Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

katecameron
16. apr 2011

@lola31774 vidís tak ja som tam mala napísane ze nesmie chodit do skolky

lola31774
16. apr 2011

@danielik79 aho dik za rady,nie nedam ho do škôlky,teraz si to uživme,začalu mu aj alergia na travu a pel a samozrejme ten naš užasny atopicky ekzem sa zhoršil!!! a v oktobri ideme do kupelov,konečne tak zatial ostaneme doma a potom uvidim!!!ale som rada že som ta spoznala a ešte raz dik za rady,,,pekny večer

lola31774
16. apr 2011

@katecameron ahoj neviem prečo to tebe napisali ,neviem aku mate diagnozu,my sme atopic a alergik na travu a pel!!!mne tam vlastne nenapisali nič len datum kedy treba opakovat kontrolu, pa

danielik79
16. apr 2011

@lola31774 a kde idete do kúpelov .Aj naši majú alergiu na pely a trávy teraz sú doma skoro druhý týždeň.

katecameron
17. apr 2011

@lola31774 asi preto lebo mame zlu bunkovu imunitu a je pre nas nutne aby sme sa vyhybali infekcnemu prostrediu diagnozy weesiny baby, susp.astma ,Ger,, atop.exem moj alergik nieje len nejake hranicne hodnoty na macku a skrecka ale teda zatial sa ine neprejavilo este sa vsak moze starsí syn je tazky pelovy alergik breza lieska topol zmes trav zatial neviem ktore konkrčetne ale asi psiarka timotejka z ty&chto dvoch na niektoru puchne mu cela tvar ked sa dostane do travy zacne sa to v juni teda aspon minuly rok zacalo zatial je v kludnom, stave

lola31774
17. apr 2011

@danielik79 ahoj no my ideme do kupelov travnica ale kvôli atopickemu ekzemu,alergiu zatial riešime tak že každy den bere sirup aerius,tak uvidime a mame aj kvapki do očí, pa

danielik79
17. apr 2011

@lola31774 no to je od nás nedaleko a neni sú to len kúpele na atopické exemy ale aj na respiračné ochorenia tak dúfam že vám pomôžu aspoň trochu.Prajem krásny deň.

ada11
17. apr 2011

lola31774, gartulujem 😉

ja nechápem, prečo to u nás dávajú len na jeden rok 😠

lola31774
18. apr 2011

@ada11 ahoj neviem tiež a dokonca malý ma až v auguste tri roky a ani nato nefrflali ked som si to požiadala tak skoro,tiež som bola s toho prekvapena,asi som mala dnes aj na uradoch dobrý den lebo tam boli tiež mile a vypisali mi tam papiere,a vraj to mam oznamit poistovni a socialke až ked bude mat kubko tri roky,mam tam prist a oni mi daju nejake tlačiva,tak som bola mile prekvapena pristupom,lebo už sa mi par krat stalo že slečny na uradoch boli arogantne!!!pekny den

katka13122
20. apr 2011

Ahojte.dnes mi volala pani,mam predl.rodicovsku a este ktomu musim dolozit odkedy ma maly intol.laktozy a doplatia mi 6mesiacov,super,ze???? 😵 😵 😵 😵 😵

graziela
26. apr 2011

Ahojte babenky,
chcem vas poprosit o radu:
Moja RD konci v juni t.r.a kvoli zlemu zdr. stavu maleho (je alergik a ma atopicky ekzem a za posl. 1/2 roka caste ochorenia hor. dych. ciest + momentalne este aj traviace tazkosti) by som chcela poziadat o predlzenie RD. Od 6.mes chodime s malym na alergologiu, podla nasej pediatricky je maly typicky astmatik, avsak potvrdene to zatial nemame...
Ja som zatial s malym doma, nepracujem, aj ked som uz pocas RD do prace na par mesiacov nastupila, kvoli tomu, ze deti byvali casto chore (starsia dcera je tiez tazky alergik), som z prace odisla a opät nastupila na RD. Kedze som ale mala moznost si privyrobit doma popri RD a nas maly je velmi spolocensky, az bytostne sa mu ziadal detsky kolektiv, chceli sme to skusit a dali sme ho do skolky...no ale za posl. 2 mesiace ako nastupil do skolky, bol v podstate asi 3 tyzdne v skolke, pretoze je permanentne chory :( Uz vyse mesiaca sme stale len doma, zacalo sa to zapalom priedusiek, vybrali sme 2 atb, este sme sa z tohto poriadne nedostali a skocil na nas na celu rodinu dalsi virus, tentokrat vraciame a hnackujeme cela rodina :(
Nuz, trosku som sa vyzalovala...ale chcela som sa vlastne opytat, ze v pripade, ze vam do vasej ziadost napise dr., ze dieta NESMIE NAVSTEVOVAT MŠ, aj napriek tomu davate deticky do skolky, aj ked na 4 hodiny...? Sleduje to niekto z UPSVR alebo SP?

katecameron
26. apr 2011

@graziela moj nechodí 😉

kacena78
26. apr 2011

@graziela myslím ,že sa to nesleduje ,lebo u nás škôlke je to tak ,že vela detí chodí aj na celý deň, kedže je to teraz schválené môj malý začal chodiť na 4 hodiny a žiadny problém ,mne na sociálke povedali ,že môže chodiť je to vraj na mne

graziela
26. apr 2011

Podla mna to aj tak nezohrava moc velku rolu, co sa tyka zdr. stavu dietatka, ked je v MS na 4 alebo 8 hodin...uz ked je raz v tom kolektive a medzi tymi virusmi a tak, tak je jedno, kolko casu tam stravi, do styku s nimi pride tak ci tak...
Nas maly ma strasne rad deticky, uz teraz ked sme dlho doma a nemozeme nikam ist, tak to na nom vidim, ze mu ten kolektiv chyba...aj pred nastupom do MS sme chodievali casto do materskeho centra...dufam, ze nam to zdravicko dovoli, aby sme mohli aj nadalej chodit do skolky...no zalezi to naozaj od toho, ako sa nam bude dalej vodit...zdravie je prednejsie...

geegee
27. apr 2011

nechcem aby ste to, baby, brali akoze provokujem...ale aky vyznam ma predlzena materska v pripade, ze dieta je casto chore, alebo nieco podobne, ak mama da dieta do skolky na 4/8 hodin? Ja som zila v tom, ze predlzena materska je preto, lebo mama musi byt s dietatom doma. Nejako nechapem zmysel toho, ze si vybavi mama aby mohla ostat s dietatom doma a potom ho da do skolky. 😅

alami
27. apr 2011

@geegee význam to má taký, že aj to choré dieťa potrebuje kolektív a kamarátov, ale matka potrebuje predĺženú materskú z dôvodu, že to dieťa aj keď chodí do MŠ, tak tam veľa nenachodí a zamestnať sa a stále byť na OČR - to dnes asi moc nejde. Kto ťa zamestná?? Po ďalšie, neustále beháš po odborných lekároch, prípadne dieťaťu doma varíš dietu. Kým nezažiješ, nevieš. Ja osobne neviem vymyslieť dieťaťu duchaplný program na celý deň 365dní v roku, ja si myslím,že im kolektív a škôlku ako takú treba - aj keď len v čase, keď je dieťa práve v dobrom zdravotnom stave a do škôlky môže ísť. A vieš sama, koľko sa môj drobec do tej škôlky "nachodí" ☹

@graziela môj názor - to "nesmie navštevovať MŠ" nie je tak celkom NESMIE, ale dr to píše, aby si vôbec PRD dostala, ale keďže zo zákona MôŽE navštevovať MŠ, tak UPSVaR nemá prečo kontrolovať. Mne teda povedali, že MŠ navštevovať môže, hoci mám v papieroch od dr to isté - teda že nesmie, či nemal by.

geegee
28. apr 2011

@alami ja som nemzslela deti ako mas ty napriklad, ze ma alergiu na stravu, ale ked je dietatko napriklad casto chore, ze ma oslabenu imunitu alebo neviem co moze byt a mama si ziada predlzenu matersku...a doteraz som to brala ze to je na to, aby mohla byt s dietatom doma, aby sa vyhlo kolektivu deti., ktory mu z isteho hladiska skodi. Ale tento uhol pohladu mi nenapadol, ze predlzena materska je preto, aby nemusela cerpat OCR stale...ved vravim, ja som nechcela rypat, len som to nejako nechapala dost dobre 🙂

danielik79
28. apr 2011

@geegee čítala si aj pár stránok do zadu ,tam sme to tiež riešili .Radím skús prečítať ak si nájdeš čas .

katecameron
28. apr 2011

@geegee no toto iste som tu napísala ja a reakcie boli kadejako divoke ale je to tak no niektore ja mam napríklad v posudku od posudkoveho lekra napísane ze si vyzaduje osobintnu starostlivost pri vyhybani sa infekcnemu prostrediu cize skolke takze keby som ho dala do skoly bolo by to asi na hlavu takze moj nebude v skolke aj ke d si plne uvedomujem ze mu to bude chybat akoze tie socialne vztahy teraz myslím

tamulik
29. apr 2011

ahojte baby. dnes som nasla vasu diskusiu o pmd. moj maly mal v decembri 2 roky, ale asi uz teraz treba riesit co dalej. od narodenie je stale chory , je sledovany na neurologii , alergologii, koznom, metabolickom, gastre, 8 - krat sme lezali v nemocnici.ja sice uz pracujem ale moja mamka je s nim doma. lekarka neodporuca kolektiv - maly odmieta jest, v papieroch ma napisane ze je anorektik ☹ . myslite ze ak by som poziadala o pmd tak by mi ju tety na uradoch schvalili?

katecameron
29. apr 2011

@tamulik ano poziadaj mas velku sancu

graziela
30. apr 2011

@geegee, myslim, ze podobne otazky tak ako tebe napadli asi kazdu z nas...mne to tiez pripadalo nelogicke, ze aky to ma vyznam, ked si matka predlzi RD, nastupi do prace a dietatko je 8 hodin v skolke? Ako je toto vobec mozne? A viem aj, ze mnohi ludia sa nemozu povzniest nad tuto "velkorysost" nasho statu, ktory nam matkam umoznil od jan.t.r. pracovat aj popri RD alebo PRD. Na nete som videla mnozstvo aj zatracujucich, urazlivych, osocujucich reakcii....Pravda je, ze naozaj to niektore mamicky zneuzivaju, ale preco osocovat tie, ktore na to maju naozaj vazny dovod, aby poziadali o predlz. RD?

geegee
30. apr 2011

@graziela suhlas 😉

evka25
2. máj 2011

Ahojte mamičky, po dlhšom čase som opäť tu 🙂 Chcem sa vás opýtať, koncom júla bude mať môj malý 3 roky a na alergoim. sa mám objednať koncom júna tak, aby to vyšlo na júl, prvýkrát nám budú robiť testy, chcela by som mať výsledky pri sebe a ísť s tým potom na posudok, v auguste mám ísť na kardio, pred mesiacom sme boli v nemocnici. Kedy si to podľa vás mám začať vybavovať, budem sa musieť hlásiť na ÚP ako nezamestnaná, ak by som to nestihla, ja fakt neviem. Dík za odpoveď vopred.

danielik79
2. máj 2011

@evka25 ahoj začni vybavovať asi dva mesiace pred 3-tím rokom a keby si to nestihla vybav si radšej predlženú neplatenú RD a to sa dá potom zmeniť na platenú .Na Upsvar by som sa zatial nehlásila ako nezamestnaná radšej si vybaviť neplatenú.

bubinko83
3. máj 2011

baby a ako mam riešit PM ked naša detska je niekedy taka dost neochotna? Skoro vobec tam s malym nechodim skor po odbornikoch(kožny ,alergolog,imunolog) Ti odbornici nam to potvrdia bez problemov,ale z nej mam trošku strach.

dai
3. máj 2011

graziela,
uprimne, napada ma ta ista otazka ako geegee a podla mna to zneuzivanie statu je - vsetky deti az na velmi malinke vynimky su chorlave po nastupe do skolky... preto nevidim ziaden dovod preco by niektore zeny mali dostavat dalej RP kvoli dovodu, ktory ma aj 90% zien ktore ho nedostavaju - len preto ze sa to da vybavit? A uz uplne chore je, ked normalne matka pracuje a k tomu si este vybavi PRD a dieta ma 8 hodin v skolke - to je akoze co? prepacte ale toto je jasne zneuzivanie systemu ( popri RP to beriem, pretoze niektore zeny sa musia vratit do prace skor ako v 3-och rokoch dietata a stat neumoznuje nastup do skolky mladsiemu dietatku - nie je to ani pri vacsine deti vhodne, preto si mamy bud platia drahe opatrovatelky alebo drahe sukromne zariadenia )
tento prispevok potrebuju realne zeny, ktore sa o svoje deti musia starat a nie tie, ktore akoze doma cakaju nato, kedy im dieta ochorie aby boli doma, pripadne to beru ako prispevok k nizkej PN 😠
Ja som tiez uz bola viackrat doma so svojim dietatkom - nikdy mi nenapadlo si ziadat z tohto dovodu o PRP - pride mi to chore... Ja osobne si OCR neberiem, kedze moj zamestnavatel mi umoznuje pracovat z domu ( obycajne vtedy pracujem po nociach , kedze starostlivost o chore dietatko zabera viac menej cely den ) Moja svagrina, ktora ma ale omnoho chorlavejsie dieta si OCR berie, pripadne zaskakuju babky, ktore to neberu ako nejaku sluzbu statu ( preto ich tiez nenapada ziadat PRP ), ale robia to z lasky k svojmu vnucatu...

lusana
3. máj 2011

@dai myslím, že to tak nefunguje, že máš iba dieťa chorlavé a ľahko vybavíš PRD. Musíš mať krvnými testami potvrdenú poruchu imunity. Odporúčanie alergologa. Samozrejme sú aj výnimky, čo si to vybavia po známosti. Ale väčšina týchto detí nemá iba obyčajnú chrípku a sú naozaj choré.

dai
3. máj 2011

lusana,
beriem, ale ak ma poruchu imunity tak nema v skolke co hladat, lebo ohrozuje aj ostatne deti tym ze je stale chore ( vacsina chorob je najinfekcnejsich v stadiu kedy vznikaju )... Ak to tak je, tak ma samozrejme mamina pravo na PRP kedze je s dietatkom doma...

maznacik007
3. máj 2011

@dai myslim ze si to nepochopila.... ono to nie je o tom ze tie deti roznasaju choroby ale oni su vacsmi citlive voci tym klasickym kolektivnym bacilom a virusom.. ktorym ostatne deti odolaju... a tazsie znasaju choroby... prip. ich klasicka choroba moze viac ohrozit... / kvoli inym diagnozam srdiecko a pod./

ja teda som nebola ani nie som na predlzenej RD.. od dcery som sla do prace ked mala rok a pol ona ma problemy s imunitou tak posledneho 3/4 roka.. uz je skolacka.. a veru je viac doma ako v skole... / ked bola v nemocnici tak tam mali nemocnicnu skolu tak to neratam/ denne berie dost liekov .. keby bola teraz v skolke a ja som chodila do prace tak mi tiez ine neostane len poziadat o predlzenu RD...
ja teraz pracujem z domu / popri starostlivosti o maleho/ a je to veru o drzku lebo to je aj o tom ze musite chodit na rozne vysetrenia
osobne si myslim ze dieta ktoreho mama je na predlzenej RD je aj tak vacsinu casu doma / pripadne musi mama mu napr. chodit pichat injekcie do skolky a skoly, alebo varit speci stravu... ak je na diete... co doverne poznam../ a tam je ten narok opravneny...
nevravim ze nie su aj take co to maju vybavene len tak ale myslim si ze vacsina mam ak si ma vybrat tak by radsej mala zdrave dieta ... ono niekedy je to tak ze ten RP ti pokryje tak naklady na lieky a liecebne pomocky prip. naklady na nejaky liecebny pobyt