Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

graziela
6. jún 2011

@danielik79@jankabambulka, nie som si ista, danielik, ci je rozdiel v zdr. poisteni, ked si na predlz.RD zo zdr. dovodov dietatka, alebo neplatenej. Podla mojich informacii, v oboch pripadoch je to tak, ze ak das dietatko do skolky na 4hodky, plati za teba zdr. poistenie stat, ale akonahle das dietatko na 8 hodin, cim vlastne nezabezpecujes riadnu a celodennu starostlivost o dieta (co je podmienka), tak uz nie si poistencom statu, ale musis si platit poistne sama. Co sa tyka dochodkoveho poistenia, tam ak nepracujes pocas RD na PP, tak plati do 6rokov veku dietata za teba poistenie stat.
Pozor, ak nastupite pocas RD do prace, tak sa nezabudnite odhlasit v SP z dochod.poistenia, mne sa to stalo tiez a teraz mi chybaju 4 mesiace do dochodku...spätne sa odhlasit da, ale nahlasit len k akt. datumu...

danielik79
6. jún 2011

@graziela to isté som sa pítala aj ja v tejto téme a skús pozrieť o pár stránok do zadu tam je ten zákon vypísaný celý .Ja dávam malú aj tak len na 3hodiny malú do škôlky lebo sa bojím aj tak že chití tam volačo .

jankabambulka
11. jún 2011

tak bola som po úradoch- ak ste na predĺženej materkej ako ja platenej (na neplatenú som sa nepýtala ale myslím , že to platí tak isto) -tak môžete dať dieťa aj na 8h do škôlky a nič neplatíte -nikde. v piatok som si to všetko obehla,dali mi posudok a šla som na sociálkua tam to nepotrebujú,lebo do 6rokov platia dôchodkové,.. a na zdravotke mi povedala, že oni nič nekontrolojú a neskúmajú či má matka na predĺženej materskej dieťa v škôlke alebo nie.lebo podľa nového zákona môže dieťa do škôlky a im je jedno na koľko a nič sa neplatí esp.nedopláca... takto mi to vysvetlila tá pani na zdravotnej .tam bolo potrebné len doniesť papier -posudok , že ostávam ďalej na materskej skrz nepriaznivý zdr.stav . jááj a hovorila že do 6rokov platí štát zdravotnku..

sanym
14. jún 2011

Ahojte. Chcem sa opýtať, či existuje nejaký zoznam diagnóz, pri ktorých má rodič nárok na predĺženú RD, prípadne odkaz na zákon, ktorý sa tejto problematike venuje. Ďakujem.

deti3
14. jún 2011

Ahoj,potrebovala by som radu.Pracovala som no firma zanikla,som regist.na urade prace.Moja otazka je,je mozne sa vratit na rodicovsku aj ked dieta ma 4r.,rada by som bola do 6r doma nakolko deti byvaju dost casto chore.Babenky ,dakujem zapomoc

danielik79
14. jún 2011

@deti3 ak navštevujete alerbologa alebo máte iné závažné ochorenia na ktoré vám možu napísať dr posudok tak si to určite treba podať 😉
@sanym zoznam neviem či existuje že na ktoré choroby sa to schvaluje ale v karte dieťaťa jeurčite každá choroba zaznamenaná a ked dieťa býva často choré a napr navštevujete alergologa,kožné a neviem ešte akých dr máte treba si dať vypísať posudok podla ktorého sa to posudzuje.

deti3
14. jún 2011

danielik79 chodime na alergologiu,skusim si to padat.Pripadne si podam na neplatenu,ako treba postupovat(tak isto?),dakujem 🙂)))))))))

deti3
14. jún 2011

@sanym dakujem

deti3
14. jún 2011

@danielik79,zabudla som sa opytat ziadost dostanem v socialnej poistovni alebo na urade soc.veci a rodiny,diky moc 😝

danielik79
14. jún 2011

@deti3 na urade práce soc.vecia rodiny si treba ísť vypýtať žiadosť a najprv ju dať vyplniť detskéj dr a dať si spraviť posudok u alergologa,kožného....Za ten posudok si platíš a potom to celé z posudkom a aj zo správami aj od iných dr ak máte a aj kúpelné správy tiež ak máte treba zaniesť vyplnené na upsvar.

alami
14. jún 2011

@deti3 u nás stačilo zaniesť tlačivo obvodnej, tá to vypísala a rovno išlo na posudok. z odborných amb. som tam nemala nič, to tam vlastne napísala moja dr. a ani som nič neplatila. tlačivo na UPSVaR na podateľmi. Za pokus to stojí,ak by ti platenú neschválili, môžeš ísť po vyčerpaní dávok v nezamestnanosti na neplatenú predĺženú, ak nebudeš mať prácu.

deti3
15. jún 2011

@alami dakujem,urcite to skusim,nemam pracu.A deti byvaju casto chore ☹

katecameron
15. jún 2011

@deti3 urcite sa mozes vratit aj ja som sa tak spatne vratila ked mal maly necele4roky

deti3
15. jún 2011

@katecameron babenky, ste zlate potom dat vediet,momentalne som seknuta 😖 😖 ,nemozem sa hybat.Pekny den 😀 😉

graziela
17. jún 2011

@alami, to naozaj vam stacilo len potvrdenie od pediatra?Ja som mala posudok od alergologie, koznej a aj tak nam neschvalili :( Uz ani nedufam, ze nam to schvalia na odvolanie 😒 Kvoli novemu posudku za alergologickou nepojdem, pretoze ona ma vseobecne problem s predlzenou RD, akoby to islo z jej penazi...mne sice pri posl. navsteve povedala, ze by nemal maly chodit do skolky, ale v sprave neuviedla ani slovo o tom, len skor upozornila na to, ze zacal navstevovat MS a preto je castejsie chory....:( vsetko naopak :(
Rozmyslam, ci ma vobec zmysel sa odvolavat, ked nebudem mat nove spravy z odbornych vysetreni...sice budem mat novy posudok od koznej, planujem ist s malym na buduci tyzden, mame aj nove rozbory krvicky, stery, nove dg (anemia, inf. mononukleoza) od podania ziadosti, len neviem, ci to bude stacit...podla mna si velmi zakladaju prave na sprave z alergologie, teda u nas v okrese urcite...Neviem, ako sa to potom posudzuje v Bratislave pri odvolani...
Som uz aj tak dost znechutena z toho celeho...no nevzdavam to, budem bojovat dalej...a urcite zmenime alergologicku, uz sme sa aj s manzelom dohodli...

alami
17. jún 2011

@graziela áno, stačilo. myslím si, ži ide o diagnózu a či ju napíše naša obvodná, podľa vyšetrení a zistení alergológa, či z liečenia, ktoré sme absolvovali, to je asi jedno, kto to napíše. No a myslím si, že záleží aj od posudkovej - v ktorom meste je aká a čo vyžaduje. Nedokladovali sme nič, ani sme neprefocovali výsledky z karty. stačilo, čo nám napísala obvodná.
Rovnako, keď sme išli na liečenie, stačilo, čo nám napísala obvodná, aby nás tam prijali a čo čítam na MK, tak niekto prefocuje kartu, dokladá výsledky z alerga atď. a to zas ide do jedného liečebného ústavu, tak neviem, čo rozhoduje. či šikovnosť a ochota obvodnej, že to všetko sama spracuje a odošle - možno aj to.možno to iné dr nepopíšu všetko a preto sú potrebné tie ´dalšie potvrdenia z odborných ambulancií.. Fakt neviem.

graziela
17. jún 2011

@alami, to mate naozaj fajne, ze sa vam to dalo takymto jednoduchym postupom...Ja som prefocovala vsetky zaznamy za posledny rok, aj viac...Lebo u nas vraj posudkova dr. posudzuje, ci za posledny rok bola dodrziavana liecba hlavne od alergologa, teda ci sa vyberali lieky z lekarne na predpis (oni presne vedia,, ked lieky clovek nevyberie), aj to, ci sa dodrziavali predpisane davky, napr. ked je 1 sprej na 120 davok a mas pouzivat 2inhalacie denne, a rok nebol predpisany ziaden dalsi sprej, tak im je to jasne, ze nebola dodrzana liecba a zrejme ani nie potrebna....No a u nas samozrejme rozlisuju aj to, ci bola pravidelna kontrola u alergologa a ake caste navstevy u dr...tiez nechapem, preco to tak komplikuju...vsak raz ked ma dietatko tie diagnozy, ktore maju rozny priebeh, niekedy je ta imunita oslabena viac, zalezi od viacerych faktorov...hm, no uvidime...

jankabambulka
17. jún 2011

@graziela a to ako zistia či si si vybrala tie lieky??? ja si napr. kupujem pre syna jedny lieky, lebo sa mi neoplatí bežať pre recept. to viacej preveziem ako keď si ho sama kúpim
neviem či oni to tak berú že sa skontaktujú s poisťovňou aby zsitili na každé dieťa či vyberá lieky...
ako fakt len konštatujem a je to len a len môj názor

zoja
18. jún 2011

graziela my sme predlzovali tento rok uz druhy krat a nam to vypisovala len imunoalergologicka, porobila krvne testy a vysledky zapisala do spravy, dôlezita je veta neodporuca sa zaradit do detskeho kolektivu a samozrejme zodpovedajuce vysledky k tomu, moj syn ma oslabenu imunitu, teraz to mame zas predlzene len na rok , s tym , ze podla potreby sa to bude o rok posudzovat znova, byvam v ba a po odovzdani potvrdeneho tlaciva na urade soc.veci som mala ziadost schvalenu cca do troch tyzdnov, mne alergologicka a aj obvodna lekarka vysvetlovala, ze skôr schvalia dieta s oslabenou imunitou ako deti s koznymi problemami, nakolko u nich nehrozia tak caste infekty dych.ciest, tolko moj poznatok 😉

zoja
18. jún 2011

a co sa tyka sprav, zdrav.kariet, tie som nemala prefocovane vobec, cisto len vypisana a potvrdena ziadost z uradu.

graziela
19. jún 2011

@zoja, mne to tlacivo vypisovala sestricka u pediatra, a prave na to som uplne pozabudla, aby tam napisala tu vetu " neodporuca zaradit do kolektivu"...ach jaj, no skoda, mala som trvat, nech to napise aj ta alergologicka do tej spravy...teraz uz je zbytocne nad tym lamentovat, no mrzi ma to, ze je to takto komplikovane...
Hm, co sa tyka toho posudzovania posudk. dr., ktovie na zaklade coho to oni posudzuju...podla toho, co pisu babenky tu na MK, tak niekomu len s atopickym ekzemom schvalia PRD...a vidis, my mame aj broch. astmu, alergicku nadchu, atopicky ekzem, v dosledku mononukleozy narusenu imunitu, a neuznali :(
Asi skusime vybavit skorsi termin u novej alergologicky a uvidime...

graziela
19. jún 2011

@jankabambulka@ neviem, na zaklade coho to zistuju, ze nevyberies lieky, ale viem, ze v kazdej ambulancii, ktora predpise lieky na predpsi im pride hlasenie, ze lieky na ten konkretny predpis neboli vybrane...zrejme maju na to nejaky automaticky system, v spolupraci s lekarnami a motno aj poistovnou, neviem, tak daleko som nepatrala, ale je to tak.

zoja
19. jún 2011

graziela tam skor ide o imunitu ktora nie je vybudovana ako o imunitu znizenu dosledkom chorob, toto je podstatne a toto sa zistuje prave krvnym testom, mozno vase vysledky neboli z krvi zle a dostacujuce na uznanie PRD 😒

graziela
19. jún 2011

@zoja, no nasa alergologicka v sprave "vypichla" (sorry Rytmus) vysledky z krvi, ktore mu robili ako 9 mesacnemu, ktore boli negativne :( Odvtedy mu ani krv ani ziadne ine testy nerobila...,okrem toho zdoraznila, ze sme boli na kontrole u nej po dlhsom case, kedze v r. 2010 sa malemu celkom dobre darilo, nemali sme za potrebu tam chodit a pripadne zhorsenie stavu sme konzultovali s nasim pediatrom...a este zdoraznila, ze maly zacal navstevovat skolku, preto je castejsie chory...takze ziadne nove vysetrenia od nej nemame, az v septembri sme obj. na krvne testy...,.ktore su vo väcsine pripadov pozitivne, aj ked z krvi na imunoglobuliny boli negativne...

zoja
20. jún 2011

no tak asi tam je ten problem ☹ , lebo ta pozitivnost je dolezita v krvi, to je to rozhodujuce, mam kamosku co jej syn tiez nebyval vobec chory, az ked zacal chodit do skolky - bol vkuse doma, ale unho sa tiez potvrdila prave znizena imunita - dovtedy mu testy nerobili a ani nebol sledovany u imunologa, jej to potom spatne predlzili, na zaklade toho, ze dieta je potrebne vyradit z detskeho kolektivu , kvoli opakovanym infektom a su doma stale, k mojej dr. chodi dieta , ktore ma len jednu oblicku a napriek tomu predlzenie neschvalili, lebo to , ze ju nema mu neoslabuje imunitu, tam ide o ine obmedzenia 😔

soporova
21. jún 2011

@habibi78 presne aj môj synček, dostane vždy zo soplíkov zápal pľúc, má oslabenú imunitu, ale moja skúsenosť je, že maminy len závidia tých 190€, ale čo sa všetko skrýva za tým už nie...ja od septembra idem do práce a malý do škôlky..nech si každý vraví čo chce 😠

deti3
22. jún 2011

babenky ahojte,dnes som bola na urade soc.veci a rodiny pre tlaciva na predlzenu rodicovsku do 6rokov.Mala som zvlastny pocit akoby sme nemali nato narok,je to aj dost zdlhave.Kolko sa caka po podani ziadost?A vela zalezi co napise lekar,ci? 😝 Zostala som v pesimistickej nalade,no vyskusame

deti3
22. jún 2011

@danielik79 ahoj ,tak uz som bola na urade.ako som napisala zostala som sklesnuta(pesimicka),ako je pravdepodobnost na uspech a co by tam mala detska lekarka napisat,dakujem

danielik79
22. jún 2011

@deti3 ahoj nemusíš byť pesimistická tie paničky na urade sú už také ja som na odpoved čakala až 5 týždnov kým som nedostala predvolanie že si mám doniesť občiansky a krstný list dieťaťa.

danielik79
22. jún 2011

@deti3 a detská dr ti mala do papierov napísať aké si mala tehu a vypísať chorobnosť za posledný rok a pol a ešte kde navštevujete aké ambulancie a či ste boli a kolkokrát v nemocníci prípadne v kúpeloch a malo tam byť aj že neodporúča zaradiť do kolektívu a podobne sa vypisuje aj posudok od alergologa alebo kožného.....