Predĺžená materská a škôlka?

misko03
25. aug 2007

Chcem sa opitať ,je možné poberať rodičovský príspevok do 6 rokov dieťaťa z dlhodobeho nepriazniveho zdravotného stavu a dať dieťa do škôlky? ale len na 4 hodiny na doobedie.Čítala som vyhlášku ale tam je že ano a pod tým hneď že nie tak teraz neviem.Ďakujem Monika

desszi
28. aug 2013

@severanka96 treba chodit, lebo ak si ziadas opakovane predlzit, tak nesmies mat papiere starsie ako 6 mesiacov. U nas vznikol ekzem na inom podklade, nie je to genetika, ja som chodila koznej, len liecim synceka alternativne, odmietla som klasicku liecbu ekzemu kedze nepomahala, skor naopak (zodac mu stav zhorsoval, Fenistil nic nepomahal, kyselina mliecna sposobovala vyrazne zacervenania, rovnako tak Oilatum) a Ribomunyl a kortikoidy som odmietla, pretoze to nie je riesenie. Avsak to sa nemusi niektorym lekarom pacit ..... Ano mozu vam hned priznat predlzeny az do 6 rokov, zavisi od viacerych faktorov - ako to napise kozny, alergolog, detsky lekar a potom aky typek je posudkovy lekar.
Nas stav je momentalne vyborny, ale nadalej dbam na dietu, ktoru mi skolka nevie celodenne zabezpecit, cize ja musim ostat doma a malemu varit, ale toto posudkoveho nezaujimalo. Ze ja sa za tychto okolnosti neviem zamestnat akokolvek by som chcela.

severanka96
28. aug 2013

@desszi keby nebola tá materská mizerná na SK,tak by som si za 3roky našetrila na dalšie...kde sa hrabeme na teké zahraničie....akurát len ostatné spôsoby aplikujeme u nás ☹ ja idem len teraz pre výsledky o týždeň k alergologovi,ale je inak fajn,z inégo okresu,tu u nás je alerg.lekárka 0bodov...bola tam jedna mamina ktorá má odporúčanie od neho,ale keby som vedela vtedy,že to môže byť aj ako píšeš treba len na rok,tak sa opýtam ako to má ona.no nič opýtam sa tam lekára ako to píše a ako to je,lebo vraj záleží aj od lekára,či ti potom dieťa môže alebo nemôže do škôlky.a to rozhodne chcem aby šiel ...my sme všetci alergici,u mňa to prešlo už aj do astmy,liečiť som sa začala až po 2.pôrode,dovtedy mi nič nebolo...tak čakám že isto niečo bude mať aj krpatý.u nás je najhoršie leto,ja som mala solárny ekzém,malý ho má tiež,plus atopický...leto horšie ako zimy,ako vo vúzaní,no des....horšie ako toto leto som nemala a to už ich mám skoro 40 x za sebou 😝 ....ja so mneodmietla žiadnu liečbu zatial,lebo sme na tom boli moc zle,ale bez hormonov je to určite o moc lepšie,ked sa to dá zvládnuť.dakujem pekne za rady 🙂)

nerinko
30. aug 2013

@misko03 Ahoj teraz som riešila tento isty problem ja.Malu mam doma pre nepriaznivy zdrav.stav vybavovalo som to dosť dlho mala ma teraz 5 a pol roka a musi absolvovať predškolsku.V byvalej škôlke mi pani riaditelka ju vylučila na rok koli posudku od februara tohto roku až do buduceho roku ja som je vysvetlovala že nemôže isť do školy ako 7,5 ročna a ona si tvrdila svoje zašla som do inej škôlky a to bez akych kolvek znamosti teraz pred tyždnom a čuduj sa svete hned mi ju prijali na 4 hodiny od septembra viac nemôže ,lebo by som prišla o prispevok pritom viem že ma plny stav a zaujimave všetko bolo vybavene vpriebehu par minut .Takže kludne na 4 hod.môžeš dať tak napisala aj jej pediatrička.

tosiba
8. sep 2013

aj ja si chcem vibavit 6rocnu matersku lebo mali uz mal 3roki a do skvolki mi ho nezoberu a kebi som na 6rocnej materskej dostalabisom penieze a kolko??lebo maleho nemam gde dat

tosiba
8. sep 2013

dobry den aj ja si idem vibavit 6rocnu matersku lebo nemam kam dat maleho a zroboti ma prepustili a maleho chcem dad do skvolki na 4hod a ked budem na materskej tak kolko budem dostavat??

klara78
8. sep 2013

@evita68 Ahoj možeš mi prosím poradiť? S mojim prvorodeným teraz 6r som bola na PRD doma kedže školka max 4hod. Môj druhorodený bude mať v novembry 3r a kamošky mi povedala že už sa zákon zmenil a môžem ho mať vškolke na PRD 8hod, lebo že ona tak má svoju dcéru. Nevieš náhodou či to ozaj je tak? Dík

dai
8. sep 2013

@tosiba kedze je tvoje dieta zdrave tak nebudes dostavat nic...
@klara78 to mas obe deti chore?

nechapem inak co tu zas citam☹ to dieta ma byt ako dovod na predlzenu rd? moja dcera mala spoluziaka cukrovkara aj celiaka a skolku zvladali v pohode - mamina neplatila za stravu ale nosila sama- nato predsanemusi byt doma, ci?

moon1979
8. sep 2013

@klara78 a prečo riešiť PRP keď chceš dať dieťa na celý deň do škôlky?
@dai to nerieš, veľa vecí keď si prečítam mi až rozum zastavuje 🙂

maznacik007
8. sep 2013

@dai pri cukrovkarovi dietati je opravnene ze mama je doma na predlzenej RD lebo tieto deti si styri krat denne pichaju inzulin, meraju si glycky a musia si ratat jednotky kvoli strave... a to si realne neviem predstavit ak mama pracuje mimo mesta ci dediny resp. ci jej zamestnavatel dovoli tolko odchadzat z prace ... a ucitelky inzulin dietatu pichat ani to ratat cele nebudu ... isto nie v statnej skolke ....

takze tam je to uplne opravnene ... 😉 tam to nie je len o strave ... samozrejme pokial nema dieta vooperovanu inzulinovu pumpu ... to je zasa nieco ine ...

klara78
8. sep 2013

@dai
@moon1979 deti mám zravé ale moj prvorodený bol v škôlke velmi často chorý tak očakávam to aj pri druhom. Kedže moj muž pracuje v zahraničí som na nich sama, a nemá mi ich kto stážiť keby som sa zamestnala. A nemyslim že by mi to v zamestnaní tolerovali byť snimi podchvilou doma, preto sa najbližší rok nemienim zamestnať.

moon1979
8. sep 2013

@klara78 len pokial je dieťa zdravé nedostaneš ani cent ...

mata128
8. sep 2013

Baby,v akom veku ste si zacali PRD vybavovat?az ked dovrsi 3rocky?My sme po operacii srdiecka a imunodeficitni,v papieroch mame,ze imunologicka neodporuca uzavrety kolektiv,takze budeme tiez asi riesit PRD...

klara78
8. sep 2013

@moon1979 ano to viem že nič nedostanem, lebo som nič nedostávala ani pri prvom.. mňa zaujíma či sa zákon ozaj zmenil v tom že už môže byť v škôlke 8 hodín?

moon1979
8. sep 2013

@klara78 v tomto ti neporadím. čo mám známe na PRP tak všetky majú deti na 4hodiny

evita68
8. sep 2013

@klara78 zákon sa nezmenil, ak chceš, aby za teba platil štát zdravotné odvody, dieťa pri predlženej RD, pokiaľ nepoberáš RP, do škôlky len na 4 hodiny.. zatiaľ ale nikto neprišiel na to, či a ako to zdravotka kontroluje.. 🙂

dai
8. sep 2013

@maznacik007 zalezi aky su to cukrovkary a ako to zvladaju - narok tam asi bude ale u nas to zvladli aj v skolke -chlapcekmal dietu a pichal si len2x denne cize len s mamou...
ja len nechapem ked tu niekto napise ze dieta ma alergiu na nejaku potravinu a preto nemoze doskolky - ved vsetko sa da so skolkou dohodnut , to predsa nemoze byt dovod aby stat niekomu platil rd do 6tich rokov dietata - ona potom ta potravinova intolerancia zmizne, ci?

poleva
30. sep 2013

mamičky to som našla,a to mi aj dnes potvrdili na úrade práce...
edinou podmienkou rodičovského príspevku je riadna starostlivosť o dieťa, ktorá podľa zákona o rodičovskom príspevku je “starostlivosť poskytovaná dieťaťu v záujme všestranného fyzického vývinu a psychického vývinu dieťaťa, najmä primeraná výživa dieťaťa, hygiena dieťaťa, výchova dieťaťa a dodržiavanie preventívnych prehliadok dieťaťa,” pričom podmienka riadnej starostlivosti o dieťa sa považuje za splnenú, ak oprávnená osoba zabezpečuje riadnu starostlivosť o dieťa osobne alebo inou plnoletou fyzickou osobou alebo právnickou osobou.

To znamená, že dieťa môže navštevovať aj jasle či materskú školu, a to nie len súkromné zariadenie, ale napríklad aj obecnú materskú školu.

Nárok na rodičovský príspevok má rodič dieťaťa do troch rokov alebo rodič dieťaťa do šiestich rokov, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav. Ak však popri tom pracujete a máte dieťa v jasliach, v súkromnej materskej škole či u opatrovateľky, môžete sa rozhodnúť aj pre príspevok na starostlivosť o dieťa. V tom prípade však už strácate nárok na rodičovský príspevok.
http://www.praca-na-materskej.sk/index.php/podm...

babika131
6. okt 2013

@desszi Môžem sa ťa spýtať na tú liečbu? Môj syn má atopický ekzém,a niekedy sa tak vyhádže,že mu pomôžu už len kortikoidy a nie som z toho nadšená. Kyselina mliečna mu robí dobre,ale len ako krém na premastenie,nie na samotný ekzém. A Oilatum,tiež je z neho celý prontový,ten už dávno nepoužívam.

bozenka1
19. okt 2013

ahojte chcem sa opýtať, mám malú bude mat o 2 týždne 4 roky, vlani začala chodiť do škôlky ale od novembra zastala doma lebo cca 8x za sebou brala antobiotiká , v 2 týždňových intervaloch, lekárka povedala, že neodporučuje vzhľadom na jej choroby škôlku, má to zapísané aj v zd.zázname a papier sme odovzdali aj do škôlky , že minimálna na tento školský rok škôlku neodporúča, urobila jej testy na imunitu, potvrdilo sa aj z krvy , že má zníženú imunitu a poslala nás aj za alergologičkou a tamsa tiež potvrdila alergia na viac vecí a nábeh na astmu. alergologička napísala tiež do zd.záznamu , že návštevu škôlky neodporúča, násladne nato som si podala na ÚPSa R žiadosť o poskytnutie rod.príspevku, chcem sa opýtať ak máte skúsenosti, schválili vám na základe takejto diagnózy- znížená imunita a časté infekty dýchacích ciestopakovane liečené antibiotikami.
malá je od narodenia dosť chorľavá, nakoľko sa narodila umelým oplodnením-od narodenia má oslabenú tú imunitu, dakejem za info

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evita68
28. okt 2013

@fidka79 a ty klare z akého dôvodu nakladáš? kde píše, že chce rodičovský príspevok ? a vôbec, čo je to prelžená materská ? vyjasni si pojmy..

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evita68
29. okt 2013

@fidka79 stále ťa nechápem, o čo ti ide.. veď ona nechce rodičovský príspevok, len chce zostať doma, je to jej vec a to či má alebo nemá na to či ono, načo riešiš? zo šťáťnej kasy sa platia iné horšie veci, ako obyčajná zdravotka pre mamičky.. rieš radšej výšku rodičovského, čo je almužna pre ne..
pletieš tu zdravotné dôvody dieťaťa, tam sú iné nároky a podmienky, ona toto nechce, chce len zostať doma.. a keďže jej pracovný pomer netrvá, ona nebude na predlženej rodičovskej dovolenke, bude len osoba, starajúca sa o dieťa do napr. 6 rokov dieťaťa..
nechápem, prečo ťa rozčuluje tento prípad, veď koľko ľudí je na úrade práce, za nich sa zdravotka neplatí?

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
sisaka
29. okt 2013

@fidka79 uplny suhlas, takychto otazok je tu plne forum. Co najviac prispevkov, najlepsie paralelne z viacerych statov, vycucat, vycucat a este sa stazovat, ze ako malo. Rozum mi stoji nad logikou byt na predlzenej rodicovskej zo zdrav. dovodov a dieta mat v skolke!!!! Potom sa zeny, co su doma rozculuju, ze im deti v skolke chorlaveju, lebo tam rodicia davaju aj chore deti, preco s nimi rodicia neostanu doma..... Ak mam dieta so zdrav. problemami tak ho za kazdu cenu nepcham do skolky, ale ostanem s nim doma co najdlhsie a vystavujem kolektivu deti v kruzkoch, ci materskych centrach. Ale to uz nie je taky veget, ako byt cely den doma a o dieta mat za par supov postarane v skolke. A to je par supov pre ludi, ktori zarabaju na zivobitie v zahranici.
Lahsie je prasnut dieta do skolky a potom sa stazovat na to, ze tam chodia chore deti. Niekomu totizto unika taky detail, ze skolky su urcene v prvom rade pre rodicov, ktori sa nemozu starat o deti z dovodu, ze obidvaja pracuju, nie preto, ze si chcu doma sunky valat a mat pokoj od deti. A to sa este budu rozculovat, ked im taketo dieta skolka odmietne a uprednostnia dieta pracujucich rodicov..... Ja uz ale nic radsej nekomentujem, skoda casu

evita68
29. okt 2013

@fidka79 Naložila si Kláre, bezdôvodne, na tom trvám.. To je jej vec, že si chce šunky válať, tak hádam má na to, prečo ťa to trápi? Zákon jej to dovoľuje, tak čo sa nad tým pozastavuješ.. Je to len a len jej vec.. A ešte raz: nechce žiadať o RP !

@sisaka Štát vyciciavajú úplne iní, nie matky malých detí, ktoré dostanú pár šupov.. naviac, protirečíš si v príspevku..

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evita68
29. okt 2013

@fidka79 booože, čo stále riešiš.. človek pracuje niekoľko desaťročí svojho života a platí si odvody, dane.. a nie malé.. tak prečo by si žena pri malom dieťati nemohla zobrať rok dva voľna bez výčitiek, že za túto dobu to zatiahne za ňu štát a to v min, výške a vlastne z tých jej odvodov.. apropo, v dnešnej dobe každý bežný človek nepracuje, nemá totiž kde..