochorel 3krat nam preto zrusili operaciu tak som povedala ze uz mu to nedovolim pichat jked stale do 3dni po injekcii ochorel aj starsi dvaja to iste im pichli 4krat a stale ochoreli

janulkama
29. aug 2010

@katecameron -rybomunil teraz v septembri končíme aj my,brali sme aj isoprinosine,ale je to veľká tabletka a keď bol chorý,nzvládal to už jesť a yvvrátil mi to.Brali sme to 3 krát denne a to sa nedalo.
Ja sama bádam,čo by som mu mohla dať.Moja detská by chcela,aby sme po dobraní rybomunilu začali brať homeopatika.Ani za pána si nespomeniem na názov 😉

janulkama
29. aug 2010

ja len stále nechápem,prečo ti tú predĺženú nedali ☹

katecameron
29. aug 2010

@janulkama to som nepochopila ani ja niesu nahodou isoprinosine antivirotika? strasne znamy nazov aj my sme to urcite brali ale uz asi davnejsie a mate dobru detsku lekarku nasa by mi v zivote nedoporucila homeopatika keby im to pomohlo ja by som im dala hocico

dona123
3. sep 2010

Ahojte
Chcela by som sa spýtať mamičiek ktoré su už na predlženej materskej ako to vybavovali.
Mne včera prišiel papier od posudkovej že ma dieťa dlhodobo nepriaznivy stav. A čo teraz lebo v tom papieri nič nie je o tom či budem poberať rodičovsky a ani do kedy. Takže sa chcem spytať či my pride aj nejake rozhodnutie poštou či budem poberať rodičovsky alebo mám isť s tym papierom zase na socialku .

janulkama
4. sep 2010

@katecameron ahoj,aj som zabudla na túto tému,Martinko má stále afty,ale začala som mu striekať do pusinky aloe vera a na môj podiv už v teň deň večeral a dnes v pohode papá:o))
Inak,ten rybomunil je taká kravina,poznám viac maminiek,ich detičky to brali a nenastala žiadna zmena,tak neviem...Isoprinosine ani neviem na čo to bolo,ale ako som písala,nebrali sme ho dlho a ani nebudeme...nech sa nehnevá,ale 3 krát denne dávať takú veľkú tabletku,to mi malý nebude jesť,aj keby som sa na hlavu postavila....
Ako sa máte vy???

katecameron
4. sep 2010

@janulkama dik mame sa celkom fajn len maly volajako viacej kycha tak teraz neviem ci nieco na neho nelezie alebo co asi mu dam propolis ja idem na ich imunitu skusat propolis doma robeny mne to super zaberalo je im to idem davat ako prevenciu asi kazdemu dietatu 1krat denne po malej lyzicke uvidime dokedy vydrzia

janulkama
4. sep 2010

@katecameron robený propolis??Ja som ho kúpila v lekárni malému na afty a štípe to jak šľak:o)) Na čo je vlastne ešte dobrý??

katecameron
4. sep 2010

asi na vsetko lenze taky kupeny asi nieje taky dobry u nas muz doniesol taku hrcu propolisu zaliali sme to vodkou a asi mesiac luhovali mna ked bolelo hrdlo 2dni som jedla 3krat denne po lyzicke a na 3den ma uz vobec nebolelo aj maly mal cervene hrdlo a o 5dni ho mali operovat tak som mu davala na lyzicke a ke dprisiel na prijem bol v poriadku a mohli ho operovat propolis ma dezinfekcne ucinky a povazuje sa za prirodne antibiotikum neviem este co k tomu napisat ale je to fakt dobre aj na rany len to stipe jasna vec

hana1236
4. sep 2010

Ahoj, som na predĺženej so zdravotných dôvodov.Prebehlo to asi takto:pneumokológ mi to navrhol a kázal priniesť nabudúce tlačivo zo sociálky,že mi ho vyplní.Išla som na sociálku,oddelenie posudkových činností a tam som natrafila na nejakú osôbku ktorá mi povedala,že to nech si nemyslím,že mi len tak dá také tlačivo,vraj mám zájsť za tým lekárom,a doniesť na lístočku napísanú diagnózu a ona potom posúdi,či mi to tlačivo dá...Lekár o 100km inde...Tak som tam o mesiac išla znovu,bola tam už iná osôbka,tlačivo mi bez problémov podala a ešte poukazovala kto a čo treba vyplniť.No takto to bohužiaľ na Slovensku chodí...Takže papier má vyplniť obvodná lekárka,ale mne to všetko vyplnil tento pán doktor a také som to doniesla ukázať našej pani doktorke aby sme ju neobišli...Potom som do toho priložila papiere od iných odborných lekárov,ktorí v nich popísali diagnózu,stav a že doporučuju predlženú./očná, ortopéd, neurológ/Toto som osobne zaniesla na sociálku kde som bola pre tlačivo a ked som sa pýtala dokedy ma vyrozumejú lebo kôli zamestnávateľovi,tak si ceruzkou hore napísala kedy mi končí rodičovská aby to stihli.Prišlo mi to rozhodnutie dva dni pred koncom.Potom sa mi zdá,že pre istotu som s tým zašla na sociálku na oddelenie penažných dávok,rodičovské.Aby som mala istotu,že peniaze budú...Na tom papieriku mám napísané,že schválené do...dátum kedy má malý 6rokov,takže na tri roky.Takže takáto moja skúsenosť.
ps: na afty dávam malému zjesť obyčajný B-komplex a hned je po nich, a k tým veľkým tabletám na imunitu, doktor mi to dovolil vysypať z toho obalčeka a rozpustiť v čaji a vpohode...Tak sa držte , čaute

dona123
5. sep 2010

hana1236 a so socialky Ti prišiel aj posudok a aj to rozhodnutie?
Lebo mne zatial prišiel len posudok a je tam napisane že dieťa ma dlhodobo nepriaznivy stav ale nič ine tam nieje. Tak by som chcela vedieť či my pride ešta jeden papier so socialky nejake rozhodnutie z datumom dokedy bude doma. Ja to potrebujem do prace ukazať tak by som chcela vedieť či my niečo ešte pride alebo sa mam isť osobne na socialku opytať.

danyelka
8. sep 2010

@mirabela222
Ahoj mirabela, nášmu Matúškovi (4roky) diagnostikovali (v BA) Perthesa v januári tohto roku , predpísali nám Atlanta aparát, v ktorom sa môže pohybovať, rýchlo si zvykol na chôdzu v aparáte a je to úžasná pomôcka pri tejto diagnóze. Každé tri mesiace chodievame na 3 týždne na liečebný pobyt do Čilistova. Tam som sa od mamičiek dozvedela veľa informácií na čo všetko majú naše detičky nárok. Som na platenej predĺženej materskej dovolenke, ktorú som vybavovala prednedávnom, okrem rodičovského príspevku, máte nárok ešte na kompenzácie. Matúško od pondelka nastúpil do škôlky na 4 hod. a nárok na poberanie rodičovského príspevku mi nezanikol. Ak by si mala nejaké otázky, kľudne napíš, rada odpoviem. Ahoj Daniela

ebbi
14. okt 2010

@hana1236 Ahoj, prosim ta ako je to s pracou po predlzenej RD? Ja tiez asi budem musiet predlzit ale nechcem prist o miesto v praci. Takze normalne mi budu tak isto drzat miesto po 5 rokoch ako po 3 rokoch riadnej? Mne to vychadza na marec, uz by som to mala zacat vybavovat?
Dakujem

hana1236
19. okt 2010

Ahoj ebbi,áno v práci Ti bude normálne bežať pracovný pomer, ja som im len stroho na jednom papieri oznámila, že podla paragrafu..ten si nepamätám, som na predĺženej rodičovskej dovolenke do dátum..a bolo.Myslím,že ked si to začneš vybavovať po sviatkoch v januári,bude to stačiť do marca,pa

janulkama
31. okt 2010

@katecameron ahojky,takže sa hlásim po dlhšej odmlke...tú PMD mi odsúhlasili,budeme doma do 6 rokov.Inak začala som malému dávať kolostrum,držíme sa v zdraví cca 2 mesiace:o)))

katecameron
31. okt 2010

@janulkama tak to je skvele aspon sa nemusis trapit co dalej moj je od septembra uz 3krat chory a to nechodi do skolky je to o dusu neviem si predstavit zeby do tej skolky chodil

janulkama
2. nov 2010

@katecameron necheš skúsiť aj ty to kolostrum???Určite je niekto u teba v okolí kto to predáva...Ja to mám od svokry,ona robí pre vita star...ja som tomu fakt neverila,ale Martinko sa mi drží už vyše 2 mesiacov a to je čo povedať 🙂 Skús si prezrieť niečo na nete a a uvidíš...ja som myslela,že maminky preháňajú a chcú len dohnať niekoho,aby si to od nich kúpili,potom ma svokra presvedčila,že nech mu to dávam a výsledok ?Zatial zdravý aj napriek tomu,že som sa naschvál stretávala s chorými deťmi...Skúšala som,či to funguje 😀

katecameron
2. nov 2010

a ake je to kolostrum tekute?ci tie tabletky
@janulkama

janulkama
2. nov 2010

@katecameron ja mám také kapsule pre malého,sú veľké,tak mu to dávam každé ráno do jogurtu.Preto som chcela kapsule,lebo ich tam je 60 a je to na 2 mesiace.Sirup po ovorení by sa mal spotrebovať do 2 týždňov.Moja pediatrička mi to stále ponúkala za nejakých 50 eur,no mohla by som ju okašlat...Malý by mi ten sirup do 2 týždňov nespotreboval a okrem toho,100 eur za to dávať,to určite nie...ešte že som natrafila na toto..

katecameron
2. nov 2010

@janulkama no mozno to vyskusam ked budem mat peniaze teraz strasne vela penazi davam do dvoch starsich skusam na nich Wobenzym je to nehorazne drahe jedno dieta ma stoji 20euro na mesiac priblizne mozno aj viac malemu ale kamoska robi v lekarni a tvrdi ze je to dobre musim im to davat 3mesiace a potom uvidime ci to stalo zato vrazit tolke prachy iba na lieky malemu davam imunoglukan zatial

janulkama
2. nov 2010

@katecameron no pekne,snáď im to pomôže 🙂 Ja ostávam pri tom kolostre,nestojí ma veľa,na mesiac to vychádza na 14 eur...čo je to proti tomu,čo som platila predtým 😀