Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

hellisi
18. feb 2013

ahoj tiez som v takej situacii a neviem ci mozem dat na 4 hodiny do skolky ?,

rene82
21. feb 2013

chcela by som sa tiež opýtať. švagriná pracuje, malú má v súkromnej škôlke zatiaľ, ale hlási ju aj do štátnej (teraz bol zápis, takže od septembra). teraz v marci bude mať malá 3 roky. chcela by si ale vybaviť aj predĺženú platenú rodičovskú zo zdravotných dôvodov - malá má od narodenia problémy s kĺbikmi bedrovými a sú sledovaní aj kvôli obličkám.
otázka je, či už teraz keď chodí do škôlky, či to neni problém pri schválení rodičáku. ďakujem

maznacik007
21. feb 2013

@rene82 to ze chodi do skolky nie je problem ten bude mat skor v diagnoze.... aby jej to schvalili sledovanie na nefro, tie problemy s klbikmi neviem, predpokladam ze je chodiaca, ale ved nech skusi podstatne budu cisla diagnoz ake ma, a musi sa na ne dlhodobo liecit aj v buducnosti..

rene82
21. feb 2013

@maznacik007 ďakujem za info 🙂

babulka123
3. mar 2013

ahojte, baby chcela by som poradit. som uz zamestnana , ninka je v skolke, avsak je velmi casto chora, sme evidovany na plucnom odd. , kde mi dr. povedala ze ked pridem s papiermi nieje problem , vsetko mi vypise, podpise, a ze jej sa este nestalo aby to niekomu neschvalili, toto je ok. avsak chcem sa spytat myslite ze je mozne nieco taketo ziadat aj ked som uz zamestnana? som s ninkou castom doma a ak to pojde takto dalej tak v robote budem musiet dat vypoved nakolko nie kazdy zamestnavatel dokaze akceptovat pomaly kazdy mesiac OCR min.na 2tt.. dakujem

klauduska
7. mar 2013

@babulka123 ahoj,mozne to je,poziadat mozes o tzv. predlzeny rodicovsky.....potrebne papiere si vyziadaj na UPSVaR, zajdes k odbernej dr. da ti potrebne potvrdenia,potom k obvodnej,ta vypise papiere co jej ty prinesies a zanesies na UPSVaR na posudkovy odbor.....takto som to mala ja......neviem co mate za diagnozu a ci vam to schvalia,ale za pokus to stoji......teraz pracujem,poberam RP. 😉

babulka123
7. mar 2013

@klauduska dakujem.. jedine co potrebujem vediet ci to mozem spravit aj ked ja uz pracujem.. viem ze sa to da keby som bola nezamestnana , resp. hned ako mala 3 roky
no nic skusim max mi povedia ze to nieje mozne..

klauduska
8. mar 2013

@babulka123 ano mozes,ved aj ja pracujem a poberam zaroven... 😉

kiwi82
9. mar 2013

Ahojte baby, dobré ránko, aj ja sa chcem niečo skúsenejších mamičiek popýtať. malú chceme dať do škôlky od septembra ( koncom júla bude mať 3 roky) ale v našom okolí ( košice-terasa) sú škôlky preplnené, proste je problém sa dostať do škôlky v okolí nášho bydliska, rodičia deti nahlasujú doslova už po narodení do škôlok, teda čakáme odpoved z dvoch škôlok. Teda moja otázka znie, že
1.ak by pre nedostatok miesta malú do škôlky neumiestnili, mohla by som si podať žiadosť o predlženie materskej dovolenky, aj keď malá je spôsobilá a nemá nejaké vážne potiaže zdravotné? ja som mala zmluvu pracovnú na dobu určitú, teda ked malá dovrši tri roky budem nezamestnaná
2. sociálka za mňa bude platiť odvody?
3. budem dostávať nejaký príspevok? či nič? či len prídavky?
4. môže niekde malá nastúpiť ( keby sa uvolnilo miesto) na 4 hodiny do škôlky?
5. môžem popri predlženej materskej pracovať alebo brigádovať na dohodu?
vopred dakujem za Vaše reakcie.

evita68
9. mar 2013

@kiwi82
1. keďže nebudeš zamestnaná, nemáš koho žiadať o predlženie rodičovskej dovolenky, budeš len doma ako osoba, starajúca sa o dieťa do 6 rokov.. môžeš sa prihlásiť na úrad práce a poberať podporu
2. bude štát za teba platiť dôchodkové poistenie /SP/ a zdravotné poistenie /ZP/.. to zdravotné len vtedy, ak dieťa bude v škôlke max. 4 hodiny
3. nie, rodičovský nebudeš dostávať
4. môže, na max. 4 hod ak chceš, aby štát za teba platil zdravotné poist.
5.môžeš pracovať koľko chceš

kiwi82
9. mar 2013

@evita68 dakujem veľmi pekne, si milá 🙂

monikagl
12. mar 2013

Ahojte, ja som tiež požiadala o platenú predĺženú RD, ale dodatočne, po troch rokoch syna, najprv mi volala pani,že mi to odklepla,prišlo mi aj vyjadrenie z úradu práce,že súhlasia, následne na to mi prišiel papier, že spätne mi mesiac neuznajú nakoľko synov stav nie je dlhodobý, ale zaujímavé je že od nasledujúceho mesiaca už dlhodobý je 😀, našla som si brigádu, tak som sa išla informovať, či môžem pracovať, povedali mi, že áno a aj zarábať môžem koľko chcem, nakoľko v tomto prípade nie je strop a syn môže navštevovať štátnu škôlku len na 4 hod. súkromnú koľko chce.Tak snáď som niektorej z Vás pomohla, zákon je len jeden, tak sa nedajte 🙂

susan1006
3. apr 2013

Ahojte.mozem poprosit o radu?syn ma v januari 3roky ale do skolky ide az do septembra,prispevok mi skoncil v januari,nemam nijaky prijem,pracu si hladam ale zatial bez uspechu..:(je to narocne..syn ale uz nebyva casto chory ako predtym..nema mi kto varovat syna tak musim pockat do septembra pokym nepojde do skolky..

zdenca430
6. máj 2013

Dobrý deň, prosím Vás chcela by som sa spýtať že ak som na predlženej RD zo zdravotnych dovodov dieťaťa, či možem ja pracovat a kolko hodin a či može dieťa navstevovat MŠ a na kolko hodin? dakujem pekne

abbie
6. máj 2013

@zdenca430 mozes pracovat cely den a dieta moze navstevovat skolku tiez cely den

zdenca430
6. máj 2013

Ďakujem pekneeee

milacik65
16. máj 2013

Ahojte, vie mi niekto poradit, ci mozem ist na predlzenu matersku aj v rakusku? dakujem.

pastelka28
21. máj 2013

ahojte mamicky..ja sa tiez chystam na predlzenu matersku,moj syncek bude mat v juni 3 roky..lenze nerozprava este,a chodime na nefrologiu s oblickami..a este mal problem aj s pipikom,boli sme uz aj na operacii..tak zatial sme viac u doktorov ako doma... 🙂 tak neviem ci by bola pre neho az taka dobra skolka..uz sme prijaty od septembra,ale neviem ako to bude zvladat..je taky samotar...tak skusim si dat ziadost a uvidim...ak ma mamicka podobnu diagnozu s dietatkom a ma neaku radu pre mna budem rada...s pozdravom Ivana 😉

genius59
22. máj 2013

Ahojte mamicky! tiez sa zapojim do debaty. ide o moju sestru. v juni bude mat jej dcerka 3 roky, je sice prijata do skolky,ale sestra rozmysla nad predlzenou materskou, nakolko je nezamestnana . co je lepsie? no a s tym suvisi dalsia otazka. v oktobri cakaju druhe babatko. ako sa jej bude vyratavat materska ak by bola s mladsim dietatom na tom predlzenej rodicovskej, a ako ak by sla na urad prace? dakujem 🙂
@abbie - ty sa mi zdas taka rozhladena, nevies poradit? vdaka

abbie
22. máj 2013

@genius59 no na predlzenie materskej musi mat vazny dovod, inak jej to urady neuznaju ... ak dieta ma poruchu reci, ekzem, vyvojovu poruchu atd. tak ano, ale len tak nie. Potrebuje aj papier od lekara, ze ma dieta nejaku chorobu, pre ktoru mozu matke predlzit matersku ...

maznacik007
22. máj 2013

@genius59 sestre staci ak pojde na zdravotnu poistovnu a prihlasi sa ako osoba starajuca sa o dieta do 6 rokov ... ale potom moze dat malu do skolky len na 4 hodiny ... alebo sa prihlasi na UP...
je to jedno ... v oboch pripadoch jej nevznika narok na ziaden prispevok okrem rodinnych pridavkov co je cca 22 EUR mesacne ...
RP vo vyske cca 195 eur zacne dostavat az po porode druheho dietata.... je uplne jedno ci bude na UP ci nie narok na materske jej nevznika ... len na RP po porode...

genius59
22. máj 2013

@maznacik007 dakujem 🙂

genius59
22. máj 2013
natalienka12
19. jún 2013

Chcem sa opýtať, ako funguje komunikácia medzi školkou a zdravotnou poisťovňou, lebo ja poznám baby, čo majú deti v školke celý deň sú doma, neberú zdravotný rodičovský a pochybujem, že si platia 55 eur zdravotné poistenie. Ako si to zdravotná poisťovňa preveruje? ďakujem

severanka96
8. júl 2013

@tinka26 ahoj chcela by som sa opýtať ako to je môj malý má chronický atopický ekzém,celé slnečné dni sme schovaný vo vnútri lebo na slnku sa mu vzplanie ekzém a škriabe sa do krvi,nemôžme na slnko,nemôžme do piesku,nemôžme do bazéra s chlorovou vodou,na nervy.......na alergologii sme zatial neboli,pretože vraj ešte netreba,stačí takýto posudok od lekára dermatologa na predlženie materskej alebo je to málo.

severanka96
8. júl 2013

@abbie ahoj prosím mohla by si mi poradiť?môj malý má 2,5 roka a atopický ekzém okolo krku,ktorý sa mu aktivuje teda vzplanie na slnku,v chlorovanom bazéne,škriabe sa do krvi,liečený sme už všetkým možným zatial len dojujeme ☹( a leto trávime skryté doma v byte...na nervy...koho mám žiadať prvotne a predlženie rodičovského príspevku,treba mať nejaké tlačivo s úradu a tým ísť ku kožnej či obvodnej,aký je postup prosím vieš mi poradiť?budem rada ak ano 🙂ďakujem pekne

yarnie
8. júl 2013

@severanka96 ja hlavne nerozumiem preco este netreba ist na alergologiu, ked ma maly taky vazny problem. Atopicky ekzem je alergicky prejav na kozi, urcite odporucam alergologicku ambulanciu. A inak je mozne ze to bude stacit, vzhladom na obmedzenia, ktore z toho ochorenia vyplyvaju, vyzaduje sa dlhodoby stav, plus nutnost osobitnej starostlivosti matky, co u vas je predpokladam splnene. A pokial by neschvalili, treba sa odvolat. Ale lepsie by bolo keby napisala odporucanie alergologicka, plus papier od koznej prilozit.

desszi
28. aug 2013

@severanka96 ked som si podala ziadost prvykrat, stacilo nam na posudenie len vyjadrenie dermatologa, tiez sme nemali a nepotrebovali nalezy od inych odbornikov. Priznali mi predlzeny rodicovsky na jeden rok. Chodit na alergologiu je mimochodom uplne zbytocne, ekzem ide spravidla s potravinovou alebo pelovou alergiou, na to nepotrebujes ziadne testy, okrem toho vacsina z nich ani nebyva smerodajna, vela je falosnych vysledkov, takze v konecnom dosledku si musis ty sama odsledovat co dietatku skodi a zhorsuje ekzem a co nie. Ale samozrejme vsetko zavisi od posudkoveho lekara.

Druhykrat mi uz predlzeny nepriznali, dr vobec neposudzovala syncekov ekzem, cele posudkove jednanie trvalo aj s privitanim a odzdravenim cca 1 minutu, pozrela sa do karty a skonstatovala, ze nebol chory a tym padom mi nepredlzi rodicovsky. Ostala som obarena a priam som onemela. Nie je pravda ze nebol chory, ale zrejme nezapadam do kategorie standardneho rodica, co podporuje farma biznis, tak mi to dali vyzrat :P ale to je ina story.

severanka96
28. aug 2013

@desszi ahojček,ano ano viem že je zbytočné ísť k alergologovi,ekzém nie je alergia ani na potraviny a pod,je to v génoch,majú to obe moje dati,akurát menší to má hrozné.chodiť k alergologovi som sa rozhodla jedine preto,aby som mala viac papierov...a šierne na bielom že som to riešila...na kontroly chodíme od 3dňoch života každý mesiac a ked je horiše tak aj týždenne.veľa mi pomohla jedna česká stránka komora?lekárov,majú internetovú akoby som to nazvala školenie pre ekzematikov,avšak nechcem sem vpísať,bo niektoré sa chytia na reklame,a dajú zablokovať...
ak ťa odbre rozumiem tak si prestala chodiť k lekárovi,lebo ste mali kludové obdobie a preto ti nepredlžili na viac?mne vraveli že môžu predlžiť hned aj na viac rokov záleží vela od toho ako to je napísané....vieš o tomto niečo?treba furt chodiť či ako aby ti to priznali?v kúpeloch sme ešte neboli,lebo je až od 3rokov....dakujem pekne za každú radu 😀