Príspevok na dieťa a živnosť. Týka sa vás to?

tina_
26. feb 2009

Ahojte maminy,
chcela by som sa poradiť s niekym, koho sa dotyka tato "uchvatna" situacia, v akej sa asi onedlho ocitnem...
Je vobec možne takto realne existovať?

Mala by som od polky marca začať pracovať ako lektorka, je to možne len na živnosť, ani na PP ani na Dohodu sa to neda...Už som do toho "vrazila" nejake peniaze, a keď som sa dozvedela toto, že človek strati aj tych trápnych 4700 sk, skoro ma porazilo...Ta Tomanova je ale ...

Je toto normalne v nasom state- ze perzekuovany bude ten, kto chce pracovat? Ved z tych 4700 sk sa neda vyzit! A ked si chcete trochu privyrobit, ved by som pracovala mozno 2 hodiny do tyzdna, mozno by som za mesiac zarobila nej. 2000 sk, mozno okrem zaplatenia zdravotky 1200sk,...
To je tolko matiek na RD, ktore zarabaju take tazke tisice, ze im je "puhych" 4700 sk nanič? Akoby sme ten nas prijem este aj nezdanovali, takze zase len stat ma z toho vyhodu, ked maminy na RD este aj trochu privyrabaju...
Takze ma clovek len ostat doma pri detoch, (ved to ja rada, nemienim ich predsa vopchat do jasiel, aby som sla robit nejaky velky biznis...) a spoliehat sa na muzov prijem... 😝

zuzadam
27. feb 2009

Ahoj Tina,
tento isty problem mam aj ja a taktiez som bezradna.Tam hore si myslia,ze kto podnika,automaticky ma veeeelke zisky.Mohla by som sice zivnost pozastavit,no nie je to take jednoduche,pretoze ked prevadzku zatvorim, pridem o zakaznikov a spat ich ziskam len velmi tazko.Nech sa snazim akokolvek,vzdy natrafim na problem a obmedzenia.Nemat partnera,ktory zatial o pracu neprisiel,tak si to mozem ist rovno hodit.A potom,ze majte vela deti.Na druhe dieta by som sa urcite pri takejto podpore statu nedala nahovorit.Ved z tych 1190,- nemam ani na sunar.No,hlavne ze sme zdravi. 😵

tina_
autor
27. feb 2009

Mas pravdu, vybudujes si nejaku prevadzku a potom, akoby mat dieta bolo trest alebo co...Alebo mat dieta a naco prijem- sak nech sa otec stara...A obzvlast teraz, ked ludia prichadzaju o pracu, a niektori, len aby vyzili, tak musia risknut aj tu zivnost, vrazia do nej svoje uspory, alebo zoberu pozicku z banky, tak ti stat este k tomu bude hadzat polena pod nohy...
Vecna skoda, ze deti nemozu hlasovat vo volbach...nemyslim priamo deti, ale ty ako zakonny zastupca, by si hlasovala aj za svoje deti, takze by si mala napr. tri hlasy, ktore mozes niekomu dat...To by bol ale obrat v politike...
A nechcem byt svina, ale ludom, nad .....rokov, proste isty vek, by som hlasovacie pravo ani nedala...Neviemkolko percent je senilnych, ale k urne sa "dohrabu" a budu volit na 4 roky strany, ktore nam a nasim detom nicia zivot...a ti dochodcovia mozno ani nedoziju dalsie volby...sakra... 😠

jaduska
1. mar 2009

No toto je podľa mňa dosť veľká medzera v zákone - mali ten príjem nejako limitovať a nie všetkým pracujúcim/podnikajúcim prásknuť rovnakú výšku (nížku) rodičovského. Zas na druhej strane - väčšinou po skončení MD idú do práce tie ženy, ktorým sa to finančne oplatí. Čo sa týka podnikateliek, tam by možno bola možnosť prehodiť živnosť na manžela - prevádzka ostane, rodičovský žene ostane, iba údaje sa zmenia. Je s tým síce pár papierovačiek, ale možno by to stálo za to....

zuzadam
3. mar 2009

Prebrali sme uz vela moznosti,medzi nimi aj tuto,no ako som uz spominala,vzdy sa najdu nejake prekazky.Budeme sa musiet do toho obut , snad poradi uctovnicka a financny poradca.