Príspevok na druhé dieťa. V akej výške je?

denisaap
14. feb 2008

Ahojte kočky!Zaujmalo by ma kolko a v akej vyske dostane druhorodicka financnych prispevkov?
Nemam vobec prehlad ako to je dnes,viem len ze je schvaleny vyse 20000 tisicovy prispevok pre prvorodicky ale kolko potom vlastne dostane druhorodicka no co ma vlastne narok? 🙂

giovannajana
14. feb 2008

momentálne je jednorázový príspevok pri narodení druhého dieťaťa 4.560 Sk.

denisaap
autor
14. feb 2008

Ahoj gio-v tom je zahrnute aj porodne?Nemam vobec prehlad,kolko vlastne dostane druhorodicka a kolko je porodne?

julka
14. feb 2008

Príspevok na každé ďalšie narodené dieťa sa od 1.9.2007 zvýšil zo sumy 4 460 na 4 560,- SK, tak ako Ti napisala giovannajana.

nadhera
14. feb 2008

4560 za porod a kazdy mesiac pridavky 540sk no a samozrejme pol roka matersku /vyratava sa z platu/

harmony
5. mar 2008

može mi niekto povedať ako to je ked som na materskej a v septembri čakáme dvojičky 😅 ,to budem živiť 3deti z 5100Sk 😠 😲 mesačne alebo dostanem viac????

jaduska
5. mar 2008

Harmony, to záleží od veľa faktorov, či si bola predtým zamestnaná, či tvoj prac.pomer trvá naďalej atď. atď. Už sme to tu písali v iných témach, ale ak napíšeš presne ako na tom si z pohľadu nemocenského poistenia, tak ti to napíšem presnejšie.

letuskah
5. mar 2008

harmony pri dvojickach dostanes vyssi prispevok pri narodeni ale ten zvysok je rovnaky, teda mesacne prispevok na dieta a materska poprip rodicovsky prispevok, myslim ze na nic navyse nemas narok.

jaduska
5. mar 2008

Akurát rodinné prídavky dostane na dve deti, ale ak poberala materskú pri prvom dieťati a je naďalej zamestnaná, tak aj pri dvojičkách dostane materské. Ak nie, tak dostane mesačne nie 5100, ale 6180 Sk (tiež žiadna výhra) ☹

harmony
6. mar 2008

Bola som predtým zamestaná a stále vlastne som.Tak to je fakt super,ak živím jedno dieťa z 5100Sk a tri budem živiť skoro z toho istého 😠 ,to sa nedostáva ani žiadny príspevok na kočík????Ďakujem za odpovede 🙂

andrea1158
6. mar 2008

harmony: dostaneš príspevok pri narodení dieťaťa, ktorý je jednorazový (to je na ten kočík akože) a potom budeš dostávaš materskú a rodinné prídavky na každé dieťa.

andrea1158
6. mar 2008

harmony: keď sa ti narodia dvojčatá, dostaneš jednorazový príspevok vo výške: 6.840,- Sk.

jaduska
6. mar 2008

andrea a nedostane pôrodné na dve deti? takže 4560 x 2?

andrea1158
6. mar 2008

nie, 4560 na jedno a na druhé 4560/2

harmony
6. mar 2008

Super,ďakujem,tak zato kúpim akorát tak káru na seno🙂 ,škoda,že ministrom sa nerodia dvojčatá,možno by to upravili 😝 😀 😵

andrea1158
6. mar 2008

harmony: podľa mňa to je celkom spravodlivé, prečo by na dve deti mala byť suma dvojnásobná? Veď niektoré veci pre deti sú spoločné, to by bolo nespravodlivé voči iným matkám ktorým sa narodilo len jedno dieťa.

harmony
6. mar 2008

to je vec názoru,kolko tých spoločných vecí je,kočík musím kúpiť nový pre dvojičky,aj dve autosedačky,postielky tiež dve,dokonca aj stoličky na jedenie,plienky im tiež musím kupovať dvojnásobne a aj sunar...alebo to zjednoduším,že s nimi budem chodiť von po jednom,jedno bude doma nahé,sunaru im budem dávať polovičnú dávku,aspoň nebudú trpieť obezitou,takže vážne myslíš že je to spravodlivé,kolko tých spoločných vecí je? Možno hračky... 😒

certica
6. mar 2008

neviem, ale ja nechapem a dost mi vadi (hlavne v poslednom obdobi) tendencia ludi riesit vsetkych a vsetko naokolo, len nie seba...
a spravodlivost??? velmi relativny pojem - pre kazdeho asi nieco ine.
andrea, keby si bola v situacii, ze napr. cakas dvojicky, bude sa ti mozno zdat spravodlivejsie dostavat ten prispevok 2-nasobny, nez len 1,5 😉 ... alebo sa mylim? 😀

harmony
6. mar 2008

Ďakujem čertica za pochopenie 😉 ,ja naozaj myslím že je dosť nespravodlivé keď teraz jedno dieťa živím z 5100Sk a 3 budem živiť z 6840Sk,keby bol manžel nezamestnaný tak sa možme ísť pásť na pasienky a tam nebudem potrebovať plienky ani kočík 😀 😀 😀 ,vidíš budem o tom rozmýšlať 😝

andrea1158
6. mar 2008

harmony: sú to predsa tvoje deti, nikto ich nebude živiť za teba. Je zaujímavé, že každý očakáva, čo mi tento štát dá. Myslím, že príplatok vyše 20.000,- Sk na prvé dieťa je dosť vysoký, keby to tak bolo pri každom dieťati, myslím, že by sme podporili hlavne našich čiernych spoluobčanov v plodení.

certica: ja ešte deti nemám, ale žijem a pracujem už teraz tak, aby som ich uživila a postarala sa o ne, nie tak že budem čakať, čo mi štát dá. Zákon jasne hovorí, že je to "príspevok" pri narodení dieťaťa, čiže akási pomoc pri narodení dieťaťa, snáď nečakáš. že ti štát kúpi všetko. A to, že čakáš dvojičky? Ja by som bola šťastná, strašne túžim mať dvojičky - dievčatká. Takže ty si tá jedna z mála šťastných žien, ktorej to osud doprial. Hlavne ti však prajem, aby boli zdravé...časom sa dokotúľajú aj peniažky.

andrea1158
6. mar 2008

oprava:to prianie všetkého dobrého pre dvojičky patrilo pre harmony.

harmony
6. mar 2008

Milá Andrea,je zvláštne čo píšeš,ja mám 30rokov,10rokov som Manuálne pracovala v zahraničí,za našporené peniažky máme bývanie nové auto a pod.Ja nečakám že moje deti bude živiť štát,ale teraz keď nemožem pracovať,čo nemože žiadna žena na materskej s tromi deťmi je naozaj každá koruna dobrá.To čo máme ešte na vkladnej knižke tak máme na zadné koliečka a nie aby som to míňala na plienky..Ale veď to pochopíš až budeš živiť tri deti...Nie som tehotná aby som na tom zarobila!!!!!A naši čierny občania keby dostali také príspevky na každé dieťa,tak by možno žili trochu inak ako teraz..

andrea1158
6. mar 2008

Tak potom čo riešime? Príspevok pri narodení dieťaťa je podľa mňa primeraný, dostatočne vysoký na to, aby sa trošku rodičom pomohlo a zároveň dostatočne nízky na to, aby sa nepodporovala plodnosť. Myslím, že 4650,- sk + príplatok niečo cez 20.000 Sk pri 1. dieťati je slušný a dá sa za tie peniažky kúpiť kopec vecí pre bábo.

certica
6. mar 2008

andrejka, ja dvojicky necakam 😉 a v podstate presne ako pises, sa nespolieham na to, co mi stat da. inac by som zrejme aj ja lamentovala, ake je nespravodlive, ze prvorodicky dostanu 25tis. a ja len 4,5tis. 😉 . takze si ma mozno nepochopila, mne ide o to, ze nebudem zavidiet alebo sa pozastavovat nad niecim, co je dane a v pohode by som ten 2-nasobok maminam dvojickam dopriala. mne sa totiz konkretne ten tvoj argument o tom, ze deti dvojiciek maju vela veci spolocnych nezdal relevantny

andrea1158
6. mar 2008

A tá materská je tiež podľa mňa slušná, ja sa nehádam. A rodičovský príspevok + rodinné prídavky tiež nie je na zahodenie. Ved si porovnajme jeho výšku s priemerným platom. Vezmi si, že veľa Slovákov zarába v čistom cca 10.000-12.000,- Sk a mnohé mamičky majú vyššiu materskú...rodičovský príspevok + prídavky je 4560 sk + 540 sk = 5100sk, to podľa mňa nie je málo, lebo ak by matky dostávali napr. 8000sk mesačne už by to pôsobilo demotivačne na zamestnané matky, takže ak sa bude zvyšovať priemerná mzda, budú sa aj tieto štátne sociálne dávky. Momentálne ale na to v ekonomike priestor nie je.

harmony
7. mar 2008

Ale prečo by sa nemala podporovať plodnosť?Veď nedávno som čítala že obyvateľstvo starne....A už ma to vlastne nebaví vysvetlovať,lebo vidím,že slobodný bezdetný človek má íný pohlad na svet ako vydatý s tromi deťmi,ja som sa do diskusie zapojila,aby som sa dozvedela číslo-údaj,ten už viem-ironicky som to skomentovala a je z toho diskusia na celý rok..Prajem pekný deň 🙂

anielik
7. mar 2008

andrea a skusila si z tych 5100 nieco zaplatit? Skus tak zit 1 mesiac.... sama a bez dietata, ktore potrebuje nieco jest, plienky...a sem tam aj oblecko...kedze rychlo rastie (fiha to je novinka 😉 )
Ja mam jedno dieta a teda nevychadza to ani keby som tu 5tisicku nastrihala...a to sa nemam na co stazovat, lebo manzel zaraba dobre...ale aj tak je to malo...

harmony
7. mar 2008

🙂 😉 ,ja myslím,že každá matka vie o čom píšem a to moj manžel našťastie zarába tiež celkom dobre,ale čo tie matky,ktorých manžel je nezamestnaný?Obdivujem ako poplatia všetky účty a zaopatria deti...Pre mňa je to len ťažká matematika,z niečoho ten štát musel vypočítať ten príspevok,ale ......Nie nebudem to opakovať.. 😉

andrea1158
7. mar 2008

anielik, harmony: ja nie som matka, ale budem a nebudem sa spoliehať čo mi štát dá. To ako chcete aby vám dal štát mesačne 20.000,- Sk. Alebo radšej 50.000,- Sk nie? Aby vám zostalo aj na seba. Však ste matky. Každý kto má dieťa, pozná čo je to nedostatok peňazí, ale každý má osud vo svojich rukách a rozhoduje sám, koľko bude mať detí a ako ich uživí a hlavne z čoho. Vy by ste chceli, aby sa vám štát z našich daní skladal na výživu vášho dieťaťa.

Ja napr. ani rodičovský príspevok čerpať nebudem, a to je spravodlivé podľa vás. Ja pôjdem po 6 mesiacoch materskej do práce, pretože musím. Ale nikomu sa nesťažujem, lebo to nikoho nezaujíma. Ak by som totiž nešla, prišla by som o prácu, ktorú mám a do konca života by som chodila do práce za pár korún.

harmony: však ked sa ti máli rodičovský príspevok a muž dobre zarobí, zaplať deťom opatrovateľku a chod pracovať. Ale to sa ti nepáči, že? Radšej byť doma a štát daj mi peniaze.

saliv
7. mar 2008

andrea1158 - pokiaľ pracuješ a nedáš dieťa do štátneho zariadenia, máš nárok na rodičovský príspevok. To znamená, že ak dáš dieťa do súkromnej škôlky/jaslí alebo sa oň stará opatrovateľka, niekto z rodiny atď.

harmony
7. mar 2008

No vidíš,a čo sa sťažuješ,tak choď do práce a dieťa nechaj nejakej cudzej ženskej,tak to sa zasa nepáči mne,ja si chcem užiť aspoň tie posraté 3roky so svojím dieťatom,lebo potom pojdem do práce!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!Pracujem od svojich 18rokov,to znamená že 12 rokov živím zo svojich daní niekoho komu sa pracovať nechce,tak aj ja mám nárok aby ma niekto živil zo svojich daní tie tri roky čo vychovávam dieŤa ,a od dnes sa mi bude lepšie spať pri vedomí,že sú to tvoje dane.......