Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

babulka123
26. okt 2012

@voskovka nuz neviem .. a nemozes skusit zavoalt ete raz a spytat sa niekoho ineho a odkila tie info maju ? ved to je chore..

moon1979
26. okt 2012

@voskovka ak by sa aj nejaký zákon mal zrušiť alebo zmeniť od nového roka, do toho obdobia, kým nenadobudne účinnosť platí starý zákon, podľa ktorého keď si žiadaš a máš splnené podmienky na priznanie ti musia príspevok priznať aj keby si ho mala poberať len týždeň ...
také že jedna pani povedala ti môže byť ukradnuté, pokiaľ nedostaneš do ruky rozhodnutie, kde bude uvedené, či ti ho priznávajú alebo nie ... ak ti ho nepriznajú a si si vedomá toho, že na to nárok máš, treba sa odvolať v zákonom stanovenej lehote ...

aj ked je lehota napr. 30 alebo 60 dni na rozhodnutie, po priznaní ti príspevok, o ktorý si žiadala vyplatia spätne ...

voskovka
26. okt 2012

@moon1979 aha.takze ak mi schvalia tak dostanem doplatene za september oktober?

voskovka
26. okt 2012

@babulka123 lenze to sa dovolam zase iba jej....a ta ma asi uz zabije ked jej znova zavolam....

voskovka
26. okt 2012

@babulka123 no pockam tych 60dni...do 24.11.a som zvedava...

moon1979
26. okt 2012

@voskovka tak ked každý bude takto sťahovať chvosť a báť sa volať štátnym úradníkom, ktorí podotýkam sú tam za to platení, aby boli k dispozícii občanovi tak to tak aj bude vyzerať...
ked by bola na mňa nepríjemná, tak by som jej velmi rýchlo vysvetlila, kto tu je pre koho a za čo je platená ... pokiaľ do zákonom stanovenej lehoty od podania žiadosti nedostaneš vyrozumenie, tak tam choď osobne, ak nepochodíš u úradničky, treba ísť za jej nadriadeným ...
ja som takto na jednom z našich úradov skončila až u samotného najvyššieho, totižto za nim ma poslala jedna úradníčka (myslela si, že tam sa neodvážim) a zaujímave, že veci sa pohli ...
netreba sa báť ... ale samozrejme treba počkať na lehoty, dovtedy majú kvázi "čas" ... potom treba konať ...

voskovka
26. okt 2012

@moon1979 dakujem...lebo som zostala vyjavena z jej chovania....a som zvedava co a ako.potom dam vediet co mi poslali a atd.

moon1979
26. okt 2012

@voskovka netreba zostať vyjavený, ale treba to patrične okomentovať ... nemá právo sa takto správať, podpisovala určite nariadenie o služobnej (pracovnej) etike a zdvorilosti 🙂 stačí len podotknúť, že sa budeš sťazovať, neboj sa, hneď zmení ton ... 🙂

zuzkababy
26. okt 2012

ja viem že to majú mamičky ktoré pracujú na 8hodín a dieta chodí na celý den do škôlky

moon1979
26. okt 2012

@zuzkababy
netreba si mýliť dve rozdielne veci ... ak má dieťa do 3 rokov a nad 3 roky ...
do 3 rokov môže mamička ísť pracovať na plný úvazok a dať dieťa do škôlky na celý deň, bude mať nárok poberať náhradu za rodičovský príspevok tých 195 eur aj napriek tomu, že pracuje a dieťa chodí do škôlky ...
po 3 rokoch ak požiadaš o platenú predlženú RD, žiadaš prevažne kvôli vážnym zdravotným problémom, dieťa nie je schopné chodiť do kolektívu ...

babulka123
26. okt 2012

@moon1979 ano mas pravdu .. jasne teraz hovorim napr. z mojej skusenosti.. my sme tyzden v skolke a potom 3 tt doma.. takze prave preto som sa pytala ako to je .. dr.mi povedala ze nieje problem aby mi to schvalili.. ja dufam ze ninka bude aspon v takom stave aby tam mohla chodit aspon na doo a ja aspon na nejaku brigadu alebo do roboty na skrateny uvazok.. uvidime ako to cele vypali..

zuzkababy
26. okt 2012

deti majú viac ako 3roky,a matky maju predlženú materskú

habibi78
26. okt 2012

@zuzkababy ocividne su ludia, ktori vedia vybabrat a akymkolvek systemom, s tym nic neurobime.... 😠 😝

ericka12
10. dec 2012

ahojte maminky prosim vas vie my niekto poradit ....:( do teras som bola na predlzenej materskej ale uz mi skoncila lebo dcerka uz mala 6 rockov ,,,a tak som poziadala o opatrovatelsky prispevok lebo od narodenia bojujeme s vaznou chorobou :( prezili sme si toho strasne vela :( ani pisat sa mi o tom nechce ....a dnes som dostala rozhodnutie na ktore som cakala 3 mesiace ,,,:( a nakoniec nam to nepriznali :( ja nechapem ved matesky prispevok nam schvalili bez problemov tak nechapem preco nam nepriznali ,,,vsetky moje kamosky ktore maju tak chore dieta ako ja im priznali a nam nie a maju taku istu diagnozu :( tak neviem nemohla sa stat niaka chyba ?? je tu neiaka maminka co ma taky problem ako ja ...??? dakujem vam pekne

ericka12
10. dec 2012

a este som nedopisala ze dcerka vobec nechodi do skolky kvoli zdravotnym problemom :( a nemoze ist do kolektivu kvoli bacilam a infekciii :( tak nemame to lahke a urady nam nepriznali opatrovatelsky prispevok a moja dcerka potrebuje 24 hodinovu opateru a je na mna odkazana tak nechapem tomu vobec :(co mam robit maminky prosim vas poradte mi viem ze sa urcite odvoolam ale co dalej :( uz som na dne s myslenkami

ericka12
10. dec 2012

mamicky poradte mi co mam robit ked mi neschvalili opatrovatelsky prispevok na dcerku ktora a od narodenia ZP ...do teras som brala matersky prispevok ale uz mi skoncil lebo dcerka uz mala 6 rockov v septembri :( uz fakt neviem co mam robit ma niekto take problemy ako ja :( prosim poradte mi ako dalej ..dakujem

jankazojka
3. jan 2013

Ahojte chcem sa opýtyt ako to vlastne funguje ta predlzena materska?? mala ma v marci 3roky neni ani chora nič len jedna kamaratka mi hovorila ze mozem aj vtedy mat neplatenu materku a len oni budu za mna platit zdravotnu🙂Poradte dakujem

evita68
3. jan 2013

@jankazojka áno, je to možné, nahlásiš to na zdravotke /dieťa nemôže byť v škôlke viac ako 4 hodiny, inak za teba štát nebude platiť odvody/.. a aj sociálka bude za teba platiť dôchodkové /pokiaľ nebudeš pracovať ani na dohodu/.. ak si zamestnaná, zamestnávateľ s tým musí súhlasiť

jankazojka
11. jan 2013

baby a chcem sa opytat ešte musim ist aj na urad prace soc. veci a rodiny??Dakujem

habibi78
11. jan 2013

@jankazojka musis ist na UP a zaniest im vyplnene tlacivo....pockas ci ti predlzenu RD schvalia....a potom s tym do zdr.poistovne a na socialnu poistovnu.... myslim teda ze tak je to aj pri neplatenej, ci sa mylim? opravte ma ak ano, s tymto osobnu skusenost nemam...

jankazojka
11. jan 2013

A to tlačivko mi daju kde??

evita68
11. jan 2013

@jankazojka
@habibi78 tebe nemá čo úrad práce schvaľovať ,,neplatenú rodičovskú,, , to by ti musel len zamestnávateľ, keby si bola zamestnaná..
keď ti skončí poberanie rodičovského príspevku, pôjdeš to do 8 dní nahlástiť na zdravotnú poisťovnu, kde vlastne nahlásiš zmenu z poberateľky rodič.príspevku na osobu, starajúcu sa o dieťa do 6 rokov veku dieťaťa.. dieťa ale nemôže chodiť do škôky viac, ako 4 hodiny denne, inak zdravotné za teba štát platiť nebude...

na sociálnej poisťovni sa pôjdeš odhlásiť, až ked sa zamestnáš

habibi78
11. jan 2013

@evita68 jaaaj, tak potom pardon, ja som na platenej, preto som to asi poplietla... 😒

delfinaa
24. jan 2013

Dobry den, chcela by som Vas poprosit o radu, idem si podat ziadost o predlzenie materskej zo zdravotnych dovodov a imunologicka nam tam napisala, ze neodporuca nastup do MŠ no všimli sme si to az doma. Ale maly uz chodi do skolky na pol dna a chceme, aby aj chodil. Tak neviem, ci sa to pise do spravy vzdy, a ci nam tym padom nemozu tu skolku zamietnut. Dakujem za rady

danielik79
26. jan 2013

@delfinaa to že neodporúča škôlku je v poriadku .Aj ja ked si žiadala RD zo zdravotných dôvodov tiež to mala za malú tak napísané ...ide o to aby vám schválili .Ak by schválili tak môže navštevovať škôlku na 8hodín aj vy môžete popri tom robiť ...dr vám len spravila posudok tak nemajte obavy keby to nenapísala nemuaseli by to schváliť

delfinaa
27. jan 2013

Dakujem za odpoved🙂

zidecka
6. feb 2013

ahoj, chcem sa opýtať...tiež k téme ku ktorej je už veľa povedané, zaujímajú ma zákony v r 2013, či sú platné tak aj v minulých rokoch...
1) malý v októbri 2013 dovrši vek 3 roky, no od marca tohto roku (a ak mi ho zoberú skôr tak už teraz) ho chcem dať do mestskej škôlky, lebo mám možnosť doobeda si privyrobiť, prídem o rodičovský príspevok?
2)Ide len o výpomoc pri upratovaní, takže nebudem mať zmluvu ani žiaden papier...na akú dobu môže byť v škôlke aby som neprišla o RP?
3) treba ísť niekde nahlásiť, že malého som dala do škôlky, aby mi po nejakej dobe neprišlo, že mám vrátiť rodičovský?
moc moc ďakujem, že možno sa budete opakovať, len chcem vedieť tohtoročné informácie, nech neprídem o sumu vyššiu ako dokážem zarobiť, v tom prípade by bolo pre mňa výhodnejšie zostať doma, hoci si potrebujem privyrobiť a vracať štátu peniaze si neviem predstaviť ... ďakujem

evita68
6. feb 2013

@zidecka
1. nie, neprídeš
2. v škôlke môže byť aj celý deň, o rRP neprídeš.. ale pracovať bez zmluvy je veľké riziko
3. nemusíš to nikde hlásiť

zidecka
6. feb 2013

Ďakujem za skorú a rýchlu odpoveď,...a k tej zmluve, viem no nemám zatiaľ na výber, no možno ak to bude na dlhšie, tak potom to doriešia... ďakujem moc moc 🙂

galovamaria
11. feb 2013

dobry vecer.chcela by som informovat,ze kolko dni mam na prihlasenie na predlzenu matersku dovolenku?dneska mala dcera 3 roky.a kde presne mam ist?za odpoved dakujem.pekny vecer