Príspevok pri narodení. Ako to vlastne je?

maartinkaa
13. okt 2008

Ahojte dievcata, ako iste viete, v tychto dnoch chvalili prispevok pri narodeni druheho a tretieho dietata. Neviem, ci ste uz o niecom takomto diskutovali, ale ja mam taky problem, ze prve dietatko mi zomrelo par dni po narodeni. Teraz mam dvoch chalanov a chcela by som dalsie babatko. Bude sa mi ratat aj dietatko, ktore mi zomrelo, pretoze to tretie, ktore chcem mat by bolo vlastne moje stvrte. Ja viem, ze podstatne je zdravie a nie peniaze, ale predsa????? Mozno mate viacere takuto otazku a problem.

tehulka111
13. okt 2008

martinka myslím, že sa ti nebude ratáť. to by bolo husté keby hej, ale prever si to pre istotu na sociálke. ale môj názor je, že sa ti rátať nebude.

julietka
13. okt 2008

ahoj martinkaa, je velmi smutne co sa ti stalo, je mi to velmi luto ☹

nechcem aby to vyznelo nejako kruto, ale babatko by sa muselo dozit aspon 28 dni aby si si nanho musela uplatnit prispevok pri narodeni, takze ak sa stalo co sa stalo, zial, babatko ktore sa ti narodi a dozije sa 28 dni az potom sa moze uplatnit prispevok pri narodeni 2, 3 dietata. V tomto pripade si si ho zrejme nestihla uplatnit, takze sa to nerata..

maartinkaa
autor
13. okt 2008

julietka dakujem asi sme si tu kazda nieco uzili aj ked sa to neda zabudnut, ale hovory sa ze cas zahoji vsetky rany a naozaj plati stara otrepana fraza, ze najdvolezitejsie je zdravie a nie peniaze. Ale aj takato almuznicka potesi ked chces mat dietatko po viacerych rokoch

hviezda22
13. okt 2008

Ja mam tiez otazočku, mozno mi niekto poradi. Mam dve deti a v roku 2009 čakam dvojičky. Teda v poradi tretie a štvrte dieta. Prispevok dostanem na jedno z dvojčiat, alebo na obe. Teda, ak som to ja spravne pochopila, tak by som mala dostat na obe deti, no neviem nikde najst ten zakon, len članky z novin a tie nie su velmi jasne. Dakujem

gapa
13. okt 2008

už to tu bolo viackrát preberané, že ten príspevok na druhé a tretie dieťa nebol ešte schválený parlamentom t.j. NR SR (u nás má NR SR zákonodárnu funkciu, nie vláda). Vláda len schválila návrh zákona, ktorý 2.10.08 predložila parlamentu na schválenie a je evidovaný pod číslom parlamentnej tlače (čPT) 790. Tam musí prejsť tromi kolami. Teraz ho myslím čaká to tretie?

Hviezda, ak si chceš pozrieť priamo zákon č.235/1998, ktorý "príplatok k príspevku pri narodení dieťaťa" upravuje, tak je tuto siedmy v poradí v aktuálnom znení (samozrejme zatial bez neschváleného zákona):
http://www.employment.gov.sk/new/index.php?SMC=...

no a tuto v "návrhoch zákonov predložených NR SR" nájdeš aj vládny návrh zákona doručený 2.10.08, evidovaný pod č.790. Môžeš sledovať, kedy ho schvália. Potom bude doplnený vedla dátumumu 2.10.08 aj druhý dátum = dátum schválenia tohto zákona NR SR.

claudinka
14. okt 2008

gapa ty hlavicka 😉 😉

gapa
14. okt 2008

🙂 😀
no riadna hlava maková, som ten druhý link na NRSR nepripla, takže tuto je:
http://www.nrsr.sk/Default.aspx?sid=zakony/preh...

hviezda22
14. okt 2008

gapa velmi pekne dakujem, preštudujem...viem ze ho musia este vo vlade schvalit, no ja dufam, ze to nepokaslu 🙂

pancake
3. aug 2010

hlavne ze ja som mihlala volila lebo sa mi zdalo ze celkom fain rozpraval o prispevkoch. no pekne pan MIHAL som sa pomylila. 🙄 🙄 🙄 🙄

beaska
3. aug 2010

aj ja som dost nahnevana 😠

lalia21
3. aug 2010

@pancake to tu sa tak viacere pomylili...hral sa tu na človeka ktory pomaha a ktoremu zaleží na blahu buducich mamičiek-lenže on to podla tohto len hral aby si nahrabal hlasy....zrazu takato zmena???najprv radi a pomaha a potom chce rušiť a znižovať????som veeeelmi sklamana a rozčulena.....prečo nam teraz neradí???lebo nas už nepotrebuje-už ma čo chcel ☹

martinka17
3. aug 2010

vôbec ste ho počúvali? Zobral by sa síce príspevok jednorázový, ale zvýšil by sa rodičovský a matka by mohla okrem toho pracovať a privyrobiť si tak. Toto by mnohým ženám fakt pomohlo, viacej ako tých "pár" eur po narodení. A keď sa to zráta, tak by matka o nič neprišla 😉
A mimochodom radil ako z každého zákona vytrieskať maximum resp. ako ho obísť, vtedy to každému vyhovovalo a teraz zrazu vraj len sa hral na dobrotinca?

ziza55
3. aug 2010

ja si myslim ze je to nezmysel....co nas chcu donutit...aby hned ako sa dieta narodi sme utekali do roboty..?predtym to bolo fajn ze prve dva roky vyssia materska a ten treti to kleslo...to sa uz moze zena aspon brigadne zamestnat a dat niekomu strazit dieta..ked ma 2roky je uz samostatnejsie ...ale je nezmysel aby sme sli pracovat hned...ved ta materska dovolenka je nato aby som sa plnohodnotne venovala dietatu...iny cas na to vyhradeny neni...

pancake
3. aug 2010

@lalia21 ty by si to este do konca roka sihla to porodne keby si si svihla. 😀 😀 😉

ja si len neviem predstavit ako budem zit s dvoma detmi so 190 eurami a popri tom mam chodit do prace. a kam mam tak dat deti? ked mame iba jednu babku a aj ta pracuje a podla toho ako sa posuva vek dochodcov tak este 6 rokov aj bude pracovat. kam ich mam dat tie deti?

alex21
3. aug 2010

nejak som nepostrehla a co tu ide. Mozete mi niektora vysvetlit alebo dat nejaky link co by sa zas malo menit. Dik

emka.k
3. aug 2010

@alex21 pozri tu http://tvnoviny.sk/spravy/ekonomika/mihal-planu...
No mne osobne sa to tiez nepozdava, mne sa to pacilo, ako to bolo teraz vymyslene, pretoze tie pociatocne naklady na prichod babatka sa dali z toho pokryt, nie kazda rodina je na tom finacne v pohode, a aj ked mam ten zvyseny rodicovsky, ani neviem a uz nie je, takze o 60-70 EUR menej mesacne tiez nepotesi mamicky. Ja som rozmyslala, ze z financnych dovodov by som nastupila v jeseni do prace, ale pan minister ide zrusit ten prispevok na starostivost o dieta, cize keby som dala syna do jasiel, tak nedostanem na jasle do 3 rokov od statu ziadny prospevok??? Kedze mesta porusili jasle, tak by prichadzali do uvahy len sukromne (babicky nemozu) a tie su drahe, takze to sa mi ani neoplati ist do prace, ak mam za sukromne vyvalit 300 EUR...

katka888
3. aug 2010

@martinka17
ako sa to vezme, ak má mamička zvýšený RP, tak jej ho znížia na 18 mesiacov a potom na 12 zvýšia.

a privyrábať si? ja som sa s možnosťou privyrobiť si popri MD za 3/4 roka čo to hľadám nestretla. ledva je práca pre iných.
a ako píšu baby, ak sa aj vrátime do práce, kde dáme detičky, keď štátne jasle v podstate neexistujú a súkromné stoja skoro toľko, koľko človek zarobí.....
píše sa vo fórach, že sme rozmaznaná generácia a starší vyžili aj z iného príjmu, ale podmienky vtedy a teraz ssa nedajú porovnávať.
problém asi nastane tam, kde sa človek nastavil na prísun 256 eur a zrazu to bude menej. ale úvery platiť bude treba tak či tak.

amunet
3. aug 2010

mna to poriadne nastvalo no dufam ze to este stihnem a nieco dostanem 😒 a ked som na materskej, urcite nemienim chodit do prace, ved prace mam doma az moc 😠 a babku ani jednu, na vsetko som sama, manzu neratam je cely den v praci, nech setria inde naprklad na ich platoch 😠 😠

lalia21
4. aug 2010

@pancake no som v 6tt....to by som si musela riadne švihnuť.....aj mne to je proti srsti ako tebe...tiež by som mala narok na ten zvyšeny rodičovsky a ministerko nas chce aj o to obrať 😠 😠 pre koho to bude dobre????len pre tych čo nepracuju 😠 😠 tym sa zvyši ale my čo pracujeme alebo si platime dnp-tak len stratíme 😠 😠 😠 je mi z neho zle

lalia21
4. aug 2010

martinka17 počuvali a velmi dobre.....pre tie ženy čo mali narok na zvyšeny rodičovsky tymto len POHORší!! zoberie nam prispevok pri narodeni a ešte nam aj zniži rodičovsky z 256 na 180-190e....kde je vyhra????ked počitam ako počítam-stale budeme v strate...ja nie som z tych čo da dieťa po pol roku do jasiel (a do akych?) aby šla pracovať popri rodičovskej......polepší sa len ženam ktore nemali narok na matersku a šli hned na rodičovsky-tym sa to zvyši....ale nam čo mame narok na ten zvyšeny sa to zniži!tak ako to bolo že ženy ktore pracovali alebo platili dnp-tie mali mať zvyšeny a tie čo nepracovali a bolo im to jedno-tie mali mať ten zniženy...takto nas všetky hodil do jedneho vreca...či pracujeme alebo nie....a ano p.Mihla sa len hral na dobrotinca aby si ziskal sympatie....ma čo chcel a teraz ide rušiť a brať matkam...

vegas
4. aug 2010

lalia21 - úplne s tebou súhlasím 🙂. Viem, že je to dnes ťažko s prácou, ale stále sa nájdu aj ľudia ktorým sa jednoducho pracovať nechce (nejdem menovať) a tým s polepší. My ostatné zasa budeme odkázané na manželov a rodičov. Pri prvom synovi som nemala mlieko a pretože mám silnúalergiu spojenú s astmou museli sme kupovať Nutrilon HA (poisťovňa mi prispievala na 5pikslí a aj napriek tomu nás mlieko stálo mesačne 133€ (4000,-SK). A to bolo iba mlieko. Teraz budeme mať druhé dieťa ak to nedajbože dopadne s kojením rovnako, tak z čoho budeme žiť, veď tá materská nepokryje ani len výdavky na jedno dieťa, a to syn pôjde o dva roky do školy.
Proste paráda ako sa tento štát stará o svoju budúcnosť, potom sa čudujú, že na naše dôchodky nebude mať už kto robiť 🙂.
Na svoje platy si samozrejmä nesiahli, to sa zhodli jednohlasne 🙂
Ani sa mi nechce rozčulovať a to som sa tešila, že pri druhom bábätku nebudem musieť tak šetriť a mať denný limit koľko si môžeme dovoliť a všetko to čo som si myslela, že máme odžité.
A neviete ako to dopadne s DNP? Zatiaľ si ho platím, ale nepočula som že by ho chceli od nového roku zrušiť. Neviete o tom niečo?
Ďakujem 🙂

lalia21
4. aug 2010

@vegas čista pravda..no začalo sa diskutovať že Mihal chce zrušiť aj DNP chce siahnuť aj na materske ludom ktory by ho mali prave z DNP....je o tom pisane v inej teme-tušim dobrovolne nemocenske..ach modlim sa nech mu taketo hovadiny neprejdu...a tie čo si ho tu zastavaju-to su ženy ktorym to praveže vyhovuje lebo mali ten nižší rodičovsky a im sa len polepší...no ja mam termin konec marca-začiatok aprila-a mne sa len pohorší 😠 to čo tu radil a tolko žien nalakal na DNP a on nam chce teraz klepnuť po prstoch???? 😠 😠

emmka3
4. aug 2010

baby, moze sa stat, ze prispevok pri narodeni uz vobec nebude tak vysoky, ako je teraz 😖 kuk do temy
https://www.modrykonik.sk/forum/rodicovska-dovolenka/zrusia-priplatok-k-prispevku-pri-narodeni-dietata/

alex21
4. aug 2010

emka.k dakujem za odkaz. Ja pri malej nic nestiham sledovat tak nech som aspon v obraze.
A vyjadrovat sa uz nebudem k nicomu. Fico schvalil zvyseny prispevok pri narodeni az od 1.2.2008. Eli sa narodila 31.1. takze nas minul len o par hodin hodi mala byt februarova. A zvyseny do dvoch rokov dali az od roku 2010 a to zrovna vtedy dovrsila 2 roky taze zas nas minul. Pri druhom som sa tesila ze konecne dostanem zvyseny prispevok ci uz pri narodeni alebo rodicovsky ale ako vidim tak zas nedostanem nic. Uz sa nemienim nad niecim vzdrusovat alebo rozculovat. Kaslem uz na vsetko. Aj tak mi to nic nepomoze.😖
A na privyrobenie nemam cas ani energiu. Eli je velmi narocne dieta, dokonca s nou musime navstevovat psychologicku takze privyrobenie neprichadza do uvahy. Babky sice este ma ale obe pracuju. 😝